User Tag List

6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: i20 2014 1.4 style otomatik tüplü hararet problemi acil destek

weST.27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

i20 2014 1.4 style otomatik tüplü hararet problemi acil destek

Arkadaşlar selamlar konu acil diye buraya açtım yardımlarınızı rica ederim.

Araçta yolda giderken uyarı geldi bir baktım 120 derece hararet. Sağa çektim klasik kontroller vs. Su çok az azalmıştı, 300 ml kadar koydum soğuttum geri garaja çektim.

Bu arada duman vs hiçbir şey yok araçta. Fan da çalışıyor.

Ustaya kontrollü bir şekilde götürdük (götürürken hararet hiç artmadı).

Usta termostat değiştirdi, müşürleri değiştirdi fan, radyatörü söküp bakıma soktu minik bir çatlak var dedi okey dedik. Sonra tecrübeye çıkıyor tekrar hararet yapıyor araç. (değişen parçalar orijinal)

Sonrasında devirdaimi kontrol ediyor onda da sorun yok deniliyor.

Sonrasında 1 haftanın sonunda naptın diye tekrar arayınca, termostatı açık bıraktım, 20 dk kullandım bir sorun yok bundan sonra kapak contası bence dedi.

Aracı almaya gittik, 10. dk da tekrar 110-120 lere çıktı. Kontrollü şekilde tekrar garaja koydum.

Şimdi başka kontrol etmemiz gereken bir konu var mıdır ? Araç günlük kullanılan, sıkıştırılmayan, 140k km de zorlanmamış bakımları vs yapılmış bir araç.

Bunların kapan alüminyum mu neymiş, genellikle çelik conta oturma yüzeyi sorunlu oluyormuş alü olduğundan dolayı ısı kaynaklı, torna işlemi gerekmiş vs vs.

Ne egzozdan beyaz duman gördüm, ne kaput altından, genleşme tankında çok az su vardı tahminim 300-400 ml.

Önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anladığım kadarıyla radyatördeki çatlakla ilgili bir onarım/değişim yapılmamış. Küçük bile olsa araç ısındığında buradan buhar şeklinde soğutma suyu kaybeder, sonuç da sıvı azalınca hararet olur. Bu tip soğutma sistemi kaçakları sisteme hava yaptırabilir ki bu da yine ısınma sorununa yol açar.

Yalnız radyatörün çatlaması için de çoğu zaman ekstra bir olay lazım. Herhangi çarpışma ve soğutma sisteminde bozuk bir eleman yoksa yanma odasından soğutma sistemine kaçış olduğu için soğutma sisteminin basıncı artar, bu da radyatörü çatlatabilir. Bence ilk aşamada sisteme basınç verip radyatördeki çatlağı gözlemleyin. Buradan gözle görünür bir kaçak olmuyorsa basınç altında o zaman kapak ve kapak contasını kontrol etmek lazım. Soğutma sistemindeki sıvıya yapılan kaçak testleri var onları da basınç testinden sonra deneyebilirsiniz, böylelikle soğutma sıvısında egzoz gazı olup olmadığı anlaşılmış olur.
    Unutmadan, Lpg regülatöründen de kaçak olabilir içinde bir diyafram var, ona da bakmakta fayda var. Bu diyafram yıpranıp kaçırmaya başlarsa tıpkı egzoz gazı gibi Lpg'nin soğutma sıvısına karışmasına sebep oluyor, tabi yine sistemde hava oluyor ve basıncı artıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Radyatördeki çatlak denilen kuşamın onarımı tamiri yapılıp basınç kaçak testi yapıldı. Su borularında da basınç hareket vs var devirdaim ediyor araç suyu kaçak vs yok. Anlamadım derdi nedir

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Termostatı boş takıp denediniz mi? Şişirme yapıyormu birde araç? Kapakta vs çatlak olsa su hattına basınç verir usta kontrol etmiştir heralde bunları

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Suyun nereye gittiğini bulamıyorsanız radyatör ve genleşme kabı kapaklarını listeye almalısınız.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Verdim ustaya contayı kontrol etsinler artık. Denilen her şeyi yaptırmıştım öncesinde.

Ustaya götürürken 10 km yine hararet yapmadı ilginç. Hayırlısı

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler