User Tag List

17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: kalorifer peteği tıkanıklığı - radyatör suyu temizleme filtresi

selcukkoylu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

kalorifer peteği tıkanıklığı - radyatör suyu temizleme filtresi

kalorifer peteğinin tıkanmasından yoruldum.
    2 kere temizlettim sonra yenisini taktik oda tıkandı temizlettik gene tıkandı.
    sıfır petek 170tl değiştirme işçilik 150tl.
    cihazla petek temizletme 220tl
    şimdi yenisini takmadan önce su sistemine filtre takıcam
    kalorifer peteğini temizleyen cihazlarda bu filtreyle temizliyor sistemi.
    belki değiştirmeye gerek kalmadan açılır diye düşünüyorum yada hiç olmazsa yeni takacağım petek tıkanmasın .
    otomobil üreticileri sistemeböyle bir filtre koymayı akıl edemedilermi acaba.
    filtreyi aldım 50tl . görüşlerinizi bekliyorum.

Konu selcukkoylu tarafından (13-02-2020 Saat 01:57 ) değiştirilmiştir.
    1.8TSI 160hp

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    atladığıız nokta şu, peteği tıkyan suyun içindeki partiküller değil, peteğin iç yapısı korozyona uğrayıp çıkan parçalar akışı tıkıyor... o nedenle bu filtre hiç bir işe yaramaz maalesef...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    20-30 sene hiç tıkanmadan çalışan araçlarda bu filtre yok. kireçli su koyup antifiriz kullanmıyor olabilir misiniz? Normalde antifiriz ve temiz su karışımı düzgün yapılmış araçların peteklerinin tıkandığı pek görülmez.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    montajı yaptım. ilk 1 saatte ısıtmayan kalorifer ısıtmaya başladı. filtreyi ters takmışım pislik içinde birikiyor göremiyorum. en kısa zamanda düzeltip resim paylaşıcam
    1.8TSI 160hp

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    filtreyi devamlı kontrol edi çok çok çabuk tıkanacak çünkü, bu tarz filtreler çok küçük partiküller içindir ve de bu amaç için kullanılmaz, eğer filtre tıkanırsa sistem patlar ve de Allah korusun hararet bile yaparsınız...

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yaz başı 2 senede 1 saf su ve antfrizle sistemi yenilerim.

çıkan su herzaman ilk günki gibi çıkar.

painkller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    filtreyi devamlı kontrol edi çok çok çabuk tıkanacak çünkü, bu tarz filtreler çok küçük partiküller içindir ve de bu amaç için kullanılmaz, eğer filtre tıkanırsa sistem patlar ve de Allah korusun hararet bile yaparsınız...
    konu açıldığı günden beri yazacaktım bunu kelimelerime tercüman olmuşsunuz.

Aracınızda sürekli tıkanma oluyor ise belli ki bir yerler ya patlıyor, ya korozyona uğramış parçalar dökülüyor ya da kullanılan borular artık içten soyulmaya başlıyor. Gel gelelim kalorifer radyatörü her zaman araç için by pass bir devredir. Yani alternatifi vardır, keza olmasa bu musluk kapatıldığında devirdaim işlevsiz kalacaktır. Bu filtreyi uyguladığınız yer umarım kaloriferin giriş hortumunun üstüdür aksi halde alıntıladığım yorum başınıza gelecektir. Zaten belli bir süre sonra filtrenin tıkanıp yine peteğe su girişi olmaması her durumda kaçınılmaz olacaktır.

Bana kalırsa araç peteğini ve araç üzerindeki su devrelerini bir kaç kez temizleyip (termostatı sökerek, radyatörden, bloğun giriş-çıkışından, kalorifer peteğinin giriş çıkışından vs bahçe hortumuyla su vererek yaparım bunu yada az basınç sağlayabilecek bir makine yardımıyla) sonrasında ucuz (ben yinede organik kullanırdım) antifreze/ su fakat normal kullanımdan biraz daha yoğun antifreeze içericek şekilde koyar 1-2 gün o şekilde gezer sonrasında sıvıyı komple boşaltır ve çıkan sıvının durumuna bakardım. Zaten bu aşamadan sonra tıkanıklığı oluşturacak madde sürekli soyulan/dökülen bir şey değil ise ( örn. korozyona uğramış kapak-blok vs parçalar veya işlevini kaybetmiş/uygun kullanılmamış hortumlar) bundan sonra sorununuz kalmayacaktır.

Gelelim otomobil üreticileri böyle bir filtreyi koymamasına, soğutma sistemi belli başlı işlev bozukluklarını tolere edebilir şekilde dizayn edilmiştir. By-pass devreleri, ana devrelerin hortum çapları ve radyatör yapıları örnek verilebilir. Gel gelelim böyle bir filtre kullanılan sıvı kalite ve yoğunluğuyla aşınabilir, geri dönüşü zor olacak sorunlara neden olabilir. Unutmayalım bu forumda ki çoğu kişi eli anahtar tutabilen insanlar ama araç kullananların çoğu bu şekilde değil. Bir de kılavuz okumaya aciz bir millet olduğumuzdan bu filtre tıkanır patlar araba hararet yapar aaa filtremi vardı deriz.
    Konu painkller tarafından (14-02-2020 Saat 11:12 ) değiştirilmiştir.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı painkller Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konu açıldığı günden beri yazacaktım bunu kelimelerime tercüman olmuşsunuz.

Aracınızda sürekli tıkanma oluyor ise belli ki bir yerler ya patlıyor, ya korozyona uğramış parçalar dökülüyor ya da kullanılan borular artık içten soyulmaya başlıyor. Gel gelelim kalorifer radyatörü her zaman araç için by pass bir devredir. Yani alternatifi vardır, keza olmasa bu musluk kapatıldığında devirdaim işlevsiz kalacaktır. Bu filtreyi uyguladığınız yer umarım kaloriferin giriş hortumunun üstüdür aksi halde alıntıladığım yorum başınıza gelecektir. Zaten belli bir süre sonra filtrenin tıkanıp yine peteğe su girişi olmaması her durumda kaçınılmaz olacaktır.

Bana kalırsa araç peteğini ve araç üzerindeki su devrelerini bir kaç kez temizleyip (termostatı sökerek, radyatörden, bloğun giriş-çıkışından, kalorifer peteğinin giriş çıkışından vs bahçe hortumuyla su vererek yaparım bunu yada az basınç sağlayabilecek bir makine yardımıyla) sonrasında ucuz (ben yinede organik kullanırdım) antifreze/ su fakat normal kullanımdan biraz daha yoğun antifreeze içericek şekilde koyar 1-2 gün o şekilde gezer sonrasında sıvıyı komple boşaltır ve çıkan sıvının durumuna bakardım. Zaten bu aşamadan sonra tıkanıklığı oluşturacak madde sürekli soyulan/dökülen bir şey değil ise ( örn. korozyona uğramış kapak-blok vs parçalar veya işlevini kaybetmiş/uygun kullanılmamış hortumlar) bundan sonra sorununuz kalmayacaktır.

Gelelim otomobil üreticileri böyle bir filtreyi koymamasına, soğutma sistemi belli başlı işlev bozukluklarını tolere edebilir şekilde dizayn edilmiştir. By-pass devreleri, ana devrelerin hortum çapları ve radyatör yapıları örnek verilebilir. Gel gelelim böyle bir filtre kullanılan sıvı kalite ve yoğunluğuyla aşınabilir, geri dönüşü zor olacak sorunlara neden olabilir. Unutmayalım bu forumda ki çoğu kişi eli anahtar tutabilen insanlar ama araç kullananların çoğu bu şekilde değil. Bir de kılavuz okumaya aciz bir millet olduğumuzdan bu filtre tıkanır patlar araba hararet yapar aaa filtremi vardı deriz.
    demek istediğim filtre patlarsa soğutma suyu boşalır ona bypass hattı engel olamaz ve hararet yapar...

painkller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    demek istediğim filtre patlarsa soğutma suyu boşalır ona bypass hattı engel olamaz ve hararet yapar...
    Abi bypass hattı filtre eğer kalorifer hattındaysa tıkanır ve hortumlar - filtre belli bir basınca dayanıklı ise sıvı en kolay yolu seçerek tıpkı kalorifer musluğu kapalı gibi hareket edecektir. Ama bu düşük bir ihtimal, muhtemel seneryo senin yazdığın.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı painkller Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi bypass hattı filtre eğer kalorifer hattındaysa tıkanır ve hortumlar - filtre belli bir basınca dayanıklı ise sıvı en kolay yolu seçerek tıpkı kalorifer musluğu kapalı gibi hareket edecektir. Ama bu düşük bir ihtimal, muhtemel seneryo senin yazdığın.
    bu filtre yapısı itibariyle mikron parçalar tutar, içi dolduğu anda patlar basınç vs tutmaz...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Filtre tıkanırsa devrede patlama olmaz. Soğutma suyu devresinden kısmen daha ince ayrı bir hat ile termostat öncesinden alınır. Bloktan çıkan sıcak su kalorifer sistemine gider. Ana sirkülasyon devam eder(Devirdaim-blok-termostat kapalı/açık -radyatör). Ancak filtrenin çok çabuk tıkanacağı ve üç beş temizlik işleminden sonra sökmek isteyeceğinize eminim hele ki kalorifer devresinde giriş/dönüş valf koymadıysanız her seferinde belli bir seviyeye kadar antifriz/su kaybı yaşarsınız. Kötü senaryo ise filtrenin parçalanması ihtimali. Burada filtrenin max debisini ve sistemin max debisini bilerek uygun bir filtre takmak ve sürekli kontrol etmek lazım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    lpg regülatörü motor radyatörüne yanı büyük radyatöre paralel bağlanmış.
    filitreyi lpg regülatörüne gelen su borusuna seri bağlantı yaptım. yanı tamamen tıkansa lpg ısısı düşer benzine geçer

bu filtre normalde mazot filtresi ydi. su filtreleri zayıf olur bu gayet dayanıklı ve basınç a elverişli.
    ılerleyen günlerde filtresinin içindeki kartuşun daha düşük mikronda olanını takıcam daha sonrasında da silifoz koyucam bakalım neler olucak

içindeki süzgeç kumları katı maddeleri tutuyor. filtre giriş ve çıkışı üstte olduğu için cam haznenin dibindede tortuyu tutuyor.

Konu selcukkoylu tarafından (14-02-2020 Saat 17:36 ) değiştirilmiştir.
    1.8TSI 160hp

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lpg montajında regülatör için ihtiyaç olan su hattı çoğu zaman kalorifer devresinden alınır. Boru çapı daha uygun ve termostat öncesi olduğu için. Radyatöre paralel bağlı olmaması lazım yoksa termostat açana kadar lpgye geçemez sıralı sistem ise tabi, lpg sıcaklığı ve regülatör su sıcaklığı artmaz.
    Filtre konusunda ise sistemizde çok korozyon varsa tabi sizi rahatlatacaktır filtre edilmesi düzenli takip ve değişim/temizleme ile uygun filtre çalışır. Kolay gelsin...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki arkadaşlar, sizler hayatınızda bu tarz filtrelerin patladığını hiç görmemişsiniz, konu açtınız fikir istediniz forumdan, çok güzel olmuş bütün sorununuzu çözer diyemediğim için üzgününüm...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    filtre işe yarar yaramaz bilmiyorum ama peteğin bu kadar tıkanması zaten normal değil,aracınızı iyice bir kontrol ettirin derim farklı ustalardan fikir de alın

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki arkadaşlar, sizler hayatınızda bu tarz filtrelerin patladığını hiç görmemişsiniz, konu açtınız fikir istediniz forumdan, çok güzel olmuş bütün sorununuzu çözer diyemediğim için üzgününüm...
    Yazdığınıza katılıyorum bu filtre su hattı üzerindeki olası bi tıkanıklıkta musluk kadar dayanamıyacağı yönünde bende hemfikirim.ayrıca suyun sıcak olmasıda cabası...
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mazot filtresi normalde 5~6 bar basınç altında çalışır.
    evde kullandığımız musluk şebeke hattında 3 bar basınç altında çalışır.
    benim taktığım yerde en fazla 1 bar basınç var. komple tıkansa bile paralel hat olduğu için kimsenin ruhu duymaz koskoca radyatör var, su devresini tamamlayan. sistemde en son patlıycak yer burasıdır.
    1.8TSI 160hp

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler