User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
25 sonuçtan 20 ile 25 arası

Konu: blow off zararları?

Nires - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emirhan sph Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla kanka sen takmak istiosan tak. zarari olmaz,benim corsada taktigimda hic bi deisiklik olmadi ama uzun vadede ne yapar bilemeyiz zaten okadar uzun kullanicaginida sanmiyorum biyerden sonra can skci olabilio. Gerci kisiden kisiye degisir. tabi dogru yerde cufflatmakta onemli turbonun dolup bosalma araliklarinida kesfetmen lazim mesela eger pedaldaki switchi dogru yerlestiremezsek yani acma kapama olayini tam ayarliyamazsak tekleme yapicaktir ben ilk taktigimda oldu ama switchi elimle birazcik kastirdim ayami gaza koydugumda degil gaza bastigimda cit ediodu cektigimdede cufffff. Alt devirleri cok kullandigin zamanlarda,agir trafiklerde,cok yagmurda kapatirsin. ama 1600dd ve ustu kullandigin zamanlarda rahatlikla kullanirsin. edindigim tecrubeler bunlardi

Stickerler nerde yau
    kanka stickerlar geldi yapıştırdım bela oldu birde blow of yarın artık baktırıcam takarlarsa sorunsuzca taktırıcaz inşallah sorunsuz temiz birşekilde kullanırız heheheh

S.Özeren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel bi uygulama olur faydası bildiğim kadarıyla turbo ömrünü uzatıyor dizele gereksiz diyenleride anlamak güç
    Livestrong

emirhan sph - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Nires Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kanka stickerlar geldi yapıştırdım bela oldu birde blow of yarın artık baktırıcam takarlarsa sorunsuzca taktırıcaz inşallah sorunsuz temiz birşekilde kullanırız heheheh
    Nie bela oldu ya takamadinmi
    kanka yav cok merak ettim yarin bakicam gerci bulusursak
    Mapped by DR.ECU

Nires - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emirhan sph Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nie bela oldu ya takamadinmi
    kanka yav cok merak ettim yarin bakicam gerci bulusursak
    yarın 9 gibi gidicem alıyımmı seni stickerlar sağlam oldu kanka yapıştırdım

Enes-x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2006 da getze takmıştık.O zamanlar 3-5 arabada vardı montajınada astronomik rakamlar istiyolarda bilmiyorum belki bana öyle geliyordu 3-4 sene önce önemli bişeydi

3 sene kullandım.Hiç bi faydası yok yakıt tüketimi artar performans düşer he kimine göre kaydadeğer olmayabilir bu düşüş artışlar.Bu arada performans ve tüketim farkı blow off takıldıktan sonra değil söküldükten sonra anlaşılır

Tavsiye etmiyorum takmadıysan hiç elleme modası geçeli çoook oldu
    Dr.Ecu

lumpenst
    Misafir
    blow off valve turbonun ömrünü uzatır doğru ama bu ancak araçta hiçbir basınç boşaltma sistemi yoksa geçerlidir. Fabrikadan turbolu olarak çıkan her araçta bov veya dump valve bulunmaktadır. Bov ile recircuilatory dump valveler arasında tek fark biri atmosfere boşaltır basıncı diğeri tekrar turbonun emmesine verir. Bu farkın sebebini de aşağıda anlatmaya çalışacağım.

Bu basınç boşaltma cihazlarına ihtiyaç ani olarak motor yükünü düşürdüğünüzde çıkar(gazdan ayağı çekme). Turbo motor tam yükteyken havayı sıkıştırarak basmaktadır emmeye, ama biranda gaz kesince o havanın bir yere gitmesi gerekmektedir. Artık motorun içine gidemeyeceğine göre turbodan geri çıkmaya çalışır bu da turbonun spool hızında ani olarak düşmeye sebep olur. Bu tarz ani hız düşüşleri turboyu surge bölgesinde çalışmaya zorlarki bu da yüksek titreşimlere sebep olup turbo ömrünü kısabilir. Bu sebeple bu havanın turboya dönmesini engellemek için hava ya atmosfere boşaltılır yada turbonun emme kısmından geri verilir. Emme kısmından geri verme durumu MAF sesnörlü araçlarda kullanılır çünkü o hava zaten önceden MAF sensörü tarafından ölçülmüş olup ona göre yakıt püskürtülecektir. MAP sensörlü araçlarda ise motor yükü manifolddaki basınca göre hesaplandığı için problem çıkmamaktadır bu sebeple atmosfere boşaltılması mümkündür.

Blow off valve ile ilgili sıkıntı MAF sensörü aracılığıyla motor yükü hesaplayan araçlarda bu sebeple çıkar. Eğer hava atmosfere boşaltılırsa MAF sesnörü tarafından ölçülmüş bir havayı atmosfere boşaltmış olursunuzki bu da beynin o havanın halen motora girdiğini düşünmesinden dolayı fazladan yakıt püskürtmesine sebep olur. Sonuç olarak ta vites değişimlerinde arabanın anlık olarak boğulmasına sebep olur.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)