User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
21 sonuçtan 20 ile 21 arası

Konu: FIAT Egea 1.4 LPG -Yağ Konusunu Çözemedim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Yağların karıştırılmama sebebi her marka farklı yağ katkıları kullanıyor. Aldığımız yağların içi sadece yağdan ibaret değil. Her marka buldukları kimyasal ürünleri yağlarına katıyor. Kimisi motoru temizlemek için kullanılan kimisi köpürmesini önlemek içindir. Bu durumda çok düşük de olsa 2 farklı yağ içindeki katkılar birbirleri ile tepkimeye girip kötü şeyler olabilir. O yüzden tavsiye edilmez ancak yanılmıyorsam shell'in ekleme yağı olarak içinde hiçbir katkı barındırmadığı bir yağı var. shell helix top up ürün ismi. Ekleme yapılacaksa bu yağ kullanılabilir.

Eski aracıma lpg taktırınca 5w30dan 5w40a geçmiştim. Yağın da soğutma özelliği olduğu için lpgli araçlarda bir tık kalın iyi olabilir. motul xcess 5w40 kullanıyordum ancak motulun buharlaşmaya meyilli yapısı sebebiyle çok sıkıştırdığım için 10bin km'de 0.3lt buharlaşarak krank havalandırması veya PCV üzerinden motora girerek yanardı. O sebeple yağ değiştirmeye karar verdim, ancak arabayı satmıştım denemeye fırsat olmadı. ondan sonraki aracım da lpgli idi ancak motoru yeni olduğu için mobil1 esp 5w30 koydum. HTHS değeri de yüksek olduğu için sıkıntısız kullandım. yağ çubuğu olmayan bir e90 olduğu için eksilme var mıydı bilemedim. 1bakım yaptırıp bakımı gelince(denk geldi) satmıştım ancak yol bilgisayarı orta-full arasında saçma salak değerler gösterirdi, hiçbir zaman net değildi o bilgisayar. Alan kişiye söyledim, bakım yaptırdı.

Keza kardeşimin aracında da motul xcess 5w40 kullanıyordum, çok uzun süredir lpgli olduğu için subap lastikleri kaçırıyordu sanırım 8bin km de 0.5lt eksiliyordu. yağ mı yakıyor diye baktık bir sorun bulamadık. baktım 15bin km bakımına kadar 1lt yağ gidiyor tavsiye üzerine buharlaşması az olan mobil super 5w40 aldım. şimdi bakıma kadar ortaya anca iniyor. bir sonraki subap yapımına kadar götürsün yeter bana zaten 1-2 bakım içinde subap ister gibi. Daha önceleri uygun fiyatlı olması sebebiyle petronas syntium kullanıyordum belki ona dönebilirim o araçta.

Bu arada her motorun tasarlandığı bir yağ var o yüzden eksiliyor diye direkt 10w60 basmak çok yanlış. Çoğu yeni nesil araç düşük toleranslarla üretiliyor. O kadar kalın yağı basacak yağ pompası olmayabilir, basar ama zorlanır, daha erken yağ pompası bozulabilir. Subap zamanlaması olan çoğu arabada sıcak değeri 40-50den fazla olan yağ tavsiye edilmez. İnce yağı severler. BMW'nin keza vanosları da öyle... Aracın kullanma kılavuzunu incelemek lazım. eski bmw'mde n46b20 makine vardı. ona da 5w30-5w40 tavsiye ediliyordu. Motor daha 35bin km'de olduğu için 5w30 koymuştum. Diğer eski aracımın kullanma kılavuzunda 20w50den kalın yağ yoktu mesela... tavsiye edilen 5w30-5w40 idi o yüzden ona yöneldim.
    2019 Mazda MX-5

oss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1. uygun ve kaliteli secenek mobil 1
    2. pahali kaliteli secenek liqui moly diger leri eninde sonunda eksiltecek
    motul castrol kullanma

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler