User Tag List

17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: Yakıt deposunu fulleyince aracın arkasından gelen benzin kokusu

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Yakıt deposunu fulleyince aracın arkasından gelen benzin kokusu

Selamlar,

F30 n20b20 motor kodlu 3 serisi aracım var. Benzin zamlarının arka arka gelmesiyle birlikte depoyu sürekli fuller oldum. Eskiden bu kadar fullemezdim.

En son depoyu fullediğimde eve gelip aracı stop ettikten sonra aracın sol arka tarafından benzin kokusu aldım. Ama bu koku baya yoğundu ve jant lastiğin oralardan geliyordu.

Aracın depo kapapı sağ arka tarafta ama koku sol arka taraftan geliyor. Yedek depo burada sanırım.

Araçla biraz km yaptıktan sonra yani benzini biraz kullandıktan sonra da bu koku gidiyor. Tamamen sıfırlanıyor mu hayır çok çok hafif bir koku kalıyor sanki ama fullediğim zaman gerçekten çok yoğun kokuyor. Kapalı otoparkta güvenlik görevlisi dahi farketti.

Bu arada yere damlayan her hangi bir sıvı yok ? Otoparkın zemini düzenli temizleniyor ve bende her aracı yerinden oyattığımda bakıyorum.

Benim sorum bu durum normal midir ? Depo fullendiği zaman bazı pompacılar tık ettikten sonra biraz daha benzin ekliyorlar yuvarlamak adına.

Bu fazla eklenen benzin çabuk genleştiği için depo dan tahliye mi oluyorda bu koku geliyor ?

Bilgisi olan beni aydınlatırsa çok mutlu olacağım.
    Konu cnzdmr tarafından (06-03-2022 Saat 12:10 ) değiştirilmiştir.

Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Havalandirma, samandra pompa sol tarafta. Bende hep fulluyorum bi koku gelmiyor kontrol etmekte bir fayda var.

4LaRKaD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhaba; aynı durumu Peugeot 106 aracımda yaşadım naçizane fikrim şu, en yavaş kademede doldurup pompa attıktan sonra tekrar devam etmemesini söyleyin. 2 Defa pompa attıktan sonra pompacı devam etti ve her ikisinde de bu benzin kokusu olayını yaşadım. Artık pompa attığı zaman devam ettirmiyorum ve koku olayı söz konusu değil. Bir ihtimal daha var, oda aracınız komple full olduktan sonra rampa 'da bırakıyorsanız ister istemez ufak bir taşma olabilir, bu dışarıya kadar gelmediği için görememişte olabilirsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tayfun-E30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Havalandirma, samandra pompa sol tarafta. Bende hep fulluyorum bi koku gelmiyor kontrol etmekte bir fayda var.
    Müsait bir zamanda göstereyim servise diyeceğim ama konuyu anlatmakta zor aracı bırakmakta istemiyorum. Şu soğuklar geçsin bi uğrayayım olmadı.

Peki benzin kapağı sağda olmasına rağmen depo solda mı ? Ben yedek depo solda diye biliyordum. Sağ taraftan hiç koku gelmiyor çünkü sadece soldan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 4LaRKaD Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba; aynı durumu Peugeot 106 aracımda yaşadım naçizane fikrim şu, en yavaş kademede doldurup pompa attıktan sonra tekrar devam etmemesini söyleyin. 2 Defa pompa attıktan sonra pompacı devam etti ve her ikisinde de bu benzin kokusu olayını yaşadım. Artık pompa attığı zaman devam ettirmiyorum ve koku olayı söz konusu değil. Bir ihtimal daha var, oda aracınız komple full olduktan sonra rampa 'da bırakıyorsanız ister istemez ufak bir taşma olabilir, bu dışarıya kadar gelmediği için görememişte olabilirsiniz.
    Benimde aklıma bu tık atmadan sonra benzin konulmasına devam edilmesi geldi, dedim bir yerden fazla benzini tahliye mi ediyor araç ?

Bidahakine tembih edicez artık pompacıya tıktan sonra devam etme yuvarlama diye.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biraz yabancı bmw forumlarında araştırdım, benim gibi bu sorunu yaşayan çok varmış.

Emin olmak için arka koltukları söküp depoya va şamandıraya ve bu kapağı çevreleyen plastik yuvarlak parçaya bakılması gerektiğini yazmışlar.

Zamanla plastik kapak ya da parça deforme olabiliyormuş sanırım. Bir de yakıt pompası demişler bakılması gereken.

Servise bırakıcaz aracı sanırım öyle duruyor.

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arka koltuğun altında benzin pompasına ulaşabiliyorsunuz. Koltuğu cıkartın. Muhtemelen oradan kaçırıyor. 15 cm çapında yuvarlak bir kelepce vardır. (Boyutlar değişik olabilir. ) O kelepçeyi sıkmanız lazım. Sıkmak için bir tornavida veya iz yapmasın diye sert bir ağaç dayayıp aşırı büyük olmayan bir çekiçle vurarak sıkmanız lazım.

Dip not: Aracınızı günlük kullanmıyorsanız pompa attıktan sonra yakıt almayın. Yedek depo değil genleşme tankı /boşluğu var. Amaç sıcak havada artan basıncı tolere edebilmek. Ekstra olarak şamandıranın takılı kalması gibi sorunlara da sebep olabiliyor.
    Konu S-works tarafından (07-03-2022 Saat 12:40 ) değiştirilmiştir.
    Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi

https://www.instagram.com/specialworkstr/

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı S-works Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arka koltuğun altında benzin pompasına ulaşabiliyorsunuz. Koltuğu cıkartın. Muhtemelen oradan kaçırıyor. 15 cm çapında yuvarlak bir kelepce vardır. (Boyutlar değişik olabilir. ) O kelepçeyi sıkmanız lazım. Sıkmak için bir tornavida veya iz yapmasın diye sert bir ağaç dayayıp aşırı büyük olmayan bir çekiçle vurarak sıkmanız lazım.

Dip not: Aracınızı günlük kullanmıyorsanız pompa attıktan sonra yakıt almayın. Yedek depo değil genleşme tankı /boşluğu var. Amaç sıcak havada artan basıncı tolere edebilmek. Ekstra olarak şamandıranın takılı kalması gibi sorunlara da sebep olabiliyor.
    Teşekkürler cevap için. en kısa zamanda baktırayım arka koltuğu söküp.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cnzdmr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler cevap için. en kısa zamanda baktırayım arka koltuğu söküp.
    Sorun bulunmuş %99. R56 Mini'mde vardı aynı sorun.

Emin olmak için şöyle yapabilirsiniz, benzin biraz azalınca baktınız koku gitti gibi, azcık sarsın arabayı sert viraj dönün hem sağ hem sol emin olmak için, sert makas hareketler ibişeyler yapın yani abartmaya gerek yok 1 veya 2 kere o benzin çalkalanınca yine kokusu gelir burnunuza.

Koltuğu söktüğünüzde bariz sızıntı göremeyebilirsiniz, elinizde yüzeyi silmeyi deneyin, belli belirsiz iz fark edebilirsiniz. Benim araçta orada bulunan contanın birini değişmiştik yetmedi diğerini değişene kadar araba satıldı. Sıkıştırmak da biz çözüm olabilir ama ben zaten benzin filtresini değiştirmiştim ondan birkaç ay önce, o zaman deforme oldu diye düşündüm

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorun bulunmuş %99. R56 Mini'mde vardı aynı sorun.

Emin olmak için şöyle yapabilirsiniz, benzin biraz azalınca baktınız koku gitti gibi, azcık sarsın arabayı sert viraj dönün hem sağ hem sol emin olmak için, sert makas hareketler ibişeyler yapın yani abartmaya gerek yok 1 veya 2 kere o benzin çalkalanınca yine kokusu gelir burnunuza.

Koltuğu söktüğünüzde bariz sızıntı göremeyebilirsiniz, elinizde yüzeyi silmeyi deneyin, belli belirsiz iz fark edebilirsiniz. Benim araçta orada bulunan contanın birini değişmiştik yetmedi diğerini değişene kadar araba satıldı. Sıkıştırmak da biz çözüm olabilir ama ben zaten benzin filtresini değiştirmiştim ondan birkaç ay önce, o zaman deforme oldu diye düşündüm
    Valla benim araçta benzin filtreside yok. Daha dogrusu varda hiç değişmedik deponun içinde bütünleşik bir parçanın içinde sanırım. Oralara da müdahale fln olmadı hiç.
    Zamanla eskidi heralde o conta. BMW lerde var sanırım bu olay yabancı forumlarda tam benim sorunumu yaşayan çok insan var.

Koltuğu bi söküp bakıcaz başka yapılacak bir şey yok anlaşılan. artık sıkmayla kurtarır mıyız conta mı değişecek usta söyleyecek
    Konu cnzdmr tarafından (07-03-2022 Saat 17:29 ) değiştirilmiştir.

enesy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu çözülene kadar sabote etmek istemedim ama çözülmüş sanırım.

Bence benzin deposunu hala full doldurabiliyorsanız sevinip o kokuyu içinize çekin ))

Ülke bu hızla giderse sorun conta değiştirmeye kalmadan hallolacak hiç kimse fulleyemediği için kokuyu anlamıycak
    Arif Işık - Her Türlü Halı Kilim Travel

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maalesef konuyu çözemedik.

Serviste lifte kaldırıp baktık, ufak bir çatlak var sanırım sol taraftaki depoda. Çok hafif boncuk boncuk benzinleri gördük.

depo nun komple sökülüp bakılması gerekiyor. Depo değişimine kadar gidebilir dedi usta.

Benzini bitirip ışık yanınca gideceğim tekrar. Bu arada bir de borusan a götürücem aracı. Garantiye girebilir diye düşünüyorum bu konu.

Bakalım borusan ne diyecek ?
    Konu cnzdmr tarafından (08-03-2022 Saat 19:57 ) değiştirilmiştir.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cnzdmr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla benim araçta benzin filtreside yok. Daha dogrusu varda hiç değişmedik deponun içinde bütünleşik bir parçanın içinde sanırım. Oralara da müdahale fln olmadı hiç.
    Zamanla eskidi heralde o conta. BMW lerde var sanırım bu olay yabancı forumlarda tam benim sorunumu yaşayan çok insan var.

Koltuğu bi söküp bakıcaz başka yapılacak bir şey yok anlaşılan. artık sıkmayla kurtarır mıyız conta mı değişecek usta söyleyecek
    Sorunca Mini için de öyle diyorlar, fltre yok veya ömürlük, değişmez. Ama 80binde değiştirince gördüğüm farkı ben bilirim

Kimse değiştirmeye uğraşmıyor bütün mesele bu aslında. Mini'de değiştiren herkes aşırı memnun kaldı. Sizin araç da 50bin km ve üzeriyse kesin fark eder

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorunca Mini için de öyle diyorlar, fltre yok veya ömürlük, değişmez. Ama 80binde değiştirince gördüğüm farkı ben bilirim

Kimse değiştirmeye uğraşmıyor bütün mesele bu aslında. Mini'de değiştiren herkes aşırı memnun kaldı. Sizin araç da 50bin km ve üzeriyse kesin fark eder
    Sanırım depoyu komple sökecek Talha Usta. sol tarafta kaçak var çünkü boncuk boncuk gördük benzinleri.

Daha önce de aynı sorunla gelen olmuş zaten. Hazır sökmüşken benzin pompasının içindeki benzin filtresinide değişiriz belki ama benim aracım 42k da daha.

Çok daha büyük sorun BMW gibi bir araçta benzin tankında kaçak olması. Yabancı forumlara da baktım ve çok kişi var bu sorundan muzdarip özellikle Amerikada.
    Benim gibi farketmeyen de vardır. Fullemeyince kaçakta olmuyor zaten. Tankın en yukarısında yuvarlak bir bölüm var hep oradan kaçırıyormuş.

Aşağıdaki fotoda görüntü mevcut. Bendeki bu kadar yoğun değildir ama aynı yer

https://www.bmw-sg.com/forums/attach...6_o-jpg.70626/
    Konu cnzdmr tarafından (09-03-2022 Saat 08:06 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuya güncel çekeyim, 3 ay kadar olmuş bugun fulleyince tekrar sol arkadan ciddi bir benzin kokusu geldi.

Sanırım tekrar bi çatlak oluştu, benzini bitirip tekrar servise gideceğim. Bu sorundan kurtulmak için komple yakıt deposunu değiştirmek gerekecek gibi duruyor.

Oconner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun garanti yoksa plastik depodur muhtemelen tamir yapılabilir en kötü çıkma bir depo da bulabilirsiniz
    53 RİZE KADER GÜLMEDİ BİZE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oconner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun garanti yoksa plastik depodur muhtemelen tamir yapılabilir en kötü çıkma bir depo da bulabilirsiniz
    Tesekkurler, plastik depo evet. Sonuc olarak cozume kavusturduk sorunumuzu.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler