User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: 1.4 tsi 160 hp 207bin km araba bakımı hakkında

punjhei - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

1.4 tsi 160 hp 207bin km araba bakımı hakkında

Merhaba bir alacak karşılığında scirocco aldım.
    Araç 2009 model 1.4 tsi 207bin km cav kodlu. edit: 160hp edit2: manuel

Bu araba ile ilgili bakım yaptıracağım. Ama eski arabalarımdan bildiğim filtre bakımı, triger, baskı balata vs. km hesabına göre yapar geçerdim.
    Önceden bindiğim arabalar da atmosferikti hep.
    Bu kadar geçmişini bilmediğim bir araba ile daha önce karşılaşmadım. O nedenle fikir yürütemiyorum.

Arabanın şuan yürürü gayet iyi problemsiz. Tabi benim anladığım kadarıyla.

Ama Turbosu, zinciri vs. nedir ne durumdadır fikir yürütecek yetkinlikte değilim.

Bu arabada problemlerini önceden tespit edip önlem almak adına biraz para harcamam gerektiğini düşünüyorum.
    Binmeyi de düşünüyorum. Yılda 8-10bin km maksimum binen bir insanım. 2 sene en az binmeyi düşünüyorum.

Neler yaptırmam, nelere baktırmam, nerelere gitmem lazım. Biraz detaylı şekilde bilgileriniz paylaşırsanız sevinirim.
    Teşekkürler.

Edit: Şu an bir süre kendi memleketimde de olmadığım için tanıdığım ustalardan uzaktayım. Buraya sorayım dedim.
    Gaziantep'teyim.
    Konu punjhei tarafından (10-01-2021 Saat 20:53 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 yıl Stage 4 cav Bocanegra, 2 yıl da Stage 2 cav Rocco kullandım. O km'lerde motorun orijinal olduğunu pek sanmıyorum. Yani muhtemelen sandık veya Nural Setup'a geçilmiştir. Düşük bir ihtimal de orijinal olabilir tabi.
    Öncelikle motorun belli başlı kronikleri şöyle;

Zincir uzama yapabilir, sente kayabilir.
    Devirdaim belirli aralıklarla bozulur.
    Ateşleme sistemi arızaları belirli aralıklarla tekrarlar.

Bunun dışında oem motorlarda segman çatlatma sık görülür. Bir miktar yağ eksiltme yapabilir.

Öncelikle iyi bir motor ustasında kompresyon baktırın, içerinin sağlığını anlamış olursunuz. Ondan sonra senteye baktırın, belli bir raddeye kadar sente kaymadıkca uyarı vermiyor. Ama sente aparatıyla baktırırsanız az da olsa kaçık olup olmadığını anlarsınız. Onun devamında zincir değişir veya değişmezsiniz. Devirdaimi değiştirmenizi tavsiye ederim. Bugün olmasa bile bir gün illa ki bozulup yolda bırakacak. Devamında bkr7 buji ve r8 bobin yaparsanız ateşleme sorunu varsa eğer çözmüş olursunuz, yakıtınız bile düşer. Yakıt olarak Bp Ultimate tavsiye ederim. Katalizör varsa eğer o km'lerde aracı artık sıkmaya başlamıştır. Biraz da keyif almak istiyorsanız Downpipe yapabilirsiniz. Sonrasında dumpvalve elektrovana kontrolü yapabilirsiniz. Üst devirlerde basınç tutamama sorunu çok olur. Yağ olarak da Liqui Moly Toptec 4200 5/30 tavsiye ederim, yağ filtresi kesinlikle orijinal alınmalı.

.::EmrE::. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Victiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 yıl Stage 4 cav Bocanegra, 2 yıl da Stage 2 cav Rocco kullandım. O km'lerde motorun orijinal olduğunu pek sanmıyorum. Yani muhtemelen sandık veya Nural Setup'a geçilmiştir. Düşük bir ihtimal de orijinal olabilir tabi.

Bunun dışında oem motorlarda segman çatlatma sık görülür. Bir miktar yağ eksiltme yapabilir.

Öncelikle iyi bir motor ustasında kompresyon baktırın, içerinin sağlığını anlamış olursunuz. Ondan sonra senteye baktırın, belli bir raddeye kadar sente kaymadıkca uyarı vermiyor. Ama sente aparatıyla baktırırsanız az da olsa kaçık olup olmadığını anlarsınız. Onun devamında zincir değişir veya değişmezsiniz. Devirdaimi değiştirmenizi tavsiye ederim. Bugün olmasa bile bir gün illa ki bozulup yolda bırakacak. Devamında bkr7 buji ve r8 bobin yaparsanız ateşleme sorunu varsa eğer çözmüş olursunuz, yakıtınız bile düşer. Yakıt olarak Bp Ultimate tavsiye ederim. Katalizör varsa eğer o km'lerde aracı artık sıkmaya başlamıştır. Biraz da keyif almak istiyorsanız Downpipe yapabilirsiniz. Sonrasında dumpvalve elektrovana kontrolü yapabilirsiniz. Üst devirlerde basınç tutamama sorunu çok olur. Yağ olarak da Liqui Moly Toptec 4200 5/30 tavsiye ederim, yağ filtresi kesinlikle orijinal alınmalı.
    TSİ'lara fısıldayan adam anlatmış olayı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Victiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Önerileriniz için çok teşekkürler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı RedEdition34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cth kodlu scirocco sahibiyim yardimci olayim

Tum filtreler degismeli ve markalarin hepsi MANN olmali, motor yagi Liqui moly toptec 4200 5w30 LL olmali

Antifriz degisip motul uniquel g13 olmali, dsg ise arac sanziman ve mekatronik yagi degismeli. Sanziman yagi 2 litre liqui moly mtf5100 75w olcak, mekatronik yagi 1litre liqui moly direksiyon ve hidrolik yagi olacak yesil renk

Zincir seti, v kayisi, v kayis rulmanlari, kompresor kayisi vs degismek istersende zincir setini borsehung germany, kayislari continental, rulmanlari ina tavsiye ederim

Bunlar yapilirken mutlaka liqui moly nin engine flush uygulamasini yapin karterde sokulcek hazir tum kurum pislik kartere coker guzelce temizlersiniz.

Aracta yazilim varsa beru zse032 marka r8 bobin, ngk bkr7eix buji tavsiye ederim.

Onun haricinde fren disk ve balatalari kontrol et gerekirse degis ferodo, trw yada hella pagid tavsiye ederim. Fren hidroligide motul 5.1 tavsiye ederim

Agir hafif genel bakimi bu
    Bu bilgiler için çok teşekkürler. Aklıma takılan bir şey olursa da danışmak isterim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam, VW servisleri gayet güzel diagnos yapıyor. Sanayide arabayı kurcalatmadan bir bakim öncesi ariza tespitine götür servise, sana her şeyi söylerler.

Araç 7 yaş + ise çoğu zaman piyasadan %20-25 pahali oluyor, garantili işcilik, garantili parça servis bakımları gibisi yok.

Sanayide bilinçsiz bakım arabayı gerçekten öldürüyor, manuala uygun, garantili yaptır geç.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı punjhei Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu bilgiler için çok teşekkürler. Aklıma takılan bir şey olursa da danışmak isterim.
    200bindeki araca engine flush falan yapmayın

Ben ckrc ye katılıyorum, 200bin bakımı için fiyat alın vosmerden, zubizu yaş indirimi falan dışarda yaptırmaya yakın fiyat çıkabilir.

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cth kodlu scirocco sahibiyim yardimci olayim

Tum filtreler degismeli ve markalarin hepsi MANN olmali, motor yagi Liqui moly toptec 4200 5w30 LL olmali

Antifriz degisip motul uniquel g13 olmali, dsg ise arac sanziman ve mekatronik yagi degismeli. Sanziman yagi 2 litre liqui moly mtf5100 75w olcak, mekatronik yagi 1litre liqui moly direksiyon ve hidrolik yagi olacak yesil renk

Zincir seti, v kayisi, v kayis rulmanlari, kompresor kayisi vs degismek istersende zincir setini borsehung germany, kayislari continental, rulmanlari ina tavsiye ederim

Bunlar yapilirken mutlaka liqui moly nin engine flush uygulamasini yapin karterde sokulcek hazir tum kurum pislik kartere coker guzelce temizlersiniz.

Aracta yazilim varsa beru zse032 marka r8 bobin, ngk bkr7eix buji tavsiye ederim.

Onun haricinde fren disk ve balatalari kontrol et gerekirse degis ferodo, trw yada hella pagid tavsiye ederim. Fren hidroligide motul 5.1 tavsiye ederim

Agir hafif genel bakimi bu

Şanzıman kuru tip olmasın? ��
    Instagram: mutusgarage

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mutu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şanzıman kuru tip olmasın? ��
    Dsg 7 DQ200’ler ~2.1 litre yağ alıyor

Servislere kayıtsız şartsız güvenmeyin

Ben doğuşa özellikle güvenmem. Yakın zamana kadar dsg, haldex... gibi konularda bunun yağı değişmez, o olmaz, bu olmaz diye kullanıcıları çok yanlış yönlendirdiler. Bir çok konu var yanlış yönlendirdikleri ama bunlar geri yerine koyulmayacak değere sahip parçalar.
    Konu 2jz tarafından (10-01-2021 Saat 10:54 ) değiştirilmiştir.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu forumu gerçekten çok seviyorum.
    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
    arabam 160 manuel.

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kuru tip sanzıman olarak gecsede Sanzıman yagı ve Mekatronik yagı bulunur Ben her 10 binde bir sanzımanıda mekatroniginde yagını degiştiririm Cıkan yag bildigin camur gibi leş gibi kokuyor
    10 binde bir değiştirip dünyayı kirletme 60 bin 4 yıl bakım aralığı.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler