User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 1.6T A16LET Sorunlar, Silindir Kapak Contası Değişimi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

1.6T A16LET Sorunlar, Silindir Kapak Contası Değişimi

Arkadaşlar merhaba;

2019 Kasım ayında 104 binde satın almış olduğum 2012 Astra J GTC 1.6T ile yaşadığım sorunları sizinle paylaşmak ve fikrinizi almak istiyorum.

Aracı alırken X Expertiz firmasının raporuna göre %95 motor performansı, aracın motorunda yağ kaçakları olduğu notu düşülmüştü. Motor ustasının kontrolü sonrasında kaçağın turbo geri dönüş hortumu ve üst kapak contasından olduğu bu araçlarda kronik olduğu, işçilik dahil duruma göre 1000-1500 liraya kadar tutabilir denildi.
    Bedeli fiyattan düşerek aracın alımını yaptık.

Aldığım gibi bakımlarını yaptırıp, turbo geri dönüş hortumu ve üst kapak contası değişti. (1750 TL Yağ bana ait)
    2 ay içinde ön panel(farların olduğu bölüm) buhar çıkmaya ve su kabında eksiltmeye başladı. Radyatörde kaçak gözlemlendi radyatör değişimi yapıldı. (1100)
    Radyatör değişimi sonrası 1.5 ay sonra serçe parmak kadar tekrar su eksiltme, yağ seviyesinde artış ve bununla birlikte yola çıkınca artan su seviyesi, sabah soğukken seviyede eski haline dönüp azalma gözlemledim.

Aracımın silindir kapak contasında kaçak olduğunu, değişmesi gerektiğini gerekli ise üst kapağın taşlanmaya gideceğini yeni öğreniyorum.
    Hepiniz "aracı sıkıştırıyor musun" diye soracaksınız aracı bırakın sıkıştırmayı üzerine titreyerek kullandım bu 4 ay boyunca 5 ayda 5 bin km ancak yaptım.
    Tüm bu serüven zarfında hararet göstergem 90 ı geçmedi. Şu durumda kime güvenip aracı kime emanet edeceğimi yapılan işlemler sonrası ne derece verimli olacağını bilemiyorum. Kocaeli bölgesinde önerebileceğiniz güvenilir bir usta var ise özel mesaj ile yardımcı olursanız sevinirim.
    Astra J GTC 1.6T 180 Manuel

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aldıktan sonra yapılan bakımda üst kapak kontrol edilmeden sadece conta mı değiştirildi ?

Öncesinde hararet vs gördüyse makina silindir kapağında bir eğrilme (gözle görülmese bile olabiliyor) olmuş olmasın ?

Ayrıca kapak teste gider duruma göre taşlanır (ki genelde taşlanır zaten) ve monte edilir.

Bu arada araçta LPG var mı ?

Bir de kendini tanıtırsan daha sağlıklı olur.

Sakaryadaysan Özgür Oto Opel ile bir görüş derim.

tr_select - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu hakkında fikrim yok, çok sebep aranabilir fakst aklıma gele;

130,000 km civarlarında 1.6t gtc sahibi arkadaşım da benzer sorunlar yaşadı.
    Yarım motor yapımına kadar gitti iş.
    Gerçi o eşşek misali kullanıyor aracı. Normal. .

1.4t gtc sahibiyim. Bir sorun yaşamadım.

Vtec_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracta yazilim varmi. Yoksa bile hortum ve su kabina baktirmani oneririm. Hortumlar zamanla sicak soguk gore gore sertlesip parcalaniyordu. Kendi aracimda boyle sorun yasamistim. H kasa gtc 1.6 t idi aracim . Hararet gostergesi olmadigi icin sans eseri fark etmistim. Daha sonra yanlis yazilim sonrasi külbütör kapaginda catlak olustu , segman kirip motor yaptirmistim. Bunlar oldugunda araba 65.000 km deydi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @tolga_kaan_ Hocam adım Fatih 28 yaşındayım, Sakarya/Geyve'de ikamet ediyorum, aslen Kocaeli/Karamürselli olduğum için genelde İzmit sanayide İkiXX servisini tercih ettim. Aldığımda usta üst kapak ile ilgili daha önce sökülüp sökülmediğini sordu fakat akıbeti ile ilgili bilgim olmadığını söyledim, sanki sökülmüş gibi gözüküyor dendi ama yenisi takılıp kapak kapatıldı sanırım. Öncesinde ise hararet görüp görmediğine dair hiç bir fikrim yok satıcı böyle bir bilgi vermedi(Kaçaklar hakkında da bilgi vermemişti gittiğimde öğrendim) Ben aracın bir önceki sahibine kadar buldum 6-7 ay(8-9 Bin KM) kadar kullandığını aracında sadece su eksiltme ve motorda terleme olduğunu bunun dışında bir sorun yaşamadığını söyledi. Aracımda LPG bulunmamakta. Özgür Oto'yu dün Şirkette çalışan bir abimiz yakınen tanıdığı için önerdi Hendek yolunda sanırım Perşembe günü kısmetse gitmeyi düşünüyorum.
    @Vtec_2 ben araca yazılım uygulatmadım, araç toplamda 5 aydır bende. Ama öncesinde yazılım atılmış ve cidden eşeğe biner gibi binildiğini düşünüyorum artık.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gtc54 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @tolga_kaan_ Hocam adım Fatih 28 yaşındayım, Sakarya/Geyve'de ikamet ediyorum, aslen Kocaeli/Karamürselli olduğum için genelde İzmit sanayide İkiXX servisini tercih ettim. Aldığımda usta üst kapak ile ilgili daha önce sökülüp sökülmediğini sordu fakat akıbeti ile ilgili bilgim olmadığını söyledim, sanki sökülmüş gibi gözüküyor dendi ama yenisi takılıp kapak kapatıldı sanırım. Öncesinde ise hararet görüp görmediğine dair hiç bir fikrim yok satıcı böyle bir bilgi vermedi(Kaçaklar hakkında da bilgi vermemişti gittiğimde öğrendim) Ben aracın bir önceki sahibine kadar buldum 6-7 ay(8-9 Bin KM) kadar kullandığını aracında sadece su eksiltme ve motorda terleme olduğunu bunun dışında bir sorun yaşamadığını söyledi. Aracımda LPG bulunmamakta. Özgür Oto'yu dün Şirkette çalışan bir abimiz yakınen tanıdığı için önerdi Hendek yolunda sanırım Perşembe günü kısmetse gitmeyi düşünüyorum.
    @Vtec_2 ben araca yazılım uygulatmadım, araç toplamda 5 aydır bende. Ama öncesinde yazılım atılmış ve cidden eşeğe biner gibi binildiğini düşünüyorum artık.
    Uzaktan ne yorum yapsak doğru olmaz açıkçası, sadece fikir veririz. Bülent abi sahibi düzgün esnaftır. Fevzi abi ustası on numara adamdır.

Atatürk sanayide Yedek Parçacı Kenan'ın arkadaşıyım diye gidersen faydası olur. Zaten iş arkadaşın da tanıyormuş. İşini çözerler bence.

Geçmiş olsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=gtc54;8640206]Arkadaşlar merhaba;

Aldığım gibi bakımlarını yaptırıp, turbo geri dönüş hortumu ve üst kapak contası değişti. (1750 TL Yağ bana ait)

cümlenizdeki üst kapak contası, silindir kapak contası mıdır? Külbütör kapağı contası mıdır?

silindir kapağını söküp contayı değiştirdiğinizi varsayarsak, silindir kapağını da kontrol etmeden mi geri taktınız? çok geçmiş olsun, sonucu buradan paylaşınız.

Bu arada aracınız kaç km de?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Fatih06ank hocam külbütör kapak contası değişti, aracı 104 bin km de satın aldım, şu an 110 binde. Sonuçları paylaşıyor olacağım.

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu tür yeni araçları alır almaz servise götürüyorum. Hiç değilse yapılan işler için muhattap buluyorum. Durmadan hararet yapan Anadol almıştım. Radyatör kötü diyip değiştirdiler. Motorun içi çok eski olduğu için paslar, pislikler gidip sıfır radyatörü tıkamıştı. Sizin sorununuz içinse şöyle konuşayım. Külbütör kapak contasında bir sorun varsa yağ ve su olayı biraz karışık olur. Yapacağınız işlem üst kapak sökülür, gerekli kontroller yapılır, sonrasında kapak taşlanır, temizlenir ve toplanır. Yapılan işlemleri yapan ustanın hassaslığı ve alacağınız parçaların kalitesi çok önemli olacaktır. Geçmiş olsun diyeyim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba sonucu sizlerle paylaşmak istedim;

Öncelikle aracıma aynı serviste 3 farklı usta baktı, kontrolü ilk yapan usta yağ seviyemin normal ve yağda su, suda yağ olmadığını üzerine basa basa söyledi.
    (Yağdaki artışı ise, son yağ bakımını 3-4 hafta önce kendim yapmıştım arkadaşlar, kendi hata payıma veriyorum, tam süzdürmeden tamı tamına 4.5 litre koyup çok ta beklemeden detaylı kontrol etmeden kapattım varsayalım ve sonrasında artış görmüş olabilirim çünkü gerçektende yağda su yoktu yağın rengi viskozitesi normaldi. Bu benim evhamım olsun. Ama yinede için rahatlamamıştı.

Radyatör değişimi sonrası soğutma suyu maximum seviyenin 1 parmak kadar üzerinde doldurulmuştu, suyun azar azar 1.5 ayda (serçe parmağım kadar) indiğini söyledim, araç çalıştıktan sonra su belirli bir sıcaklığa geldiğinde bu sıcaklıktan basınç oluşur ve bu basınçtan dolayı fazla olan suyun tahliyesinin gayet normal olduğu su seviyemin zaten maximum çizgide olduğunu söyledi. Tamam burada da hemfikiriz su seviyem hiç maximumun altına inmedi. Ama yinede tatmin olmadım. Su kabından test yapıldığını sogutma suyuma egzoz dumanı karıştığını ve contamda kaçak olduğunu söylemişlerdi diye tekrar dile getirdim.

Araç 15 20 dakika kadar rolantide çalıştırdı, aracı alıp 10 15 dakika kadar yola çıktık usta aracı biraz gıdıkladı geri döndük,
    Soğutma suyuna egzoz dumanı karışsa hortumlarında sertlik olması gerekir ve hortum patlatır aracın, bunların hiç biri yok aracınızın contasında bir problem gözükmüyor olarak cevap aldım.
    Sanayideki işim bitti, çıkıp 300km yol yaptım bunun yakşalık 110km si 2.3.4 vites aralığında rampalı köy yoluydu hararet normal, sıcaklık 103-104 sabit, 5 gün oldu su seviyesi maximumunun altına inmiyor. Fakat hala o testte çıkan sonuç aklımın bir köşesini tırlamıyor. Vakit ayırıp okuduğunuz ve cevap yazdığınız için teşekkürler, iyi forumlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba sonucu sizlerle paylaşmak istedim;

Öncelikle aracıma aynı serviste 3 farklı usta baktı, kontrolü ilk yapan usta yağ seviyemin normal ve yağda su, suda yağ olmadığını üzerine basa basa söyledi.
    (Yağdaki artışı ise, son yağ bakımını 3-4 hafta önce kendim yapmıştım arkadaşlar, kendi hata payıma veriyorum, tam süzdürmeden tamı tamına 4.5 litre koyup çok ta beklemeden detaylı kontrol etmeden kapattım varsayalım ve sonrasında artış görmüş olabilirim çünkü gerçektende yağda su yoktu yağın rengi viskozitesi normaldi. Bu benim evhamım olsun. Ama yinede için rahatlamamıştı.

Radyatör değişimi sonrası soğutma suyu maximum seviyenin 1 parmak kadar üzerinde doldurulmuştu, suyun azar azar 1.5 ayda (serçe parmağım kadar) indiğini söyledim, araç çalıştıktan sonra su belirli bir sıcaklığa geldiğinde bu sıcaklıktan basınç oluşur ve bu basınçtan dolayı fazla olan suyun tahliyesinin gayet normal olduğu su seviyemin zaten maximum çizgide olduğunu söyledi. Tamam burada da hemfikiriz su seviyem hiç maximumun altına inmedi. Ama yinede tatmin olmadım. Su kabından test yapıldığını sogutma suyuma egzoz dumanı karıştığını ve contamda kaçak olduğunu söylemişlerdi diye tekrar dile getirdim.

Araç 15 20 dakika kadar rolantide çalıştırdı, aracı alıp 10 15 dakika kadar yola çıktık usta aracı biraz gıdıkladı geri döndük,
    Soğutma suyuna egzoz dumanı karışsa hortumlarında sertlik olması gerekir ve hortum patlatır aracın, bunların hiç biri yok aracınızın contasında bir problem gözükmüyor olarak cevap aldım.
    Sanayideki işim bitti, çıkıp 300km yol yaptım bunun yakşalık 110km si 2.3.4 vites aralığında rampalı köy yoluydu hararet normal, sıcaklık 103-104 sabit, 5 gün oldu su seviyesi maximumunun altına inmiyor. Fakat hala o testte çıkan sonuç aklımın bir köşesini tırlamıyor. Vakit ayırıp okuduğunuz ve cevap yazdığınız için teşekkürler, iyi forumlar.
    o testi ben de 1 defa yaptırmıştım net sonuç alamadık. yapılan testte sıvı rengi neydi? fotosu var mı testin?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Fatih06ank test sonucu fotoğrafını malesef çekmedim, test cihazı Würth'ün test cihazıydı iki adet su haznesi vardı altta bulunan sıvının rengi tamamen mavi kalırken üstte bulunan sıvı rengi mavi ile koyu yeşil arasında belli belirsiz bir renk almıştı. Kılcal kaçaklar olduğu söylenmişti. Ve bu sonuca ulaşana kadar en az 10 kez hava çekildi su kabından. CS Motor testi siparişi verdim, onu deneyeceğim bakalım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Fatih06ank test sonucu fotoğrafını malesef çekmedim, test cihazı Würth'ün test cihazıydı iki adet su haznesi vardı altta bulunan sıvının rengi tamamen mavi kalırken üstte bulunan sıvı rengi mavi ile koyu yeşil arasında belli belirsiz bir renk almıştı. Kılcal kaçaklar olduğu söylenmişti. Ve bu sonuca ulaşana kadar en az 10 kez hava çekildi su kabından. CS Motor testi siparişi verdim, onu deneyeceğim bakalım.
    CS motor test siparişi ben de verdim deneyeceğim, sonucu foto olarak burda paylaşırsan sevinirim.

2adet püf noktası var aklında olsun, birincisi aracında hem radyatör hem yedek su deposu varsa (japon araçları gibi) direk radyatörden yapman gerekiyor, öteki kutudan yapmanın hiç bir anlamı yok.

ikincisi motor tam sıcaklığında 10 dakika kesinlikle çalışmalı, poşeti çıkarınca soğuk suya tutup soğutmalısın...

Hastalık mevzusu bitsin ben de yapacağım...

Kolay gelsin...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu sabah testi gerçekleştirdim @Fatih06ank radyatörümde yedek su deposu yok, testi genleşme kabına koyduktan sonra 90 dereceye sabitlenen kadar rölantide bekledim hararet göstergesi 90 olduğunda 10 dakika boyunca aracı kullandım sonuç fotoğraftaki gibi, şimdilik bu şekilde bineceğim ülke normale girsin motoru açtıracağım.

test.jpg - Google Drive

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fotoğrafa göre kaçak yok gibi duruyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha net gözükmesi açısından fotoğrafı revize ediyorum çekim yeri ve ışık biraz etkiliyor rengi @Fatih06ank;

testnew.jpg - Google Drive

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son fotoya göre hafif derecede kaçak görünüyor. Çok geçmiş olsun. Acaba araç ne kadar süre hararete maruz kaldı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam hiç bir fikrim yok araç 5 aydır bende ben hararet yaptırmadım satıcı galericiydi böyle bir durum olduğunu dile getirmedi expertizde zaten böyle bir şey çıkmamıştı ki zaten kontrol edildiğini zannetmiyorum, 8-9 ay kadar kullanan bir önceki sahibini buldum bu kişide hararetten söz etmedi, aracı boyasız değişensiz hasarsız diye satın aldım, keşke değişeni boyası olsaydı bu şekilde olmasaydı. Kısmet cebimizden çıkacak para varmış diyecek söz yok ne diyelim ders olsun.

dorukky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.6 tlerde kapak , conta , subap ve termostat problemleri yaygındır.Kapakla ilgili ihtiyacınız olursa pm atabilirsiniz.

1.4 ve 1.6 larda kapaklar cidden çok hassas aluminyumları jilet gibi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler