User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
38 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Fiat 500 Motor Arıza Sorunsalı

.::EmrE::. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Fiat 500 Motor Arıza Sorunsalı

Selamlar,

Bildiğiniz gibi uzun zamandır 2017 model 1.2 motor bir Fiat 500 sahibiyim. Aracı 38.000 km'de almıştım benden önce de sonra da yetkili servis dışında hiçbir yere gitmemiş bir araç. Bütün bakımları zamanında yapıldı, vidası bile serviste değişti. Garanti uzatma dahi yapıldı ancak garanti geçen sene bitti. Bu zamana kadar en ufak sorun yaşatmadı ancak 2021 Temmuzda yazlığa gitmeden evvel 60.000 km bakımı için yine yetkili servise gittim. Bu bakımda triger kayışı, buji değişimi ve standart bakım yapıldı, aracı teslim aldıktan birkaç gün sonra motor arıza lambası yanmaya başladı. Servise tekrar geri götürdüm, arızanın "enjeksiyon sistemi arızası" olduğunu ve bujileri değiştirip sorunun çözüldüğünü söylediler ve yola çıktık. Yolda arıza tekrar başımıza geldi ve uzun yolda olmamızdan mütevellit arıza ışığı ile yazlığa kadar yaklaşık 200 km daha yol yapıldı. Edremit'te yetkiliye tekrar gittiğimizde arızayı silip bizi yolladılar, ve tekrarlanması durumunda geri gelmemizi söylediler. Yazlıkta toplamda 100-150 km kadar yol yaptık ve arıza tekrarlanmadı, fakat İstanbul dönüşünde Gebze civarında yine aynı arıza ile araç teklemeye başladı. Aracı kapatıp açtığımızda arıza silindiğinden dolayı bu şekilde servise kadar yol yaptık. Bu kez beyinde problem var denerek yaklaşık 20 bin civarında bir para istendi, kabul etmeyerek farklı bir yetkili servise götürdük. Burada da tekrar bujiler ve buji kabloları sıfırlanarak araç bize teslim edildi. Fakat eve varmadan yine arıza ortaya çıktı ve bu defa araçta patlak egzoz sesine benzer sesler eşliğinde, gaz yememe problemi ortaya çıktı. Çekici ile aracı geri yolladık, yaklaşık 20 gün sonra tüm sistemlerin (elektrik, hava, egzoz) kontrol edildiğini, arızanın sebebinin bulunamadığını, aracın motorunun açılması gerektiği ve faturanın da ortalama 80 bin lira civarında olduğu söylenince tepemiz atmış oldu. Ne yapacağımızı bilemediğimiz için aracı tekrar ilk bakım yaptırdığımız servise götürdük. (Bu arada araç herhangi bir arıza vermeden Avrupa yakasından Anadoluya geçiyor - arızayı denk getirmek için de 40 dakika 1 saatlik yollar yaptıklarını belirtiyor servis). İlk servise ekşiyince burası da incelemeye başladı ve 1 hafta sonra motorun açılması gerektiğini belirtti. Beyin diyordunuz ne oldu diyince sorunun beyinden kaynaklanmadığını belirttiler. Onay verdikten sonra motor açıldı ve motorun fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz. Servis motorun önce rektifiye gerektirdiğini, pistonlar ve gömleklerinin yenilenmesi gerektiğini söyledi ve 48 bin lira gibi bir rakam çıkardı. Sıfır motorun benzer rakamlarda olduğunu öğrendiğim için rektifiyeden ziyade sıfır motor alınmasını istedim ve süreç bu şekilde devam etti, şu an motor beklemekteyiz. Son görüşmeme istinaden motorun takıldığını ve testler yaptıklarını belirttiler. Sıfır motora ne testi yapıyorlar onu da anlamış değilim 1.5 hafta falan oldu motor geleli... neyse.

Bu zamana kadar bir kere bile arıza vermeyen araca servisin yanlış bir müdehale yaptığını düşündüğümüz için hukuki süreç başlattık ancak Temmuzdan bu yana da araçsız kaldığımızdan dolayı motorun değişmesine de onay vermiş oldum. Birkaç usta serviste triger değişimi sırasında sente ayarını yanlış yaptığından ötürü bu problemlerin çıktığını söylemekte. Sizlerin de tecrübelerine güvenerek bir de buraya sormak istiyorum, sizce burada servisin yanlış yaptığı ne olabilir? Ya da bizden kaynaklı bir hata var mıdır?

Bu arada neden dışarıda yaptırmadınız vs. gibi yorumlar yapılacaktır - arıza bakım sonrasında yaşandığı için hukuksal olarak hak arayabilmek amacıyla dışarıda yaptırmayı uygun bulmadım.

Konu .::EmrE::. tarafından (27-01-2023 Saat 19:40 ) değiştirilmiştir.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emrecim öncelikle geçmiş olsun üzüldüm, şahsi fikrim sorun sente ayarının kaçık olması... özellikle sıkıştırması yüksek küçük hacimli motorlarda tek diş kayıklık bile bu tarz sorunlara yol açabiliyor... gözüm yanlış görmüyorsa son fotoda subap pistona değmiş... eğer uğraşırım dersen tespit yaptır, subap pistona değimişse zaten sente atlaktır ve de bu kullanıcı değil servis hatasıdır...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun. konuyu merak ettim nasıl sonuçlanacak umarım adalet yerini bulur. gerçi adalet yerini bulsa bile kaç yıl sürer kim bilir düşünmeden edemiyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kankacım geçmiş olsun. Konunun uzmanı değilim ancak triger kayışından sonra bence senteyi tam yapamadılar ve araba subap yakaladı şahsi fikrim, zaten fotoda görünüyor subap izi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emrecim öncelikle geçmiş olsun üzüldüm, şahsi fikrim sorun sente ayarının kaçık olması... özellikle sıkıştırması yüksek küçük hacimli motorlarda tek diş kayıklık bile bu tarz sorunlara yol açabiliyor... gözüm yanlış görmüyorsa son fotoda subap pistona değmiş... eğer uğraşırım dersen tespit yaptır, subap pistona değimişse zaten sente atlaktır ve de bu kullanıcı değil servis hatasıdır...
    Evet bu detayı @Victiz de bugun söyledi, aşağıda da yazmış. Yeni fark ettim ben de, güzel detay abi teşekkür ediyorum.

Alıntı mcemrek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun. konuyu merak ettim nasıl sonuçlanacak umarım adalet yerini bulur. gerçi adalet yerini bulsa bile kaç yıl sürer kim bilir düşünmeden edemiyorum
    Ben de çok umutlu değilim ama göreceğiz

Alıntı Victiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kankacım geçmiş olsun. Konunun uzmanı değilim ancak triger kayışından sonra bence senteyi tam yapamadılar ve araba subap yakaladı şahsi fikrim, zaten fotoda görünüyor subap izi
    Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınıza

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle çok geçmiş olsun.
    Konunun ne olduğu gayet bet bence. Avukatınız bilirkişi ataması istedikten sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir zaten.

Çok geçmiş olsun

131mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok geçmiş olsun, bizde şirket araçlarını yaşı kaç olursa olsun yetkili servise götürüyoruz bazen pişman oluyoruz ancak dediğiniz gibi hukuksal kısımda elimizde bir belge olsun diye katlanıyoruz.
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    itin köpeğin maskarası değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçisi, askeriyim.

erh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emre gecmis olsun.. motorda ne gorduler acaba? Pistonlarda bi sikinti gorunmuyo cunku..

EMD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok geçmiş olsun kanka, her yetkili servis malesef yetkili olamayabiliyor görüldüğü gibi.
    Alıntı Dragger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    EMD insan değilsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese selam, ATCO şanzıman konusunu okuyunca kendi konuma da bir güncel çekeyim dedim. Motor sonunda geldi ve takıldı, takıldıktan sonra yaklaşık 1 ay daha teslim edemediler aracı, en sonunda biraz baskı yapmamızdan dolayı hazır aracınız denerek gittim aldım. Araçta rölantide deli gibi titreme var, sanki stop edecekmiş gibi, biraz rodaj yapın yok güncelleme yapacağız falan filan gibi saçma sapan şeyler söyleyerek geçiştirmeye çalıştılar. Teste çıktıktan 1 saat sonra aracı geri getirip bu şekilde almayacağımı söyledim. Sıfır motor trafikte beklerken stop ediyordu çünkü...

Ertesi gün aracın tekrar hazır olduğunu söylediler. Ne hikmetse 1 aydır yapamadıklarını bir günde yapma yeteneği nail oldu adamlara.2. O2 sensörü bozukmuş, onu söküp test etmişler herhangi bir sorun yokmuş, ellerinde sıfır O2 sensörü kalmamış onu sipariş vermişler falan. Neyse aldım arabayı tekrar test edip bakacağım dedim, sensör olmaması sebebiyle motor arıza lambası yakması dışında bir sorunu kalmamış gibi görünüyor. Aylardır bekliyor olmanın verdiği özlemle aldım aracı, yaklaşık 1000 km civarı yaptım, çok nadiren hafif titreme yaptı ancak genellikle yapmıyor, sensör olmaması dolayısı ile yapıyor dendi, bakalım göreceğiz gelince yeni sensör...

Bilirkişi konusuna gelince bu arada, bilirkişi gelip incelemelerde bulundu, araç serviste iken servise geldi kendisi, eski motoru komple inceledi baktı etti, trigerin sente atlamasından dolayı olduğunu sanmıyorum çünkü sübaplarda falan hiçbir eğilme vs. yok gibi şeyler söyledi, servisten yazılı bir savunma talep ederek gitti, beklemedeyiz hala ne olacak bilmiyorum...
    Konu .::EmrE::. tarafından (10-04-2023 Saat 13:27 ) değiştirilmiştir.

bluestain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bilirkişi pek bilmiyor gibi

Trigerde illa dişli mi atlaması gerekiyormuş?
    Sente atlamaktan ziyade kayık olamazmıymış mesela?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Olaya bir güncel çekerek neler olduğunu anlatayım.

Araca sıfır motor gelmiş ve daha ilk kontakta vuruntlu / sarsıntılı çalışma ortaya çıkmıştı. O2 sensörü denerek uzunca bir süre O2 sensörü olmadan kullanıldı (5000 km kadar) bu süre zarfında ufak ufak vuruntlular özellikle rölantide titremeler, sarsıntılar olmasına rağmen genel olarak uzun yol kullanımında pek sorun yoktu. En büyük sorun aracın performansında var, özellikle kalkışlarda resmen yığılıyor araç.. gaz yemiyor falan..neyse geçecek falan derken O2 sensörü geldi takıldı. Takıldığı andan itibaren araç stop etmeye başladı, vuruntular arttı falan derken servis dedi ki sensörde bir problem var herhalde yeniden söktüler, 1 hafta 10 gün kadar daha bekledik, neyi beklediğimizi anlamadan, tekrar baktılar ettiler ve 1 sene önce söyledikleri şeyi tekrar etmeye başadılar. Aracın beyni değişmesi gerekiyormuş, beyinde problem varmış...

Yahu be gerizekalı, 1 sene önce sana sorduk, beyinde problem olabilir mi diye, yok dedin, bize motor aldırttın, şimdi sıfır makineyi bana 6000 km'dir beyinde problem olan araçta rodaj yaptırdın sarsıntılar, vuruntular, stoplarla... gelmiş şimdi beyin diyorsun, üstüne de 20 bin TL ye yakın fiyat çekiyorsun...

Biz gerçekten yorulduk, yıldık, araçtan soğuduk, satmak istesem satamıyorum, arızalar bir türlü geçmiyor çünkü. Satıp Tesla alacaktım, arabayı satana kadar Teslanın rakam 1 milyon koydu üstüne. Servise gidip gelmekten bıktım, Fiat müşteri hizmetlerini aramaktan bıktım, valla ne yapacağım bilemiyorum dostlar.

En son hanım aracı servise götürüp ben bunu kullanmıyorum, düzelene kadar da almayacağım alın sizde kalsın demiş. İkame araç talep ettik 15 gündür o da yok...

Önerisi olan varsa beklerim. Beyin için parça siparişi vermeye çalışmışlar, İtalyada beyin de yok bu arada.

Hukuki olarak bilirkişi tarafından da yolumuz tıkandı. Ya sıfırdan başlayıp yeniden bir ton uğraşacağız, ki gelen bilirkişinin de bilmediği ortada olayı. Hukuki süreç başlatmadan Fiat müşteri hizmetlerinden yürümeye çalışıyorum, onları da son 10 günde en az 20 defa aramama rağmen bir kere bile dönüş yapmıyorlar artık. Fikirlerinize açığım.
    Konu .::EmrE::. tarafından (19-07-2023 Saat 22:55 ) değiştirilmiştir.

Berk007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı .::EmrE::. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olaya bir güncel çekerek neler olduğunu anlatayım.

Araca sıfır motor gelmiş ve daha ilk kontakta vuruntlu / sarsıntılı çalışma ortaya çıkmıştı. O2 sensörü denerek uzunca bir süre O2 sensörü olmadan kullanıldı (5000 km kadar) bu süre zarfında ufak ufak vuruntlular özellikle rölantide titremeler, sarsıntılar olmasına rağmen genel olarak uzun yol kullanımında pek sorun yoktu. En büyük sorun aracın performansında var, özellikle kalkışlarda resmen yığılıyor araç.. gaz yemiyor falan..neyse geçecek falan derken O2 sensörü geldi takıldı. Takıldığı andan itibaren araç stop etmeye başladı, vuruntular arttı falan derken servis dedi ki sensörde bir problem var herhalde yeniden söktüler, 1 hafta 10 gün kadar daha bekledik, neyi beklediğimizi anlamadan, tekrar baktılar ettiler ve 1 sene önce söyledikleri şeyi tekrar etmeye başadılar. Aracın beyni değişmesi gerekiyormuş, beyinde problem varmış...

Yahu be gerizekalı, 1 sene önce sana sorduk, beyinde problem olabilir mi diye, yok dedin, bize motor aldırttın, şimdi sıfır makineyi bana 6000 km'dir beyinde problem olan araçta rodaj yaptırdın sarsıntılar, vuruntular, stoplarla... gelmiş şimdi beyin diyorsun, üstüne de 20 bin TL ye yakın fiyat çekiyorsun...

Biz gerçekten yorulduk, yıldık, araçtan soğuduk, satmak istesem satamıyorum, arızalar bir türlü geçmiyor çünkü. Satıp Tesla alacaktım, arabayı satana kadar Teslanın rakam 1 milyon koydu üstüne. Servise gidip gelmekten bıktım, Fiat müşteri hizmetlerini aramaktan bıktım, valla ne yapacağım bilemiyorum dostlar.

En son hanım aracı servise götürüp ben bunu kullanmıyorum, düzelene kadar da almayacağım alın sizde kalsın demiş. İkame araç talep ettik 15 gündür o da yok...

Önerisi olan varsa beklerim. Beyin için parça siparişi vermeye çalışmışlar, İtalyada beyin de yok bu arada.

Hukuki olarak bilirkişi tarafından da yolumuz tıkandı. Ya sıfırdan başlayıp yeniden bir ton uğraşacağız, ki gelen bilirkişinin de bilmediği ortada olayı. Hukuki süreç başlatmadan Fiat müşteri hizmetlerinden yürümeye çalışıyorum, onları da son 10 günde en az 20 defa aramama rağmen bir kere bile dönüş yapmıyorlar artık. Fikirlerinize açığım.
    '06 Honda Civic Turbo '12 Mini Cooper S Roadster
    '02 Honda Civic Type-R-'05 Mitsubishi Lancer Evolution VIII
    '03 BMW M5-'12 Mercedes SLK 250 AMG-'12 Honda Accord

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Okudukça içim daraldı, malesef tatsız durum.

Tavsiye olarak bunu söyleyemem ama benim başıma benzer durum gelse ki pek çok kez geldi, aracı kendim bildiğim bir ustada bir güzel tamir ettirir, bu saatten sonra 3'e 5'e bakmazdım.

Çünkü bir sarmala girmişsiniz, hem maddi, hem teknik hem psikolojik açıdan, oradan çıkamıyorsunuz. Seçim yapıp, ya arabayı kenarı koyup paranızın / hakkınızın peşinden koşmaya devam edeceksiniz ki burası malesef Türkiye. Ya da geçmişe sünger çekip, kendi işinizi göreceksiniz, çünkü burası Türkiye.

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bilirkişiye itiraz edilemiyor mu? bilmeyen kişi çünkü belli
    ayrıca fiat-türkiye'nin üst yöneticilerini "linkedin"den bulup kendilerine ulaşmak , o da olmuyorsa o kişilerin ismini tag'leyerek linkedin üzerinde rezalet çıkarmayı önerebilirim ki bu yöntem çok verimli oluyor
    instagram veya twitter değil , linkedin

son olarak da işin tüm macerasını yaşatan servise de acilen dava açarım ben olsam
    bu böyle geçip gidilecek bir konu değil
    resmen rezillik

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok geçmiş olsun, şanssız bir sarmala girmişssiniz maalesef.

Üst postlara tekrar baktım şimdi, önce beyinde sorun var demiş servis ama sonra motoru açmışlar ki sente atlama sebebiyle subap pistona değmiş.

Her şekilde sorun beyinde bile olsa motorda da sorun olduğu için sıfır motor almışsınız. Geriye beyini değişmek kalıyor ama şu saatten sonra italyadan da sıfır beyin yok yanıtı almışsınız.

Peki iyi bir beyinci acaba beyini tamir edemez mi ? Burada sanayide referanslı yerleri arayıp bulsanız. belki değişmeden tamir yoluna gidilebilir.

Araçta sıfır motor var bu kadar uğraşmışsınız beyinide çözüp satmak en mantıklısı şuan.

aykutsafakyaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabanın kaskosu var dimi ? Aklına bi senaryo geliyor da neyse şimdi yazmıyım.
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçinde yaşamak zorunda kalmasak, gayet komik ülke aslında.

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aykutsafakyaman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabanın kaskosu var dimi ? Aklına bi senaryo geliyor da neyse şimdi yazmıyım.
    Etik ve ahlaki değerlere ters bir şey, bence de yazmayın en iyisi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler