User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
37 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Yağın katranlaşması Sorunu ????

Yiğit G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Yağın katranlaşması Sorunu ????

Arkadaşlar çok uzatmadan yazmaya çalışıcam. Geçen yaz başı araç yatak sardı. Eşimi aracı Getz 1.4 benzinli. Motoru açtık baktık ki yağ katran gibi olmuş. Motor rektifiye edildi ama usta çok uğraştım dedi motoru temizlemek için öyle yapışmış yağ katranlaşmış. Neyse motor rektifiye oldu katalizör acaip tıkalı idi, o katranlaşma bundan olabilir dedi usta, boşalttık katalizörün içini, neyse motor yapıldı araç mis gibi sorun yok. Dün motor yağ kapağını açtım gördüm ki yine katranlaşmaya başlamış, şok oldum tabi ama tırnağımla baktım yumusak yani tam zamanında gördüm. Salı ustaya gidicem yağ değişimi yapıcaz belki engine flush yaparız yada kendi mi temizler artık bilemiyorum sonra yeni yağ koyacağız ama bu katranlaşma neden olur, çözemedim? Araç rektifiye oldu, yağımız 7 aylık daha, (Lique Molly Special Tec 5-30 ) , yağ değişimine 4-5 bin km var daha... Bir arkadaşa sordum kurbutor havalandirma tıkalı olabilir mi o yapar dedi... Sizce ne sebep olabilir yep yeni motorda bu olaya ? 7-8 ay önce işte bu olay yüzünden motor yapıldı, tırstım şimdi yine... Ustaya salı gidicem ama gitmeden size sorayım dedim. Videosu burada dün çektim

15 Aralık 2023 - YouTube
    Konu Yiğit G. tarafından (15-12-2023 Saat 08:53 ) değiştirilmiştir.
    Rotary.. because we dont need many liters to kick u'r ass..

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Havalandırma tıkalı olsa biryeri mutlaka patlatır ama tıkalı değildir. Ya önceden kalan tortu olabilir baktığınız yerdeki. Yağ değişimi geciktiyse yapabilir ama oda değil yeni motor yapılmış dediniz. Bide yağı koyarken katkımı koydular acaba ondanda yapabilir. Bide son olarak sahte yağda olabilir yağı koyanın günahını almayalım ama tamirciye gitmeden iyi bir yağcıya uğrayıp gösterin daha detaylı bilgi verebilir.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yağ değişimine daha var. Katkı koyulmadı. Yağı ben kendim lm yetkili satıcısı autocher den aldım, usta gözümün önünde koydu. Zaten motor yapıldı rodaj yağından sonraki ilk yağ bu. Eski kalıntı olmasıda imkansız yumusak çünkü daha önceki kaskatı olmuştu hepsini temizledi usta motor yapılırken.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ustaya gittiğinizde külbütör kapağını söküp iç yüzeyine bakın orda kalıntı yoksa bi sıkıntı olmaz eğer varsa detaylı bir inceleme yapılmalı
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yiğit G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yağ değişimine daha var. Katkı koyulmadı. Yağı ben kendim lm yetkili satıcısı autocher den aldım, usta gözümün önünde koydu. Zaten motor yapıldı rodaj yağından sonraki ilk yağ bu. Eski kalıntı olmasıda imkansız yumusak çünkü daha önceki kaskatı olmuştu hepsini temizledi usta motor yapılırken.
    Eski kalıntıda olabilir külbütör kapağının içinde dalgakıran gibi kapaklar var eğer onların içini tam temizlemedilerse zamanla yeni yağın buharı be ısısıyla kapağın oraya atmışta olabilir doğal olarakta yumuşamış olur.

sagi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Külbütör havalandırma dediği gibi tıkalı olabilir, kontrol edip akabinde belkide her araca oil cath can yapmak mantıklı.
    35 KU 606- Outlander MT Turbo
    34 ENP 29 - TypeR
    34 VTE 64 - S2000
    34 VG 3670 - Type-R
    10 E 6622 - Civic vti

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sahte yağ olamaz hocam. iki kere üst üste sahte yağ ? Molly de sahte yağ da yok hemde yetkili satıcıdan aldım. youtube da bir sürü böyle video var hiç sahte yağ lafı geçmiyor birsürü başka sebepler sayıyorlar "oil sludge" diye geçiyor bu olay. Kullanım alışkanlıkları, yüksek ısı, yanmış benzinin karışması vs Ayrıca ilginçtir reddit te şöyle yorumlar var

"I had this exact issue in my 06 Lexus ES330 with the 3.3L v6, I’m sure it’s the same engine. I read online it was nothing to worry about so I didn’t, drove it 3 years with no issues, was just extra careful when filling with oil"

veya

"My 06 highlander is about half as bad as this, no problems."

bir de böyle olan motorlarda engine flush yapmayın diyorlar

"The safest way is to do multiple oil changes 3-4 weeks apart. Using an engine flush product on a sludged engine is very risky because it softens the hardest deposits. Then as you drive, those deposits break off and clog oil passages, causing oil starvation and engine destruction"

ayda bir 3-4 ay boyunca yağı sürekli değiştirin, parça parça atsın diyorlar. Neyse salı günü açılacak motor, usta garanti verdi bir durum olduysa yapacak artık. Belki de çok fazla değil az az başlamış. ya da eski kalıntılar çıkmıştır oraya.

Bu arada aracın motoru saat gibi. Ne tekleme, ne duman, ne çekiş sorunu, ne hararet. Yağ da eksiltmiyor.
    Konu Yiğit G. tarafından (16-12-2023 Saat 00:08 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birincisinde sahte yağ olabilir dedim,ikincisinde videodaki görüntü gibimi oluyor diye gösterdim. Sahte yağdan olduğunu belirtiyor videoda demek istedim.sizin yağ orjinal onda hemfikiriz ben aracı aldığımdada külbütör kapağını söktüğmde böyle manzarayla karşılaşmıştım hatta konu açmıştım bu neden olur diye sonrasında temizleyip kapattım yağınıda motülle değiştirmiştim en ucuz olan modeliydi 6100 dü galiba. 3 senedir yağını 10 binde bir değiştrdim 2 ay önce söktüğümde içerisi tertemizdi. O zamanki araştırdığımda 2 cevap almıştım 1.yağ değişimi zamanında olmaması 2. Kalitesiz yağ olduğunu söylemişlerdi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birincisinde sahte yağ olabilir dedim,ikincisinde videodaki görüntü gibimi oluyor diye gösterdim. Sahte yağdan olduğunu belirtiyor videoda demek istedim.sizin yağ orjinal onda hemfikiriz ben aracı aldığımdada külbütör kapağını söktüğmde böyle manzarayla karşılaşmıştım hatta konu açmıştım bu neden olur diye sonrasında temizleyip kapattım yağınıda motülle değiştirmiştim en ucuz olan modeliydi 6100 dü galiba. 3 senedir yağını 10 binde bir değiştrdim 2 ay önce söktüğümde içerisi tertemizdi. O zamanki araştırdığımda 2 cevap almıştım 1.yağ değişimi zamanında olmaması 2. Kalitesiz yağ olduğunu söylemişlerdi.
    iki kere üst üste sahte yağ dedin demedim hocam yanlış anlaşıldı, bu katran olayı daha önce de oldu ya, 2 kere üst üste sahte yağ almış olamam demek istedim. Siz nasıl temizlediniz motoru? Bizde öyle temizleyecez sonra yağ koyup takip edicez anladığım kadarı ile. Bende şimdi aynı yağı almak istemiyorum açıkçası Lique molly yani castrol falan alayım motula hiç girmem onunda sahtesi bol.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yiğit G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iki kere üst üste sahte yağ dedin demedim hocam yanlış anlaşıldı, bu katran olayı daha önce de oldu ya, 2 kere üst üste sahte yağ almış olamam demek istedim. Siz nasıl temizlediniz motoru? Bizde öyle temizleyecez sonra yağ koyup takip edicez anladığım kadarı ile. Bende şimdi aynı yağı almak istemiyorum açıkçası Lique molly yani castrol falan alayım motula hiç girmem onunda sahtesi bol.
    Motorun içinde tortu birikmiyor sadece külbütör kapağı ve eksantrik mili olduğu kısımdan oluyor. Siz yinede emin olmak için karteride söktürün komple benzin ile yıkatın sonra yağ ve filtre değişimiyle sonlandırın ben öyle yaptım şu an bi sıkıntı yok. Markalı yağların sahtesi çok olduğu için lubex 10/40 yarı sentetik koymuştum en son şimdilik böyle biniyorum.

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu olan engine sludge yada oil sludge diye geciyor rusyada fln cok sık karsilasilan bi olay. Yag sahteyse olmasi cok muhtemel ama yagi aldiginiz yeri biliyorsunuz.
    (Liqui moly ninde sahtesi var şöyle; kullanilan orjinal yagin boş bidonlarini toplayip doldurup kapak takiyorlar. Bizzat denk geldim) bu arada sakin castrol almayin Turkiyede en cok sahtesi bulunan yag

Arac lpg limi? Yenge cok kisa mesafelerdemi yolculuk yapiyor? Yani motor daha isinamadan 2-3km çapta yolculuklar?

Biraz bir bakimayim dedim yukaridaki ingilizce terim ile yag basinc hatasi alan getz gordum buyuk ihtimal sizin motor yatak sarma mevzusundaki olayla ayni. Birde dikkatimi ceken hyundainin diger benzinli 2.0- 2.4 motorlarindada bu sikayetle konu gordum yurtdisinda.

Bence bu araca liqui moly yerine opetin veya shell in hx3 mu 4 mu ne yagi vardi sari bidon veyahut yukarida soyledikleri gibi lubex gibi f/p bir markanin yagini koyup 6 ayda bir yag filtre+yag degistirmek daha iyi temizlemek acisindan ve balciklanmamasi icin.

Birde aracin Tam model motor bilgisi verebilirmisin rica etsem.
    e60 535d & THE A45 AMG

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yağ, maruz kalmaması gereken bir şeye maruz kalıyor, bu da yapısını bozuyor bence. Konunun yağın kendisiyle alakalı olmadığını düşünsem de bununla ilgili bakılacak şey yağın,üreticinin istediği sertifikaya sahip olup olmadığıdır. Olur da hiçbir ilerleme kaydedemezseniz diye farklı bir yöntem de söyleyeyim: Geçen hafta Tamirat Tadilat izlerken gördüm. Motor yağından örnek alıp analiz laboratuvarına gönderdiler. Adamlar sadece yağdan arabanın durumunu tek tek söylediler. Siz de bir yağ analiz laboratuvarına başvurabilirsiniz.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yağ, maruz kalmaması gereken bir şeye maruz kalıyor, bu da yapısını bozuyor bence. Konunun yağın kendisiyle alakalı olmadığını düşünsem de bununla ilgili bakılacak şey yağın,üreticinin istediği sertifikaya sahip olup olmadığıdır. Olur da hiçbir ilerleme kaydedemezseniz diye farklı bir yöntem de söyleyeyim: Geçen hafta Tamirat Tadilat izlerken gördüm. Motor yağından örnek alıp analiz laboratuvarına gönderdiler. Adamlar sadece yağdan arabanın durumunu tek tek söylediler. Siz de bir yağ analiz laboratuvarına başvurabilirsiniz.
    Yag analizi yurtdisinda cok meshur 2. El araba alirken bile yaptiranlar var motorun ne durumda oldugunu anlamak icin. Ama bizim ulkede yapan bulunur illaki ama cok pahaliya mal olur. Yurtdisinda kitler yanlis hatirlamiyorsam 100$ civari
    e60 535d & THE A45 AMG

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Omak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yag analizi yurtdisinda cok meshur 2. El araba alirken bile yaptiranlar var motorun ne durumda oldugunu anlamak icin. Ama bizim ulkede yapan bulunur illaki ama cok pahaliya mal olur. Yurtdisinda kitler yanlis hatirlamiyorsam 100$ civari
    Farkındayım, o yüzden "hiçbir ilerleme kaydedemezseniz" diyerek söyledim.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Omak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu olan engine sludge yada oil sludge diye geciyor rusyada fln cok sık karsilasilan bi olay. Yag sahteyse olmasi cok muhtemel ama yagi aldiginiz yeri biliyorsunuz.
    (Liqui moly ninde sahtesi var şöyle; kullanilan orjinal yagin boş bidonlarini toplayip doldurup kapak takiyorlar. Bizzat denk geldim) bu arada sakin castrol almayin Turkiyede en cok sahtesi bulunan yag

Arac lpg limi? Yenge cok kisa mesafelerdemi yolculuk yapiyor? Yani motor daha isinamadan 2-3km çapta yolculuklar?

Biraz bir bakimayim dedim yukaridaki ingilizce terim ile yag basinc hatasi alan getz gordum buyuk ihtimal sizin motor yatak sarma mevzusundaki olayla ayni. Birde dikkatimi ceken hyundainin diger benzinli 2.0- 2.4 motorlarindada bu sikayetle konu gordum yurtdisinda.

Bence bu araca liqui moly yerine opetin veya shell in hx3 mu 4 mu ne yagi vardi sari bidon veyahut yukarida soyledikleri gibi lubex gibi f/p bir markanin yagini koyup 6 ayda bir yag filtre+yag degistirmek daha iyi temizlemek acisindan ve balciklanmamasi icin.

Birde aracin Tam model motor bilgisi verebilirmisin rica etsem.
    ara lpg li değil. Uzun yapıyor hergün 40-50 km arası. Aynen kısa sürede yağ değişimi şu an mantıklı duruyor çamurlaşmayı da atması için. Bulamaz ise usta tabi ne olduğunu. 2007 1.4 benzinli araç.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üretici Api Sn DX1 istiyor zaten son aldığım LM'de karşılıyor birebir. Labaratuar işi bizi aşar da güzel düşünceymiş Bende aynen düşünüyorum ama neye maruz kalıyor. Daha önce egzos gazı geri basıyor diye düşünmüştük hakkaten katalizör tıkalı idi ama yok artık katalizör güzel atıyor egzoz gazını. İvmelenme serilik yakıt durumu vs harika. Yağ da yakmıyor. yağ çubuğu hiç eksilmedi. su da öyle. İlginç bir vaka salı açıp bakıcaz. Fotoğraf çekip paylaşırım durumu.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    motor yapılmış usta pcv yi kontrol etmemişmi???

bence tıkalı kat. + sizden önceki sahibinin kullandığı sahte yağların toplamı gibi geliyor bana.

bence kalıntı kalmıştır.karteri kontrol edilirken süzgeçlerede bir baktırın derim,oralarıda tıkamasın.

önümüz kış ve soğuk bence 5w30 la değişin yağınızı.yaz başındada (km beklemeden) tekrar kaliteli bir yağ ile değişin derim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motor yapılmış usta pcv yi kontrol etmemişmi???

bence tıkalı kat. + sizden önceki sahibinin kullandığı sahte yağların toplamı gibi geliyor bana.

bence kalıntı kalmıştır.karteri kontrol edilirken süzgeçlerede bir baktırın derim,oralarıda tıkamasın.

önümüz kış ve soğuk bence 5w30 la değişin yağınızı.yaz başındada (km beklemeden) tekrar kaliteli bir yağ ile değişin derim.
    Abi zaten 5w30 yağ kullanılmış

Hyundai getz ile ilgili yurtdısında karşılaşılan sorunlar arasında şöyle bir madde de var;

"2.1.2. Oil Sludge Build-up and Engine Overheating
    One common issue that Hyundai Getz owners with gasoline engines may experience is oil sludge build-up and engine overheating. This can be caused by a number of factors, including poor maintenance practices, low-quality engine oil, and extended intervals between oil changes.

Over time, engine oil can break down and lose its ability to properly lubricate and protect engine components. When this happens, contaminants can build up in the oil, leading to the formation of sludge. Sludge is a thick, sticky substance that can clog oil passages and reduce oil flow to critical engine components, such as bearings and camshafts. This can cause the engine to overheat, as the oil is not able to effectively transfer heat away from these components.

In addition to poor maintenance practices and low-quality oil, extended intervals between oil changes can also contribute to oil sludge build-up. It is recommended that Hyundai Getz owners change their engine oil every 5,000 to 7,500 miles or every six months, whichever comes first.

To prevent oil sludge build-up and engine overheating, it is important to follow a regular maintenance schedule and use high-quality engine oil that meets the manufacturer's specifications. If you suspect that your engine may be experiencing oil sludge build-up or overheating, it is important to have it inspected by a qualified mechanic as soon as possible to avoid further damage to the engine."

5-7k mil yada 6 ayda bir demiş.

bu arada bence bu katran oluşturma sebebi yağın çok ısınması. Bana sorarsanız madem çok çok kısa mesafe çapında sürülmüyor 5w40 bir yağ koyun. (İstanbuldasınız varsayıyorum, Ankara ve ötesi değil sanırım)
    e60 535d & THE A45 AMG

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler