User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Corsa DTI -Düz Boru Şart mı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Corsa DTI -Düz Boru Şart mı?

Arkadaşlar,

Aracım modifiyeli bir Corsa DTI. İstanbul Maslak Oto Sanayi Exclusive Garage Fatih Usta yapımı ve özenle yüklenmiş bir araç. Arabada 10 litre intercooler, CAI vs ye ilave olarak Mercedes 320 nin turbosu var. Egzoz olarak düz boru mevcut.

Ustamız düz boru kalsın diyor; aracın önceki sahibi arkadaş da herhangi bir susturucu takarsak güç kaybı yaşarız diyor (kendisi aracı yaptıran kişi ve bayağı bilgili). Araç şu anda aşırı sesli olmamakla beraber, sesini biraz kısmayı istiyorum.

Benim şuna aklım ermiyor, benim şu ana kadar gördüğüm hiçbir araçta susturucuyu atıp düz boruya geçmek 5-6 beygirden fazla ilave güç vermedi. Ha, belki 500 beygire kadar modifiye edilmiş bir araçta daha büyük fark olur ama normalde düz boru asla aşırı fark yaratan bir modifikasyon değil. Hal böyleyken neden benim araçta çok farklı olsun? Bu soruyu Reddit te ingilizce de sordum ve orada birkaç kişi "senin aracın durumu farklı, turbo dizeli alır bir de bu şekilde modifiye edersen egzoz basıncı çok daha önem kazanır. Güç kaybına ilave olarak yüksek sıcaklıktaki havanın çıkışına engel olursan motorun sağlığı için de iyi olmaz" diyenler oldu.

Sizler ne dersiniz? Susturucu asla koyulmasın mı? Rezonatör vs gibi sesi azıcık kesmenin başa bir yolu olabilir mi?

Teşekkür ederim.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    F1 aracına binmiyoruz saliselerle işimiz yok, ağız tadıyla binmek önemli

Spor susturucu(lar)la bu iş çözülür. Nokta atışı tercih İskender abi olur en az güç en çok ses kesecek bir susturucu yapıverir size. En azından sonunda ne olacağını bilerek girersiniz bu işe, deneme yanılmalarla uğraşmayıp ona giderdim ben olsam

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok haklısın Kardeşim
    Kabaca kaça mal olur bu is İskender Usta,da yaptırırsak? Ben de hep adını duyarım yıllardır

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    boru çapına uygun freeflow iş görür bence

turbodan sona kadar 60mm boru son 63mm içi elyaflı son var.ses ne var,ne yok.tam tadımlık.

susturucu içi düz olduğu içinde perf. kaybımda yok.egt yede sıkıntı vermiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BesiktasCRX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim şuna aklım ermiyor, benim şu ana kadar gördüğüm hiçbir araçta susturucuyu atıp düz boruya geçmek 5-6 beygirden fazla ilave güç vermedi. Ha, belki 500 beygire kadar modifiye edilmiş bir araçta daha büyük fark olur ama normalde düz boru asla aşırı fark yaratan bir modifikasyon değil.
    Bu kısım benim de kafamı kurcalıyor. Düz boru neye göre araca hp kazandiriyor. Susturucular bisey kaybettiriyorsa bunu en basiti iskender egzoz da koymazdı cekerdi düz boruyu.benim gördugum illaki susturucu koyuyor yaptigi araclara.
    Düz boru ve susturuculu sekilde dyno yaparak en net sonucu görmek lazim. Ve bir diger konu da cooler,8 lt olsa araç hemen şişecek de 10 lt olunca mi şişmiyor yani ya da aradaki lag farki? bilgili abilerimiz aciklasa ne guzel olur..

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BesiktasCRX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok haklısın Kardeşim
    Kabaca kaça mal olur bu is İskender Usta,da yaptırırsak? Ben de hep adını duyarım yıllardır
    Bana en son 6 yıl önce kendisine iş yaptırmak nasip oldu, sonrası çay kahve muhabbeti Bir uğrayıp veya telefon açıp bilgi almak en doğrusu olur

raja52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turbonuz 2056 sanırım, susturucuyla kullanımda çekiş inanılmaz düşer, gazladığınız da back pressure fazla olur, turbonun ömründen yersiniz. Yılların tecrübesiyle sabit. İmkan varsa free flow olacak çıkışı sıkmayacak bir susturucu yapılabilir, varex benzeri bir çözüm yaparsanız da kapalıyken kesinlikle gazlamayın. 3.2 bar bastığımız bir aracımızı satmıştık alan arkadaş varex kapalı gazlamış turbonun ortadan ikiye ayrıldığını da görmüş olduk

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı raja52 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turbonuz 2056 sanırım, susturucuyla kullanımda çekiş inanılmaz düşer, gazladığınız da back pressure fazla olur, turbonun ömründen yersiniz. Yılların tecrübesiyle sabit. İmkan varsa free flow olacak çıkışı sıkmayacak bir susturucu yapılabilir, varex benzeri bir çözüm yaparsanız da kapalıyken kesinlikle gazlamayın. 3.2 bar bastığımız bir aracımızı satmıştık alan arkadaş varex kapalı gazlamış turbonun ortadan ikiye ayrıldığını da görmüş olduk
    Simdi burda is farkli bir boyuta girdi. Ustadim birinci elden tecrube ile konusuyor.
    Artik tamamdir ben duz boru ile yola devam Arkadaslar
    Cok tesekkur ediyorum ilginiz icin

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler