User Tag List

15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Aracın çok yakması...

Yiğit G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Aracın çok yakması...

Beyler böyle bir sorun yaşıyorum.Şöyle ki aracı aldığımdan beri aslında çok yakıyor. Yani ilk zamanlar 13lt civarı yakıyordu. Aynı yazılımlı aynı setuplı araçlar 10-11 maksimum... (n18 r56 s) sonra yavaş yavaş yakıt arttı... Geçen sene 15lt yakıyordum... Neyse bu arada bir yağ yakma sorunum oldu subap contalarından motor açmışken komple giriştim kol piston hep yenilettim en iyisinden... Ama yakıt sorunum geçmedi aksine 17 lt civarına çıktı... Bunu görünce tamam dedim kesin buji bobin sorunu çünkü 4 yıldır hiç değiştirmedim. ngk aldım buji bobin geçen ay yine bir değişiklik olmadı hani oldu da 15.5 lt falan yakıyor bu bile çok fazla. Ha bu arada araç köpek gibi gidiyor hiçbir sorunum yok, afr düzgün, araçta hata kodu yok. Tek sorun çok yakması... Bilmiyorum siz ne tanı koyarsınız ama benim düşünceme göre yakıtın yavaş yavaş artması bir şeyin kirlendiğini gösteriyor. Gaz kelebeği mi ne bilm acaba sensörlerden biri mi ? Ama hata verirdi o zaman araç ? AYN ye gittim kaç defa araç saat gibi hiç bir sorun gözükmüyor... Ama 16-17 lt ler de korkunç yani olmaması lazım? Yazılımım Drecu.. Başta yazılım diye düşündüm ben ama yazılım da neden yavaş yavaş artar ? Aracın ilk yazılımının atıldığı günden beri aynı yakması lazım yazılımdan olsa ?
    Rotary.. because we dont need many liters to kick u'r ass..

sagi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kelebek kirlenmesi, benzin hortumlarında kaçak fare yeme olasılığı olabilir belki aklıma ilk gelenler bunlar bir kontrol ettirin isterseniz.
    35 KU 606- Outlander MT Turbo
    34 ENP 29 - TypeR
    34 VTE 64 - S2000
    34 VG 3670 - Type-R
    10 E 6622 - Civic vti

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yiğit G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyler böyle bir sorun yaşıyorum.Şöyle ki aracı aldığımdan beri aslında çok yakıyor. Yani ilk zamanlar 13lt civarı yakıyordu. Aynı yazılımlı aynı setuplı araçlar 10-11 maksimum... (n18 r56 s) sonra yavaş yavaş yakıt arttı... Geçen sene 15lt yakıyordum... Neyse bu arada bir yağ yakma sorunum oldu subap contalarından motor açmışken komple giriştim kol piston hep yenilettim en iyisinden... Ama yakıt sorunum geçmedi aksine 17 lt civarına çıktı... Bunu görünce tamam dedim kesin buji bobin sorunu çünkü 4 yıldır hiç değiştirmedim. ngk aldım buji bobin geçen ay yine bir değişiklik olmadı hani oldu da 15.5 lt falan yakıyor bu bile çok fazla. Ha bu arada araç köpek gibi gidiyor hiçbir sorunum yok, afr düzgün, araçta hata kodu yok. Tek sorun çok yakması... Bilmiyorum siz ne tanı koyarsınız ama benim düşünceme göre yakıtın yavaş yavaş artması bir şeyin kirlendiğini gösteriyor. Gaz kelebeği mi ne bilm acaba sensörlerden biri mi ? Ama hata verirdi o zaman araç ? AYN ye gittim kaç defa araç saat gibi hiç bir sorun gözükmüyor... Ama 16-17 lt ler de korkunç yani olmaması lazım? Yazılımım Drecu.. Başta yazılım diye düşündüm ben ama yazılım da neden yavaş yavaş artar ? Aracın ilk yazılımının atıldığı günden beri aynı yakması lazım yazılımdan olsa ?
    Peki bu ölcüm yol bilgisayarindan mi? Pompa ölcumu yaptin mi? Pompa ölcumude boyle yuksek mi? Maf ve map sensorlerini sokup izopropil alkol ile temizle bence hani zamanla artti dedin ya bisiler kirlenmis tinamis gibicesine bunlar zamanla kirlenir ondan dedim
    e60 535d & THE A45 AMG

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Değerler pompa ölçümü mü bilgisayar verileri mi?

Motor yaptırmışsınız,rodaj süresince yakıt artması normal.Motor yapılırken yenileme prosedürüne tam uyulmaması da yakıt artışına sebep olabilir.Lakin,önceden de sıkıntı olduğunu belirtmişsiniz.Bence genel olarak 15-17 litre demek sorun çözümüne pek yardımcı olmaz.Eğer her şeyin tam olduğuna inanıyorsanız,trafiksiz düz yolda,ayakkabı ağırlığıyla 100 km yapıp en az yakması gerektiği durumda ne yapıyor onu bir gözlemleyin.

Lastikleriniz orijinalden farklı boyuttaysa gösterge hatası da yaşıyor olabilirsiniz.(ihtimal)Biraz önce önerdiğim 100 km'lik yolculuğu gps ile belirleyip aracın km sayacıyla karşılaştırarak bu duruma da netlik kazandırırsınız.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    lambda sensörleri ne durumda?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    17 litre gibi rakamlar cooper s için çok yüksek afaki rakamlar, big turbo setup olucak ki sürekli gazlıcaksın falan filan belki yani, herşeyi geçtim 15 te fazla. Manuel ini kullanmadım ama n18 iki farklı otomatik cooper s i uzun sure kullandım antalyada gazlamalı 9-10-11 litre skalasında yakıyordum hep...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yol bilgisayarından bu ölçüm. o zaman önce ışık yanınca 50 tl lik benzin koyup ışık yandığı an kaç km gittiğini hesap yapayım. Sonra sensör temizliği ve throttle temizliği ?

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yol bilgisayarından bu ölçüm. o zaman önce ışık yanınca 50 tl lik benzin koyup ışık yandığı an kaç km gittiğini hesap yapayım. Sonra sensör temizliği ve throttle temizliği ?
    O da yanıltır maalesef.Yakıt az olduğu için eğim,çalkantı,sert fren vs. gibi istemli veya istemsiz durumlardan ötürü lamba erken yanabilir.Depoyu doldurup aynı pompaya geri dönmek,yakıt sıkıntılı araç için en iyi çözüm.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi bence en mantiklisi deponu fulle, sonrada km sayacini sifirla. 100km gittikten sonra tekrar benzin alip fulle ve tam olarak ne kadar yaktigini gor. En mantikli ve 100% e yakin olcum yontemi bu.
    74 model sehpa...

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazılımda ltft değeri %10 kaysa, ki bu olabiliyor, senin yol bilgisayarındaki tüketim değerin de bir o kadar kayabilir. Kaldı ki, benzindeki etonol gibi katkılardan ötürü de bu değer oynuyor ve hesaplanan tüketim sapabiliyor.

En doğru ölçüm şekli, arkadaşların da dediği gibi, full depo doldur, km'ni sıfırla, biraz yol yap, sonra tekrar aynı pompada fulle.

bir de tabi sağ ayak bu işte çok çok kritik. aynı arabayı birisi 6 lt'de, diğeri 9lt ortalama ile kullanan arkadaşlarım mevcut.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SULTANOGLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi bence en mantiklisi deponu fulle, sonrada km sayacini sifirla. 100km gittikten sonra tekrar benzin alip fulle ve tam olarak ne kadar yaktigini gor. En mantikli ve 100% e yakin olcum yontemi bu.
    tamamdır bunu yapıp burada sonucu yazıcam. Sonuca göre görüş belirtmeye devam edersiniz.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tamamdır bunu yapıp burada sonucu yazıcam. Sonuca göre görüş belirtmeye devam edersiniz.
    Bizim OBC'nin yanıldığını görmedim ama elektronik sistem tabii ki hata payı olabilir. En iyisi Hakan'ın dediği gibi doldurup yol yapıp tekrar doldurmak. iki seferde de dikkat et pompa atınca bıraksınlar. üzerine manuel ekleme yaparsa hata payı artar

bir de aklıma gelen, sen aracını pek kullanmıyordun sanki, evden çıkıp cadde & sokak turlarıyla bu rakamları yakıyor hiç çevreyoluna çıkmıyorsan yaktığın rakamlar çok da anormal sayılmaz. Atatürk caddesi starbucks'tan obc'yi sıfırla yola çık, yol boşken Kavacık'a gel git 80 cruise'la, döndüğünde ortalaman 5 falan olmalı (hatta daha düşük). böyle ise arabanda sorun yok demektir

N18'de normalde çok az rastlansa da bu kullanımın beraberinde yıllar içinde hatırı sayılır kurum birikmesi de yapmış olabilir. gel bir gün denemeye çıkalım bir sıkıntı varsa çok yakmakla beraber yürümez de araban.

o arada fırsat bulursan arkadan biri takip etsin gereksiz bir siyah duman yayıyor musun veya soğukken rölantide egzozdan çiğ benzin atıyor musun acaba gibi gibi şeyler de veri toplamana yardımcı olur sorunu teşhis etmek için

hepsi bir yana eğer hep şehiriçi kullanıyorsan aklında olsun arada kısa pull'lar lazım 2'yi 3.'i falan bitirmek arabanın nefesini açar sağlığını korur

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bizim OBC'nin yanıldığını görmedim ama elektronik sistem tabii ki hata payı olabilir. En iyisi Hakan'ın dediği gibi doldurup yol yapıp tekrar doldurmak. iki seferde de dikkat et pompa atınca bıraksınlar. üzerine manuel ekleme yaparsa hata payı artar

bir de aklıma gelen, sen aracını pek kullanmıyordun sanki, evden çıkıp cadde & sokak turlarıyla bu rakamları yakıyor hiç çevreyoluna çıkmıyorsan yaktığın rakamlar çok da anormal sayılmaz. Atatürk caddesi starbucks'tan obc'yi sıfırla yola çık, yol boşken Kavacık'a gel git 80 cruise'la, döndüğünde ortalaman 5 falan olmalı (hatta daha düşük). böyle ise arabanda sorun yok demektir

N18'de normalde çok az rastlansa da bu kullanımın beraberinde yıllar içinde hatırı sayılır kurum birikmesi de yapmış olabilir. gel bir gün denemeye çıkalım bir sıkıntı varsa çok yakmakla beraber yürümez de araban.

o arada fırsat bulursan arkadan biri takip etsin gereksiz bir siyah duman yayıyor musun veya soğukken rölantide egzozdan çiğ benzin atıyor musun acaba gibi gibi şeyler de veri toplamana yardımcı olur sorunu teşhis etmek için

hepsi bir yana eğer hep şehiriçi kullanıyorsan aklında olsun arada kısa pull'lar lazım 2'yi 3.'i falan bitirmek arabanın nefesini açar sağlığını korur
    buna ek olarak

ben 75bin km de benzin filitresini değiştirdim çıkan filitrenin hali içler açısı idi ki sonrasında 11-12 lt olan ortalamam 9.5 a duşmuştu hatta uzun sure denedim sıfırlayarak 11 hiç gormedim

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

motor yapılalı 5000 km anca olmuştur. Hadi olsun 7000... kurum vs yoktur o yüzden. Daha önce uzun yola çıktım 5 hiç görmedim. bodruma gittim 7-7.5 gördüm. Duman vs hiçbirşey yok. Hep şehir içi dediğin gibi alışverişe gidip geliyorum en fazla.Cumartesinden cumartesiye birtek oda cadde vs adım adım uzun yola hiç çıkmadım. Yine de şehir içi de olsa 15 üstü görmesi mantıksız bence. 15 bile mantıksız. Onurun dediği gibi benzin filitresini de not ediyorum. Şu an için ilk iş benzin alıp 100 km bitirip bakmak... oda benim 100 km yapmam 1 ay sürer 1 ay sonra yazarım

punjhei - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    motor yapılalı 5000 km anca olmuştur. Hadi olsun 7000... kurum vs yoktur o yüzden. Daha önce uzun yola çıktım 5 hiç görmedim. bodruma gittim 7-7.5 gördüm. Duman vs hiçbirşey yok. Hep şehir içi dediğin gibi alışverişe gidip geliyorum en fazla.Cumartesinden cumartesiye birtek oda cadde vs adım adım uzun yola hiç çıkmadım. Yine de şehir içi de olsa 15 üstü görmesi mantıksız bence. 15 bile mantıksız. Onurun dediği gibi benzin filitresini de not ediyorum. Şu an için ilk iş benzin alıp 100 km bitirip bakmak... oda benim 100 km yapmam 1 ay sürer 1 ay sonra yazarım
    Her binmende şehir içi 2 3 km yapıp bi sürü ışıkta durduğunu da varsayıyorum 15 tl üstü yakmak çok normaldir. Benim arabam 6 ltde yakıyor, tarif ettiğim şekilde 16 litrede yakıyor. Bahsettiğim motor atmosferik hem de. Çıkın bi çevre yoluna gezin tek seferde 30 40 km o zaman anlaşılır neyin ne olduğu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler