User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: e36 m52 b20 çekiş sorunu

0zan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

e36 m52 b20 çekiş sorunu

Merhaba,

Aracımdaki ilk şikayet benzinde çalışırken çok ciddi şekilde egzozdan çiğ kokusu gelmesiydi. Daha sonra oksijen sensörlerinden birinin hata verdiği bilgisini alınca ikisini birden hella olarak değiştirdim.

Yine ciddi derecede egzozdan çiğ benzin kokusu gelmeye devam etti ve aracım daha yavaş gitmeye başladı. Okuduğum bir konuda bir arkadaş oksijen sensörlerinin fişleri hatalı takılmış olabilir yazmıştı. Benim arabadaki oksijen sensörlerinden öndeki arka fişe, arkadaki sensör de öndeki fişe takıldı umarım doğrudur.

Sonuç olarak hem ciddi bir çiğ kokusu var hem de araç hiç iyi gitmiyor.

Sensör değiştikten sonra motor daha zengin çalışıp olası bir enjektör sorununu ortaya çıkarmış olabilir mi? ell atılacaklar listesinin başında enjektörleri temizletmek var.

Bir usta katalitiğin yerine normal susturucu takmışlar o koku olur normal dedi ancak hiç de normal değil gözlerimi yaşartıyor o derece çiğ yakıyor.

el atılacaklar listemde her ne kadar benzin basıncını ölçmesem de benzin pompası, akışmetre, belki bobinler, vanos, ya da aracın bir yerlerden hava alıp almadığı kontrolü var.

Ancak tüm listenin elden geçirilmesi sonrası aracın yine yürümemesi ihtimali beni korkutuyor, bir önceki tek kapı aracımı bu sebepten satmak zorunda kalmıştım.

Araç bu ay boyaya girecek, girmeden önce mekanik olarak eksiksiz olsun istiyorum.

İstanbul anadolu yakasındayım, sanayi içi tamiranelerin vakitleri az yerleri dar oluyor sanayi dışı önerebileceğiniz usta varsa yazabilirsiniz.

ekleme:

aracın delphi de verdiği arıza kodları:

Benzin (M52B20 - 206S3 - Siemens MS 41 - MT/AT - Vanos)

65 - Kam mili konum sensörü
    212 bilinmeyen arıza kodu
    203 bilinmeyen arıza kodu

Konu 0zan tarafından (03-09-2021 Saat 21:32 ) değiştirilmiştir.

Rec.O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 0zan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Aracımdaki ilk şikayet benzinde çalışırken çok ciddi şekilde egzozdan çiğ kokusu gelmesiydi. Daha sonra oksijen sensörlerinden birinin hata verdiği bilgisini alınca ikisini birden hella olarak değiştirdim.

Yine ciddi derecede egzozdan çiğ benzin kokusu gelmeye devam etti ve aracım daha yavaş gitmeye başladı. Okuduğum bir konuda bir arkadaş oksijen sensörlerinin fişleri hatalı takılmış olabilir yazmıştı. Benim arabadaki oksijen sensörlerinden öndeki arka fişe, arkadaki sensör de öndeki fişe takıldı umarım doğrudur.

Sonuç olarak hem ciddi bir çiğ kokusu var hem de araç hiç iyi gitmiyor.

Sensör değiştikten sonra motor daha zengin çalışıp olası bir enjektör sorununu ortaya çıkarmış olabilir mi? ell atılacaklar listesinin başında enjektörleri temizletmek var.

Bir usta katalitiğin yerine normal susturucu takmışlar o koku olur normal dedi ancak hiç de normal değil gözlerimi yaşartıyor o derece çiğ yakıyor.

el atılacaklar listemde her ne kadar benzin basıncını ölçmesem de benzin pompası, akışmetre, belki bobinler, vanos, ya da aracın bir yerlerden hava alıp almadığı kontrolü var.

Ancak tüm listenin elden geçirilmesi sonrası aracın yine yürümemesi ihtimali beni korkutuyor, bir önceki tek kapı aracımı bu sebepten satmak zorunda kalmıştım.

Araç bu ay boyaya girecek, girmeden önce mekanik olarak eksiksiz olsun istiyorum.

İstanbul anadolu yakasındayım, sanayi içi tamiranelerin vakitleri az yerleri dar oluyor sanayi dışı önerebileceğiniz usta varsa yazabilirsiniz.

ekleme:

aracın delphi de verdiği arıza kodları:

Benzin (M52B20 - 206S3 - Siemens MS 41 - MT/AT - Vanos)

65 - Kam mili konum sensörü
    212 bilinmeyen arıza kodu
    203 bilinmeyen arıza kodu
    Hava akışın kablosunu söküp bi deneyin, eğer hızlanmada fark varsa hava akışdandır. açık hava filtresi varmı araçda?
    Bir diğer olarak zincir bakımı yapıldıysa sente atlak takılmış olabilir.
    AP Type-R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hava akışının kablosunu söküp test edeceğim, açık hava filtresi yok, zincir bakımı yapılmadı en azından araç bendeyken

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sitede jason diye bir arkadaş vardı İstanbul'un bmw konusunda iyi servislerinden birisinin sahibi. Bence tanıdığın yoksa yabancı birisine gitmek yerine onunla iletişime geçebilirsin. Yeri avrupa yakasındaydı diye hatırlıyorum.

'98 320ia cabrio
    Bu arkadaş.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anadolu yakasındayım bu tarafta varsa birileri götürür gösteririm.

Bu gün hava akış kablosunu çıkardım, egzozdan gelen çiğ kokusu azaldı ancak gidişte çok bir artma olmadı

Cumartesi enjektör temizliği yaptırıp benzin pompasını değiştireceğim,

Bujileri yanlış takmış olabileceğimden korkmaya başladım; Arkadaşımdan almıştım numarasına bakıp öyle verdi çift tırnak

enjektör temizliği sonrası belirgin bir fark olmazsa krank egzantirik ve hava akışmetre sensörlerini değiştireceğim,

En son da bobinler.. bazen az çakıyormuş diye okudum fark edilmesi zormuş vs

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    egzantrik sensörünü değiştirdim arabanın kaderi değişti, deli gibi gidiyor

Aracı aldığımdan beri bu parça bozuk olacak ki otomatik vites ancak bu kadar gidiyordur diye avutuyordum kendimi

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    egzantrik sensörünü değiştirdim arabanın kaderi değişti, deli gibi gidiyor

Aracı aldığımdan beri bu parça bozuk olacak ki otomatik vites ancak bu kadar gidiyordur diye avutuyordum kendimi
    Bu motorlarda sensörler orjinal olmalı heleki egzantrik sensörü orjinal olmalı eğer yan sanayi taktıysanız böyle olduysa orjinali takınca dahada iyi olacaktır.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu motorlarda sensörler orjinal olmalı heleki egzantrik sensörü orjinal olmalı eğer yan sanayi taktıysanız böyle olduysa orjinali takınca dahada iyi olacaktır.
    orijinal taktım, hatta o2 sensörlerini de orijinal taktım.

Yani koca forumda bir Allahın kulu da egzantrik sensörünü değiştir diye yazmadı, bir sensörün bu kadar büyük fark yaratabileceğini mantığım almadığı için de sorunu başka yerlerde aradım vs..

Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Diyagnoza baglamiyormusunuz arabayi tek tek sensor deneniyor?

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    orijinal taktım, hatta o2 sensörlerini de orijinal taktım.

Yani koca forumda bir Allahın kulu da egzantrik sensörünü değiştir diye yazmadı, bir sensörün bu kadar büyük fark yaratabileceğini mantığım almadığı için de sorunu başka yerlerde aradım vs..
    Hocam arıza vermiş zaten cam mili sensörü diye, yazanı değiştirmek yeterliydi...açıkçası burada fikir verince azar işitmeye başladık, çoğunluk yazmamayi tercih ediyor...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam arıza vermiş zaten cam mili sensörü diye, yazanı değiştirmek yeterliydi...açıkçası burada fikir verince azar işitmeye başladık, çoğunluk yazmamayi tercih ediyor...
    Bu arkadaşın 300zx'de sorun yumağıydı diye hatırlıyorum En son işin içinden çıkmakta zorlanıyordu.
    Sorunsuz araba almak varken, sorunlu araba alarak sıkıntı sahibi olmak bana pek mantıklı gelmiyor .
    Umarım ağız tadı ile binmek nasip olur......
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk postta var zaten egsantrik sensörü hatası, tespit etmişim ancak yukarıda da yazdığım gibi mantıklı gelmedi; sente kaçıklığı, tıkanık egzoz, kirli enjektörler, yeterli basınçta benzin gelmemesi vs yani ne bileyim daha fiziksel-yapısal hata aradım araçta.. hem çiğ benzin yüzünden 2 tane oksijen sensörünü değiştirip hiç sonuç da alamamıştım.

yani "hocam aramayı bırak git sensörünü değiştir düzelmezse başka yerde ara" minvalinde bir açıklama gelse günlerdir saçımı başımı yolmayacağım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arkadaşın 300zx'de sorun yumağıydı diye hatırlıyorum En son işin içinden çıkmakta zorlanıyordu.
    Sorunsuz araba almak varken, sorunlu araba alarak sıkıntı sahibi olmak bana pek mantıklı gelmiyor .
    Umarım ağız tadı ile binmek nasip olur......
    300zx yediğinin hakkını veriyordu, klasik ya da neoklasik maalesef bu tür arabaları tercih ediyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tayfun-E30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Diyagnoza baglamiyormusunuz arabayi tek tek sensor deneniyor?
    kendim delphi ile tespit etmişim arızalı sensörü, ancak bu arıza tespitinden önce yakın zamanda 2 tane oksijen sensörü değiştirip hiç sonuç alamadığım için önemsiz bir hata kodu gibi gelmişti. Ne var ki aracın çig yakması enjektör sesi, rolanti dalgalanmaları, düzensizlik falan hepsi bıçak gibi kesildi, eski araba gitti başka bir araba geldi o kadar değişti

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kendim delphi ile tespit etmişim arızalı sensörü, ancak bu arıza tespitinden önce yakın zamanda 2 tane oksijen sensörü değiştirip hiç sonuç alamadığım için önemsiz bir hata kodu gibi gelmişti. Ne var ki aracın çig yakması enjektör sesi, rolanti dalgalanmaları, düzensizlik falan hepsi bıçak gibi kesildi, eski araba gitti başka bir araba geldi o kadar değişti
    hocam O2 sensörleri aslında bir sonuçtur, kötü karışım varsa O2 sensörü hatası da verir aslen yakılan karışımı karışımın hatalı olduğunu belirtir ama yıllardır sevgili ustalarımız bunu kazanç kapısı olarak gördüğü için O2 sensörleri değiştirilir ama sonuç ne yazık ki çoğu zaman hüsran olur... krank ve egzantrik sensör hataları ise senteler düzgünse kolay kolay yanlış alarm vermez, diyagnozda çıktıysa %99 bozuktur...

TechTurkey
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    ilk postta var zaten egsantrik sensörü hatası, tespit etmişim ancak yukarıda da yazdığım gibi mantıklı gelmedi; sente kaçıklığı, tıkanık egzoz, kirli enjektörler, yeterli basınçta benzin gelmemesi vs yani ne bileyim daha fiziksel-yapısal hata aradım araçta.. hem çiğ benzin yüzünden 2 tane oksijen sensörünü değiştirip hiç sonuç da alamamıştım.

yani "hocam aramayı bırak git sensörünü değiştir düzelmezse başka yerde ara" minvalinde bir açıklama gelse günlerdir saçımı başımı yolmayacağım
    kusura bakmayinda ariza tespit ciahzinda cikan hataya guvenmiyorsaniz neden ariza tespit cihazina bagliyorsunuz ? mantikli gelmedi diyorsunuz, baska seylere yoneliyorsunuz, sonrada insanlara neden ariza tespit cihazinda cikan hatayi dikkate almam gerektigini soylemediniz diye kiziyorsunuz, acikcasi ben bu tavrinizda hic bir mantik goremedim, kusura bakmayin.
    Ayrica @ghibli06 dedigi gibi, son zamanlarda fikir belirtsekde bir kesim azar moduna geciyor direk, insanlar sogudu.
    A programmer is an organism that turns coffee and pizza into software

www.drecu.com

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GökhanO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kusura bakmayinda ariza tespit ciahzinda cikan hataya guvenmiyorsaniz neden ariza tespit cihazina bagliyorsunuz ? mantikli gelmedi diyorsunuz, baska seylere yoneliyorsunuz, sonrada insanlara neden ariza tespit cihazinda cikan hatayi dikkate almam gerektigini soylemediniz diye kiziyorsunuz, acikcasi ben bu tavrinizda hic bir mantik goremedim, kusura bakmayin.
    Ayrica @ghibli06 dedigi gibi, son zamanlarda fikir belirtsekde bir kesim azar moduna geciyor direk, insanlar sogudu.
    hocam senin de yazman lazım mesela, ama teknik konulara kimse yazmıyor, bir kaç kişi yazıyoruz hemen bir ters cevap geliyor hatta gelmişsin 45 yaşına hala forumlara yazıyorsun diyenler var bana sanki karı kız için yazıyoruz...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GökhanO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yukarıda yazdım yine yazayım, hemen öncesinde 2 tane o2 sensörü değiştirmişim, araba fark etmemiş yine kötü gitmeye devam etmiş, bu sebeple de sensör hatasını dikkate almadım, daha büyük fiziksel elle tutulur, koca arabanın gitmesini engelleyecek yapısal hatalar aramaya başlamışım.

Seneler önce burada bilgi paylaşırdı insanlar, o paylaşılan bilgilerle TR de daha önce hiç yürümemiş arabayı yürüttüm. Şimdi ise bakkalda dahi parçası bulunan e36 nın derdine çare bulunamıyor.

Bütün yakınmam bu sebeptendir.

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu başlıktaki herkesi tenzih ederek söylüyorum ancak forumda gördüğümüz durum, ülkenin her yerine sirayet eden gerginlik, bencillik ve kalitesizlik ile paralel ilerliyor. adım adım kaybettik insanlığımızı yazık oldu hepimize

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler