User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
37 sonuçtan 20 ile 37 arası

Konu: Radyatör Tipi Yağ Soğutucu Montajı Hk.

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi boyle buyuk bir yardim icin ne kadar tesekkur etsem azdir.

Bir uzman sorusu daha sorayim, Aliex'ten bolca alisveris yapip, aldigim urunleri arabamda sorunsuz uzun sureli kullanabiliyorum. Ama ***** bu guvenlikle alakali bir malzeme oldugundan biraz cekincem mevcut. Senin bu konuda yorumun ne olir abi?

tunerviper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi boyle buyuk bir yardim icin ne kadar tesekkur etsem azdir.

Bir uzman sorusu daha sorayim, Aliex'ten bolca alisveris yapip, aldigim urunleri arabamda sorunsuz uzun sureli kullanabiliyorum. Ama ***** bu guvenlikle alakali bir malzeme oldugundan biraz cekincem mevcut. Senin bu konuda yorumun ne olir abi?
    Bu sandwich plate senin filtreye nasıl takılacak? Bu vidalı tip saç filtrelerin arasına giren türden.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tunerviper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sandwich plate senin filtreye nasıl takılacak? Bu vidalı tip saç filtrelerin arasına giren türden.
    Bu sandwich çözümü aslında bazı İtalyan sitelerinde mevcut, şunun gibi:
    Oil Cooler Adapter for Fiat-Alfa-Lancia petrol and diesel

Yani, bu aparatı kullanınca kağıt tipi filtreden metal tip filtreye geçiş yapacağım, diye anlıyorum.

tunerviper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu sandwich çözümü aslında bazı İtalyan sitelerinde mevcut, şunun gibi:
    Oil Cooler Adapter for Fiat-Alfa-Lancia petrol and diesel

Yani, bu aparatı kullanınca kağıt tipi filtreden metal tip filtreye geçiş yapacağım, diye anlıyorum.
    Bu attığın universal bir sandvich senin filtre tipine olmaz diye düşünüyorum.

Chn53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı şekilde 1.4 tsi motora yaptım.

plate , 12mm aluminyumdan kestirdim. plate kestirmek için yansanayi radyator vs almanıza gerek yok. bir adet yağ soğutucu radyatör contası alacaksınız.

bu conta üzerinden çizimleri yapıp 12mm aluminyumdan kestirdim.

sonrasında an10 boyutlarında rekorcudan bütün rekorları ve hortumları temin ettim. o aldığınız fittingleri kullanmanızı tavsiye etmem.

ben termostat kullanmadım. çünkü 1.4 tsi da yağ soğutucu radyatöre gelen yağ direk pompadan geliyor. yani oraya termostat koyarsam arabaya termostat açılana kadar yağ gitmeyecekti.

bana yapma etme vs dediler giderken yağ çok soğut termostat olmazsa dediler. termostat olmamasınında hiç bir kötü sonucunu görmedim. normal seyirde yağ hep 80-85 civarı.

bu yukarıda bahsettiğim konuya dikkat etmenizi öneririm sizin motorunuzu bilen kişilere danışın yoksa termostat koymak size büyük sonuçlara mal olabilir.
    Z3 Roadster
    Golf Mk5 GTI

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Chn53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yani oraya termostat koyarsam arabaya termostat açılana kadar yağ gitmeyecekti.
    Yağ soğutucu tanımı itibarı ile ana pompa/besleme çıkışına bağlanır, ve yağ soğutucu içinden geçtikten sonra motor içine dağılır.
    Termostat ise üç yönlüdür, yani, eğer yağ sıcaklığı termostatı açacak seviyeye gelmemişse içindeki bypass sayesinde yağı soğutucuya göndermeden motora yönlendirir.
    Hatta, soğutucuya yağ gönderirken bile sıcak yağın bir kısmını motora doğrudan gönderir. 0 - 1 şeklinde değil, oranlı olarak çalışır.
    Bunun nedeni de, soğutucudan gelen soğuk yağ ile sistemi şoklamayı / ani yağ kalınlaşmasını vs önlemektir.

Konu Hakan Girginer tarafından (17-04-2020 Saat 13:03 ) değiştirilmiştir.

Chn53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Godless Commie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yağ soğutucu tanımı itibarı ile ana pompa/besleme çıkışına bağlanır, ve yağ soğutucu içinden geçtikten sonra motor içine dağılır.
    Termostat ise üç yönlüdür, yani, eğer yağ sıcaklığı termostatı açacak seviyeye gelmemişse içindeki bypass sayesinde yağı soğutucuya göndermeden motora yönlendirir.
    Hatta, soğutucuya yağ gönderirken bile sıcak yağın bir kısmını motora doğrudan gönderir. 0 - 1 şeklinde değil, oranlı olarak çalışır.
    Bunun nedeni de, soğutucudan gelen soğuk yağ ile sistemi şoklamayı / ani yağ kalınlaşmasını vs önlemektir.

böyle ise sorun yok abi ben yine de takmadım bahsettiğim gibi herhangi bir sorunda yaşamadım yaş sıcaklık düşüşü vs ile ilgili
    Z3 Roadster
    Golf Mk5 GTI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Chn53 yorumlar için sağolasın hocam.

Sanırım sen de benim ilk postta hayal ettiğim gibi, stock soğutucuyu iptal ederek işlemi yapmışsın.

Ben mümkün olursa, stock soğutucuyu iptal etmeden, filtrenin oraya takılaak sandwich plate ile yapmaya çalışacağım. Hakan abinin paylaştığı sandwich plate'in termostatsız versiyonundan kullanacağım. Çünkü Çin üretime termostata el bağlamak istemiyorum. Sandwich plate iş görmezse, senin anlattığın gibi bir yöntem ile devam edeceğim.

Yine Hakan abinin anlattığı 3 yollu termostat konusu ise hala aklımda. Ama ilk etapta, önümüzün yaz olmasına güvenerek termostatsız bağlayacağım.

Bu arada, hortum siparişini de ptfe olarak güncelledim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yağ filtre haznesinin içini gösteren şu görseli bulabildim ancak. Haznenin ortasındaki deliğin iç duvarlarında diş varsa, sandwich plate işi olur. Yoksa, nanay.

Filtre arabanın üzerinde kolay bir konumda olmadığından, gidip bir koşu hemen bakayım da diyemiyorum. Gelince malzemeler, bakacağız artık.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sadece fikir amaçlı soruyorum.

oem yağ soğutucu(yağ ısıtıcı) yerine daha büyüğü takılamazmı.

yani 1.4tb yerine 1.75tb nin soğutucusu gibi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Zıbammmmmmmm
    diye zihin açıcı bir öneri

Vallaha hiç düşünmemiştim bunu ve mantıklı. Ama siparişler verildi artık

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Isıtma ya da soğutma için önemli bir unsur var: Delta T.
    Yani, iki ortam arasındaki sıcaklık farkı.

Diyelim ki yağ 110C, ama sistem içinden akan soğutucu sıvı 95 C.
    Bu durumda bu soğutucu sistem ne kadar büyük olursa olsun (ki, bunun da belli bir pratik sınırı var - araç boyunda olamaz) yağı soğutabilme kapasitesi nerede ise ihmal edilebilir düzeyde olacaktır.

Bunun yerine hava ile soğuyan bir radyatör düşünün... hava sıcaklığı da 22C olsun. Hadi 32C olsun. Aradaki fark önemli işte...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zıbammmmmmmm
    diye zihin açıcı bir öneri

Vallaha hiç düşünmemiştim bunu ve mantıklı. Ama siparişler verildi artık
    risksiz al tak

bir sıralar 1.6crdi ye 2.0crdi soğutucusu takmayı düşünüyordum ordan aklıma geldi.

yağ basınç kaybın olmaz,termostat kullanmanada gerek olmaz,yağ ısısınıda soft kullanımda veya kışın aşırı düşüş yaşamazsın(radyatöre göre)pistte 10-15 derece düşürse sana yeter bence.

karar senin karışmam

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    daha büyük olması çok işe yaramaz, burada amaç havayla soğutmak...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Godless Commie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Isıtma ya da soğutma için önemli bir unsur var: Delta T.
    Yani, iki ortam arasındaki sıcaklık farkı.

Diyelim ki yağ 110C, ama sistem içinden akan soğutucu sıvı 95 C.
    Bu durumda bu soğutucu sistem ne kadar büyük olursa olsun (ki, bunun da belli bir pratik sınırı var - araç boyunda olamaz) yağı soğutabilme kapasitesi nerede ise ihmal edilebilir düzeyde olacaktır.

Bunun yerine hava ile soğuyan bir radyatör düşünün... hava sıcaklığı da 22C olsun. Hadi 32C olsun. Aradaki fark önemli işte...
    tabiki yağ radyatörü kadar soğutmaz ama yağ ısısı 140-150lere çıkmıyorsa çokta gerekli görmüyorum.
    yağ ısısı en fazla 120lere çıkıyorsa 10-15 derece için bukadar uğraşa deyermi bilemedim.
    bu arada pist ortamında 120de bana göre çok değil.bu işin kışıda var günlük binilen bir araç sonuçta

mesela ben oem soğutucum su ile soğuyorsa,suyun ısısını düşürürüm dedim.daha erken açan termostat taktım.komple suyu antifrizi değiştirdim.yazın topspeedde 100-105
    olan radyatör ısım,şuan nekadar zorlarsam zorlim 95 üzerine çıkmıyor.tabi yağa etkisini tam rakam olarak veremiyorum ama tahminim 120 üzeri olmuyordur diye düşünüyorum

yanlışım varsa düzelt hakan abi...

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tabiki yağ radyatörü kadar soğutmaz ama yağ ısısı 140-150lere çıkmıyorsa çokta gerekli görmüyorum.
    yağ ısısı en fazla 120lere çıkıyorsa 10-15 derece için bukadar uğraşa deyermi bilemedim.
    bu arada pist ortamında 120de bana göre çok değil.bu işin kışıda var günlük binilen bir araç sonuçta

mesela ben oem soğutucum su ile soğuyorsa,suyun ısısını düşürürüm dedim.daha erken açan termostat taktım.komple suyu antifrizi değiştirdim.yazın topspeedde 100-105
    olan radyatör ısım,şuan nekadar zorlarsam zorlim 95 üzerine çıkmıyor.tabi yağa etkisini tam rakam olarak veremiyorum ama tahminim 120 üzeri olmuyordur diye düşünüyorum

yanlışım varsa düzelt hakan abi...
    hocam air to air sistemlerde ne kadar hızlı gidersen o kadar soğuma olur, düşük hızlardaki yağ sıcaklığın aman aman değişmez, yani kışın ya da duran trafikte ya da 100 le giderken araçta aşırı soğuma olmaz...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam air to air sistemlerde ne kadar hızlı gidersen o kadar soğuma olur, düşük hızlardaki yağ sıcaklığın aman aman değişmez, yani kışın ya da duran trafikte ya da 100 le giderken araçta aşırı soğuma olmaz...
    buna etkende

radyatörün boyu(litresi)

radyatörün yeri(konumu) gibi.

işin sonunda yağ ısısı lt.bazında nerden nereye düşecek merak ettim.pist ortamında testide yapılır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese Selamlar,

Radyatör tipi yağ soğutucuyu araca montajlamadan sattım arkadaşlar. Buradan bir büyüğümüze gitti kendisi, umarım dilediği şekilde verimli kullanır.

Takmamamın en önemli sebebi, benim aracında kağıt filtrenin olduğu kısımı kutu tipi filtreye geçirmek için aldığım ara parça uygunsuz çıktı. Ayrıca uyacak aparat yapsak bile, boruları rotalamak için yeterli alan o kısımda gözükmedi. Ancak OEM sulu soğutucuyu söküp, oraya custom bir aparat yapmak gerekiyordu. Çok fazla uğraş gerektirdiğinden ve arabanın bu hali ile yağ sıcaklığı açısından çok da soru yaşamadığımdan yağ soğutucu projesini şimdilik rafa kaldırdım.

Soğtucu projesinin iptalinden sonra, Cumartesi günü İzmir pistine çıktık. Egzantirik değiştirip, arabanın gücünü iyicene açtığımdan beri çıktığım ilk track day idi. O sebeple ne olacağı konusunda biraz şüpheliydim.

Hava 35C iken, depoda %20 etonol ile, intercooler su spreyinin deposuna da buz koyunca, 3 tur üst üste hot lap attığımda yağ sıcaklığı max 107C'yi gördü. EGT de 750-800C arasında kaldı. Durum böyle olunca, yağ soğutucu konusunda atacağım taş, ürküteceğim kuşa değmeyeceğine emin oldum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler