User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
25 sonuçtan 20 ile 25 arası

Konu: Dizel açık hava filtresi önerisi

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dur dur, çok gittin

Aynı güç için daha büyük turbo daha az bar basacak kısmı bende oturmadı, katılamadım Güç, bar ile doğru orantılı olarak geliyor, yamuluyor muyum? Turbo upgrade esprisi, turboların verebildiği basınç kapasitesi ile alakalı değil mi? Atıyorum k03 maks 1.5 basabilirken k04, 2 bar basabilir değil mi abi olay? Turbo upgrade yapıp yazılım değişmeyince araçlar aşağı yukarı aynı basınç ve aynı güçte yürüyor diye biliyorum ben.

Mevcut hava konusuna gelirsek, filtrenin çektiği havanın kütlesini kastettim.

Açık hava filtresini geçtim, filtreyi komple sökelim; benzinli araba yeri göğü inletirken, bu zamana kadar gördüğüm dizel arabalarda mevcut seste neredeyse değişiklik yok. İşte benim yukarıda yazdığımın mantığı bu; sen istersen soba borusu döşe; dizel amcam zaten alacağı kadarını vakumluyor; no vakum no ses. Ha bir şekilde fazlasını çekebiliyor duruma getirlirse de şayet (filtre konumlandırma, tampon delme vs); turbo çarpanı, senin bu kütleyi katlayıp da, yok yere yanma odasına fazla kütle göndermeyecek mi, benim asıl sorum bu

Ha yoksa, atmosfer basıncı az çok belli, Lut gölü etrafına gitmediğin sürece basınçtan sorumlu arkadaş da bizim konumuzdada turbo zaten, haliyle içeriye giren artan hava kütlesi turbo etkisiyle dizeli sıkıntıya sokar mı asıl sorum bu.
    tam olarak aradigimi bulamasam da guzel bir anlatim: https://www.techturkey.com/forum/asi...ml#post8262211

Guc bar ile dogru orantili, evet, ancak ayni turbo icin. Findik kadar turbonun 1 bar bastigi zaman yanma odasina pompalayacagi hava miktari ile kafam kadar turbo 1 bar basiyorken pompalayacagi hava tabi ki de ayni olmayacak. Turbo upgrade yapip da yazilim yapmayinca aracin ECU'su eskiden ne basinc basiyorsa o basinci basmaya calisacak, ya da eskiden kac birim hava gonderiliyorsa o kadar hava gondermeye calisacak. Ayni basinci basmaya calisirsa motoru kirarsin, ayni miktarda hava gondermeye kalkarsa daha dusuk basincla ayni gucte yurursun.

Filtreyi komple soktugun zaman dizelin gurultusunden alamiyorsun o sesteki degisimi. Senin ibiza'ya egzoz taktigimizda olani hatirla, arabanin arkasindan gelen cok tatli egzoz homurtulari duyuyordu, sen iceriden ayni traktor sesini duyuyorken.

Koyuyla isaretledigim yer dizel benzinli fark etmeksizin butun asiri beslemeliler icin gecerli. Turbo ne basmaya programlanmissa onu cekecek. Istersen filtre takma. Haliyle son yazdigin gecersiz. Dizelde olsa benzinli de olsa filtre takmak turbonu rahatlatir, daha duzgun bir hava akisi saglanacagi icin. Ayrica ne yaktigindan bagimsiz olarak, N/A, asiri besleme olusundan da bagimsiz olarak, icten yanmali hangi motor olursa olsun yanma odasina ne kadar soguk, ne kadar akiskan, ne kadar bol hava goturursen o kadar iyidir.

Sozun ozu, dizele de hava filtresi takilir. Kitabina uygun takilan bir kit de arabayi geri goturmez.

aradigimi buldum editi: https://www.techturkey.com/forum/asi...ml#post8262408
    Konu d3n1s tarafından (30-11-2022 Saat 11:28 ) değiştirilmiştir.
    öyle işte.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tam olarak aradigimi bulamasam da guzel bir anlatim: Sti turbo sorunu - Sayfa 2

Guc bar ile dogru orantili, evet, ancak ayni turbo icin. Findik kadar turbonun 1 bar bastigi zaman yanma odasina pompalayacagi hava miktari ile kafam kadar turbo 1 bar basiyorken pompalayacagi hava tabi ki de ayni olmayacak. Turbo upgrade yapip da yazilim yapmayinca aracin ECU'su eskiden ne basinc basiyorsa o basinci basmaya calisacak, ya da eskiden kac birim hava gonderiliyorsa o kadar hava gondermeye calisacak. Ayni basinci basmaya calisirsa motoru kirarsin, ayni miktarda hava gondermeye kalkarsa daha dusuk basincla ayni gucte yurursun.

Filtreyi komple soktugun zaman dizelin gurultusunden alamiyorsun o sesteki degisimi. Senin ibiza'ya egzoz taktigimizda olani hatirla, arabanin arkasindan gelen cok tatli egzoz homurtulari duyuyordu, sen iceriden ayni traktor sesini duyuyorken.

Koyuyla isaretledigim yer dizel benzinli fark etmeksizin butun asiri beslemeliler icin gecerli. Turbo ne basmaya programlanmissa onu cekecek. Istersen filtre takma. Haliyle son yazdigin gecersiz. Dizelde olsa benzinli de olsa filtre takmak turbonu rahatlatir, daha duzgun bir hava akisi saglanacagi icin. Ayrica ne yaktigindan bagimsiz olarak, N/A, asiri besleme olusundan da bagimsiz olarak, icten yanmali hangi motor olursa olsun yanma odasina ne kadar soguk, ne kadar akiskan, ne kadar bol hava goturursen o kadar iyidir.

Sozun ozu, dizele de hava filtresi takilir. Kitabina uygun takilan bir kit de arabayi geri goturmez.

aradigimi buldum editi: Sti turbo sorunu - Sayfa 2
    Konuya baktım OK de, peki o konuda kim haklı, kimin dediğini referans alacağız

Egzoz konusu başka hacım, kabin içi gürültü değil anlatmak istediğim. Hacimli dizellerde bile sadece turbo spool sesi geliyor, vakuma dair bir ses youtube evreninde bile görmedim, bulamadım.
    Konu drago tarafından (30-11-2022 Saat 11:49 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuya baktım OK de, peki o konuda kim haklı
    "Comparing between two extremes, at 14.7psi (or 1.0 bar of boost, which corresponds to a pressure ratio of 2.0) a dinky GT12 turbo moves about 14 times less air than a GT60 turbo. That's why it doesn't help to talk in terms of boost."

yazinin uzun hali icin: Boost VS. Flow - Sport Compact Car Magazine

bu postta da basilan basinclar ustunden ornekler verilmis: https://www.techturkey.com/forum/asi...ml#post8262820
    öyle işte.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.3-1.5 basınçla açık filtre çokta elzem değil bence.

erdem325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tam olarak aradigimi bulamasam da guzel bir anlatim: https://www.techturkey.com/forum/asi...ml#post8262211

aradigimi buldum editi: https://www.techturkey.com/forum/asi...ml#post8262408
    ek olarak iki turbonun ayni basincta ufledigi hava sicakliklari ayni olmayabilir. kucuk olan ciddi sicak hava basarken buyuk olan cok daha serin olarak ayni basinci uretir. bu da bunlara ek olarak o2 miktarina etki eder, cunku havanin yogunlugu degisir. (iat den kaynakli yanma degisikliklerine girmiyorum bile).
    If you have no LAG, you have no turbo..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı erdem325 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ek olarak iki turbonun ayni basincta ufledigi hava sicakliklari ayni olmayabilir. kucuk olan ciddi sicak hava basarken buyuk olan cok daha serin olarak ayni basinci uretir. bu da bunlara ek olarak o2 miktarina etki eder, cunku havanin yogunlugu degisir. (iat den kaynakli yanma degisikliklerine girmiyorum bile).
    ceteris paribus kabul ile anlatmaya calistim, yoksa sizin de dediginiz gibi, isin icine cok farkli parametreler giriyor
    öyle işte.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler