User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
26 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Katalizör arıza ışığı

Yiğit G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Katalizör arıza ışığı

arkadaşlar eşimin hyundai 1.4 getz katalizör tıkalı idi miladını doldurmuş. İçini boşalttırdık. Sorun yok araç eskisinden az yakıyor, daha iyi gidiyor ama işte arıza ışığı yaktı bugün. Çok hafifte boşta titreme yaptı. Cihaz ile bağlayıp sildim düzeldi ama tekrar yakar yarın mı 1 ay sonra mı bilemiyorum. Bundan nasıl kurtuluruz? getz 1.4 benzinli araca yazılım atılır mı bilemedim. Değerli fikirlerinize açığım.
    Rotary.. because we dont need many liters to kick u'r ass..

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evrensel paslanmaz celik SS304 kontrol motor işık CEL mini katalizor O2 sensoru Spacer adaptoru M18 * 1.5| | - AliExpress

Katalizörden sonraki O2 sensörünün üzerine şunun gibi bir faker takarsan işini görecektir. Sanayide egzozcularda bile bulunabilir. Faker'ın içinde mini katalizör olması da çok önemli değil. Hatta tornacıda bile 6 köşeden yaptırabilirsin, ya da linktekini al geç.

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rahmi abi bir çözüm sunmuş, sadece 'cat-off' yazılımda atılabilir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evrensel paslanmaz celik SS304 kontrol motor işık CEL mini katalizor O2 sensoru Spacer adaptoru M18 * 1.5| | - AliExpress

Katalizörden sonraki O2 sensörünün üzerine şunun gibi bir faker takarsan işini görecektir. Sanayide egzozcularda bile bulunabilir. Faker'ın içinde mini katalizör olması da çok önemli değil. Hatta tornacıda bile 6 köşeden yaptırabilirsin, ya da linktekini al geç.
    bu faker ile sensörün havayla iletişimini kesicez yani gelen egzos gazını hiç okumayacak doğru mu anladım? o zaman da standart map'i ne ise onu kodlayacak yani hiç okuyamamasında afr de falan bir sorun olmaz?

edit: bir daha baktım şimdi delikler var ufak bu katalizör o zaman bu? Bostancı sanayi de bir bakınıyım
    Konu Yiğit G. tarafından (16-05-2023 Saat 11:49 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yiğit G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu faker ile sensörün havayla iletişimini kesicez yani gelen egzos gazını hiç okumayacak doğru mu anladım? o zaman da standart map'i ne ise onu kodlayacak yani hiç okuyamamasında afr de falan bir sorun olmaz?

edit: bir daha baktım şimdi delikler var ufak bu katalizör o zaman bu? Bostancı sanayi de bir bakınıyım
    Edit'te vurguladığın gibi, hiç okumamak değil de, daha az okuma üzerine kalibre ediyorsun sensörü, faker kullanımı ile.

AFR ayarı ilk sensörden oluyor, o sebeple o kısım da etkilenmez. İlk posta yazdığım üzere, içinde illa kendi mini katalizörü olmasına da çok gerek yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Edit'te vurguladığın gibi, hiç okumamak değil de, daha az okuma üzerine kalibre ediyorsun sensörü, faker kullanımı ile.

AFR ayarı ilk sensörden oluyor, o sebeple o kısım da etkilenmez. İlk posta yazdığım üzere, içinde illa kendi mini katalizörü olmasına da çok gerek yok.
    ok dir haftasonu bakınıcam bulurum muhtemelen.

sekizsilindir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

egzoz emisyonu ve tuvden bununla geçebilirmiyiz, kullanıp buralarda sorun yaşamayan tanıdık kimse varmı bildiğiniz
    group b ___

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sekizsilindir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    egzoz emisyonu ve tuvden bununla geçebilirmiyiz, kullanıp buralarda sorun yaşamayan tanıdık kimse varmı bildiğiniz
    Bu aparat egzozdan cikan emisyonu degistirmez, sadece arabanin okudugu emisyonu etkiler. Yani tuvden bu aparat ile gecemezsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu aparat egzozdan cikan emisyonu degistirmez, sadece arabanin okudugu emisyonu etkiler. Yani tuvden bu aparat ile gecemezsiniz.

oysa, faker ismine takılıp hayallere dalmıştım teşekkür ederim.
    group b ___

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yav ben bu faker'dan aldım zamanında, bi süre idare etti, sonrasında kat ışığı yanıp hata vermeye başladı araba, bi gün bakalım şuna diye sökmek istedik, egzozun o sensörün oraya takılan yuva, sensör falan hepsi birbirine kaynamış sağolsun Yuvayı kurtardık, usta bunları ayırmaya kalkarsam sensör kırılır büyük ihtimal dedi, öyle geri taktık. Ucu mucu da erimiş gitmiş, saçma sapan bir şey olmuştu

Sonra muayene işinde sırf ruhsatla iş yapanlar tırsıp "yoh abi ölçmemiz lazım" deyince ne uğraşıcam sök tak deyip katı geri taktırdım komple.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yav ben bu faker'dan aldım zamanında, bi süre idare etti, sonrasında kat ışığı yanıp hata vermeye başladı araba, bi gün bakalım şuna diye sökmek istedik, egzozun o sensörün oraya takılan yuva, sensör falan hepsi birbirine kaynamış sağolsun Yuvayı kurtardık, usta bunları ayırmaya kalkarsam sensör kırılır büyük ihtimal dedi, öyle geri taktık. Ucu mucu da erimiş gitmiş, saçma sapan bir şey olmuştu

Sonra muayene işinde sırf ruhsatla iş yapanlar tırsıp "yoh abi ölçmemiz lazım" deyince ne uğraşıcam sök tak deyip katı geri taktırdım komple.
    usta mı kaynatmış takarken yoksa egzos sıcaklığından mı erişimiş parça anlamadım ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    usta mı kaynatmış takarken yoksa egzos sıcaklığından mı erişimiş parça anlamadım ?
    Yok hocam erimiş, normalde civata gibi sensörün ucuna takmıştı gözümün önünde. O da nasıl olmuşsa...

e.sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    önerilen aparatı ben de uzun süredir sorunsuz kullanıyorum, arıza lambası yakmıyor. ama katalitik konvertör yoksa/içi boşsa muayeneden geçmiyor. o aparat ancak muayene tarihine kadar arıza lambasını söndürmeye yarar yani.
    piyasadaki herhangi bir ucuz universal katalitik konvertörü almak bence sizin durumda daha mantıklı.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı e.sezgin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    önerilen aparatı ben de uzun süredir sorunsuz kullanıyorum, arıza lambası yakmıyor. ama katalitik konvertör yoksa/içi boşsa muayeneden geçmiyor. o aparat ancak muayene tarihine kadar arıza lambasını söndürmeye yarar yani.
    piyasadaki herhangi bir ucuz universal katalitik konvertörü almak bence sizin durumda daha mantıklı.
    İçi boşsa kolay kolay anlamazlar bence daha önce 3 kere içi boş katla geçtim hiç konusu bile geçmedi

e.sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eksik yazmışım, egzoz muayenesinden geçmez olacaktı o kısım. eğer genel muayene tarihinde geçerli bir egzoz muayenesi varsa dediğiniz gibi tüvtürk gerisiyle ilgilenmiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı e.sezgin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eksik yazmışım, egzoz muayenesinden geçmez olacaktı o kısım. eğer genel muayene tarihinde geçerli bir egzoz muayenesi varsa dediğiniz gibi tüvtürk gerisiyle ilgilenmiyor.
    o da sorun değil artık. Bir tane yakıt katkısı var, atıyorsun egzos muayenesinin orada, hemen anında iş görüyor çalıştırıp gaza basıyorsun adam tamam geçti diyor. Ben öyle geçtim daha 5 ay önce.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o da sorun değil artık. Bir tane yakıt katkısı var, atıyorsun egzos muayenesinin orada, hemen anında iş görüyor çalıştırıp gaza basıyorsun adam tamam geçti diyor. Ben öyle geçtim daha 5 ay önce.
    Ooo asıl bu iyiymiş, katı söker atarım nerede bu

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzinli arabanın geçmesi çok daha zor dizele göre. Depoya oktan arttırıcı atıp iyice gazlayıp ısıtıp şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak benim kat iptal 208de denedim, yine geçmedi. Egzozcunun insafına kaldık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

1.4 getz içinmi kullandınız, öyleyse o cismin ismi, linki ne varsa rica ederim.
    group b ___

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler