User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Wideband afr okuma, zengin mi yakıyorum ?

Yiğit G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Wideband afr okuma, zengin mi yakıyorum, fakir mi? ?

yormadan kısaca anlatayım son 1 yıldır, çok yakıyordu araç. motor yeniledim, buji bobin değiştirdim vs düzelmedi. geçen muayene gittim muayeneden önce katal. takılı olmasına ragmen geçemedi emisyondan, (bir şekilde geçirdik) hatta servisteki arkadaş abi çiğ benzin kokuyor muhtemelen zengin yakıyorsun bir kontrol et dedi. Bende uzun zamandır gazlamamıştım, yatıyor sürekli araç, bugün hafif gazladım afr okumak için şu 2 sonucu aldım videoya kaydettim. İlk video biraz uzak kalmış belli olmuyor ama 2. daha net. zengin yakıyorum, fakir mi? bir de ara da bip liyor wideband o bipleme nedir bilen var mı? Birde eğer zengin/fakir ise nasıl düzeltirim, sensör falan mı?

Konu Yiğit G. tarafından (02-11-2020 Saat 14:49 ) değiştirilmiştir.
    Rotary.. because we dont need many liters to kick u'r ass..

ErayArslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emin olmamakla beraber ; özellikle gazlarken gözüken değerler için karışımın söylenen gibi zengin olduğunu düşünmüyorum , rölanti değerleri nedir ? Katalizörünüzün durumu kötüleşmiş olabilir mi ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ErayArslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emin olmamakla beraber ; özellikle gazlarken gözüken değerler için karışımın söylenen gibi zengin olduğunu düşünmüyorum , rölanti değerleri nedir ? Katalizörünüzün durumu kötüleşmiş olabilir mi ?
    Rölanti iyi 14.7/14.8 ortalama, kat yok, downpipe gerisi düz boru. Değerler iyi dedin de 11 lere inmesi lazım değil mi? (emin değilim) En düşük 12:80 görüyor videoda.

edit: daha önce forumda yazmışım "Video çektim aksama koyarım 5500 den sonra 10 ları görüyor" 10 lara düşüyormuş 2016 yılında yazmışım neredeyse 5 sene önce.
    Konu Yiğit G. tarafından (25-10-2020 Saat 01:37 ) değiştirilmiştir.

wolrath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    37 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    11 11.5 olması lazım.
    Dip gazda 12.8 en dusuk deger , motorun olması gerekenden "fakır" calısıyor suan.
    Afr dogru gostermıyor olabılır(sensor)
    c2vts/yrvturbo/cliors/cliors/208gt
    s2k/3000gt/tomcat/tt225/g37s
    600fa/600rr/agustaf4/vfr1200f/800x/1199s pani
    cbr250/tricity/x10/duke390
    meganeII/clioIII/159/puntoevo/auris/meg coupe/taigo

R21TURBO 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Videodan gördüğüm kadarı ile karışım baya bi fakir. Gaza oturduğunda 14 ler ile başlıyo 12.8 ile vites atıyosun. Şu an atmosferik araç için bile bir tık fakir afr değerleri ile gidiyor gözüküyorsun. Sanırım aracın mini ve gaza oturduğun devirlerde boost un gelmiş olması lazım. O aşamada bu değerler ciddi fakir.
    Yazılım çok iddalı değil ise 10.5 / 11.5 arası aşırı besleme için ideal değerler.
    Bu değerlerde performansın düşüyor olması gerek. Gidişi iyi ise wideband sensörü bozuktur.
    Fazla yakıt , bozuk afr sensörü ile 3 ay uğraşmıştım R53 te. Ön arka lamda sensörlerini değiştirip , wideband sensörünü de değiştikten sonra yakıt yarı yarıya düşmüştü. Yazılım da yeni sensörlerden sonra güncellendi. Hem çok daha hızlı gitmeye hemde çok daha az yakmaya başlamıştı.
    Rolanti ve cruse da lamda sensörlerine göre , gaz kelebeği belli bir orandan daha fazla açıldığında ise harita bazlı çalışıyor enjektörler. Birde ön sensör bozulduğunda arıza ışığı yakmıyor nalet.
    Bence afr sensörün bozuk mini için normal değil bu değerler. O sağlam ise yakıt pompası , enjektör , sente , kasnak diye gider.
    Fazla yakıt ta lamda sensörleri yüzünden bence.
    Uzun zaman oldu , hatırladıklarım bunlar. AHM sensörleri değişmişti , Özgün de yazılımı güncellemişti kaderi değişmişti R53 ün.
    ^^ Insallah ; Masallah ile maneviyatiniz gelisir , guzellesir. Arabani gelistirmek guzellestirmek istiyorsan , para harcamalisin. ^^

ErayArslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayır , karışım zengin değil derken araç fakirde yürüyor demek istedim . Katalizör kötü olduysa emisyonda sıkıntıyı o yapmıştır ; fakat sizin sorununuz biraz daha farklı . Üstteki yorumda bahsedilenler sizin sorununuz çözümü bence de , geçmiş olsun .
    Konu ErayArslan tarafından (25-10-2020 Saat 13:20 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazılım falan var mı arabada?
    "Motor yeniledim" derken neler yapıldı?
    Videoya göre gerçekten dip gaz yapıyorsan fakirde kalıyor olduğun görülüyor.
    0-100, max hız gibi değerlerin nasıl fabrika verisine göre?
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R21TURBO 41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Videodan gördüğüm kadarı ile karışım baya bi fakir. Gaza oturduğunda 14 ler ile başlıyo 12.8 ile vites atıyosun. Şu an atmosferik araç için bile bir tık fakir afr değerleri ile gidiyor gözüküyorsun. Sanırım aracın mini ve gaza oturduğun devirlerde boost un gelmiş olması lazım. O aşamada bu değerler ciddi fakir.
    Yazılım çok iddalı değil ise 10.5 / 11.5 arası aşırı besleme için ideal değerler.
    Bu değerlerde performansın düşüyor olması gerek. Gidişi iyi ise wideband sensörü bozuktur.
    Fazla yakıt , bozuk afr sensörü ile 3 ay uğraşmıştım R53 te. Ön arka lamda sensörlerini değiştirip , wideband sensörünü de değiştikten sonra yakıt yarı yarıya düşmüştü. Yazılım da yeni sensörlerden sonra güncellendi. Hem çok daha hızlı gitmeye hemde çok daha az yakmaya başlamıştı.
    Rolanti ve cruse da lamda sensörlerine göre , gaz kelebeği belli bir orandan daha fazla açıldığında ise harita bazlı çalışıyor enjektörler. Birde ön sensör bozulduğunda arıza ışığı yakmıyor nalet.
    Bence afr sensörün bozuk mini için normal değil bu değerler. O sağlam ise yakıt pompası , enjektör , sente , kasnak diye gider.
    Fazla yakıt ta lamda sensörleri yüzünden bence.
    Uzun zaman oldu , hatırladıklarım bunlar. AHM sensörleri değişmişti , Özgün de yazılımı güncellemişti kaderi değişmişti R53 ün.

Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazılım falan var mı arabada?
    "Motor yeniledim" derken neler yapıldı?
    Videoya göre gerçekten dip gaz yapıyorsan fakirde kalıyor olduğun görülüyor.
    0-100, max hız gibi değerlerin nasıl fabrika verisine göre?

Peki fakir karışımda koku olur mu? benzin kokusu gibi? O zaman önce sensörlere bakıcam. onları bir değiştireyim, sorun onlar değilse bile zarar gelmez yeni sensörden. ahm sensörü ne? Birde widendand sensörünün arızalı oldugunu nasıl anlarız? AEM den değil de, obd den dashcammand programından baksam afr değerlerine ? Performansıma gelirsek onu çok bilemiyorum, çok gazlayan yardıran biri değilim, çok kullanmıyorum bile aracı ama gidişi iyi yani, ama belki de çok daha iyi gidebilecek bu hataları giderdikten sonra farkı anlayamıyorum şu an.

yazılım var drecu, motor yenilendim derken listeyi yazamam da şimdi klasik piston segman kol yatak sübaplar contalar vs, maks hız falan denemedim, bilmiyorum inan. Gidişi kötü değil yani, tekleme, gaz yememe vs yok yağ gibi akıyor. Ama çok yakıyorum, benzin kokusu var sanki birde afr değerlerim böyle işte.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yakıt kokusu araç içinden alınıyorsa bence bir yakıt kaçağı olabilir arabada.

Özellikle enjektör geri dönüşler gibi yerlere bakmadan fayda var.

R21TURBO 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Olması gerekenden daha zengin yada daha fakir karışım olduğunda sonuç aynı aslında. Yanma sağlıklı olmadığı için emisyon değerleri saçmalıyo. Çiğ yakma , benzin kokusu gibi durumlar oluyo. Bunlar olduğunda haliyle karışımdaki benzinin fazla olduğu dolayısı ile zengin çalıştığı algısı çok normal.
    AHM yanlış yazmışım AYN olacaktı , gittiğim servisin adıydı Maslakta.
    Dediğin çok mantıklı. Obd den afr ye bakıp aem ile kıyasladığında çıkar ortaya. Yalnız rolantı ve sabit te doğru okuyup gazladığında yüksek flow ve sıcak tan sapıtıyor olabilir aem. Gazlama kısmını özellikle kıyaslaman gerek.
    Bence en güzeli , hazır drecu yazılımın var. Özgün bi baksın derim. Adamın sorun bulma teşhis koyma ve çözüm önerileri konusunda ayrı bir yeteneği var.
    ^^ Insallah ; Masallah ile maneviyatiniz gelisir , guzellesir. Arabani gelistirmek guzellestirmek istiyorsan , para harcamalisin. ^^

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R21TURBO 41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olması gerekenden daha zengin yada daha fakir karışım olduğunda sonuç aynı aslında. Yanma sağlıklı olmadığı için emisyon değerleri saçmalıyo. Çiğ yakma , benzin kokusu gibi durumlar oluyo. Bunlar olduğunda haliyle karışımdaki benzinin fazla olduğu dolayısı ile zengin çalıştığı algısı çok normal.
    AHM yanlış yazmışım AYN olacaktı , gittiğim servisin adıydı Maslakta.
    Dediğin çok mantıklı. Obd den afr ye bakıp aem ile kıyasladığında çıkar ortaya. Yalnız rolantı ve sabit te doğru okuyup gazladığında yüksek flow ve sıcak tan sapıtıyor olabilir aem. Gazlama kısmını özellikle kıyaslaman gerek.
    Bence en güzeli , hazır drecu yazılımın var. Özgün bi baksın derim. Adamın sorun bulma teşhis koyma ve çözüm önerileri konusunda ayrı bir yeteneği var.
    Bende zaten bu konuyu geçen gün Yusuf usta ile konuştum benim servisimde Ayn, Yusuf usta gel bakar hallederiz dedi o zaman ben Ayn ye geçer oradanda Özgüne geçerim. Bu tarz problemleri çözmesi kolay ama bulması zor. İnş sensördür.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler