User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
37 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Radyatör Tipi Yağ Soğutucu Montajı Hk.

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Radyatör Tipi Yağ Soğutucu Montajı Hk.

Herkese selamlar,

Uzun zamandır MiTo'ya radyatör tipi harici yağ soğutucu takma fikrim mevcuttu. Ama bir türlü ya sıra gelmemişti ya da olayı tam çzemediğimden girişesim gelmemişti.

Derken, aşağıdaki videoyu buldum. MiTo ile Mini'nin yağ soğutucu yapısı benzermiş. Videodaki eleman da çok güzel anlatmış. Bundan sonra iyicene gaza geldim.

Neler yapacağımıza gelecek olursak; öncelikle MiTo'daki stock yağ soğutucu, aşağıdaki gibi sulu tip. bu soğutucu sayesinde trafikte istediğiniz kadar gazlasanız da, yağ sıcaklığı 110C'nin üstüne pek çıkmıyor. Ama piste çıkınca, olay değişiyor. Hava da biraz sıcak ise, 3 turda 120C üstüne rahatça ulaşıyorsunuz. bu sebeple pistte üst üste çok fazla tur atmak mümkün olmuyor.

Stock yağ soğutucu:

Radyatçr tipi yağ soğutucuyu takmak için yapılması gereken ilk şey, stock soğutucuyu söküp, yerine aşağıdaki gibi bir adaptör takmak. Bu adaptörü İtalya'da custom olarak üreten birisini buldum, yaklaşık 100€'ya bunu satıyorlar. Ya bunu sipariş geÃgeçeceğim ya da burada kendim imal ettireceğim. Bu noktada araştırmaya devam ediyorum.

Maliyeti mümkün olduğunca düşük tutmak için Çin tedarikli malzemeleri de genellikle kullanmaktan kaçınmam. Ama termostat gibi hassas ve kritik bir malzemeyi Çin'den almak istemiyorum. O sebeple, maliyeti yaklaşık 50$ olan aşağıdaki Amerika üretimi termostattan kullanmayı planlıyorum.

Son ve en kritik noktalardan birisi, yağ soğutucu radyatörü. Bunu Aliex'ten sipariş vereceğim. Fakat bu noktada hangi boyutu kullanmam gerekeceği noktasında kararsızım. Hem çok küçük olup soğutma performansının kötü olması hem de çok büyük olup yağ basıncı konusunda sıkıntı yaşama ihtimalleri karşısında deneyimsizim. Bu noktada önerilerinize ihtiyacim var. aşağıdaki örnek linklerden hangisini kullanmamı tavsiye edersiniz?

Otomobiller ve Motosikletler'ten Yağ Soğutucuları'de PQY aluminyum evrensel yağ soğutucusu motor şanzıman AN10 yağ soğutucu kiti 10 satır PQY7010 AliExpress'da

Otomobiller ve Motosikletler'ten Yağ Soğutucuları'de WLR yarış 13 sıra İngiliz tipi aluminyum evrensel motor şanzıman yağ soğutucusu 13 satır WLR7013 AliExpress'da

Otomobiller ve Motosikletler'ten Yağ Soğutucuları'de Evrensel yağ soğutucusu 16 Satır AN10 Motor şanzıman yağ soğutucusu Soğutma/Yayılan Sistemi + 90 derece Bağlantı Parcaları AliExpress'da

NOT: Bilmeyenler için Araç 1.4 motor T-jet MiTo & GT1446 Turbo mevcut.
    Konu rahmitanir tarafından (10-04-2020 Saat 17:32 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Karakterler patladı, ilk mesajı ben tek tek düzelttim.

Başlığın "Radyatör Tipi Yağ Soğutucu Montajı Hk." şeklinde düzeltilmesi için yönetimin bilgisine.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle kolay gelsin, şahsi fikirlerim şunlar:

plate i kendin çok rahat yaptırabilirsin 1 tane cnc kesim 2 tane rekor, ama gerek var mı? o hattı körleyip sandviç plate le yağ filtresinden de çıkış alabilirsin...
    termostatlı ve termostatsız denedik, emin ol fark göremedik, çok soğuk bir iklimde değilsen ki değilsin, artı ve eksilerini iyi araştır
    gelelim ebat konusuna, coolerı nereye koyacaksın? M3 gibi alta koyacaksan ilki gibi ince seçeceksin ama yok su radyatörü ile tampon ya da ön ızgara arasına koyabiliyorsan 3 numarayı tercih etmelisin... ben öyle yapmıştım:

Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @ghibli
    Abi plate konusunu arabayi yatirmadan cozmek istiyorum. O sebeple stock yag sogutucunun yan sanayisi uygun fiyatlara bulunabiliyor. Onlardan bir tane alip, onun ustunden olcu alarak halledecegim gibi duruyor.

Manisada calistigim icin, izmir manisa arasi arabanin en cok km yaptigi yer. Asiri olmasa da, kisin sabahlari bolca 0 C'yi goruyorum yani. O sebeple ne olir n olmaz hesabi, termostati kullanirim.

Sogutucunun yeri olarak asagidaki gibi scudetto'nun icine koymayi planliyorum. Sigmaz ise, tampon altinda cooler'in onune koyarim. Her durumda direkt ruzgar goruyor olacak yani.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    coolerın yeri güzel, ben de orayı düşünmüştüm, termostat olayına gelirsek, piyasadaki ürünlere USA malı da olsa güvenmiyorum, bmw nin kendi sistemlerinde olan termostat bile bozulabiliyor, bozulduğunda ne olduğunu sen de biliyorsun zaten, Ankara çok daha soğuk ama yine de sen bilirsin kalitesine güveniyorsan aldığın malzemenin, kullan...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yag filtresine giren plate konusunda ise, benim arabamda metal tip yag filtresi yerine plastik kapakli karton filtre kullaniliyor. Plastik kapaktan oturu sandwich plate olmuyor diye biliyordum, yaniliyor muyum?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yag filtresine giren plate konusunda ise, benim arabamda metal tip yag filtresi yerine plastik kapakli karton filtre kullaniliyor. Plastik kapaktan oturu sandwich plate olmuyor diye biliyordum, yaniliyor muyum?
    conversion kitler ve sandwich ler olması lazım... filtreden almanın avantajı şu, basıncın her daim maks. olduğu bir bölgeden uzatma alıyorsun basıncın da düşmüyor, orj. yeri zaten uzatma borularla geliyor, uzatma borulara uzatma hortum çekiyorsun sonrasında, haa basınç kaybı olur mu? hissedilir olmaz bence ama kıllık var ya bizim İtalyanlarda, ne olur ne olmaz...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dedigin gibi araya sandwich plate yaparsak, stock cooleri sokup, oraya korleme yapamaya bile gerek kalmayabilir abi. İsi cok daha kolaylastirabilir.

KIT adapter to install Fiat 1.400 Abarth t-jet specific oil radiator
    Soyle bir cozum var, adam baya baya sandwich tip plate ile isi cozmus. Bu isi biraz daha kurcalayayim ben.
    Konu rahmitanir tarafından (11-04-2020 Saat 08:40 ) değiştirilmiştir.

Ucanadamyoktur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel ve merak ettiğim konu benim corollada da emme manifoldunun altında bulunuyor ve rollinge 3 veya 4. sıkıştan sonra araç şişiyor gibi bir rahatsızlık oluşturuyor bundan şüphelendiğim için benimde aklımdaydı ama bir türlü karar verememiştim konuyu takipteyim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Siparişler girildi, şimdi beklemedeyim.

Biraz ekonomik kaygılar, biraz @ghibli06 abimizin tavsiyesi biraz da önümüzün yaz olmasından ötürü kısa vadede ihtiyaç olmayacağından şimdilik termostatsız şekilde montaj yapacağım. Kışın geldiğinde ihtiyaç olursa termostatı ayrıca montajlayacağım.

Bugün için sipariş listesi:

Mayıs ayının ortasına doğru tüm malzemeler gelir, o vakit konuyu bol görseli şekilde güncellerim.

sinisa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle kolay gelsin, bağlantı rekorlarınızı ptfe olarak almışsınız ama hortumunuz cpe, birbirlerine uyumlu olmadığını duymuştum yakıt hattı için seçerken. tam bilen birileri de yazarsa iyi olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sinisa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle kolay gelsin, bağlantı rekorlarınızı ptfe olarak almışsınız ama hortumunuz cpe, birbirlerine uyumlu olmadığını duymuştum yakıt hattı için seçerken. tam bilen birileri de yazarsa iyi olur.
    Valla bu konuda cok yeniyim, dediginiz dogru olma ihtimali kuvvetli.

Varsa bilgi sahibi, uyarilarinizi beklerim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla bu konuda cok yeniyim, dediginiz dogru olma ihtimali kuvvetli.

Varsa bilgi sahibi, uyarilarinizi beklerim.
    bunu en iyi hidrolikçiler bilir, onlara sormak lazım...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eski hidrolikçilerden kim kaldı, @sanctuary35 konuya lütfen!!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bro ben bu ölcüleride bağlantıyıda anlamadım zaten. bu iş en temiz ekipmanlar geldikten sonra çözülür, gideriz dükkana ayarlanır ne lasımsa ama aldığın bağlantı ölçülerini anlamadım walla
    Romeo <3 Giulietta

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Sakın OEM yağ ısıtıcıyı sökmeyin.

Evet. O zımbırtı soğutucu değil, ısıtıcı.
    Çünkü, yağın işlevini yerine getirebilmesi için önce belirli bir sıcaklığa ulaşması gerekiyor.

İçinden motor soğutucu sıvısı* geçen bu ısıl alışveriş sistemi, zaten yağı soğutamaz, çünkü soğutmak için gereken Delta T çok düşük.

Pist gibi ortamlarda yağı soğutmak için ilave bir termostatlı yağ soğutucusu gerekir.
    Termostatlı olmasının nedeni de, yağ sıcaklığını belli bir aralıkta tutabilmektir.

* Burada su demiyorum. Biz buna su dedikçe millet anti freeze kullanmıyor, olan gariban motorlara oluyor.

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bu arada, PTFE bağlantılar için mutlaka PTFE hortum kullanmak lazım.
    Aldığınız bağlantılar ile hortum uyumsuz maalesef.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hakan abi, seni de konum da gormek mutluluk veriyor

Cpe.hortumu iptal.etmeye calisiyorum. Mutlaka ptfe tip hortumdan edinecegim

Stock yag sogutucuyu (veya yag isitici / yag sicaklik regulatoru vs) sokmeden bu isi halledebilmem icin, yag filtresine uygun sandwich plate den bulmam gerekiyor.

Oem yag sogutucu ve filtreyi tasiyan komple parcanin oem kodu 55212027. Yine ayni parcanin gorseli de su linkte:
    Engine Oil Cooler For FIAT LANCIA OPEL Bravo II Doblo Grande Punto 55212027 | eBay

Buna uygun sandwich plate'i nasil buluruz?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler