User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Otomatik araçta viteste titreme ve sert geçiş...

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Otomatik araçta viteste titreme ve sert geçiş...

Arkadaşlar Selamlar,

1. Bi süredir bizim 500x'te 2'den 3'e geçerken özellikle şanzıman yağı soğukken küüüt diye vurarak geçiyordu. Biraz ısınınca ve hafif gazlayarak değiştirmesini sağlarsanız sıkıntı yok.
    Şanzıman ZF 9hp48, klasik otomatik yani, bilmeyenler varsa belirteyim.

1-2 defa obd ile bağlanıp şanzıman değerlerini sıfırladım, 1-2 gün düzeliyor, çok yumuşak geçiyor güzel güzel, sonra yine başlıyor. Kulak mulak mı diye baktık, sağlam görünüyor.

2. Geçenlerde de arabanın sürüş modu değiştirme düğmesi bozuldu (düğmenin olayını kontak spreyi vs ile çözdük), hanım 70-80'le seyir halinde iken araba durmadan mod değiştirdi (sport, auto, traction diye gidiyor, traction'da 4x4 low mod gibi davranıyor araba), bununla birlikte mi oldu bilmiyorum ama araba viteste ama olduğum yerde dururken titremeye başladı.

Manuel olarak 1'e aldığımda zarrrrr diye bir şeyler daha titriyor, arabanın altına baktık ettik, şaft, eksoz vs bir şey oynamıyor.
    2'ye aldığımda biraz daha az ama yine de var. Rölanti devrinde ve 1'de özellikle çok hissediliyor.

Sürüş esnasında da o titreme sesi hafiften geliyor ama arabada vibrasyon olarak çok hissedilmiyor.

Nedir ne olabilir sizce durumlar?
    Şanzımanı elimize almıyoruz inşallah

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Klasik otomatiklerde vuruntu Selenoid valflerinden yapabilir diye düşünüyorum. Şanzımanı detaylı bilmiyorum. Bu valfleri önce temizleyip geçmezse değiştiriyorlardı.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Klasik otomatiklerde vuruntu Selenoid valflerinden yapabilir diye düşünüyorum. Şanzımanı detaylı bilmiyorum. Bu valfleri önce temizleyip geçmezse değiştiriyorlardı.
    Evet ben de öyle bir şeyler okudum, sürüşte hiç bir şey yok bu arada, yani kaçırma etme vesaire... En azından şimdilik durum bu.
    Bir de bi bilyadan bahsediliyor, onlara da bi baktıracağım bakalım.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şanzıman ısınınca geçen şikayet, bana şanzıman yağının eksik ya da değişme zamanı gelmiş gibi bir algı oluşturdu.

Zaten tam otomatiklerde yağ değişimi de işi çözmüyorsa artık selenoidlerden başlanıyor bir şeylere.

Ama sizin sorun sanki biraz elektronik gibi; şanzıman sürüş değişikliğine adapte olmaya çalışıyor da başka bir komut gelince, o karşı komutla cebelleşiyor gibi.

Akü ne durumda? Kaç yıllık? Ölçtürdünüz mü?

Akü ile otomatik şanzıman ilişkisi her arabada çok kritik.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şanzıman ısınınca geçen şikayet, bana şanzıman yağının eksik ya da değişme zamanı gelmiş gibi bir algı oluşturdu.

Zaten tam otomatiklerde yağ değişimi de işi çözmüyorsa artık selenoidlerden başlanıyor bir şeylere.

Ama sizin sorun sanki biraz elektronik gibi; şanzıman sürüş değişikliğine adapte olmaya çalışıyor da başka bir komut gelince, o karşı komutla cebelleşiyor gibi.

Akü ne durumda? Kaç yıllık? Ölçtürdünüz mü?

Akü ile otomatik şanzıman ilişkisi her arabada çok kritik.
    Yağ 2 sene önce değişti ZF serviste, 110 bin km'de, şu anda araba 143 binde.

Anladım, selenoidler olabilir sanki. Diğer vites geçişlerinde hiç sıkıntı yok bu arada, veya dediğim gibi şanzıman yağı biraz daha ısındığında daha düzgün geçiyor.
    Akü de 2 yıllık falan sanırım, ama bu sert geçiş ve titreme işinin aküyle ilgisi olmadığına eminim.

Zaten aküyle ilgili sıkıntı başta kendini hemen elektronik sistemlerin arızası olarak gösteriyor, voltaj belirli seviyenin altına indiği anda ilk çalıştırmada bir sürü sistem hatası veriyor, ABS ASR, Direksiyon bilmemnesi falan diye.. Sahte tabi hepsi.

CVK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    SU dog clutchlarin devreye alindigi vitesler olsa diycektim ki onlardan dolayidir belki ama, 2 den 3 e geciste brake C birakip clutch B kavriyor

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Drago'nun bahsettigi su alintiladigim sorun sanki. Otomatik sanzimanli 1 araca sahip oldum simdiye kadar, o da klasik otomatikti. 1 kere sanziman sapitti, onda da sanziman beynini sifirlamistim, butun sikintilar yok olmustu. Sizin tek basiniza, bilgisayara falan baglamadan yapabileceginiz bir yolu vardir sifirlamanin, bir deneyin derim.
    öyle işte.

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yağ 2 sene önce değişti ZF serviste, 110 bin km'de, şu anda araba 143 binde.

Anladım, selenoidler olabilir sanki. Diğer vites geçişlerinde hiç sıkıntı yok bu arada, veya dediğim gibi şanzıman yağı biraz daha ısındığında daha düzgün geçiyor.
    Akü de 2 yıllık falan sanırım, ama bu sert geçiş ve titreme işinin aküyle ilgisi olmadığına eminim.

Zaten aküyle ilgili sıkıntı başta kendini hemen elektronik sistemlerin arızası olarak gösteriyor, voltaj belirli seviyenin altına indiği anda ilk çalıştırmada bir sürü sistem hatası veriyor, ABS ASR, Direksiyon bilmemnesi falan diye.. Sahte tabi hepsi.
    Yeni nesil aküler bir anda gidiyor. Bende 2 sene önce 2015 Mazda 3 almıştım, Perşembe aldım arabayı Cuma günü kullanmama rağmen Cumartesi marş yaptığımda evde kimse yoktu. Arabada kaçak, uyarı ikaz vs olmamasına rağmen bir anda gitmişti.
    O gün takviye ile çalıştırıp akü almaya gidene kadar yaşadığım stres bana yetmişti Araba geri vitese geçmedi, vites geçişleri vuruntulu oldu, çok geç attı vs vs. Benim aküde 1,5 yıllık bile değildi, garantiden değiştim sonra. Bence aküyü bir kontrol ettirin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akü ile şanzıman evet birbirini tetikliyor benimde bildiğim kadarıyla. Ama vuruntu sert geçişler, tak-tuk ani hareketler selenoid valfi gibi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akü ile şanzıman evet birbirini tetikliyor benimde bildiğim kadarıyla. Ama vuruntu sert geçişler, tak-tuk ani hareketler selenoid valfi gibi.
    Akü değil net eminim, dediğim gibi en başta zaten hiç bir belirti vermeden en büyük belirtisi sistemlerin gittiği hata verdiği ve start stopu bile iptal ettiği arızalar silsilesi Giulietta'da da böyleydi. Akünün en büyük ve tek göstergesi kendisi, o yüzden çok emin yazıyorum

Ama selenoid gibi geliyor bana da, eyvallah çok teşekkürler. Bi baktıracağız artık.
    İstanbul'da nereye baktırayım peki, tavsiye edebileceğiniz bir yerler var mıdır?

İstinye'de bi Bosch servis bi arkadaşımın arkadaşı imiş bu arada, oraya götür diyor da orada yapılmaz elbet bi şanzımancıya gidecek büyük ihtimal. Bakalım önce şu vakum işini halledeyim bir de o çıktı, yağ damlatıyor, ondan sonra da bu vatandaşa bi bırakmayı düşünüyorum, en azından Maslak'ta falan gider götürür bi yerlere.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akü değil net eminim, dediğim gibi en başta zaten hiç bir belirti vermeden en büyük belirtisi sistemlerin gittiği hata verdiği ve start stopu bile iptal ettiği arızalar silsilesi Giulietta'da da böyleydi. Akünün en büyük ve tek göstergesi kendisi, o yüzden çok emin yazıyorum

Ama selenoid gibi geliyor bana da, eyvallah çok teşekkürler. Bi baktıracağız artık.
    İstanbul'da nereye baktırayım peki, tavsiye edebileceğiniz bir yerler var mıdır?

İstinye'de bi Bosch servis bi arkadaşımın arkadaşı imiş bu arada, oraya götür diyor da orada yapılmaz elbet bi şanzımancıya gidecek büyük ihtimal. Bakalım önce şu vakum işini halledeyim bir de o çıktı, yağ damlatıyor, ondan sonra da bu vatandaşa bi bırakmayı düşünüyorum, en azından Maslak'ta falan gider götürür bi yerlere.
    Kartal - Doğan Otomatik Şanzıman 0532 273 26 45

Benim aracımın şanzımanı konusunda çok bilinçli ve bilgili yaklaşıp hızlıca yardımcı olmuştu. Telefonla ararsan Pandemi zamanında Balıkesir den çekici ile gelen A6 Avant yapmışsın dersen hatırlar belki. Google yorumları da çok iyidir işletmesinin. Telefonla bir anlattıklarından ortalama durum bilgisi verir.
    Konu 207_TR tarafından (02-01-2024 Saat 13:51 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kartal - Doğan Otomatik Şanzıman 0532 273 26 45

Benim aracımın şanzımanı konusunda çok bilinçli ve bilgili yaklaşıp hızlıca yardımcı olmuştu. Telefonla ararsan Pandemi zamanında Balıkesir den çekici ile gelen A6 Avant yapmışsın dersen hatırlar belki. Google yorumları da çok iyidir işletmesinin. Telefonla bir anlattıklarından ortalama durum bilgisi verir.
    Eyvallah çok teşekkürler.

Ha bir şey daha vardı ilk mesajda yazmayı unutmuşum;

Mesela 2.viteste gidiyorum, bunu özellikle 2.viteste yapıyor, biraz hızlanıp aracı viteste motor frenine bırakırsınız ya, sonra tekrar gaza basıp devam etmek istiyorum diyelim, anlık olarak küüüüüüt diye vurarak hareket ediyor. Yani sanki 2'ye o anda takmışım da çok sert şekilde basmışım gibi... Oysa gaza hafifçe ilerlemek için dokunuyorum sadece.

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eyvallah çok teşekkürler.

Ha bir şey daha vardı ilk mesajda yazmayı unutmuşum;

Mesela 2.viteste gidiyorum, bunu özellikle 2.viteste yapıyor, biraz hızlanıp aracı viteste motor frenine bırakırsınız ya, sonra tekrar gaza basıp devam etmek istiyorum diyelim, anlık olarak küüüüüüt diye vurarak hareket ediyor. Yani sanki 2'ye o anda takmışım da çok sert şekilde basmışım gibi... Oysa gaza hafifçe ilerlemek için dokunuyorum sadece.
    Küüt sesi ciddi bir sorun ve müdahale edilmediği her gün masrafı büyütüyor. ZF yetkili serviste bir check-up yaptırın gecikmeden. Sorun %90 hidrolik beyinden gibi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Küüt sesi ciddi bir sorun ve müdahale edilmediği her gün masrafı büyütüyor. ZF yetkili serviste bir check-up yaptırın gecikmeden. Sorun %90 hidrolik beyinden gibi.
    Sanırım alt kulağı da bu durum kopardı, ya da o 2-3 geçişi... Evet o da aklıma geldi, olmazsa onlardan bi randevu alıp gideyim.
    Valla bana da öyle geldi, çünkü OBD ile şanzıman öğrenme verilerini sıfırladığımda 2-3 geçişi yumuşuyor, birkaç gün sonra buna dönüyor, her zaman da yapmıyor, sürekli olmaması da beni şanzımanda acayip bir sorun olmadığına itiyor.

Dün 207_TR'nin söylediği vatandaşı aradım.
    Abi büyük ihtimalle revizyon dedi, 90-140 bin TL arası tutar, şanzımanın sıfırı da 180 bin TL diye girdi konuya.
    Ya dedim beyin meyin değil midir, sürekli yapmıyor falan filan, yok dedi. Tabi yine de gel bi bakalım falan dedi ama açıkçası bana çok mantıklı gelmedi.

Sonra başka birini aradım, o da beyin olabilir dedi, hatta OBD ile sıfırlayınca yumuşuyor olması direkt beyin gibi görünüyor dedi. Revizyon deyince çok moralim bozulmuştu ümitsizliğe kapıldım ama sonra diğer vatandaş da böyle deyince aklıma yattı. Siz de öyle diyorsunuz. İnşallah öyledir ne diyeyim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sanırım alt kulağı da bu durum kopardı, ya da o 2-3 geçişi... Evet o da aklıma geldi, olmazsa onlardan bi randevu alıp gideyim.
    Valla bana da öyle geldi, çünkü OBD ile şanzıman öğrenme verilerini sıfırladığımda 2-3 geçişi yumuşuyor, birkaç gün sonra buna dönüyor, her zaman da yapmıyor, sürekli olmaması da beni şanzımanda acayip bir sorun olmadığına itiyor.

Dün 207_TR'nin söylediği vatandaşı aradım.
    Abi büyük ihtimalle revizyon dedi, 90-140 bin TL arası tutar, şanzımanın sıfırı da 180 bin TL diye girdi konuya.
    Ya dedim beyin meyin değil midir, sürekli yapmıyor falan filan, yok dedi. Tabi yine de gel bi bakalım falan dedi ama açıkçası bana çok mantıklı gelmedi.

Sonra başka birini aradım, o da beyin olabilir dedi, hatta OBD ile sıfırlayınca yumuşuyor olması direkt beyin gibi görünüyor dedi. Revizyon deyince çok moralim bozulmuştu ümitsizliğe kapıldım ama sonra diğer vatandaş da böyle deyince aklıma yattı. Siz de öyle diyorsunuz. İnşallah öyledir ne diyeyim
    2 kez revizyon ve ufak tefek arızalarla birlikte ZF şanzıman ile biraz haşır neşir oldum. Edindiğim ilk tecrübe yukarıda yazdığım sorun hissettiğinizde asla üzerine gitmemek hemen müdahale etmek. Sorun hidrolik beyinden bile olsa sert geçiş veya vuruntu hele ki küt şeklinde sıkıntılı geçişler çok uzun sürmeden şanzıman içine zarar veriyor.
    2. tecrübem ise, ülkemizde şanzıman ustalarının bilgi ve tecrübe yetersizliği. Siz de mesela iki farklı ustaya sormuşunuz. Revizyon diyen muhtemelen arıza vs uğraşmak istemiyordur.
    Genel olarak arıza tespiti de yapamıyorlar zaten. Sökelim gözle görebildiğimiz sorunlu parçaları değişelim problem hallolur mantığındalar.

Bence de sizin araçtaki problem hidrolik beyin problemi. Çoğunlukla da selenoidden yapar. Hatta selenoidin arıza tespiti de çok basit. Karteri söküp ölçüm yaparak tespit edilebiliyor. Selenoid sağlamsa o zaman hidrolik beyin üzerinde problem vardır. (Conta,yay vs bazı parçalarda sorun olabiliyor.)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 kez revizyon ve ufak tefek arızalarla birlikte ZF şanzıman ile biraz haşır neşir oldum. Edindiğim ilk tecrübe yukarıda yazdığım sorun hissettiğinizde asla üzerine gitmemek hemen müdahale etmek. Sorun hidrolik beyinden bile olsa sert geçiş veya vuruntu hele ki küt şeklinde sıkıntılı geçişler çok uzun sürmeden şanzıman içine zarar veriyor.
    2. tecrübem ise, ülkemizde şanzıman ustalarının bilgi ve tecrübe yetersizliği. Siz de mesela iki farklı ustaya sormuşunuz. Revizyon diyen muhtemelen arıza vs uğraşmak istemiyordur.
    Genel olarak arıza tespiti de yapamıyorlar zaten. Sökelim gözle görebildiğimiz sorunlu parçaları değişelim problem hallolur mantığındalar.

Bence de sizin araçtaki problem hidrolik beyin problemi. Çoğunlukla da selenoidden yapar. Hatta selenoidin arıza tespiti de çok basit. Karteri söküp ölçüm yaparak tespit edilebiliyor. Selenoid sağlamsa o zaman hidrolik beyin üzerinde problem vardır. (Conta,yay vs bazı parçalarda sorun olabiliyor.)
    Evet katılıyorum, bir de 500x ve 9 ileri şanzıman çok bilinmiyor, servise falan zaten götürmüyorum hiç, arabayı tanımıyor ki daha kimse..
    Şurasından ses geliyor diyoruz mesela, bakışıyoruz herkes ile, deneme yanılma ile bulmaya çalışıyoruz bariz görünmeyen şeyleri

ZF'nin yerinin olması iyi oldu. Aslında buraya yağ değiştirmeye götürdüğümde de şanzıman tam ZF değilmiş, onu öğrenmiştik, ZF lisansı ile ABD üretimi bir şanzımanmış, Chrysler mi ne dediler ama %99 aynı
    Cuma'ya checkup randevusu aldım, sorunları da söyledim, bi bakalım dediler.

En azından burada teşhisi nispeten daha doğru koydurup ne yapılacağını öğrenirim, daha "güvenilir" bi cevap alacağımı düşünüyorum.
    Ayrıca piyasa ile çok fark etmeyecekse hidrolik beyin - selenoid vs neyse onu da orada yaptırabilirim, yine o da güvenilir olur kafasındayım.

İnşallah böyle kurtarırız bakalım. Teşekkürler açıklamalar için.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Umarım basit bir sorundur ve kolayca hallolur.

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fren müşirinden de emin olun. Oradan sağlıklı bilgi gelmeyince şanzıman garip vuruntular yapıyor. Fren lambalarınızdan kontrol edebilirsiniz. Bir diğeri de akü kutup başında gevşeklik olursa o da vuruntu yaptırıyor. Ucuzdan pahalıya giden ilk adımlar bunlar.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Umarım basit bir sorundur ve kolayca hallolur.
    Geçen Cuma ZF'ye gittim, bu şanzımanı kolay kolay pek bozamazsınız merak etmeyin şanzıman değil dediler, öpecektim adamları

Alt kulak hiç değişmemişti yanlış hatırlamıyorsam, şanzıman alt kulağı gitmiş, ancak orası da iki parçalı, şanzımana bağlı bir ayak var, o da kulağa ayrıca bağlı, ikisinin de burçlar tamamen gitmiş.
    Peki dedim bu tepme işi yüzünden mi bu kulaklar gitmiştir, yoksa tersi mi. Bizce tersi dediler, yani kulaklar gittiği için bu hareket oluyor diyorlar. Parça aldığım bir arkadaşım da aynı şeyi söyledi, önce kulak ve o ayağı bi değiştir, %90 sorunun hallolacak dedi. Hadi inşallah diyorum, dualar mualar

Titreme-sarsıntı direkt kulak imiş zaten.

Aracı lifte kaldırdıklarında şaftı eliyle ileri geri çevirince şak şak şak yapıyor yalnız öndeki 4 çeker ünitesi, boşluk normalden biraz fazla gibi sanki dedi ZF'deki vatandaş. Ancak bu Fiat'ın parçası olduğu için ona biz müdahale edemeyiz, içinde arazi dişlisi-şanzımanı var, onun dişlileri eskiyebiliyor o tekrar basma esnasında tepme-silkelemeyi o da yapıyor olabilir dedi. Honda CRV 2018'lerde o parça şanzıman içinde imiş, komple indirip o dişliye müdahale ediyorlarmış biraz daha makul ücretlerle. Sizde bu dışarıda ama yine de şanzımanla birlikte inecek, şanzımanı açmadan bunu karpuz gibi 2'ye ayırabilir ve kalın bi gresle o dişliyi gresleyip kapatabilirler falan dediler. Ya da Honda'lardaki gibi o dişliyi revize edecek birilerini bulabilirsem belki öyle de yaptırabilirim. Üniteyi komple değiştirmek istersem 40-50bin TL gibi bir fiyatı varmış.

Ama neticede ilk olarak o kulak ve ayakları bi değiştirin, sonrasında bunlara girin, belki kulaklarla komple hallolabilir dediler. Baya sevindim, bakalım. Sipariş ettik 1-1.5 aya gelirmiş
    Konu Ormanci tarafından (11-01-2024 Saat 09:34 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler