User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: İlginç marş almama ve stop sorunu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

İlginç marş almama ve stop sorunu

Herkese selamlar. 2009 Model Mondeo 1,6L benzin+LPG aracım var. Aracıma kendimce iyi bakarım. Hep orijinal parça alır ve yılında / 10.000km dolmadan bakımını yaptırırım. Daha 124000 km de. Geçtiğimiz hafta başıma ilginç bir sorun geldi. Olur da başkalarının da başına gelir diye yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum.

Daha önceleri LPG kaynaklı elektrik sorunları yaşamıştım. Kaliteli ve LPG uyumlu buji takarak, ateşleme kablolarını yenileyerek sorunları çözdüm. 2 yıldır da sorunsuz biniyordum. Geçen hafta ise yolda giderken birden arıza lambası yanıp sönmeye başladı. Ancak arabada ne bir titreme ne bir güçten düşme ne bir sallama ne de bir sıra dışı ses vardı. Her şey normal seyrindeydi. Nitekim lamba da 5 sn içinde söndü. OBD 2 cihazını bağlayarak baktığımda çok sayıda misfire/ateşleme hatası yazıyordu. Dedim bu sefer de bobin elden gidiyor herhalde. Neyse sorunsuz geldim gittim.

Ertesi sabah soğuta bile ikilemden startımı aldım 500 metre gitmeden kızı okula bıraktım ve geri döndüğümde araç bir türlü marş almadı. Öyle denedim böyle denedim olmadı. Buji kablolarını tak çıkar yaptıktan sonra denedim ve sorunsuz marş aldı. Yola çıktım ve sorunsuz 20-25 km gittim. Ustamın yeri işyerine yakın. Usta bize bırak da gün içinde deneyelim marş almazsa bakarız dedi. Onlar da sayısız denemişler ve her defasından sorunsuz çalışmış.

Akşamına aracı sorun bulamadıklarından aldım. Kullan bakalım sorun olunca çözeriz dediler. Ben de eyvallah diyerek aracı aldım işyerine geldim - yine sorunsuz. Akşam mesai bitiminde araca bindim yine sorunsuz. Sıkışık trafikte ilerlerken birden araç stop etti. Ne yaptıysam çalıştıramadım. Bursalılar varsa aramızda geçtiğimiz Cuma (16 Aralık) İzmir Yolu Bursa yönü Küçük Sanayi Kavşağının tam altında kalan araç benimkiydi

Çekici geldi aracı hemen servise çektik. Bobini değiştirdik bir şey değişmedi. Ne yaparsak yapalım araç ateşleme yapmıyordu. Aracı incelerken bir de ne görelim. Krank konum sensörü civatası gevşemiş olacak ki sensör yerinden oynamış. Volana çarpmış ve bir bölümü kırılmış. Sensör okuma yapamayınca beyin ateşlemeyi kesiyor, olurda yerine oturursa araç sorunsuz çalışıyordu.

Dün aracı teslim aldığımda usta civatada loctite (thread locker / mavi ilaç) olmadığını söyledi. Orijinal parçaydı. Muhtemelen fabrikada toplanırken insanı hatası nedeniyle sürülmemişti. Tam 13 yıl sonra bana patladı. Araçta çalışmayan hiçbir parça yokken, hiçbir sorun yokken arıza alıp yolda kaldık.

Siz siz olun hayati önemdeki civataları sıkarken (mümkünse tamamına) loctite civata sabitleyici sürün.

Bende parçanın konumu nedeniyle tüm ön travers, şanzıman aşağı indi, yeni sensör takıldı, 8mm lik civata sıkıldı ve yola mutlu mesut devam ediyoruz...
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bunla geçmiş olsun

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eminkilic61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunla geçmiş olsun
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun.
    Çok teşekkürler. Ne idüğü belirsiz bir sorunu hızlı bulmak en sevindirici yanı oldu.

CüneytIşıkkent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gerçekten can sıkıcı bir durum bununla geçmiş olsun diyelim.

131mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Orada hep trafik var zaten Bununla geçmiş olsun işinizi hızlı çözmenize sevindim.
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    itin köpeğin maskarası değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçisi, askeriyim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun.
    Kıssadan hisse, bir problemde çözüme orta noktadan dalmamak gerekiyormuş.
    A'dan başlayıp ilerlemek lazımmış.
    Okumadan imzalamam.....

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun o sensörü oraya koyan mühendis arkadaşa bir selam göndermişsindir

Bu cıvata sabitleyici işi gerçekten önemli, xmax i bir sebepten tamirciye götürdüm geri geldi. Sonra 50k geçti bakım için kendim açtım, varyatör kapağının cıvatalarının yarısı gevşemişti, toplarken loctite (jenerik marka olmuş artık bu kouda) benzeri bir sabitleyici ile taktım, hala taş gibi gevşeme vs yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ustalar da yılların Ford tamircisi... İlk kez böyle bir sorunla karşılaştık dediler. Geçenlerde de far yıkama kapakları kırıldı. Biri bana komplo kırıyor gibi ama hayırlısı bakalım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler