User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
43 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Fiat Bravo 1.4 t-jet Güçlendirme hk.

Trane46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Fiat Bravo 1.4 t-jet Güçlendirme hk.

Merhabalar, daha önce bir kaç t-jet konusuna bakmıştım. ama tam bilgi edinemedim birde konuların üstünden yıllar geçmiş.

Aracım Fiat Bravo 2010 model Sport paket 1.4 t-jet 120hp bir motor olan 198a1000 barındırıyor.

Ben aracımı biraz güçlendirmek istiyorum.

Sadece Yazılım ile 140 hp ler ancak oluyor. ben 180 ve üstü civarına çıkartmak istiyorum.

Ayrıca Frenlerimi de güçlendirmem lazım şu anki haliyle olsa da çok güvensiz. Frenler için ne tavsiye edersiniz? SFD spor fren disk diye bir firma var bazı arkadaşlarım yan sanayi diskleri alıp delip gönderiyorlar dedi dogrumudur?

Eski Araçlarım: Civic EG 1.5EX/Suzuki Swift 1.3/Mitsubisihi Carizma 1.8 GDİ/Flash S 1.7/Civic EF 1.5/Mondeo 2.0 Ghia/Mondeo 2.0 Ecoboost
    Şu Anki aracım: Fiat Bravo 1.4 T-Jet Super Sport

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Trane46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, daha önce bir kaç t-jet konusuna bakmıştım. ama tam bilgi edinemedim birde konuların üstünden yıllar geçmiş.

Aracım Fiat Bravo 2010 model Sport paket 1.4 t-jet 120hp bir motor olan 198a1000 barındırıyor.

Ben aracımı biraz güçlendirmek istiyorum.

Sadece Yazılım ile 140 hp ler ancak oluyor. ben 180 ve üstü civarına çıkartmak istiyorum.

Ayrıca Frenlerimi de güçlendirmem lazım şu anki haliyle olsa da çok güvensiz. Frenler için ne tavsiye edersiniz? SFD spor fren disk diye bir firma var bazı arkadaşlarım yan sanayi diskleri alıp delip gönderiyorlar dedi dogrumudur?
    merhaba,

1.4 16v 95hp atmosferik egzantirikleri, hibrit 1446 turbo, buyuk enjektör ve buyuk cooler ile ethanol vs de kullanırsanız 230-235e kadar yolu var en ekonomik olarak

Edit: map sensorleri de değişip kalibre edilecek
    Konu punto_multijet tarafından (18-09-2022 Saat 22:30 ) değiştirilmiştir.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı punto_multijet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba,

1.4 16v 95hp atmosferik egzantirikleri, hibrit 1446 turbo, buyuk enjektör ve buyuk cooler ile ethanol vs de kullanırsanız 230-235e kadar yolu var en ekonomik olarak
    hocam o egzantrik ve enjektörlerle oem ECU nasıl programlanacak?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam o egzantrik ve enjektörlerle oem ECU nasıl programlanacak?
    valla abi obd den cok rahat orjinal yazılım cekilip değişikler yapıldıktan sonra yaklasık 58sn de yine obd üzerinden yazılıyor. bu yazdıklarım benim kendi aracımda yaptıklarımdı ondan bu kadar net ve kesin olarak yazabiliiyorum

erh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhaba,

Edit: map maf sensorleri de değişik kalibre edilecek
    Guzel yazmissiniz en uygun setuplardan birisi ama duzeltiyim maf sensoru yok bu aracta.. forged td04 ten 1446 sina kadar sanirim tr de ilk arabalari yapmistim. Zevkli kullanimi oluyor ama cok hizli bir araba degil malesef.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    valla abi obd den cok rahat orjinal yazılım cekilip değişikler yapıldıktan sonra yaklasık 58sn de yine obd üzerinden yazılıyor. bu yazdıklarım benim kendi aracımda yaptıklarımdı ondan bu kadar net ve kesin olarak yazabiliiyorum
    Kesinlikle oem ecu coook coook yeterlidir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı erh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Guzel yazmissiniz en uygun setuplardan birisi ama duzeltiyim maf sensoru yok bu aracta.. forged td04 ten 1446 sina kadar sanirim tr de ilk arabalari yapmistim. Zevkli kullanimi oluyor ama cok hizli bir araba degil malesef.
    doğru diyorsun pardon. 2 adet map sensoru olunca biran karıştırdım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yorumlarınız için çok çok teşekkürler. Günümüzde bu uygulamaları nerelerde yaptırabilirim? Ve sizce yapılacak masraf ortalama ne kadar çıkar?

Eski Araçlarım: Civic EG 1.5EX/Suzuki Swift 1.3/Mitsubisihi Carizma 1.8 GDİ/Flash S 1.7/Civic EF 1.5/Mondeo 2.0 Ghia/Mondeo 2.0 Ecoboost

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yorumlarınız için çok çok teşekkürler. Günümüzde bu uygulamaları nerelerde yaptırabilirim? Ve sizce yapılacak masraf ortalama ne kadar çıkar?
    izmirde olsaydınız tavsiyede bulunabilirdim yer olarak.

sıfır ürünlerde zaten fiyatlar belli ancak size şöyle bir tavsiyede bulunabilirim. BOSCH 0280158142 enjektör kullanabilirsiniz. Kuvvetle muhtemel TR de ilk ben kullanıyorumdur bu enjektörlerden. fiyat olarak klişeleşmiş olan opc vs enjektörlerinden cok ucuz.

turbo ve egzantirikleri 2. el olarak alacağınızı göz önüne alarak onların da fiyatlarını cok acele etmeden iyice araştırmanızı öneririm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok teşekkür ederim. Map sensörü aracın aynısıylamı değişecek yoksa başka bir modellemi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok teşekkür ederim. Map sensörü aracın aynısıylamı değişecek yoksa başka bir modellemi?
    başka modelinkiyle. daha yuksek basınc okuyabilen. numaralarını hatırlamıyorum ama

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben eskilerden turbo büyütenlerin hepsinin motor patlattığını gördüm kısa bir süre sonra, devamında da kimse bulaşmamaya başladı...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben eskilerden turbo büyütenlerin hepsinin motor patlattığını gördüm kısa bir süre sonra, devamında da kimse bulaşmamaya başladı...
    duzgun ayar ve yakıtla kıran yok etrafımda kac tane buyuk turbolu tjet var. tjetler yakıta karsı inanılmaz hassas

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    duzgun ayar ve yakıtla kıran yok etrafımda kac tane buyuk turbolu tjet var. tjetler yakıta karsı inanılmaz hassas
    yok ben eskilerden bahsettim, illa ki püf noktaları çözülmüştür... eskiden büyük turbo takınca herşey çözülüyor araba uçak oluyor zannediliyordu, o sebeple insanlar Tjet ten kaçar olmuştu... güzelim motorun potansiyeli sonradan anlaşıldı...

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tjet MiTo'mu 5 yildir kullaniyorum, 3 yildir gt1446 setup var ustunde. Kaan abinin dedigi tarif nokta atisi zaten.

Benim ekleyecegim sadece 3 nokta var, birincisi, oem turbo ve map sensorleri ile de setup yapabilirsin, benim bu sekilde. Sadece peak basinci yuksek vurmamis oluyorsun, ki bu da aks, baski balata vesaire gibi pek cok seyi koruyan bir detay oluyor.

İkinci konu ise, 120lik tjetlerin egzoz manifoldu cok dayaniksiz oluyor, oem halinde bile catlamis olabilir. Abarth manifold olarak da bilinen 155lik MiTo manifolduni temin etmenizde fayda olacaktir.

Son detay ise 595 abarth'larda cikan oem kalin motor contası, olur da kapak acarsaniz onu takmanizda fayda var. Ulkemizin benzin kalitesi iyi olmadigindan motor sikistirmasini kalin conta ile dusurmekte fayda var.

Son olarak, bulent abinin bahsettigi yazilim konusunda, zamaninda tjet cok kasaplarin elinden gecmis, hala en hizlisi olacagim diye cilginca avans acan cok adam var. Hala daha olmadik sekilde piston eriten cok duyuyoruz, bunlar hep bilincsiz yapilan yazilimlardan oturu. Calisacaginiz yazilimcinin referanslarindan emin olun. Sadece yazilimciya guvenmeyin, egt sensoru, afr sensoru ve obd uzeinden guzel bir elm ile alfa obd uzerinden log alacak setup a sahip olun. Yazilim sonrasi avans vurma, turbo basinci (overboost oluyor mu) egzoz sicakligi gibi degerlerin stabil olduguna emin olun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    üstündeki pistonlar felan yeterli kalıyormu peki?

bence de 1.4 t-jet kullanan 500 abartlarda 180 felan stock. bende zaten günlük setup kullanırım çok yormam 180-200 civarı yeterlidir bana.

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet, oem pistonlar yeterli. Ben 212 bin km ye kadar oem piston ile kullandim, ki yilda 5-10 kez araci piste de cikaririm. Artik gomleklerde ovallesme.oldugundan yag yakmaya baslamisti, yukarida belirttigim km'de iken nural piston + goetze segmana gectim. Su an 238 binde arac, cok sukur en ufak sorunu yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabi her arabada oldugu gibi Motoru kirilan da oldu yillarca sikintisiz yuruyen de.. biraz da kullanicinin neler yaptigini bilmek gerek.. hatta 150 hp lik bi bravomuz vardi buyuk turbolu, 100 bin km den fazla o sekilde kullanildi, hatta en son gunluk mahallenin delikanlilarina guzel ses cikariyo diye kiraya veriliyordu ona ragmen kirilmamisti..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabi her arabada oldugu gibi Motoru kirilan da oldu yillarca sikintisiz yuruyen de.. biraz da kullanicinin neler yaptigini bilmek gerek.. hatta 150 hp lik bi bravomuz vardi buyuk turbolu, 100 bin km den fazla o sekilde kullanildi, hatta en son gunluk mahallenin delikanlilarina guzel ses cikariyo diye kiraya veriliyordu ona ragmen kirilmamisti..
    işini iyi yapamayanlar sebebiyle şehir efsanesine dönen dedikodular bu tarz motorların piyasasını geriletiyor maalesef...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler