User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Mini Countryman R60 cold start sorunu

mrtngn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Mini Countryman R60 cold start sorunu

Ahali merhabalar herkese..

Yaz başında R60 kasa countryman 1.6 S aldım. Araç 2-3 gün çalışmadığında sonraki ilk marşta sanki hava -20'lerde motor donmuş ve motorda yağ yokmuş gibi yatak sesi mi denir ne denir bilmiyorum traktör çalışır gibi buna benzer bir ses var ama sadece motor soğukken ilk marşta yapıyor, gün içinde asla yapmıyor.. videonun en başında göreceksiniz bahsettiğim sesi

Her zaman gittiğim ustam vanosların biyerlerini söyledi tam konuya hakim olamadığım için bilemiyorum, bunun yağ basıncını düşürdüğünü ilk marşta tam yağlama olmadığından o sesin çıktığını söyledi..

Dün triger,vanoslar, müşürler hepsi değişti ama sanki bugün marşa bastığımda saniyelikte olsa o lıkırtı sesini duyar gibi oldum..Tam emin olmak için 2-3 gün marşa basmamam lazım. Sizce nereden kaynaklı olabilir yaşayan tecrübe eden fikri olan var mı ?

Bu video 2 gün marşa basılmadığında çekildi;
    WhatsApp Video 2023-10-19 at 18.07.14.mp4 - Google Drive

Bu video ise 3 gün marşa basılmadığında çekildi;
    WhatsApp Video 2023-10-19 at 18.07.17.mp4 - Google Drive

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zincirden veya lifterlerden yapar çoğu araçta lifter ise önemli değil zincir ise kontrol edilmesi gerekir.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zincir komple vanoslarla beraber değişti ses hala devam ediyor gibi tam test edemed. Lifter sesi gaza basınca o an artan bi ses değil mi? Ben de sadece ilk marş anında çıkıyor ses pistonların krankların ilk hareketinde gibi bi durum var

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mrtngn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zincir komple vanoslarla beraber değişti ses hala devam ediyor gibi tam test edemed. Lifter sesi gaza basınca o an artan bi ses değil mi? Ben de sadece ilk marş anında çıkıyor ses pistonların krankların ilk hareketinde gibi bi durum var
    O gaza basınca artan ses bi üst evresi oluyor lifterler içindeki yağı boşaltıyor uzun zaman çalışmayınca,siz marş yapınca anlık boşluk yapıyor çıkan ses onun sesi. Bir zararı olmaz benim arabadada var. Bazen yapıyor her zaman değil mesela.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O gaza basınca artan ses bi üst evresi oluyor lifterler içindeki yağı boşaltıyor uzun zaman çalışmayınca,siz marş yapınca anlık boşluk yapıyor çıkan ses onun sesi. Bir zararı olmaz benim arabadada var. Bazen yapıyor her zaman değil mesela.
    Evet tamda dediğiniz gibi sanırım, yağsız motora marş basıyormuş gibi oluyor.. Dediğiniz gibi de lifterden kaynaklıdır inşallah

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    THP Minilerde kaputu açıkkan sıcak soğuk farketmeksizin dizel gibi şıkır şıkır ses gelir çok kötüdür. Videonuzu izleyemedim şirket pc'de engelledi ama soğukken var sıcakken geçiyorsa bana da çok büyük bir sorun gibi gelmedi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    THP Minilerde kaputu açıkkan sıcak soğuk farketmeksizin dizel gibi şıkır şıkır ses gelir çok kötüdür. Videonuzu izleyemedim şirket pc'de engelledi ama soğukken var sıcakken geçiyorsa bana da çok büyük bir sorun gibi gelmedi
    Sadece soğuk marşta yapıyor şıkır şıkır, tıkır tıkır gibi bir ses değil aslında videoyu izleme şansın olursa bi nebze anlaşılabilir.. ilk marşta sanki motor yağsızmış gibi yatak sesi gibi bir ses geliyor.. Tahminimizce yağ basıncı düşüyor veya yağ aşağıya süzülüyor o an marşa basınca üst noktalar yağlanınca düzeliyor.. Motor soğuk olsa da aradan 1 gün kesin geçmesi lazım ki yağ dibe çöksün ve ses duyulabilsin..

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzer ses bizim Alfa Romeo TBİ motorlarda da var ve yabancı forumlar dahil olmak üzere baya konuşulmuş bir konu:

Alfa Romeo 159 1750 tbi noise at first rev - YouTube

Just a moment...

Şimdi THP Mini'lerde sistem nasıl işliyor bilmiyorum ama TBİ motorlarda şu aşağıdaki fotodaki sağ üstteki kasnak (varyatör) içerisinde metal bıçaklar var ve bunlar yağ basıncıyla değişken zamanlı supap zamanlama sistemini (diğer markalarda vtec, vanos, vvt vs) çalıştırıyorlar. Arabayı parkettiğimizde bunların içerisindeki yağ boşalıyor ve dolayısıyla ilk çalıştırmadaki 1-2 saniyelik kuru çalıştırmada bir miktar ses çıkması normal. Bizim arabalarda sesi tamamen kesmek mümkün değil, çok dikkatli dinlenildiğinde ufaktan da duyuluyor. Ancak sizin ikinci videodaki gibi keskin bir ses bir şeylerin değişmesi gerektiğinin habercisi gibi geldi bana

"Korkmadık, savaştık"

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mrtngn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ahali merhabalar herkese..

Yaz başında R60 kasa countryman 1.6 S aldım. Araç 2-3 gün çalışmadığında sonraki ilk marşta sanki hava -20'lerde motor donmuş ve motorda yağ yokmuş gibi yatak sesi mi denir ne denir bilmiyorum traktör çalışır gibi buna benzer bir ses var ama sadece motor soğukken ilk marşta yapıyor, gün içinde asla yapmıyor.. videonun en başında göreceksiniz bahsettiğim sesi

Her zaman gittiğim ustam vanosların biyerlerini söyledi tam konuya hakim olamadığım için bilemiyorum, bunun yağ basıncını düşürdüğünü ilk marşta tam yağlama olmadığından o sesin çıktığını söyledi..

Dün triger,vanoslar, müşürler hepsi değişti ama sanki bugün marşa bastığımda saniyelikte olsa o lıkırtı sesini duyar gibi oldum..Tam emin olmak için 2-3 gün marşa basmamam lazım. Sizce nereden kaynaklı olabilir yaşayan tecrübe eden fikri olan var mı ?

Bu video 2 gün marşa basılmadığında çekildi;
    WhatsApp Video 2023-10-19 at 18.07.14.mp4 - Google Drive

Bu video ise 3 gün marşa basılmadığında çekildi;
    WhatsApp Video 2023-10-19 at 18.07.17.mp4 - Google Drive
    Videoları şimdi izleyebildim de orijinalle alakası olmayan bir ses bu yahu, çok ilginç Bilemedim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MBuğra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzer ses bizim Alfa Romeo TBİ motorlarda da var ve yabancı forumlar dahil olmak üzere baya konuşulmuş bir konu:

Alfa Romeo 159 1750 tbi noise at first rev - YouTube

Just a moment...

Şimdi THP Mini'lerde sistem nasıl işliyor bilmiyorum ama TBİ motorlarda şu aşağıdaki fotodaki sağ üstteki kasnak (varyatör) içerisinde metal bıçaklar var ve bunlar yağ basıncıyla değişken zamanlı supap zamanlama sistemini (diğer markalarda vtec, vanos, vvt vs) çalıştırıyorlar. Arabayı parkettiğimizde bunların içerisindeki yağ boşalıyor ve dolayısıyla ilk çalıştırmadaki 1-2 saniyelik kuru çalıştırmada bir miktar ses çıkması normal. Bizim arabalarda sesi tamamen kesmek mümkün değil, çok dikkatli dinlenildiğinde ufaktan da duyuluyor. Ancak sizin ikinci videodaki gibi keskin bir ses bir şeylerin değişmesi gerektiğinin habercisi gibi geldi bana

[IMG]https://www.alfaowner.com/cdn-cgi/image/format=auto,onerror=redirect,width=1920,height=192 0,fit=scale-down/https://www.alfaowner.com/attachments/img_20200326_134700-jpg.934854/[IMG]
    Evet internette araştırırken alfacıların varyatör sorununu gördüm.. Ses biraz benziyor ama varyatörde gaza bastıkça sesin arttığını gördüm..Bende sadece ilk marşta yapıyor o da min. ortalama 20 saat çalışmaması lazım ki o sesi duyalım.. Triger değişirken vanoslar da değişti ama bir yol katedemedik şuan hafta sonu tekrar bırakıcam ustaya..

Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Videoları şimdi izleyebildim de orijinalle alakası olmayan bir ses bu yahu, çok ilginç Bilemedim
    Valla kimse şundan dolayı diyemiyor çözemedik gitti

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler