User Tag List

16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Würth radyatör temizleyici kullanacakların dikkatine...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Würth radyatör temizleyici kullanacakların dikkatine...

Arkadaşlar herkese merhaba. Aracımı antirizsiz hiç kullanmam, her 4 yılda 1 kez de muhakkak antifirizini yenilerim. Gene bu yıl bakım zamanı yenileme ihtiyacı duydum. Sonra şeytan dürttü hadi dedim radyatör temizleyici atayım, pislik kireç falan varsa atsın.
    Kutunun üzerinde:
    - Antifrizlerle uyumludur,
    -Aracınızdaki yağ kalıntıları ve yapışmış kireci söker... gibi ifadeleri okuyarak gittim kendi bayisinden aldım.

Kalorifer sıcak havayı açarak, aracı yarım saat çalıştırdım, zaten yarım saat içinde 1defa fan açtı o kadar. Sonra süre dolunca stop ettik baya bir köpürdü köpürdü... Tekrar temiz su koydum (saf su) fan termostat tekrar açtırdım tekrar köpürdü, genleşme kabını tekrar söktüm çalkaladım, köpüklü suyu boşalttım, tekrar saf su koydum, tekrar köpürdü. Her defasında genleşme kabı köpük doluyordu, 3. yıkamamdan sonra genleşme kabındaki köpük kesildi. Çok berrak su gelmeye başladı, eski antifirizden eser de kalmadı yani. Neyse derken yeni antifirizi koymak üzere radyatör kapağını açtım bi baktım bu sefer de radyatörün içinde bembeyaz sabun köpüğü geziyor, tapadan tekrar boşalttım, tekrar saf su koydum, tekrar köpürdü. O gün 8kez durulama yaptım, köpük geçti ertesi gün eve gittim geldim, köpük falan yok, musluk suyunu boşalttım tekrar saf su ile çevireyim ki radyatörde kireç-mineral falan kalmasın derken saf suyu koyduğum anda köpürme gene başladı.

Ustama özellikle yarısını koy dememe rağmen, gidip tamamını boşaltmış onun da etkisi vardır tabiki...

Hatta forumdan Bülent Abimle de baya bir istişare yaptık, kireçsiz içme suyu ile durulamaya karar verdik, onu da yaptım gene köpürüyor.

Ben de şimdi sabah işe gelip fan termostad açtırıp boşaltıp motor soğuyunca yeniden içme suyu koyuyorum, köpürme geçene kadar böyle yapacağım.

Belki antifiriz koysam da köpürme geçecek ama tamamen durulanmadan içim rahat etmiyor - bu işlerde biraz fazla hassasım.....

Nette würt ile alakalı hiç bir bilgiye ulaşamadım ama liqui moly alıp da aşırı köpürmeden şikayetçi olanların yorumlarını okudum, onlar ise sadece yorum, sonucu (köpük geçti mi geçmedi mi) kimse yazmamış.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın, nette hiç doğru dürüst bilgi bulamadığım için buraya konu açmak istedim belki kullanacaklara referans olurum. Amacım ürünü kötülemek değil belki görevini tam yapıyordur ama bu köpük neyin nesi çözemedim...

Ek olarak, bir arkadaşım da tüm şişeyi boşaltıp köpük sorunuyla baya uğraşmış 15 gün sonra geçti dedi ama o tamamen musluk suyuyla tazeledi. Ben musluk suyuyla tazelediğimde köpük olmuyor, saf su veya içme suyuyla tazelersem biranın üzerindeki gibi köpürüyor...

Buyrun bu da videosu: 20200728_172044 - Ekşi Up

Okuyan, okumayan herkese teşekkürler, herkese şimdiden iyi bayramlar dilerim...
    Konu Fatih06ank tarafından (29-07-2020 Saat 12:08 ) değiştirilmiştir.

Day Walker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Köpük olmasının zararı nedir ? Önce ona bakmak lazım belki malzemenin bileşiminden dolayı olayı budur.

Ayrıca aracınız kaç model. Eski araçlara antifriz konulacağı zaman bile normalden daha az konulmasını tavsiye ederiz ki boru veya bağlantılar aşınmışsa anfriz bunları çözüp hararete yol açmasın diye.
    Yolların Ustasıyım Modların Hastasıyım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Day Walker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Köpük olmasının zararı nedir ? Önce ona bakmak lazım belki malzemenin bileşiminden dolayı olayı budur.

Ayrıca aracınız kaç model. Eski araçlara antifriz konulacağı zaman bile normalden daha az konulmasını tavsiye ederiz ki boru veya bağlantılar aşınmışsa anfriz bunları çözüp hararete yol açmasın diye.
    Köpük olmasının bir zararı da yoktur belki ama ben suyun berrak olmasından yanayım o yüzden içim rahat etmiyor.

Aracım 2014model. %50 antifiriz %50 saf su karışımlı kullandım hep bugüne kadar. Su tamamen berraklaşsın gene eski sisteme döneceğim inşallah.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güncel çekelim.... Würth firmasından e-posta ile yanıt geldi.

Gelen cevap şu şekilde: Aracınıza eskiden olduğu gibi antifiriz + su karışımınızı koyarsanız köpürme durumu başka bir sorun olmadığı taktirde kesilecektir... (Ben de öyle düşünüyordum...)

inat ettim köpürme bitene kadar durulayıp en son koyacağım yeni antifirizim açılmamış kutusunda bekliyor.

Ghibli - Bülent Abimle yaptığımız istişareler sonucunda soğutma suyunu sadece motor soğukken boşaltacağım hava yapmaması için. Kendisine buradan tekrar tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.

selcukkoylu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    beyaz sirke doldur 2lt ve 1~2 gün dolaş sonra 2~3 kere su ile doldur boşalt yap. beyaz sirke en etkili ve en eski temizleme yöntemidir.
    köpürme sebebi: içerdeki havayı boşaltırken köpürme yapıyor. köpük beyaz ise sorun yapma. çamur kıvamındaysa sıkıntı.
    Konu selcukkoylu tarafından (29-07-2020 Saat 19:54 ) değiştirilmiştir.
    1.8TSI 160hp

sasuta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tam net hatırlamıyorum ama sabun vb kimyasalların temizleme yöntemlerinden birisi de köpüktür. Köpürerek mekanik olarak kirleri çözüyor. Yani yukarıdaki arkadaşın bahsettiği gibi köpük beyaz yani temiz ise ve antifreeze ile uyumluysa sıkıntı olmaz bence.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tekrar güncelleyim, artık gün içinde 3 4 defa rolantide çalıştırıp durulamak yerine, arabayı 5er km. kullanıp öyle durulamaya başladım, köpük yüzde50 azaldı, bugün farkettim ki yedek depo içine toz beyaz kireç parçaları dolmuş, demekki köpük görevini yapıyor. iyice temizlenene kadar durulamaya devam...

Edit: ewt arkadaşlar köpük beyaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Köpük durulandı, sıcak havaya alınca kalorifer peteğinden çıkanlar, köpük görevini baya baya yapıyor...

AvcI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende geçmişte senin gibi bu takıntım yüzünden imprezanın metal su deposunu hiç ettim, 1-2 ay su deposunun gelmesini bekledim
    new project GTR 280SX

https://www.instagram.com/gtr_280sx/?hl=tr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üstad nasıl ettiğini tarif edersen biz de bilelim, hata yapıyorsak daha düzgün yapalım...

Blackbird - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Surekli yeni su koymak sıkınti olabilir mi?
    Her yeni su isindiginda kirec ve tortularini birakiyor olabilir mi?
    Mutafakta kullandigimiz su isiticilar gibi düşününce.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Blackbird Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Surekli yeni su koymak sıkınti olabilir mi?
    Her yeni su isindiginda kirec ve tortularini birakiyor olabilir mi?
    Mutafakta kullandigimiz su isiticilar gibi düşününce.
    Saf Su..............................

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sonucu yazayım. Her gün radyatör suyunu temizleyerekten, 5.günden sonra köpük tamamen geçti duru su gelmeye başladı, ardından antifirize geçtim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Fatih06ank Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonucu yazayım. Her gün radyatör suyunu temizleyerekten, 5.günden sonra köpük tamamen geçti duru su gelmeye başladı, ardından antifirize geçtim.
    bidaha kullanmayı düşünüyon mu
    "Meseleleri, mesele etmezseniz; ortada mesele kalmaz."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı orka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bidaha kullanmayı düşünüyon mu
    ewt ama gidip de tamamını boşaltmam, yarısını boşaltırsak sorun olmayacağını düşünüyorum. bir sonraki flush işleminde yarım şişe kullanacağım evet.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    radyatör temizleyici gider tıkayıcı enjektör açıcı falan kullanmak pek işe yaramıyor hatta çoğu zaman başa bela oluyor. söküp temizlettirmek olmuyorsa değiştirmek. kesin çözüm
    "Meseleleri, mesele etmezseniz; ortada mesele kalmaz."

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler