User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
55 sonuçtan 39 ile 55 arası

Konu: Uno turbolamak veya swaplamak?

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani kaç gündür bunu kim diyecek diye bekliyorum. Benim bildiğim Uno kaza anında oldukça kötü bir araç. Bu kadar hızlandırmak korkutucu. Umarım projede önce güvenlikten başlarsınız.
    ben de yazacaktım ama sosyal mesaj kasmayın linçine uğramak istemedim... İtayada tek kapı uno turboların parça listesine bakarsanız farklar ortaya çıkar zaten... şahin turbolamaktan daha farklı işlemler yapılmazsa sonuçlar yıkıcı olabilir... motor belki de projenin en ucuz kısmı olabilir, yürüyen ön arka komple değişmeli, büyük diskler kaliperler, uygun şanzıman, şase güçlendirme ve de rollcage...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Rec.O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ramcho® Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    amaç proje yapmaksa f/p egrisinde 1.8 t ciddi guzel güçler ve ucuz maliyetler çikartıyor. hali hazırda swap yapılmış 500hp golf mk3 araçım var 4 yıldır yag su bakımı haricinde her hangi birsey yapmadan biniyorum.
    Çevremdeki 1.8t kullanıcılarıda sizin gibi yağ su devam ediyorlar

Alıntı tiMachine Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi bir de şöyle bir durum var.
    Sen şimdi uno turboladın, 200+ çıktın.
    Cage, brace, x-bar,sway bar, coil,fren bunları ne yapacaksın?
    Çünkü uno gibi hafif bir arabada 200+güç resmen alfa romeo 4c'nin 250 beygir ile 900 kilo olması gibi şey.
    Güzel bir soru aslında bu konu hakkındada bilgi almam mantıklı. Fren olarak araştırıyorum, harici olarak diğerlerini düşünmedim ama motor işinden önce roll cage kesinlikle yapılacak. Yürüyen olarak unoya takılabilecek ve uyabilecek hangi yürüyen takılır o konuda bilgim yok.

Alıntı MBuğra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer böyle bir niyet varsa cevizlibağ oto sanayi de elektrikçi nuri usta diye bir ustanın dükkan camekanında orj uno turbo göstergesi var. yıllardır camekanında durur

Mk1 inki olmuyor diye biliyorum normal unolara ama.

Yani kaç gündür bunu kim diyecek diye bekliyorum. Benim bildiğim Uno kaza anında oldukça kötü bir araç. Bu kadar hızlandırmak korkutucu. Umarım projede önce güvenlikten başlarsınız.
    Yürüyen olarak neyi uydurabileceğimiz konusunda cok bi bilgim yok abi. Ama dediğim gibi önceliği roll cage fren olarakda dediğim gibi araştırıyorum.

Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam, tjet konusunda sanırım yanlış kişilerden bilgi almışsınız.

Tjet motorda doğru uygulamalar ile 200 - 250HP mertebesinde stock internal ile kolayca güçler alınıp sağlıklı şekilde kullanılabiliyor.

Kendi aracım MiTo Tjet, 190.8xx km'de ve GT1446 turbo uygulaması ile tahmini 210-220hp güçlerinde.

Eğer ki TD04 turbo kullanırsanız 250hp mertebesi de alınabilir. Ama bu şekilde hiç kullanmadığımdan sorunsuzluk konusunda net konuşamam.

Kendi aracımda sadece 180.000 km'de gibi üst kapağı subab contalarını yenilemek için açmıştık. Üst kaçakta kılcal çatlaklar görüp komple yeniledik. Subabalar falan sağlamdı ama garanti olsun diye onları da yeniledik. Bunun dışında bloğa/pistonlara/segmanlara hiç dokunulmadı.

Geçtiğimiz günlerde araca kompresyon testi uyguladık, her silindirde 150 psi üstü değer gördük. Bir de silindir kaçak testi uyguladık, her silindir %90 mertebesinde çıktı.

Yani 68.000 km'den beri LPG'li kullanılıp, sadece üst kapağı yenilenen ve 190.000 km'ye gelen 210-220 hp'lik Tjet motor bu kadar sağlam.

Tabi yanlış ellerde, yanlış uygulamalar ile her motor kırılır. Sanırım siz o adamlardan bahsettiğiniz hikayeleri dinlediniz.
    Bilgi için teşekkür ederim. Peki t,-jetden max alınabilecek güç nedir? Motor içini forget yapacak olsak?

Alıntı Rew Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında bir soru da bu proje için ne kadar bütçe ayrılabileceği? Şuanki kurlarla çoğu şey hayal gibi duruyor
    Şu anki kurla aslında çokda hayal gibi bir durum söz konusu değil diye düşünüyorum. Misal 1.8t için konusuyorum şu an komple motor ve şanzıman aşağı yukarı 8-10 bin tl arası alınabiliyor. Geriside mekanik ustasına ve elektrik ustasına kalmış birşey. Stock şekilde motor swaplandığında yavaş yavaş gerisi hallolur diye düşünüyorum. Zamana yayacağım bir proje belirli bir bütçem yok bu proje için yavaş yavaş ilmek ilmek işleyeceğim diyelim başlangıç için kasa hariç 50.00, tl kenarda ayıracağım bütçe var.

Ama şöylede bir durum var dün kendi mekanikci ustamla görüştüm kendisi 1.8t konusunda baya bilgi sahibi kafamdakini anlattım konustuk baya. 1.8 t yi unoya swaplarız bir şekilde ayarlanır ama derme çatma birşey olacak sonunda seninle küsmeyelim dedi direk Bi yerini yapıp 2 gazlayınca kırılacak bişey olsun istemiyorum. Dediğim gibi zamana yayacağım bir proje düşündüğüm için yarı yolda lanet olsun arabası batsın moduna girmeyeyim yani. Buda ayrı bir düşünce.
    AP Type-R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben de yazacaktım ama sosyal mesaj kasmayın linçine uğramak istemedim... İtayada tek kapı uno turboların parça listesine bakarsanız farklar ortaya çıkar zaten... şahin turbolamaktan daha farklı işlemler yapılmazsa sonuçlar yıkıcı olabilir... motor belki de projenin en ucuz kısmı olabilir, yürüyen ön arka komple değişmeli, büyük diskler kaliperler, uygun şanzıman, şase güçlendirme ve de rollcage...
    Sosyal mesaj diye bir durum yok daha önce swap vs işleriyle ugraşmadım abi. Buraya konu acmamdaki sebebde bu tabiki fikir ve bilgilerinizi vereceksiniz ki bilgi sahibi olalım. Yürüyen olarak direk uyabilecek parça olmayacak muhtemelen uydurmamız gerekecek peki uydurduğumuzda ne kadar sağlıklı olacak devamlı kırılacakmı? Üst postdada söylediğim gibi yani işin başına geçtikden sonra lanet olsun arabasına deyip yarıda bırakmak istemiyorum.
    AP Type-R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Rec.O Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sosyal mesaj diye bir durum yok daha önce swap vs işleriyle ugraşmadım abi. Buraya konu acmamdaki sebebde bu tabiki fikir ve bilgilerinizi vereceksiniz ki bilgi sahibi olalım. Yürüyen olarak direk uyabilecek parça olmayacak muhtemelen uydurmamız gerekecek peki uydurduğumuzda ne kadar sağlıklı olacak devamlı kırılacakmı? Üst postdada söylediğim gibi yani işin başına geçtikden sonra lanet olsun arabasına deyip yarıda bırakmak istemiyorum.
    ben senin yerinde olsam tek kapı bir tipo alırdım, 2.0 ın parçaları zor bulunuyor da olsa en azından hazır turbo parçaları var, bir şekilde 1-2 sene parçaları toplar güzel bir kasa bulur girişirdim...

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bilgi için teşekkür ederim. Peki t,-jetden max alınabilecek güç nedir? Motor içini forget yapacak olsak?
    .
    500 abarth projelerini inceleyin. Billet blog ve kapak falan deyip, koca turbolarla is yaparsaniz 400 hp ustu bile mumkun.

Ornek bir video paylasiyorum:

ABARTH 503 cavalli 500 STRADALE PIU' POTENTE AL MONDO 12.000 EURO cambio innesti frontali (ENG.SUB) - YouTube

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fren en kolayı. Önemli olan kullanmak istediğin jant çapı mümkünse competition bir jant (daha büyük disk için). Roll cage şart ama araça o kadar mimli ki cage bile düşündürücü.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fren en kolayı. Önemli olan kullanmak istediğin jant çapı mümkünse competition bir jant (daha büyük disk için). Roll cage şart ama araça o kadar mimli ki cage bile düşündürücü.
    lastikler orj ebat 13', biraz zorlasan 14', 15'için bile işlem gerekebiliyor yani büyük disk uydurmak da zor...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    OZ, Compomotive yada Speedline gibi jantlarda 1 inch büyük jantın kabul ettiği frenler takılabiliniyor. 16 janta 330mm, 15 janta 310 koymuşluğumuz var. Hatta kendim de 18 Oz Crono Evo janta 370-380mm koyacağım. Ayrıca 14 jant içinde 270mm ile güzel bir 4 pistonlu kaliper ile kit hazırlanabilir.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI

calamityeas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayret kimse atmamış

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O araba yeri nasıl tutacak çok merak ediyorum. 200 250 beygir için çokta küçük bi turbo olmayacak. Yeri tutarsa bu sefer akslar ne olacak

Uno gibi çok sağlam olmayan bi arabaya ne kadar cage koyulsa da güvenli gelmiyor.

Tofaş blok ile o güçler en hesaplı şekilde olacaktır. Ama yürüyen kısmı büyük soru işareti bence
    Coğrafya kaderdir

Dogukankyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı calamityeas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayret kimse atmamış

Araç orijinalinde mk1 uno turbo olması lazım hafifliğin yardımıyla nasılda üzüyor suprayı kısa mesafede
    𝕮𝖔𝖓𝖘𝖙𝖆𝖓𝖙 𝖈𝖍𝖎𝖑𝖑 𝖉𝖊𝖊𝖕 𝖎𝖓𝖘𝖎𝖉𝖊

SpeedlinE™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dogukankyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç orijinalinde mk1 uno turbo olması lazım hafifliğin yardımıyla nasılda üzüyor suprayı kısa mesafede
    evet orijinal turbo lakin araç 2.0 16v turbo swap. orijinali 1.3 turbo
    HotHatch Lovers!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben senin yerinde olsam tek kapı bir tipo alırdım, 2.0 ın parçaları zor bulunuyor da olsa en azından hazır turbo parçaları var, bir şekilde 1-2 sene parçaları toplar güzel bir kasa bulur girişirdim...
    Abi uno kasasını istememin sebebi ilk şahsi arabam olması, 16-17 yaşındayken uno turbo videolarını izleyip kendi kendime inşallah bir gün bi uno turbo alırım veya toplarım dememdi

Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    500 abarth projelerini inceleyin. Billet blog ve kapak falan deyip, koca turbolarla is yaparsaniz 400 hp ustu bile mumkun.

Ornek bir video paylasiyorum:

ABARTH 503 cavalli 500 STRADALE PIU' POTENTE AL MONDO 12.000 EURO cambio innesti frontali (ENG.SUB) - YouTube
    İnceliyorum teşekkürler.
    Jant çapı muhtemelen 14 olur italyan unolarda mı tam hatırlamıyorum tipo jantına benzeyen veya tipo jantı düşünüyorum eğer bir compotive veya speedline olursa tabiki daha güzel olur ama bulmak mesele gibi.

lastikler orj ebat 13', biraz zorlasan 14', 15'için bile işlem gerekebiliyor yani büyük disk uydurmak da zor...
    15 Uyduruluyor ama dodiklere sürtme ihtimali cok yüksek.

OZ, Compomotive yada Speedline gibi jantlarda 1 inch büyük jantın kabul ettiği frenler takılabiliniyor. 16 janta 330mm, 15 janta 310 koymuşluğumuz var. Hatta kendim de 18 Oz Crono Evo janta 370-380mm koyacağım. Ayrıca 14 jant içinde 270mm ile güzel bir 4 pistonlu kaliper ile kit hazırlanabilir.
    Anlattığınız kadarıyla 16 altı janta büyük disk ve büyük kaliper çok zor gözüküyor. Dediğim gibi unoyada 15 bile zor olabiliyorken 16 jantı nasıl sığdırırız tartışılır.

Alıntı calamityeas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayret kimse atmamış

Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O araba yeri nasıl tutacak çok merak ediyorum. 200 250 beygir için çokta küçük bi turbo olmayacak. Yeri tutarsa bu sefer akslar ne olacak

Uno gibi çok sağlam olmayan bi arabaya ne kadar cage koyulsa da güvenli gelmiyor.

Tofaş blok ile o güçler en hesaplı şekilde olacaktır. Ama yürüyen kısmı büyük soru işareti bence
    Aks konusunda yurdışında kullanılan unoların aksları uyumlu olur diye düşünüyorum.

Alıntı Dogukankyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    AP Type-R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anlattığınız kadarıyla 16 altı janta büyük disk ve büyük kaliper çok zor gözüküyor. Dediğim gibi unoyada 15 bile zor olabiliyorken 16 jantı nasıl sığdırırız tartışılır.
    14 ve 15 e de olur kit
    Schumi.Projects

Diyadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba,

Böylesine küçük ve kasa rijitliği olmayan bir otomobille alınacak güçler korkutucu.
    Kazalar genelde bir kaç saniye içinde oluyor Allah korusun.

İmkansız diye birşey yok. Artık x arabanın motorunu y arabada çalıştırmak çok kolay.
    Fren büyütülecek peki fren merkezi büyütülecek mi?
    Corner balancing (4 teker ağırlık ölçümü) için imkan var mı?
    Örneğin sol önde yer alan aküyü sağ arkaya aldığımızda hatta arkaya aldığımız yerde bagajın bir ucundan diğer ucuna aldığımızda sürüş dinamikleri ve ağırlık dağılımı etkileniyor.

Bu kadar hafif bir otomobilin ön tarafını başka bir motorla bu kadar ağırlaştırken hafif kalan arka tarafına nasıl bir çözüm olacak? Ayrıca otomobil yaşını da düşünün.

Kullanım amacı nedir? Roll, Drag, Pist etkinlikleri ya da Günlük? Bunları belirlemeniz otomobil hazırlamanız için çok önemli.

Arabayı çalıştırıp kervan yolda düzelir anlayışı ile iyileştirmeler yapacaksanız kötü sonuçlar doğurabilir.

Kolay gelsin.

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    valla açıkcası araç marka model aşırıya kaçmadığı sürece modifiye yapılabilir.

ben olsam deli metin ile konuşup komple atmosferik yada turbo yapmayı tercih ederdim.

(uno için güzel piston kol egzantirik port polish atmosferik yapardım)
    Seat IBIZA FR

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uno gibi bir otomobile 400 ps’ler çok çok fazla değil mi?

Güzel bir atmosferik setup ile 180-200 civarı güçlerde çok keyifli olur bence. Kullanmaktan keyif alınacak hemde sağlılıklı yürüyen bir araç yapmış olursunuz. Güçlendirme, rollcage, yürüyen, fren... yapmak kaydıyla tabiyki...
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler