User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: "Clio Rs 172" 6 ileri yapılabilir mi ?

CliOkaN
    Misafir

Lightbulb "Clio Rs 172" 6 ileri yapılabilir mi ?

Bilindiği üzere Clio Rs lerin lanet bir şanzımana sahip oluşu hem aracı hemde sahiplerini çok sıkıyor. Hele 5. vitesleri öldürür adamı.. 15/61 14/61 gibi kısalar denesekte örneğin bir typer a göre bizim kısa diye taktığımız şanzımanla dağlar kadar fark vardır. Typer ı da götüren ciddi bir sebep olarakta her zaman çok iyi oranlanmış 6 ilerisini görürüm ben. O güç ve tork ile o kiloda bir aracın bu denli iyi gitmesi aktarma organlarına bağlıdır bence.

Şimdi asıl soru clio rs 172 ve 182 ye 6 ileri koyulabilirmi ? Aslında koyulur.. En basit örneği clio cup pist araçlarındada kullanılan 6 ileri sequential gearbox fakat buda yurdışında en ucuzu 8.500 euro civarında. Daha uygun ve oturan bir 6 ileri neler vardır acaba ? Megane Rs te de hemen hemen aynı motor F4R kullanılıyor fakat onun 6 ilerisini buna geçirmek ne denli zordur yada kolayı varmıdır bu işin ? Fikirlerinizi almak istedim.

oet
    Misafir
    Alıntı CliOkaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilindiği üzere Clio Rs lerin lanet bir şanzımana sahip oluşu hem aracı hemde sahiplerini çok sıkıyor. Hele 5. vitesleri öldürür adamı.. 15/61 14/61 gibi kısalar denesekte örneğin bir typer a göre bizim kısa diye taktığımız şanzımanla dağlar kadar fark vardır. Typer ı da götüren ciddi bir sebep olarakta her zaman çok iyi oranlanmış 6 ilerisini görürüm ben. O güç ve tork ile o kiloda bir aracın bu denli iyi gitmesi aktarma organlarına bağlıdır bence.

Şimdi asıl soru clio rs 172 ve 182 ye 6 ileri koyulabilirmi ? Aslında koyulur.. En basit örneği clio cup pist araçlarındada kullanılan 6 ileri sequential gearbox fakat buda yurdışında en ucuzu 8.500 euro civarında. Daha uygun ve oturan bir 6 ileri neler vardır acaba ? Megane Rs te de hemen hemen aynı motor F4R kullanılıyor fakat onu buna geçirmek ne denli zordur yada kolayı varmıdır bu işin ? Fikirlerinizi almak istedim.
    Bu sorunun cevabını bende merak edıyorum.

chiefkadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Şimdi asıl soru clio rs 172 ve 182 ye 6 ileri koyulabilirmi ? Aslında koyulur.. En basit örneği clio cup pist araçlarındada kullanılan 6 ileri sequential gearbox fakat buda yurdışında en ucuzu 8.500 euro civarında. Daha uygun ve oturan bir 6 ileri neler vardır acaba ? Megane Rs te de hemen hemen aynı motor F4R kullanılıyor fakat onun 6 ilerisini buna geçirmek ne denli zordur yada kolayı varmıdır bu işin ? Fikirlerinizi almak istedim.
    Okan,typerı götüren şanzımanıdır geyiğine inanma,hangi 2litre atmosferik arabadan sadece egsoz filtre ile 220hp alınıyor ? Bendede gsi ve Rs varken *** atardım şöle böle diye ,typerın avantajını sadece şanzıman olarak görenler yanılır ! Şanzımanı kısa evet ama ilk 3 vites kısalığı avantaj değil dezavantaj bence.Kpro ile ancak avantaja dönüşüyor .Ctr yi düzgünde kullanamassan sen vites değiştirecem derken yanındaki burnunu uzatıveriyor.ancak 4 ve 5 te araba rakiplerine elveda diyor,onuda bırakında desin .Rs'in 170-180km gibi hızlarında 170hp lerde seyrederken ctr 220hp lerde arayı açmış gidiyor..
    Gelelim kısa olsa ne olura ? Bence sadece 15/61 ve onunla birlikte 5 vitesi kısalsa yeter.

CliOkaN
    Misafir
    Alıntı chiefkadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Okan,typerı götüren şanzımanıdır geyiğine inanma,hangi 2litre atmosferik arabadan sadece egsoz filtre ile 220hp alınıyor ? Bendede gsi ve Rs varken *** atardım şöle böle diye ,typerın avantajını sadece şanzıman olarak görenler yanılır ! Şanzımanı kısa evet ama ilk 3 vites kısalığı avantaj değil dezavantaj bence.Kpro ile ancak avantaja dönüşüyor .Ctr yi düzgünde kullanamassan sen vites değiştirecem derken yanındaki burnunu uzatıveriyor.ancak 4 ve 5 te araba rakiplerine elveda diyor,onuda bırakında desin .Rs'in 170-180km gibi hızlarında 170hp lerde seyrederken ctr 220hp lerde arayı açmış gidiyor..
    Gelelim kısa olsa ne olura ? Bence sadece 15/61 ve onunla birlikte 5 vitesi kısalsa yeter.
    Abi doğru söylüyorsunda bence filtre ve egzos olmadanda orjinal verdiği o güç ve tork ile bile gidişi typer ın tatminkar ben bundan bahsediyorum örneğin iki stock 172 rs ve typer a bakarsan kilo/hp oranında rs üstün olsa dahi typerın şanzıman ve aktarım organlarıyla yürüdüğünü görmek zor değildir hatta tork olarakta rs daha iyi olmasına karşın.. yani 220hp iken bile diğer başka bir 220hp araca göre daha iyi gitmesi ve daha ağır ayrıca tork fakiri olduğu halde niyedir ? Hele uzunda dediğin gibi 5 ve 6 sı..

1-2-3 te çok kısa olması evet sıfır kalkışlarda v.s bir dezavantaj olabilir ama bunun 4-5-6 sı roll için çok önemli neredeyse stock hallerinde Rs 2. vitese geçerken typer 3 e geçiyor (125-140) hele 3. vites 170-180 leri görmek zor değil rs ile.. O hızdan sonrasının rs i nasıl etkilediğini sanırım çok iyi biliosun o 4. ve 5. vitesin..

çözüm bence çok iyi orantılanmış bi 6 ileri yada kendi isteğine göre tek tek dişli oranlarının değiştirilmesi olabilir + 15/61 yada 14/61

VeNoM_35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    typerın şanzımanı sadece kısa değil, takım olarak oranları iyi, vites büyütüldüğünde yakaladığı yer çok iyi. clio için yurtdışında ne yapıyorlar ona bakmak lazım, eğer bi imkanı varsa zaten fransada fln koyarlardı yada koymuşlardır. clio 3 rslerin 6 ileri sanırım onu belki araştırabilirsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Torkun önemi uzunda azalır hp ön plana çıkar..Ctr tork fakiri felan değil aslında sadece gücüne oranlı bişekilde çizgisi devam ediyo..
    Rs'i uzunda götürebilmek için 200hp yapmak lazım ve onunla birlikte kısa 5

CliOkaN
    Misafir
    Alıntı VeNoM_35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    typerın şanzımanı sadece kısa değil, takım olarak oranları iyi, vites büyütüldüğünde yakaladığı yer çok iyi. clio için yurtdışında ne yapıyorlar ona bakmak lazım, eğer bi imkanı varsa zaten fransada fln koyarlardı yada koymuşlardır. clio 3 rslerin 6 ileri sanırım onu belki araştırabilirsiniz.
    evet çok iyi orantılanmış demekle onu kastettim zaten hem 6 ileri kısa oranlar hemde her viteste yakaladığı yer typer için can damarı denebilir

CliOkaN
    Misafir
    Torkun önemi uzunda azalır hp ön plana çıkar..Ctr tork fakiri felan değil aslında sadece gücüne oranlı bişekilde çizgisi devam ediyo..
    Rs'i uzunda götürebilmek için 200hp yapmak lazım ve onunla birlikte kısa 5
    5 e geçiş noktamız zaten 220 leri buluyor Yani aslında 5 pek önemlide değil tabiki max sürat için vazgeçilmez ama önemli olan bence 3 ve 4 ün oranı yada kısalığıdır.. bende düşündüm 6 ileri bu tüm oranları güzel bir dengeye getirirmi diye ama yok sanırım böyle bir şansımız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5 e geçiş noktamız zaten 220 leri buluyor Yani aslında 5 pek önemlide değil tabiki max sürat için vazgeçilmez ama önemli olan bence 3 ve 4 ün oranı yada kısalığıdır.. bende düşündüm 6 ileri bu tüm oranları güzel bir dengeye getirirmi diye ama yok sanırım böyle bir şansımız.
    5 e geçtiği nokta 220 yi bulur ama 5 e attığın anda yakaladığın devirdeki gücün ne ? tahmini 160hp Yetermi ctr geçmeye

CliOkaN
    Misafir
    5 e geçtiği nokta 220 yi bulur ama 5 e attığın anda yakaladığın devirdeki gücün ne ? tahmini 160hp Yetermi ctr geçmeye

220 den sonra geçmesemde olur abi oraya kadar bi 2-3 boy koysan araya sonrası allah kerim öpte başına koy Ama geçmek gerek diosan onada ayrı bi dişli uydurulur tabide bu sefer max hız düşecek

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konu dağılmasın devam edin
    körler sağırlar

CliOkaN
    Misafir
    tşk ..

Bu arada kadir abi bende hala 14/61 duruyor + yanındada ayhan sulak ın kendi oranladığı dişlileriyle beraber ama deneme şansımız olmadı hiç inş bir gün olacak Gerçi Bora abide 1 kere denedik ses yaptığından söktük ona bir çözüm buluruz inş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    20,000 € Clio cup aracı vardı satılık daha ucuzlarıda vardır arastırınca cıkar ugrasmaktansa ole birsey alın bir time trial da slick lastiklerde 911 T lar ile aynı degerleri yapacak potansiyele sahip bir araç
    Bu arada kpro sonrası kanımca type r da sanzımana mudahele sart stock 8200 de 5. vites 218 lere geliyor 8800 lerde 240 lara gelicek cok uzun bir oran bence .

CliOkaN
    Misafir
    Alıntı wolrath Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kısa takıldıktan sonra cıkan ses zamanla azalıyor ben de suan duyulmayacak sevıyede.

+

bence aresın ılacı 1561 + kısa bır 5.dişli.

var mı arese uygun kısa 5.dişli bilinen? lagunaların daha uzun mesela. clio 1.4 vs araştıran oldu mu?
    Nasıl yani laguna 15/61 in orjinal 5. vites dişlisi bizim 15/58 lerin 5. vites dişlisinden dahamı uzun _? İçindeki dişli oranları farklımı yani ? Yoksa sadece ayna mahrutimi farklı ben sadece ayna mahruti olarak biliyordumda o yüzden soruyorum..

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    type-r ın şanzımanı swaplama imkanı yokmu
    2011 E90 320d & 2006 FJR 1300

TechTurkey Ranthor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    99 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı seko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    20,000 € Clio cup aracı vardı satılık daha ucuzlarıda vardır arastırınca cıkar ugrasmaktansa ole birsey alın bir time trial da slick lastiklerde 911 T lar ile aynı degerleri yapacak potansiyele sahip bir araç
    Bu arada kpro sonrası kanımca type r da sanzımana mudahele sart stock 8200 de 5. vites 218 lere geliyor 8800 lerde 240 lara gelicek cok uzun bir oran bence .
    5. vites 8200 218 uzun mu yahu!! Ultra kısa

Benim arabam 8200 çevirebilse 289 yapacak 5. viteste. ( gerçek hız kadran değil!)
    Built to fall....

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bencede gayet kısa ctr sanzumanı. ben 8200 cevirsem gercek hız kadran değil 273 oluyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ranthor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5. vites 8200 218 uzun mu yahu!! Ultra kısa

Benim arabam 8200 çevirebilse 289 yapacak 5. viteste. ( gerçek hız kadran değil!)
    Stock ok Kpro sonrası uzun demek istedim bence tabi .
    5. vites 8800 rpm 240 6 da gittikce gidiyor gercek son hız 284 oluyor ki imkan yok min. 300 beygir ve uzeri olması lazım .

CliOkaN
    Misafir
    Clio Rs 285-290 ları buluyor 5. viteste gidebilse chiplendikten sonra kesiciye kadar 8200dd aşırı uzun yani düşün typer bile 284 9000dd de son hızı ise 6. vitesi olduğu halde.. Rs te 5. vites 8200dd de 290 lar zor değil hespa edin artık ama typer şanzıman swap hiç gelmedi bile aklıma sanırım uymaz heralde yani çok zor :S

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)