User Tag List

13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: Düzelmeyen Subap Ayarları

Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Düzelmeyen Subap Ayarları

Merhaba arkadaşlar
    2 ay önce başka bir ilden 2005 Civic vtec2 otomatik vites araç aldım. Aracı aldığım şehirde Özel Honda Servisine gösterdim. Usta motorun çok güzel olduğunu yağ kaçağı yağ yakma su eksiltme gibi sorunlarının olmadığını söyledi.

Sadece araçta biraz titreşimli çalışma vardı. Buna bi ara subap ayarı yaptır düzelir dedi. Satıcı arkadaşta geçen ay conta yaktığını üst kapak açıldığını daha oturmadığı içinde yapacağını söyledi.
    Kendi ustamı aradım. Abi yeni conta değiştiyse yapar dedi. Subap ayarı yaparız düzelir dedi. Aracı aldık geldik.

Aracın çekilince yada hararetinde hiç bir sıkıntı yok.
    Kompresör ölçümü yaptık. 4 silindir de 15 bar vuruyor. Benim ustam 2 kez subap ayarı yaptı düzelmedi. Bende araştırdım.
    Bu forumda da birçok kez tavsiye edilen Özel Honda Servisine götürdüm aracı. Usta subap ayarı yaptı olmadı. Sonra dedi bu aracı Honda dan anlamayan toplamış contayı dandik kullanmış conta da delik yok manifolda hava gitmiyor. Egr arızası veriyor dedi. Tamam usta dedik. Conta ya delik açtı tekrar subap ayarı yaptı yine olmadı.

Şimdi bu aracın yüksek ihtimalle subapları yanık diyor. Subapları değiştirmeliyiz diyo. E yine kapak açılacak masraf artacak.
    Güvenemiyorum artık.

Sizler bi yorum yapar mısınız?
    Aracı satma noktasına geldim artık
    Marv (Mickey Rourke) on the Mercedes:

"The padre drove a Mercedes, or at least that's what they're passing off as a Mercedes these days. Modern cars, they all look like electric shavers."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Başka bir ustaya gittim.

Daha önceden bu usta ile çalışırdım ama çok yoğun dükkanı.

Subaplarda sıkıntı yoktur yoksa kompresyon testi öyle çıkmaz ayrıca araç tekleme yapar dedi.

Aracı akşamdan bir gün bırak sakin kafayla bir gün inceleyeyim dedi.

Abi bu neden yapabilir dedim. Ben vanos tan şüpheleniyorum dedi.

Zaten sıfırı yok çıkma bulmalısın eğer vanossa dedi.

Vanos dediği Honda da Vtec oluyor diye biliyorum.

Google da aradım hep vtec selenoid valfi değişimi var. Hiç vtec değişimi bulamadım.

Ayrıca çok masraflı mıdır vtec değişimi?

"The padre drove a Mercedes, or at least that's what they're passing off as a Mercedes these days. Modern cars, they all look like electric shavers."

Ers - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    oksijen sensörü aklında olsun araç fakirde çekiyor olabilir, sensör doğru ölçmüyor ise.
    vtec rölantide devrede olmaz, usta acaba araç sürekli vtec açık mı demek istiyor. (vtec killer diye ara youtubeda rölantide sesini dinlle bakalım senin araç gibimi.)

benim bildiği vtec diye parça yok. vtec komple sistemin kendisi.
    vtec selenodidi var , devire gelince yağı basar ve vtec kilit pimini kiltleyip emme egzoz zamanlamasını değiştirir.

araç kaç km yapmış , üst kapak yapıldıktan sonra.

izmirdeymiş sin iyi ustalar var onlar sıkıntını çözecektir. honda masters , ikiler honda buralar aklında olsun.
    Konu Ers tarafından (22-08-2020 Saat 18:40 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    oksijen sensörü aklında olsun araç fakirde çekiyor olabilir, sensör doğru ölçmüyor ise.
    vtec rölantide devrede olmaz, usta acaba araç sürekli vtec açık mı demek istiyor. (vtec killer diye ara youtubeda rölantide sesini dinlle bakalım senin araç gibimi.)

benim bildiği vtec diye parça yok. vtec komple sistemin kendisi.
    vtec selenodidi var , devire gelince yağı basar ve vtec kilit pimini kiltleyip emme egzoz zamanlamasını değiştirir.

araç kaç km yapmış , üst kapak yapıldıktan sonra.

izmirdeymiş sin iyi ustalar var onlar sıkıntını çözecektir. honda masters , ikiler honda buralar aklında olsun.
    Hocam cevabın için çok teşekkür ederim.
    Videoyu izledim, YouTube da baktım.
    Benim araçta değişik bir ses yok. Sadece hafif titreşim var. Birçok kişiyi rahatsız etmez belki ama beni ediyor. Aynı araçtan babamda da var mesela. Onunla karşılaştırınca farkediyorum. Kaputu açıp baktığımız da hafif titreşim var. Önlerde Başaran Coilever var. Acaba diyorum ondan mı yapıyor? Yada şanzıman motor kulağı mı?

Bu arada işlemlerin hepsi Honda masters da yapıldı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    egr siz emme manifold contası takan bayram değildir diye düşünüyorum. egr yi deliksiz emme cotasından yaktığnı bulan bayramdır muhtemelen.

aracın otomatik olduğunu var sayıyorum. araç rölantide çalışır halde el freni çekili iken sırası ile P den N ye , N den R ye alınca araç çok fazla sarsılıyor ise şanzıman kulağıdır. motor kulakları da olabilir. el yapımı coiloverda olabilir sarıntısının sebebi.

bu araca 2004 euro civic sahibiyim ve yakın arkadaşımda da var, beraber gözlemlediğimiz problemler hep bunlar , tecrübelerim ile yorum yapıyorum .

kompresyon testine göre subaplarda problem yok gibi.
    Konu Ers tarafından (23-08-2020 Saat 20:22 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    egr siz egzoz manifold contası takan bayram değildir diye düşünüyorum. egr yi deliksiz egzoz cotasından yaktığnı bulan bayramdır muhtemelen.

aracın otomatik olduğunu var sayıyorum. araç rölantide çalışır halde el freni çekili iken sırası ile P den N ye , N den R ye alınca araç çok fazla sarsılıyor ise şanzıman kulağıdır. motor kulakları da olabilir. el yapımı coiloverda olabilir sarıntısının sebebi.

bu araca 2004 euro civic sahibiyim ve yakın arkadaşımda da var, beraber gözlemlediğimiz problemler hep bunlar , tecrübelerim ile yorum yapıyorum .

kompresyon testine göre subaplarda problem yok gibi.
    Aynen hocam egr yi egzoz contasından yaktığını bulan Bayram usta. Subap ayarıda yaptı. Kompresyonda ölçtü.Ama subaplar yanık olabilir de dedi.
    Lakin subap yanık olsa kompresyon değerleri çok iyi çıkmaz.
    Araç otomatik vites. Üst kapak yapılalı 5.000 km oldu.
    Dediğiniz gibi deneyeyim birde subaplardan başka yere yoğunlaşmak gerekiyor anlaşılan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üst kapağa kim yapmış basıl onu öğrenmek lazım. Vtec 2 lerin subaplarının yan sanayi ile değiştiğinde dikiş tutmadığını , problem olanların ölçü dahilindeki çıkmalar ile değişimin sağlıklı olduğunu söyledi bi usta, ama doğruluğunu bilmem.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üst kapağa kim yapmış basıl onu öğrenmek lazım. Vtec 2 lerin subaplarının yan sanayi ile değiştiğinde dikiş tutmadığını , problem olanların ölçü dahilindeki çıkmalar ile değişimin sağlıklı olduğunu söyledi bi usta, ama doğruluğunu bilmem.
    Hocam bugün sabah ustamla beraber akşamüstüne kadar aracı inceledik.
    Öncelikle tekrar subap ayarı yapıldı. Olabilecek ihtimaller üzerinde çalışma yaptık, kapakçı ile görüştük. O da geldi baktı araca ve subapların büyütüldüğü kanısına vardık. Çünkü araba emsallerine göre daha iyi uzuyor. Üst kapak açıldığında performans arttırmak için subapları büyütmüşler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Fatih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam bugün sabah ustamla beraber akşamüstüne kadar aracı inceledik.
    Öncelikle tekrar subap ayarı yapıldı. Olabilecek ihtimaller üzerinde çalışma yaptık, kapakçı ile görüştük. O da geldi baktı araca ve subapların büyütüldüğü kanısına vardık. Çünkü araba emsallerine göre daha iyi uzuyor. Üst kapak açıldığında performans arttırmak için subapları büyütmüşler.
    Sonuç ne peki? Sübab ayarı hiç tutmayacak mı demek bu? Lift ile mi oynayacaksınız? Ustanın çözüm önerisi nedir?
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonuç ne peki? Sübab ayarı hiç tutmayacak mı demek bu? Lift ile mi oynayacaksınız? Ustanın çözüm önerisi nedir?
    Çözüm önerisi bu şekilde bi zararı yok.
    Çok kafaya takıyorsan 3.sanayi sitesinde Rölantici Besim Usta var dedi. Ona gidersen çözer dedi.

İnternettten baktım burası galiba https://www.google.com/url?sa=t&sour...HSDhSuH9A1pfb-

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam selamlar.
    Bugün itibariyle çok şükür sorun çözüldü.
    Daha önceden babamın 15 yıl boyunca gittiği fakat şuan bize biraz uzak olduğu için gitmediğimiz Hondacı ustamızı aradık.
    Dün kendisine götürdük aracı. bu akşamüstü teslim aldım ve sorun çözülmüştü.

Öncelikle araca subap ayarı yapıldı ve subapların çok sıkı olduğunu söyledi.
    Diğer ustanın söylediği gibi subap büyük takma falan olmaz dedi.
    Boğaz kelebeği temizlendi ve adaptasyon yapıldı.
    Gaz kelebeği kalibrasyon yapıldı.
    Araç bilgisayara bağlanıp kalibre ettik dedi ama nerden ne yaptı tam anlamadım.
    Bakımların yaptık Eneos yağ kullandı. Filtreler orjinal kullanıldı.
    Ve sonuç olarak Maşallah araç ok gibi çalışıyor hiç titreme yok gidişide çok değişti.

Aracımı Özel Çınarlı Honda Servisinde Hakan ustada yaptırdım.
    Herkese tavsiye ederim.
    Sizlere de çok teşekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu Honda subap ayarı ne oluyor? VTEC pozisyonları kaçıyor onlar mı doğru ayarlanıyor? VTEC hareket ettiren dişliler mi kayıyor nedir tam olarak?

Bu arada gözünüz aydın, geçmiş olsun
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu Honda subap ayarı ne oluyor? VTEC pozisyonları kaçıyor onlar mı doğru ayarlanıyor? VTEC hareket ettiren dişliler mi kayıyor nedir tam olarak?

Bu arada gözünüz aydın, geçmiş olsun
    Subap nedir? Ayarı nasıl yapılır? >> Mess-Matic

tüm araçlar için geçerlidir. egzoz ve emme subaplarının zamanlaması ayarlamak için subaplar belli sıkılıkta olmalıdır. buna subap ayarı denir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler