User Tag List

17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: Audi Q7 yüksek km şanzıman yağı değişimi mantıklı mı?

dulger007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Audi Q7 yüksek km şanzıman yağı değişimi mantıklı mı?

Merhaba

2012 model Q7 3.0 TDİ aracımız var 5 senedir bizde araç 200.000 km de. Ağır bakım zamanı geldi pazartesi nasip olsa bırakacam, hazır aracı bırakmışken şanzıman yağınıda değişmeyi düşündüm biraz sordum soruşturdum tavsiye edende var etmeyende ama işin aslı nasıl olmalı birde sizden öğrenmek isterim.

Araç dediğim gibi 200 bin km'de ve 5 senedir bizde. Bizdeyken hiç değişmedi şanzıman yağı öncesinide bilmiyoruz. Şanzımanla ilgili bir problemimiz yok bazen düşüşler hafif vuruntulu oluyor ama rahatsız edici derece değil. Bakım amaçlı değişmek istiyorum. Hal böyle iken bu yaşta bu km de aracın şanzıman yağını değişmekmi mantıklı? Değişmeyip yola devam etmek mi mantıkl? Değişip riski göze almakmı doğru olan yoksa içinde olan mevcut yağla ileride ne olacağını bilmeden devam etmek mi doğru olan? Siz olsaydınız ne yapardınız?

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı şanzıman olmayabilir, ben a4 2.0 tdi quattro aracımınkini 200binde değiştirmiştim filtreleriyle

Olumsuz hiç bir durumla karşılaşmadım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı şanzıman olmayabilir, ben a4 2.0 tdi quattro aracımınkini 200binde değiştirmiştim filtreleriyle

Olumsuz hiç bir durumla karşılaşmadım
    Kaç modeldi aracınız? Muhtemelen aynı şanzıman değildir Q7 ler farklı olabilir çünkü binek araçtan daha ağır ve motorun torkuda daha yüksek.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2014 model 177lik motordu benimkisi

razzmatazz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bildiğim kadarı ile herhangi bir tamir müdahale durumu olmadıkça değişmesini önermiyor üreticiler ama ben değişmesinden yanayım sonuçta aşınma kaynaklı oluşan tozları mıknatıslar bir yere kadar toplar sonrasında yağın içinde gezen demir tozları daha fazla aşınmaya sebep olabilir ben olsam filtresi ile birlikte değiştirir içerisindeki mıknatısları da temizletirdim

berkaym - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    200 binde değişilebilir bence, touareg aracımda 230 binde değiştmiştim bende bir sorun yaşamamıştım

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Q7 yanlış bilyorsam ZF şanzıman, direkt yetkili ZF şanzıman servisine gidebilirsiniz.
    bazı testler yapıp durumu size söylüyorlar. yağ bakımı, revize veya durumu iyi diye

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bakım yaptırırsam zaten komple filtre dahil yaptıracam ama kimi riskli dedi kimi problem olmaz o yüzden karar veremedim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı berkaym Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    200 binde değişilebilir bence, touareg aracımda 230 binde değiştmiştim bende bir sorun yaşamamıştım
    Sanırım aynı şanzımanlar kullanılıyor Q7 ile, sorun yaşamamanıza sevindim. Bende niyetliyim işte, yağ şuan katılaşmıştır selenoidler ona göre hal almıştır yeni yap koyarsan ince gelecek vuruntu başlayacak diyorlar bundan korkuyorum maaliyetler baya zorluyor çünkü artık bu araçta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eminkilic61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Q7 yanlış bilyorsam ZF şanzıman, direkt yetkili ZF şanzıman servisine gidebilirsiniz.
    bazı testler yapıp durumu size söylüyorlar. yağ bakımı, revize veya durumu iyi diye
    Haklısınız geçende bir yerde videosunu görmüştüm çok iyi ilgilendiklerini duymuştum yarın arar sorarım eğer ZF ise fikirlerini alırım onların tespit yaptırırım

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Yağ niye değişmiyor gerekirse selenoidleri temizletir yağ yağ filtresi değişirdim ben
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

.::EmrE::. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ZF ise randevu alın gidin, gerekli testleri yaptıktan sonra değişip değişemeyeceğine karar veriyorlar. Ben Cayenne'de 195.000 km'de değiştirmiştim bir sorun yaşamadım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı .::EmrE::. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ZF ise randevu alın gidin, gerekli testleri yaptıktan sonra değişip değişemeyeceğine karar veriyorlar. Ben Cayenne'de 195.000 km'de değiştirmiştim bir sorun yaşamadım
    Antalyada ZF var ama sadece ağır vasıta bakabiliyormuş gösterebileceğim yetkili bi yer yok maalesef olsaydı analiz yaptırmak çok iyi olacaktı

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracınız yada şanzımanınız ucuz bir parça değil ZF binek servisi veren bir şehire bir gezinti planlamak oldukça doğru bir karar olur. Gerekirse İstanbul'a gelin. Sonuçta 10 bin de bir yapılacak bir işlem değil bu.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bizde otomatik yağ şanzımanı "ömürlük" yanılgısı var maalesef. Yağ markası "bilmemne lifetime" diye geçiyor mesela ancak bakıyorsun 100 binde değiştir demiş
    Yani kısaca değişmez diye bir şey yok. Servis tablolarında da genelde 100 bin civarında değişmesi öneriliyor birçok araçta.

Ha, yağ değişimine özgü ikinci bir yanlış inanış da şöyle; "yağı değiştirdik, şanzıman patladı".

ZF'de bizimkinin yağını değiştirtmiştim geçen sene. O sırada oradaki usta ile baya muhabbet ettik. Yağı değiştikten sonra patlama muhabbeti şundan diyor, o yağ artık çamurlaşmış, kalınlaşmış, o yüzden şanzımanın o sorunu arkada kalıyor gibi oluyor, yağı değiştirince gün yüzüne çıkıp daha da kötü olmasına sebebiyet veriyor. Ancak zaten baştan teşhis yanlış, yani mesela adam şanzımanda kaçırma vesaire gibi problemler var, diyor ki abi yağı değiştirelim. Yağı değiştirme ile gidecek problem değil o diyor.

Hatta bu anlattığımın aynısını arkadaşlarla muhabbette duydum ZF'ye gitmeden önce. Yağı değiştirince problem çıkıyor falan diye. Yav arkadaş, motor yağını değiştirince problem çıkıyor mu Demek ki sorun başka yerde.

Bu arada yağ değiştirmeden önce belki şanzıman revizyon da isteyebilir. Bu anlamda şanzıman eğer ZF ise başka yere gitmem sanırım ama şu ortamda fiyatlar çok tuzlu. Belki piyasaya göre tuzlu olabilir ancak sanayide orada burada çok iyi, emin olunan bir otomatikçi yoksa tercih edilebilir herhalde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracınız yada şanzımanınız ucuz bir parça değil ZF binek servisi veren bir şehire bir gezinti planlamak oldukça doğru bir karar olur. Gerekirse İstanbul'a gelin. Sonuçta 10 bin de bir yapılacak bir işlem değil bu.
    Geçen bayram bahsettiğiniz gibi planlama yaptım hem tatil hem ZF ye uğrayayım dedim tatil kısmını fazla abartınca ZF ye uğrayamadan büyük pişmanlıkla döndüm bulunduğum yerde iyi bir usta bulup gerekli bakımları yaptırdım şuan çok memnunum bir kaç şikayetim vardı bir kısmı düzeldi. Bir kaç haftaya tekrar İstanbul Seyehatim olacak araçla gelip kotrol ettirecem muhakkak çünkü izlediğim videolarda çok detaylı inceleyip nokta atışı yaptıklarını gördüm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bizde otomatik yağ şanzımanı "ömürlük" yanılgısı var maalesef. Yağ markası "bilmemne lifetime" diye geçiyor mesela ancak bakıyorsun 100 binde değiştir demiş
    Yani kısaca değişmez diye bir şey yok. Servis tablolarında da genelde 100 bin civarında değişmesi öneriliyor birçok araçta.

Ha, yağ değişimine özgü ikinci bir yanlış inanış da şöyle; "yağı değiştirdik, şanzıman patladı".

ZF'de bizimkinin yağını değiştirtmiştim geçen sene. O sırada oradaki usta ile baya muhabbet ettik. Yağı değiştikten sonra patlama muhabbeti şundan diyor, o yağ artık çamurlaşmış, kalınlaşmış, o yüzden şanzımanın o sorunu arkada kalıyor gibi oluyor, yağı değiştirince gün yüzüne çıkıp daha da kötü olmasına sebebiyet veriyor. Ancak zaten baştan teşhis yanlış, yani mesela adam şanzımanda kaçırma vesaire gibi problemler var, diyor ki abi yağı değiştirelim. Yağı değiştirme ile gidecek problem değil o diyor.

Hatta bu anlattığımın aynısını arkadaşlarla muhabbette duydum ZF'ye gitmeden önce. Yağı değiştirince problem çıkıyor falan diye. Yav arkadaş, motor yağını değiştirince problem çıkıyor mu Demek ki sorun başka yerde.

Bu arada yağ değiştirmeden önce belki şanzıman revizyon da isteyebilir. Bu anlamda şanzıman eğer ZF ise başka yere gitmem sanırım ama şu ortamda fiyatlar çok tuzlu. Belki piyasaya göre tuzlu olabilir ancak sanayide orada burada çok iyi, emin olunan bir otomatikçi yoksa tercih edilebilir herhalde.
    Hem algı var hem psikolojik bir operasyon aman değişme şanzımam patlar aman elleme bir daha düzen tutmaz. Bahsettiğiniz gibi, aşınma oranı fazlaysa yağ bakımı yapılınca yeni yağın çözünürlüğü yüksek olduğu için aşınan yerlerdeki eski yağı temizleyip ilerde oluşacak arızayı erken göstermiş oluyor. Yeni yağın suçu yok, suç algıda, bakımsızlıkta bencede.
    Benim araçta önceki işlemleri bilmediğim için tereddüt ettim biraz ama risk alıp bakımını yaptırdım özel bir serviste çok memnunum baya bi balata tozu birikmişti mıknatıslar görünmüyordu çapak yoktu şükür. Gerekli bakımlar yapıldı şuan çok daha iyi oldu vites geçişleri sesi soluğu. Umarım böyle devam eder

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler