User Tag List

5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Egzoz Emisyon Ölçümünde Dolandırıldım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Egzoz Emisyon Ölçümünde Dolandırıldım

Selam arkadaşlar,

Aracımın muayene zamanı geldi. Egzoz emisyonu yaptırmaya sanayide yol üstünde bir yere gittim.

İlk ölçüm yapıldığında bazı değerlerin yüksek olduğu net olarak görülüyor. Emisyoncu bana katalizörün arızalı tamir ettir gel dedi. Tanıdık egzozcu var dedi. Gerek yok dedim.

BİRİNCİ ÖLÇÜM:

Araç 137.000 Km'de. Egzozda sorun olmadığını biliyorum. Aracı bilgisayara bağladım. 1. oksijen sensörü arızalı. daha önceden bildiğim üzere LPG enjektörleri de arızalıydı.

Oksijen sensörünü değiştirdim, LPG enjektörlerini değiştirip kalibrasyon yaptım.

İKİNCİ ÖLÇÜM:

İkinci ölçümde görüldüğü üzere hatalı olan değerler düzelmiş. Fakat araç benzinde test edilmesine rağmen alternatif yakıt başlığında Lambda değeri 9,990 olarak ölçülerek emisyon ölçümü onaylanmadı.

Pratikte çalışan ve yürüyen hiç bir otomobilin lambda değerinin bu kadar yüksek çıkması imkansız.

Ya bilmediğim bir üçkağıda kurban oldum, ya da ölçüm istasyonunun makinesi arızalı.

İstasyon ayrıca tekrar tanıdığı egzozcuya yönlendirdi, değerlerinde hiç bir değişiklik yok. Aracın çok kötü durumda dedi. Bu ölçüm değerini de vermek istemedi. Bana gelen SMS ile öğrendim.

Bu durum karşısında ne yapmamı önerirsiniz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    günceldir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tam olmasa da buna benzer bir durumla bende karşılaştım. Sanırım emisyon ve egzozcular arasında bir oluşum var araçların orijinal katalizörlerini söktürüp yerine yan sanayi çin malı katalizörler takıyorlar. Evet teknik olarak emisyondan geçiyor gibi görünüyor fakat.
    Aracın fabrikasyon orijinal katalizörünün sonradan öğrendiğime göre 3 4 bin tl hurda değeri varmış.
    Kısaca hem paramızı alıyorlar hem orijinal katalizörümüzden oluyoruz. Arada ettiğimiz zararda cabası.

halili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tamda sizin konunun benzeri.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı halili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamda sizin konunun benzeri.

Evet tam olarak bu durum oldu. Bu vidoda usta bir şekilde hakkını geri almış fakat biz maalesef sıradan bir vatandaş olduğumuz için su içtik üstüne.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler