User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
37 sonuçtan 20 ile 37 arası

Konu: Yağın katranlaşması Sorunu ????

Yiğit G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motor yapılmış usta pcv yi kontrol etmemişmi???

bence tıkalı kat. + sizden önceki sahibinin kullandığı sahte yağların toplamı gibi geliyor bana.

bence kalıntı kalmıştır.karteri kontrol edilirken süzgeçlerede bir baktırın derim,oralarıda tıkamasın.

önümüz kış ve soğuk bence 5w30 la değişin yağınızı.yaz başındada (km beklemeden) tekrar kaliteli bir yağ ile değişin derim.
    Kalıntıya pek benzemiyor çünkü daha önce bu olay olduğunda yağ kurumuş ve yapışmıştı. Kazıyarak benzinlerle mazotlarla uğraşarak temizledi. Bu şimdi ki yumuşak yeni olduğu çok belli. Biz ilk sahibiyiz aracın. Usta bütün motoru temizledim günlerimi aldı dedi. Fotoğraflar gönderdi baya temizlemişti yani.
    Rotary.. because we dont need many liters to kick u'r ass..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Omak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi zaten 5w30 yağ kullanılmış

Hyundai getz ile ilgili yurtdısında karşılaşılan sorunlar arasında şöyle bir madde de var;

"2.1.2. Oil Sludge Build-up and Engine Overheating
    One common issue that Hyundai Getz owners with gasoline engines may experience is oil sludge build-up and engine overheating. This can be caused by a number of factors, including poor maintenance practices, low-quality engine oil, and extended intervals between oil changes.

Over time, engine oil can break down and lose its ability to properly lubricate and protect engine components. When this happens, contaminants can build up in the oil, leading to the formation of sludge. Sludge is a thick, sticky substance that can clog oil passages and reduce oil flow to critical engine components, such as bearings and camshafts. This can cause the engine to overheat, as the oil is not able to effectively transfer heat away from these components.

In addition to poor maintenance practices and low-quality oil, extended intervals between oil changes can also contribute to oil sludge build-up. It is recommended that Hyundai Getz owners change their engine oil every 5,000 to 7,500 miles or every six months, whichever comes first.

To prevent oil sludge build-up and engine overheating, it is important to follow a regular maintenance schedule and use high-quality engine oil that meets the manufacturer's specifications. If you suspect that your engine may be experiencing oil sludge build-up or overheating, it is important to have it inspected by a qualified mechanic as soon as possible to avoid further damage to the engine."

5-7k mil yada 6 ayda bir demiş.

bu arada bence bu katran oluşturma sebebi yağın çok ısınması. Bana sorarsanız madem çok çok kısa mesafe çapında sürülmüyor 5w40 bir yağ koyun. (İstanbuldasınız varsayıyorum, Ankara ve ötesi değil sanırım)
    Bende okudum onları ama motor çok ısınması olsa su eksilmezmiydi? hararet olmazmıydı? Daha önce de bu olay olduğunda hararet olmadı. Hadi dhaa önce oldu yeni yapılmış motorda niye çok ısınma olsun? Hadi getz lerde kronik sorun desek bu olay, kız bu aracı 2007 den beri kullanıyor neden son 2 yılda katranlaşma oldu ? Valla bilemiyorum inan can sıkıcı. Yağ'ı 5w30 a çevirme işini ustaya sorucam, iyi bir usta garantide verdi bişey olduysa yapacak bu hafta o değiştir derse değiştirim yoksa tantana yapmasın bir daha olursa benim dediğim yağın dışına çıktınız falan. Bakalım ne derse onu yapıcaz artık.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yiğit G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende okudum onları ama motor çok ısınması olsa su eksilmezmiydi? hararet olmazmıydı? Daha önce de bu olay olduğunda hararet olmadı. Hadi dhaa önce oldu yeni yapılmış motorda niye çok ısınma olsun? Hadi getz lerde kronik sorun desek bu olay, kız bu aracı 2007 den beri kullanıyor neden son 2 yılda katranlaşma oldu ? Valla bilemiyorum inan can sıkıcı. Yağ'ı 5w30 a çevirme işini ustaya sorucam, iyi bir usta garantide verdi bişey olduysa yapacak bu hafta o değiştir derse değiştirim yoksa tantana yapmasın bir daha olursa benim dediğim yağın dışına çıktınız falan. Bakalım ne derse onu yapıcaz artık.
    motor yağı ısınmasıdır.radyatör ısısıyla kıyaslama çok.haa etkilermi,daha çok fan açar falan.

konuyu bende okudum.zaten bildiklerimizi yazmış.biz sanki daha farklı birşeyler arıyoruz.

bence fii tarihinde haberiniz olmadan sahte bir yağ konuldu veya şu motor yenileme zımbırtılarından eklendi.

veya kat. tıkandı egt yi yükseltti buda yağ ısısını tavana çıkardı.yağı bozdu,uzun süre bu yağ ile gezincede sonuç...

haa benzinli atmo. bir arabada egt nekadar yukselebilir oda muamma

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    motor yağı ısınmasıdır.radyatör ısısıyla kıyaslama çok.haa etkilermi,daha çok fan açar falan.

konuyu bende okudum.zaten bildiklerimizi yazmış.biz sanki daha farklı birşeyler arıyoruz.

bence fii tarihinde haberiniz olmadan sahte bir yağ konuldu veya şu motor yenileme zımbırtılarından eklendi.

veya kat. tıkandı egt yi yükseltti buda yağ ısısını tavana çıkardı.yağı bozdu,uzun süre bu yağ ile gezincede sonuç...

haa benzinli atmo. bir arabada egt nekadar yukselebilir oda muamma

kat full tıkalıydı. Bizde geçen sefer o yüzden oldu dedik zaten o katranlaşma. Kat içi boşaltıldı. motor yapıldı. Şimdi tekrar yaptı. Katalizör yok artık. kurbutore bakarız belki o tıkalıdır diye başka da aklıma hiçbişey gelmiyor. Şu an ilk düşüncem bu katranın temizlenmesi. Yarın bir açalımda umarım çok yayılmamıştır motor içine.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iyi haberlerini bekliyoruz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yağ, yüksek sıcaklıklara ulaşınca özelliğini yitirip katranlaşır. Temel nedenlerden biri de yağ soğutucunun tıkanmasıdır.

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motorun harareti degilde, motor icinde yag asiri isiniyor sanirim tasarimsal olarak yağin harareti tam alinamiyor olabilir yada bir yag sogutucusu lazimken konulmamis galiba vsvs yurtdisinda da bu tür vakalarin olmasi bence bundan. sebep bu kalintilar oluşuyor olabilir. Ondan dedim 5w40 yaga gecin bence diye.
    e60 535d & THE A45 AMG

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Omak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motorun harareti degilde, motor icinde yag asiri isiniyor sanirim tasarimsal olarak yağin harareti tam alinamiyor olabilir yada bir yag sogutucusu lazimken konulmamis galiba vsvs yurtdisinda da bu tür vakalarin olmasi bence bundan. sebep bu kalintilar oluşuyor olabilir. Ondan dedim 5w40 yaga gecin bence diye.
    bende şunu düşündüm motorun yağı aracın su soğutma sistemi ile soğutulur yani yağ soğutucusu bildiğim kadarı ile su sistemine bağlı, hani arabada su hararet yapıyorda yağ da soğumuyor mu diye düşündüm sonra arkadaşlar yağ soğutucusu vs tıkalı olabilir deyince mantıklı geldi haklısınız ona da bakarız herhalde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende şunu düşündüm motorun yağı aracın su soğutma sistemi ile soğutulur yani yağ soğutucusu bildiğim kadarı ile su sistemine bağlı, hani arabada su hararet yapıyorda yağ da soğumuyor mu diye düşündüm sonra arkadaşlar yağ soğutucusu vs tıkalı olabilir deyince mantıklı geldi haklısınız ona da bakarız herhalde.
    atmo 1.4 benzinli getz yağ soğutucu yok arabanda.
    dizel olsa neyse.ondada suya yağ karışır,yağa su karışmaz

bu arada konu ile farklı bir sorum:kat. yanıltıcı taktırdınmı.

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu konunun ucu nereye varacak ciddi meraktayım ben de

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    atmo 1.4 benzinli getz yağ soğutucu yok arabanda.
    dizel olsa neyse.ondada suya yağ karışır,yağa su karışmaz

bu arada konu ile farklı bir sorum:kat. yanıltıcı taktırdınmı.
    benzinlide aynen yokmuş. kat yanıltıcı taktırmadım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Neyse sorun çözüldü. O delikten baktığımda motor yağ deliği önünde bir süzgeç gibi bişey var metal parça ben meğerse oradan baktığımda motoru görmüyormuşum bu yuvarlak içine aldığım parçayı görüyormuşum.Kapak temizlenirken orası kalmış ben eski katranı görümüşüm. (bu arada kapakta kalan yanık yağ katranına bakın daha önceden nasıl bir olay olduğunu hayal edebilirsiniz) Kapağı daha da temizledik baya çıktı bu gözüken siyahlıklarda. Motorun içi temiz hiç sorun yok. Usta dedi ki elbet o eski yağdan kalan parçalar kalacaktır her yeri temizlemem mümkün değil her yağ değişiminde o sümükler atılacak. 2-3 yağ değişiminden sonra hiç kalmaz dedi. Yağ bile değiştirmedik baktı gerek yok dedi. Engine Flush almıştım boşuna elimde kaldı o da, olmadı mini'ye yaparım. Yani kısaca sorun yok ben kıllanmışım değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benzinlide aynen yokmuş. kat yanıltıcı taktırmadım.
    2.o2 arıza yakmıyormu.

mutlu son geçmiş olsun

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aklıma zaten yatmamıştı durum ama sebep bulup bir zemine oturtamamıştım
    hadi geçmişler olsun

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hadi gözün aydın ,ama harbi çok kötü bişey herşeyi yapıyon sıkntı geçmedi sanıyon hötü bi durum
    PROSTOCK GARAGE

babayimben - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun, birşey çıkmadı iyi oldu
    1994 Doğan S, 1990 E30 318is, 2007 Astra 1.6, 2005 Mazda 3, 2012 F30 316i, 2017 HR-V 1.5 i-VTEC, 2007 E60 535D LCI, 2018 1.6 CDTI Insignia, 2018 C200d FL, 2018 Mx-5 ND 1.5, 2015 F32 420d

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2.o2 arıza yakmıyormu.

mutlu son geçmiş olsun
    2-3 hafta da bir yakıyor obd ile siliyorum.

Teşekkürler herkese sağolun

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İyi hadi gecmis olsun kafan rahatlamistir artik. Sen yine arada bir kontrol et
    e60 535d & THE A45 AMG

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler