User Tag List

6 sonuçtan 1 ile 6 arasý

Konu: Devirdaim deðiþimi sonrasý trigerin boþa çýkmasý

Yaþ
    25
    Þehir
    Almanya
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Devirdaim deðiþimi sonrasý trigerin boþa çýkmasý

Merhaba arkadaslar,

Bugun basima tatsiz bir olay geldi, goruslerinize ihtiyacim var.

Persembe gunu otobanda giderken kirmizi hararet isigi'nin yanmasi sebebiyle 500 metre ilerideki park yerinde durdum. Hararet 90 derecedeydi ancak yedek su kabinda su kalmamasi sebebiyle isik yakiþ, triger tarafindan saril sari su akiyordu. Su ekleyip araci direkt ustaya gotturdum, ilk tespitler devirdaimin su kacirdigi yonundeydi, arabayi biraktim.

Triger seti devirdaim ile beraber 35 bin kilometre once degismisti(SKF marka), devirdaimin bu kadar cabuk bozulabilecegine ihtimal vermemistim ancak malesef cuma gunu araci almaya gittigimde devirdaim bilyasinda bosluk oldugunu gordum. Yeni devirdaim takildi, trigerin kontrol edildigi, sorun olmadigi, bu nedenle eski trigeri tekrar taktiklarini soylediler, eyvallah dedim, araci teslim aldim, sehir icinde biraz turladim, bir problem gormuyordu.

Pazar aksami 120 km yol yapmam gerekiyordu, yola cikmadan su seviyesini kontrol ettim, ayni seviyedeydi. Tekrardan otobana ciktým, araba 110'un ustu'ne cikmiyordu, ilk bas'ta yakittan mi diye dusunurken aklima sente ayarinin yanlis olabilecegi geldi. 4. Vitese cekip denedigimde bir sey degismedi, araba sanki onunde bir duvar varmis gibi 3500 devri asla gecmiyordu. Ancak sesinde bir problem yoktu.

60 kilometre 80-90 arasi hizlarla devam ettim, donus yoluna gectigimde yine 80-90 ile seyrederken araba silkelemeye basladi. Sanki anlik frene bas cek yapiyormusum gibi one yigilip tekrar gaz yiyordu. Ne oldugunu anlamaya calisirken 2-3 saniye sonra bir ugultu geldi ve motor stop etti. O an ya trigerin ya da v kayisinin koptugunu hissettim. Motora tekrar mars vermeden emniyet seridine girdim, V kayisi yerli yerindeydi, triger kapisini aralayip baktigimda triger kopmamis gibi gorunuyordu ancak dis'te de degildi, bol bir sekilde kasnagin ustunde, kasnagin hafif sagina kaymis bir sekilde duruyordu. Cekici geldi, devirdaimi degistiren servisin onune arabayi biraktik. Tabii olay gece oldugu icin servis kapaliydi.

Sabah ustanin yanina gidecegim, ancak ne yapmam gerektigini bilmiyorum, muhtemelen usta cirkefe yatip sorumlulugu reddecek. Ancak merak ettigim, bu durum tamamen usta hatasi midir? Siz olsaniz nasil tepki verirdiniz? Devirdaim degismesiyle olayin yasanmasi arasinda 108 kilometre var sadece.

Muhtemelen subaplar pistonlarla carpismistir, motor cop olmustur. Yeni motor almak gerekebilir. Arac Golf 4.
    Konu canyal tarafýndan (18-03-2024 Saat 06:35 ) deðiþtirilmiþtir. Sebep: Türkçe karakterler görünmüyordu

gökan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    39
    Þehir
    BURSA
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sente ayarý aynýsý baþýma gelmiþti araba 120 geçmiyordu ..
    www.honda-tech.com

çok bildimlik yaparsan çok düþmüþlük yaþarsýn,yok derdimlik yaparsan dert görünce saparsýn....

Yaþ
    25
    Þehir
    Almanya
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam sentenin kacik olmasi trigerin bosa cikmasina sebep olur mu? Cevremde genelde egzantrigin yamulmasina sebep oldu kacik sente ayarlari. Bu arada toplam 100 kilometrede normalde yakacaginin 2 katini yaktý.

Yaþ
    35
    Þehir
    1635
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    usta sorunu,devirdaim deðiþipte triger deðiþmemek olmaz ki,performans düþüklüðü sente ayarý

yanlýþ anlamazsan þayet avantajlý durumdasýn otomobil konusunda ver hurdaya,ustaya vereceðin parayý ekle üstüne yine arabasýz kalmassýn almanyadasýn madem

Yaþ
    25
    Þehir
    Almanya
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý MURAT_HLX Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    usta sorunu,devirdaim deðiþipte triger deðiþmemek olmaz ki,performans düþüklüðü sente ayarý

yanlýþ anlamazsan þayet avantajlý durumdasýn otomobil konusunda ver hurdaya,ustaya vereceðin parayý ekle üstüne yine arabasýz kalmassýn almanyadasýn madem
    Hurdaya vermeyi ben de düþünüyorum ama servisin tutumunu bekliyorum.

Bugün sabah aracý beraber lifte aldýk, triger kapaðýný söktüðümüzde gergi bilyasý yere düþtü. Gerginin civatasý içinde kýrýlmýþ, gergi de yerinden çýkýp kayýþý boþa düþürmüþ muhtemelen. Kýrýlan civatayý yerinden çýkarýp kompresyon deðerlerine bakýp duruma göre üst kapaðý açacaðýz dediler.

Ýlk baþta usta hatasýný kabul etmedi, ufak tartýþma sonucu burun kývýrarak kabullendi, para ödemeyeceðimi söyledim, o da iþçilik almam, gerisini aramýzda halletsek gibi konuþtu. Tekrardan para ödemeyeceðimi söyleyerek ayrýldým, beni arayacaðýný söyledi. Bakalým durum ne gösterecek.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    40
    Þehir
    Ýstanbul / Avrupa
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Türkiye de hadi kurlardan parça pahalý felan deðiþmedi triger kayýþýný da Almanya da zaten pahalý olan iþçilik. Niye deðiþtirmedi kayýþý. Elinde parça yoktu araç boþa dükkanda yatmasýn diye yolladý büyük ihtimalle.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an 1 kullanýcý var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler