User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Dizel açık hava filtresi önerisi

GökhanN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Dizel açık hava filtresi önerisi

Selamünaleyküm dostlar.

Multijet grubuna açık hava filtresi taksak ne kadar sağlıklı olur ne kadar verim alırız.

Ya da takılacaksa hava filtresi önerisi olanlar olur mu?

Rec.O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GökhanN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamünaleyküm dostlar.

Multijet grubuna açık hava filtresi taksak ne kadar sağlıklı olur ne kadar verim alırız.

Ya da takılacaksa hava filtresi önerisi olanlar olur mu?
    Yazılım vs yoksa gereksiz olur diye düşünüyorum. Dizelde ses gibi bir durumda söz konusu değil
    AP Type-R

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aleykümselam, açık hava filtre kiti çok iyi yapılmazsa eksileri var (sıcak ortamda kalması, sıcak hava çekmesi)
    kapalı filtre alıp %1 güç elde edilebilir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Rec.O Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazılım vs yoksa gereksiz olur diye düşünüyorum. Dizelde ses gibi bir durumda söz konusu değil
    Stage 1+ yazılım mevcut. Dpf egr iptal komple düz boru mevcut

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eminkilic61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aleykümselam, açık hava filtre kiti çok iyi yapılmazsa eksileri var (sıcak ortamda kalması, sıcak hava çekmesi)
    kapalı filtre alıp %1 güç elde edilebilir
    Önerdiğiniz kapalı filtre kiti var mı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GökhanN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önerdiğiniz kapalı filtre kiti var mı
    hepsi benzer performanstadır. bmc bakabilirsiniz, k&n'e göre daha az toz çeker (yurtdışında yapılan bağımsız testlere göre)
    ama k&n'e ulaşmanız muhtemelen daha kolaydır

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hepsi benzer performanstadır. bmc bakabilirsiniz, k&n'e göre daha az toz çeker (yurtdışında yapılan bağımsız testlere göre)
    ama k&n'e ulaşmanız muhtemelen daha kolaydır
    O zaman biraz bmc bakalım sağolasın

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    stg1-dp-düz boru oem filtre kullanıyoruz.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dizel çok hava sevmez diye bilirim ben de

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    stg1-dp-düz boru oem filtre kullanıyoruz.
    Dp yi nereye yaptırdınız kaça mâl oldu size. Ve yaptırdığınız işlemlerde kaç hp aldınız

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende öyle bilirim ama bi kaç örneğini gördüm yurt dışında. Acaba bizde yapan var mı sorun oldu mu onuda merak ediyorum açıkcası

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanma olması için oksijen gerekmiyor mu?
    içten yanmalı motorların temel prensibi bu çünkü

Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanma olması için oksijen gerekmiyor mu?
    içten yanmalı motorların temel prensibi bu çünkü
    Dilim döndüğünce cevap vereyim, dizel yanma değil patlatma prensibiyle çalıştığı için çok fazla havaya ihtiyaç duymuyor.

Serbest durumda benzin gibi parlamaması yanmaması mesela buna örnek.

Fazla hava girişi karışımı fakire çekiyor olabilir, o yüzden dizel fazla havayı sevmez jargonu yerleşmiş olabilir

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dilim döndüğünce cevap vereyim, dizel yanma değil patlatma prensibiyle çalıştığı için çok fazla havaya ihtiyaç duymuyor.

Serbest durumda benzin gibi parlamaması yanmaması mesela buna örnek.

Fazla hava girişi karışımı fakire çekiyor olabilir, o yüzden dizel fazla havayı sevmez jargonu yerleşmiş olabilir
    Brocum dogru, dizeli patlatarak ateslersin, ancak atesledigin dizelin yanmaya devam edebilmesi icin oksijen gerekir, yani hava. Bu mantıkla turbosuz dizellerin turbolu dizellerden daha iyi yurumesi lazim, neticede turbonun yegane gorevi birim zamanda yanma odasina daha fazla hava=oksijen sokmak.

edit: imla
    Konu d3n1s tarafından (30-11-2022 Saat 08:04 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Brocum dogru, dizeli patlatarak ateslersin, ancak atesledigin dizelin yanmaya devam edebilmesi icin oksijen gerekir, yani hava. Bu mantıkla turbosuz dizellerin turbolu dizellerden daha iyi yurumesi lazim, neticede turbonun yegane gorevi birim zamanda yanma odasina daha fazla hava=oksijen sokmak.

edit: imla
    Tabii ki bro; ama sonuçta turbo "mevcut" havayı sıkıştırıp göndermiyor mu aslında? Ki basınç, sonuçta sadece miktarın değil, hacmin de bir fonksiyonu.

Daha fazla miktarda havanın çekiliyor olması, aynı çalışma koşullarında daha fazla basınçla içeri gireceği için emmede yakıt hava rasyonunu katlanarak değiştirecek; ve aslında, atıyorum turbo dahil 1 birim hava ile işini görecekken amcam, fakir karışımla içeride fazladan havayı patlatmaya sebep olacak gibi düşündüm. Bu karışım olayları benzinlide daha kolay idare edilebilen durumken, böyle bir söylenti var acaba bundan dolayı olabilir mi diye yazdım ilk postu.

Dediğim gibi, bu fikrin savunucusu değil, duyucusuyum Bu kadar tuner var; doğrusunu yazarlarsa hep beraber öğreniriz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabii ki bro; ama sonuçta turbo "mevcut" havayı sıkıştırıp göndermiyor mu aslında? Ki basınç, sonuçta sadece miktarın değil, hacmin de bir fonksiyonu.

Daha fazla miktarda havanın çekiliyor olması, aynı çalışma koşullarında daha fazla basınçla içeri gireceği için emmede yakıt hava rasyonunu katlanarak değiştirecek; ve aslında, atıyorum turbo dahil 1 birim hava ile işini görecekken amcam, fakir karışımla içeride fazladan havayı patlatmaya sebep olacak gibi düşündüm. Bu karışım olayları benzinlide daha kolay idare edilebilen durumken, böyle bir söylenti var acaba bundan dolayı olabilir mi diye yazdım ilk postu.

Dediğim gibi, bu fikrin savunucusu değil, duyucusuyum Bu kadar tuner var; doğrusunu yazarlarsa hep beraber öğreniriz
    N/A motor tepkimeye gerekli oksijen miktarini kendi imkanlariyla cekmeye calisirken, asiri beslemeli motorlarda yanma odasina oksijen pompalanir. Turbo mevcut havayi sikistirip gondermiyor, belli bir miktar hava gonderiyor. Soyle aciklayayim, diger degiskenleri tamamen ayni iki motor dusun, hatta bildigimiz orneklerden gidelim, bu motor VAG 1.8T AGU motor olsun. Iki AGU'dan birine K03 takalim, digerine K04, ve ikisinden de ayni gucu alalim. K03 daha yuksek basinc basarken K04 daha dusuk basinc basacak ayni guc icin. Eger K03'u de K04'u de ayni basincta calistirirsan K04 yanma odasina daha fazla hava gonderecegi icin K04 daha yuksek guc uretecektir.

Koyuyla isaretledigim kisimda bahsettigin "mevcut hava" eger yanma odasindaki havaysa zaten yukarida aciklamaya calistim. Yok eger motorun cekebilecegi havadan bahsediyorsak zaten onun sonu yok zira dunya atmosferinde bulunan havadan bahsediyor oluruz

Turbo motorlarda, benzinli dizel fark etmeksizin, hava filtresi modifikasyonu aslinda cekilen havanin kalitesini arttirmaya yonelik bir mod. Gunun sonunda yanma odasina girecek olan havanin miktarini turbo belirleyecek cunku.

Atmosferik motorlarda durum degisiyor tabi, daha gecirgen bir filtre kullanmak teorik olarak motorun daha fazla hava cekebilmesi anlamina gelir, reelitede yapilan hava filtresi modifikasyonunun aracin gucunu dusurdugu tonla ornek var.
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Atmosferik motorlarda durum degisiyor tabi, daha gecirgen bir filtre kullanmak teorik olarak motorun daha fazla hava cekebilmesi anlamina gelir, reelitede yapilan hava filtresi modifikasyonunun aracin gucunu dusurdugu tonla ornek var.
    soba borusunu uzatıp, motor dairesine yakın bırakıp 'ooo çok havalı oldu' diyen birçok başarısız örnek

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    soba borusunu uzatıp, motor dairesine yakın bırakıp 'ooo çok havalı oldu' diyen birçok başarısız örnek
    yazarken aklima gelenler bunlar degildi, kendim de yasadigim "dogru bilinen yanlislar" basliginda irdelenmesi gerekenlerdi aslinda, CAI takip ucunu duzgun baktiramamak, N/A motorda zilyon tane dirsekle itg, AEM benzeri kaliteli filtre kullanmak gibi. Bir de tam bu konuda, kafasi kirigin biri turlu turlu hava filtresi takip dynoya cikartiyordu R34 GT-R'i. Stock yazilimla en yuksek gucu OEM filtreden aliyordu. OEM'i gecen tek bir setup vardi, sol on fari iptal edip yerine bir filtre takiyordu. "bu sekilde kullanim ancak pistlerde mumkun olabileceginden bu sonucu karsilastirmaya dahil etmedim" diye acikliyordu vatandas.

Senin bahsettigin arkadaslarin lugatinda motorla alakali araca sonradan takilan butun parcalar "abarti" oldugundan, bu abartili arkadaslari ben ocak disi ilan ediyorum
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    N/A motor tepkimeye gerekli oksijen miktarini kendi imkanlariyla cekmeye calisirken, asiri beslemeli motorlarda yanma odasina oksijen pompalanir. Turbo mevcut havayi sikistirip gondermiyor, belli bir miktar hava gonderiyor. Soyle aciklayayim, diger degiskenleri tamamen ayni iki motor dusun, hatta bildigimiz orneklerden gidelim, bu motor VAG 1.8T AGU motor olsun. Iki AGU'dan birine K03 takalim, digerine K04, ve ikisinden de ayni gucu alalim. K03 daha yuksek basinc basarken K04 daha dusuk basinc basacak ayni guc icin. Eger K03'u de K04'u de ayni basincta calistirirsan K04 yanma odasina daha fazla hava gonderecegi icin K04 daha yuksek guc uretecektir.

Koyuyla isaretledigim kisimda bahsettigin "mevcut hava" eger yanma odasindaki havaysa zaten yukarida aciklamaya calistim. Yok eger motorun cekebilecegi havadan bahsediyorsak zaten onun sonu yok zira dunya atmosferinde bulunan havadan bahsediyor oluruz

Turbo motorlarda, benzinli dizel fark etmeksizin, hava filtresi modifikasyonu aslinda cekilen havanin kalitesini arttirmaya yonelik bir mod. Gunun sonunda yanma odasina girecek olan havanin miktarini turbo belirleyecek cunku.

Dur dur, çok gittin

Aynı güç için daha büyük turbo daha az bar basacak kısmı bende oturmadı, katılamadım Güç, bar ile doğru orantılı olarak geliyor, yamuluyor muyum? Turbo upgrade esprisi, turboların verebildiği basınç kapasitesi ile alakalı değil mi? Atıyorum k03 maks 1.5 basabilirken k04, 2 bar basabilir değil mi abi olay? Turbo upgrade yapıp yazılım değişmeyince araçlar aşağı yukarı aynı basınç ve aynı güçte yürüyor diye biliyorum ben.

Mevcut hava konusuna gelirsek, filtrenin çektiği havanın kütlesini kastettim.

Açık hava filtresini geçtim, filtreyi komple sökelim; benzinli araba yeri göğü inletirken, bu zamana kadar gördüğüm dizel arabalarda mevcut seste neredeyse değişiklik yok. İşte benim yukarıda yazdığımın mantığı bu; sen istersen soba borusu döşe; dizel amcam zaten alacağı kadarını vakumluyor; no vakum no ses. Ha bir şekilde fazlasını çekebiliyor duruma getirlirse de şayet (filtre konumlandırma, tampon delme vs); turbo çarpanı, senin bu kütleyi katlayıp da, yok yere yanma odasına fazla kütle göndermeyecek mi, benim asıl sorum bu

Ha yoksa, atmosfer basıncı az çok belli, Lut gölü etrafına gitmediğin sürece basınçtan sorumlu arkadaş da bizim konumuzdada turbo zaten, haliyle içeriye giren artan hava kütlesi turbo etkisiyle dizeli sıkıntıya sokar mı asıl sorum bu.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler