User Tag List

7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Palio 1.2 16v Fire Hakkındaki Sorunlarım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Palio 1.2 16v Fire Hakkındaki Sorunlarım

Merhaba dostlar,
    Daha önceki şirket araçlarım dahil olmak üzere sahip olduğum tüm araçlar dizeldi. İkinci el aldım aracı. 100 Km kadar kullandım. Dolayısıyla benzinli bir aracın huyunu suyunu bilmiyorum. Bu konuda desteğinize ihtiyacım var.

Araç 2004 model, gerçekten orijinal 137.000 Km'de Atiker microfast LPG takılı.

- LPG'de tekleme vardı, Benzine aldım. Benzinde tekleme daha da arttı, Bir süre benzinde kullandım. Tekleme falan kalmadı. Benzinde yağ gibi çalışıyor. LPG'ye geçince hem LPG tekliyor, hem benzin tekliyor. Tekrar benzinde bir süre kullanınca düzeliyor. Şu anda sadece benzinde kullanıyorum bir sorun yok.
    LPG kablom var, Gaz basıncı 1.25-1.35 bar arası geziyor. Benzin enjeksiyon süreleri benzinde iken 2.80ms civarı, gaza geçince 1,80 civarına düşüyor. Bu durumu düzeltmek için önce gazcıya mı gitmeliyim? Yoksa ateşleme sistemini mi kontrol etmeliyim?

- Sabahları çalıştırdığımda hafif bir benzin kokusu ile egzoz normal daha sonra 2-3 dk içinde egzozdan sigara yoğunluğunda beyaz buhar geliyor, gaza bastıkça buhar artıyor, hararet normale gelince buhar kalmıyor. Hafiif bir egzoz gazı geliyor. (Su eksiltme yok, yağda bulanma yok, suda yağ yok. Genleşme kabını motor çalışıyorken açtığımda hafif bir fıslama ile birlikte seviyesini koruyor, köpürme kabarma kaynama yok. OBD ve termometre ile suyun sıcaklığını kontrol ettiğimde 88 derecede hep sabit. Sıkışık trafikte ve çevre yolunda hararet hep ortada) Bu durum normal midir? Contam mı yanık? (Genleşme kabının çevresinde hafif terleme vardı. Yeni ve orijinal kapak aldım terleme kalmadı.)

- Motor soğukken kalorifer peteğinden su sesi geliyor, ısınınca ya geçiyor ya da trafikten ben farketmiyorum. Kalorifer ısıtmasında hiç bir sorun yok. Ses normal midir?

- Arka sileceğim yarım tur atıp direksiyonun çevresinden birkaç defa röle sesi geliyor ve silecek duruyor. Aç kapa yaptığımda eski pozisyonuna gelip tekrar duruyor. Silecek motorunu açtığımda kırık parça yoktu. Arızayı rölelerde mi aramalıyım? Yoksa silecek motorunu tamamiyle dağıtıp konum sensörünü mü kurcalamalıyım?

- Aracı ilk aldığımda labda 1. sensörün ısıtma devresinde geçici arıza kaydı bırakmış, arızayı sildim tekrarlamadı. Arıza kodu:P1135 idi. Lambda sensörüm gidici mi? Değiştirmeli miyim?

- Bujilerim üzerindekiler Bosch marka, fabrikanın önerdiği NGK marka. Belirttiğim gibi benzinde hiç şikayetim yok. Orijinali almalı mıyım?

Biliyorum çok soru sordum ama, elim biraz tornavida tutar. Meslek elektronik. Motosikletimi falan kendim tamir ederim. Komple dağıtma ve toplama dahil. Bundan dolayı vereceğiniz bilgiler altın değerinde benim için. Daha önce hep dizel motorlu araçlar kullandığım için benzinlinin huyunu suyunu bilmiyorum. Bütçemde maalesef bu araca yetti. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    LPG regülatör basıncınız yüksek 1-1,2 aralığında olmalı. Regülatörün göbekteki 4 alyanlık (5 de olabilir) vidayı hafif sıkarak basıncı azaltabilirsiniz.
    LPG enjeksiyon süresi de düşük. Rölanti için 4 ms civarı olmalı. Nozzle çapının düşürülmesi lazım.

Soğukken kalorifer tarafından fokurtu,şırıltı gibi su akış sesi geliyorsa sistemde kesin hava vardır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı livaneli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    LPG regülatör basıncınız yüksek 1-1,2 aralığında olmalı. Regülatörün göbekteki 4 alyanlık (5 de olabilir) vidayı hafif sıkarak basıncı azaltabilirsiniz.
    LPG enjeksiyon süresi de düşük. Rölanti için 4 ms civarı olmalı. Nozzle çapının düşürülmesi lazım.

Soğukken kalorifer tarafından fokurtu,şırıltı gibi su akış sesi geliyorsa sistemde kesin hava vardır.
    Değerli bilgiler için teşekkür ederim. Yarın derhal basınç ayarını deneyeceğim. Sonuçları burada paylaşırım. Mevcut durumda oto kalibrasyon dahi tamamlanmıyordu.

Egzozdan gelen ve ısınınca geçen su buharı hakkında yorumunuz var mı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ilkerhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...
    Egzozdan gelen ve ısınınca geçen su buharı hakkında yorumunuz var mı?
    Soğuk günlerde son derece normal. Egzoz gazı içeriğinin bir kısmı buz gibi egzoz elemanlarına temas edince yoğuşur, buhara dönüşür. Isınınca normale döner. Beyaz duman olmadığı sürece sorun yok.

e.sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhaba,
    benzindeki rölanti süresi 2,80ms olup lpg ye geçince 1,80ms e düşüyorsa lpg ayarı baya bozuk bence. mekanik bir müdahale yapmadan önce bir süre benzinde kullanıp sonra oto kalibrasyon yapmanızı öneririm. kablonuz varmış zaten, mevcut ayarda da düzgün çalışmadığına göre kurcalamanızda bir sorun yok, lpgci den önce kendiniz deneyin derim.
    su sesi ise sistemde bir miktar hava kalmış olabilir, tekrar havasını almayı deneyebilirsiniz. oksijen sensörü tekrar hata vermiyorsa sorun yok, keza buji de öyle.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracı würth conta testine soktum. Sıvıda az renk değişimi oldu. Testi yapan kapak contan yanık diyor. Aynı testi ustam yaptı onda da az renk değişti. Bişey yok olm bin böyle dedi. Çok istersen 3-4bine kapağı açarız dedi. Ne yapacağımı bilemedim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son durumu aktarıyorum; sabahları ve/veya 3-4 saat motor kapalı kalırsa marş motoru dönmüyordu. ustam silindirlere ve su sistemine pozitif basınç verdi. suda azalma ve kabarma olmadı. contan sağlam dedi. aküyü değiştirdik düzeldi ama sabahları beyaz duman ve yakıt kokusu devam.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler