User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Sıfırdan Araç İmal Etsek, Ruhsat Alabilir miyiz?"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sıfırdan Araç İmal Etsek, Ruhsat Alabilir miyiz?"

Arkadaşlar, başlığı okuyunca güleceksiniz doğal olarak ama açıklayayım.

Şu linkte gördüğünüz cinsten araçların şasesini imal eden şirketler ***** yurt dışında var. Ben de bu tip bir hobi aracını daha önce kullandım ve çok etkilendim.
    LocostBuilders - powered by XMB

Bu tarz bir araç için bir şekilde şasiyi imal etsek -artık adına ister şasi, ister iskelet deyin, tabii klasik bir otomobil şasisinden bahsetmiyoruz doğal olarak- ve buna faturalı olarak tmein edeceğimiz bir motor bulsak, aracı tescil ettirip plaka alabilir miyiz? Kanunlarımız böyle bir şeye izin veriyor mu?

Bu araçları 3 tekerlekli olarak imal edip ağırlığı iyice düşürünce bir Hyabusa motoru ve vites kutusu bile kurtarıyor (sadece geri vites sistemi eklenerek). Ancak bence az daha masrafa girip tek kişilik olarak 2.0 bir motor ve manuel vites çok daha mantıklı.

Tabii iş büyğk emek ister, onun farkındayım.... Türkiye'de bu konstrüksiyonu emanet edebilecek kadar güvenebileceğim kimi bulurum, orasını da bilmiyorum; onlar ayrıca çözülmesi gereken konular....

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yapacağınız aracın sınıfını belirleyip homologasyon onayı almalısınız. Bunun dışında kullanacağınız parçalarında homologasyon ve tse onayları olmalı. Eu emisyon std. ını tutturan bir araç olmalı ve bunu tübitaktaki dynoda belgelemelisiniz.

Araç bitince de tip onay belgesi almalısınız.

Hızlı bir özet geçmeye çalıştım. Arada atladığım detaylar vardır.
    Özet: Aracı imal etmek değil prosedür sizi yorar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yapacağınız aracın sınıfını belirleyip homologasyon onayı almalısınız. Bunun dışında kullanacağınız parçalarında homologasyon ve tse onayları olmalı. Eu emisyon std. ını tutturan bir araç olmalı ve bunu tübitaktaki dynoda belgelemelisiniz.

Araç bitince de tip onay belgesi almalısınız.

Hızlı bir özet geçmeye çalıştım. Arada atladığım detaylar vardır.
    Özet: Aracı imal etmek değil prosedür sizi yorar.

Tek bir adet üretilecek olsa bile bunları alıyor muyuz?
    Parçaların şasi hariç hepsi başka araçlarda kullanılan parçalar olacak zaten -gerçi bazı süspansiyon elementleri standard olamayabilir o da ayrı ama kesin birşey işe girmeden söylenemez. Motorun emisyonu da -standard olduğu müddetçe- sorun olmasa gerek.

Ancak böyle bir şasiyeonay verirler mi ki?

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Butik üretim ama bunun bir adı vardı. Misal Ekber Onur şuan bir tüp şase araç üretti devlet tarafından tanınan bir üretici olduğu için plaka ruhsat çıkarabilecek. Şaseyi kendisi üretti ama motoru başka bir araçtan aldı. Prosedürü hiç ama hiç kolay değildir. Buna adım gibi eminim.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BesiktasCRX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tek bir adet üretilecek olsa bile bunları alıyor muyuz?
    Parçaların şasi hariç hepsi başka araçlarda kullanılan parçalar olacak zaten -gerçi bazı süspansiyon elementleri standard olamayabilir o da ayrı ama kesin birşey işe girmeden söylenemez. Motorun emisyonu da -standard olduğu müddetçe- sorun olmasa gerek.

Ancak böyle bir şasiyeonay verirler mi ki?
    Araç trafikte kullanılmak isteniyorsa evet.

Kullanılan parçaların başka araçlardan carryover olması parça çok bir şey ifade etmiyor malesef. Parça kendi özelinde ok ama bunun belgeleri gerekir. En basitinden test sonuçları.

Başka araçların parçaları kendi şasende kullanılacağından o şase üzerinde test edilmeli, projelendirilmeli vs vs.

tequila818 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam para kazanma amaçlı mı böyle bir işe gireceksiniz yoksa hobi amaçlı mı? Eğer para kazanma amaçlı ise izinlerden önce bu işin ticari olarak kar getirip getirmeyeceğini ortalama da olsa hesapladınız mı? İlk yatırım maliyeti ne olacak, satış fiyatı ne olacak gibi?

Heves kırmak için yazmıyorum bunları yanlış anlamayın ancak bu tarz hobi araçlarına para bağlayacak insan sayısı azdır. Hepimiz severiz, hepimiz kullanmak, sahip olmak isteriz ama çok azımız böyle bir araca 100-150 bin TL bağlayabiliriz diye düşünüyorum.
    E90 330i

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Butik üretim ama bunun bir adı vardı. Misal Ekber Onur şuan bir tüp şase araç üretti devlet tarafından tanınan bir üretici olduğu için plaka ruhsat çıkarabilecek. Şaseyi kendisi üretti ama motoru başka bir araçtan aldı. Prosedürü hiç ama hiç kolay değildir. Buna adım gibi eminim.
    Ekber Bey ile bağlantıya geçebiliyor muyuz? Kendisi bize belki yol gösterir.

Alıntı tequila818 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam para kazanma amaçlı mı böyle bir işe gireceksiniz yoksa hobi amaçlı mı? Eğer para kazanma amaçlı ise izinlerden önce bu işin ticari olarak kar getirip getirmeyeceğini ortalama da olsa hesapladınız mı? İlk yatırım maliyeti ne olacak, satış fiyatı ne olacak gibi?

Heves kırmak için yazmıyorum bunları yanlış anlamayın ancak bu tarz hobi araçlarına para bağlayacak insan sayısı azdır. Hepimiz severiz, hepimiz kullanmak, sahip olmak isteriz ama çok azımız böyle bir araca 100-150 bin TL bağlayabiliriz diye düşünüyorum.
    Asla yanlış anlamam Değerli Kardeşimç ne demek.... İnsanlar birbirinin fikrini eleştirecek, icabında saçma birşey söylüyorsak "saçmaladın birader" diyecek ki doğruyu bulalım.
    Benimkisi tamamen şahsi kullanım için düşünülen bir proje. Asla böyle bir aracı üretip satmayı düşünmem. Ancak aşırı hafif araç kullanma şansı olan arkadaşlar beni anlayacaktır. İyi bir 600 kg lik araç, üzerine bir de 250 beygirlik motor koyarsanız, bence size dünyada hiçbir arabanın veremeyeceği bir tatmini verir. Hatta bakın -kendi adıma konuşuyorum- en ala motorun bile veremeyeceği tatmini verir.

Bakın Autocar Dergisi Porsche ve Lamborghini nin en kral modellerinin olduğu karşılaştırmada hangi aracı yılın en iyi spor arabası seçti
    Autocar Awards 2020: Ariel Atom 4 named Britain's Best Driver's Car | Autocar
    Ariel Atom.... hem de 2 yıl üst üste.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BesiktasCRX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ekber Bey ile bağlantıya geçebiliyor muyuz? Kendisi bize belki yol gösterir.
    Kendisi bu işin okulun okumuş mutfağını da bilen ve tecrübeli birisi. Ancak facebook ve instagram hesaplarında vermiş olduğu cevapları düşünürsem size yol göstereceğini pek düşünmüyorum açıkçası.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler