User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
25 sonuçtan 20 ile 25 arası

Konu: Elektrikli hidrolik direksiyon pompası..

alihan_27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aralık ayından beri neredeyse 1 senedir hidrolik direksiyon tertibatı aracımda yok. Park etmek dışında hiçbir sorun yok. Sokette giren kabloları kesip araya switch girerek tetiği kapatıp açabilirsin. Senin için durum çok daha basit.
    Evet işim kolay, orj. var. Heralde sokette sadece +- iki uç var. Bildiğim kadarıyla direksiyon açısı,hız vs bilgi işleme yapmıyor, sabit devir-sabit basınç. Aklımdaki mevzu direksiyonda boşluk veya direksiyon tepkilerinde sorun yaşarmıyım? Sertleşmeden başka bir olay olmasın sonra .

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha detaylı yazayım Erel senin için. Şimdi bir kere 306GTI'ın direksiyon kutusuna giren 2 tane hortum var. Bir tanesi yüksek basıncı içeren kısım. Diğeri ise basınç içermeyen geri dönüş hortumu. Ve bu hortumları şekilleri aracın için özel şekildeki metal borulara rekorlar vasıtası ile bağlanıyor. Ben kendi aracımda bir daha asla klasik hidrolik kullanmak istemediğim için ve olurda istersem zebil gibi parça bulacağım için kendi orjinal hortumlarımı kesip attım. Direksiyon kutusuna giren 2 adet metal boruyu ise sakladım. Çünkü onlarda açılar felan var bir yere çarpmasın diye. Sonra orjinal 206 hidrolik direksiyonundaki yüksek basınç borusunda 75 bar var. Boru 95 barı destekliyordu üstünde yazan. Pompayı aldığım hidrolik direksiyoncunun söylediği 307 pompası 120 bar basıyor. Ayrıca çıkmacıya gidip 307 hidrolik direksiyon pompasına giren metal rekorları aldım. Oda pompaya özel.

Foto buldum temsili. Bu plastik boruların olduğu kısımlardaki özel rekorları açtırıp uçları aldım sadece. Geri kalanı doğru çöpe. Sonra bir ucu 307 pompasına giren rekor kısmından diğer ucu 206 direksiyon kutusuna giren kısımdan boruları yaptırdım rekorcuda sıfır bağlantı malzemeleri ile. Geri dönüş hortumunda basınç 1 bar bile yokmuş ama onuda 200 barlık borudan yaptırdım (over engineering :P). Borular biraz pahalı haberiniz olsun.

Daha sonra fark ettim ki aldığım pompada elektrik soketleri yok. Onlarıda tesisattan kesmeye hiçbir çıkmacı razı değil. Uçuk paralar istediler ama hep gittiğim Taş Otomotiv sağolsun nispeten ucuz bir ücrete (70 TL :S) 2 tane soket aldım. Aküm zaten 3 senedir bagajda. Ama bir türlü pompayı araca sabitleyecek ayak konusunda karar veripte sistemi araca montajlamadım. Boruları araca takılı vaziyette ama pompa değil.

Pompayı çalıştırmaya gelince. Pompadanın 2 soketi var (307 pompası). Birincin sokette 2 tane büyük ayak ile +12V ve şase bağlanıyor. Ancak bunu bağlayınca pompa çalışmıyor. Diğer sokette ise 9 bacak var.

Büyük Hali İçin

9 pinli soketten 5inci ve 9uncu bacakları birlikte 12V'a değdirdiğiniz anda pompa tekip alıp çalışmaya başlar. Bunuda kontak anahtarından veya switchtten alabilirsiniz.

Hee hiç kasmiyim dersen direk 106 pompası kullan. O daha basit olucaktır. Birde 106 pompası ile direksiyonun o kadar yumuşak olmaz sanırım. Bende Maxi Hakan abinin üstünde yazılımsal değişiklik yaptığı Büyük Göstergeden var bir tane. Pompayı otomatik olarak ayarladığım bir hızdan sonra kapatabilmek için. Switch ile uğraşmak istemiyorum.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

-ER- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Heeeemmm analadiiim sevdim bu işi. 106 pompası o zaman daha makbul geldi bende anahtar kullanmak istemem o kendini belirli bir hızdan sonra kapaması hoşuma gitti
    gerçi onun içinde Maxi Gauge lazım olacak daha da mmasraflı olacak ama

Verdiğin bu açıklamalı bilgi için çok teşekkür ediyorum

JDM VTİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şuayb abi direksiyonun o kadar yumuşak olmaz değil, olmuşu söylüyorum kendi aracımda kullanıyorum

mercedes gibi diyim yeterli
    Bazen ne kadar küçük olduğunu anlamak için iyice yükseğe çıkmalısın

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı JDM VTİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şuayb abi direksiyonun o kadar yumuşak olmaz değil, olmuşu söylüyorum kendi aracımda kullanıyorum

mercedes gibi diyim yeterli
    307 pompası kullandığın zamanki kadar yumuşak olmaz diyorum. Nasıl okuyosun nasıl anlıyorsun bilmiyorum Alican.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

JDM VTİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    307 pompası kullandığın zamanki kadar yumuşak olmaz diyorum. Nasıl okuyosun nasıl anlıyorsun bilmiyorum Alican.
    abi bende sana diyorum ki bundan yumuşak olursa direksiyon durduğu yerde döner öyle söyliyim, öyle bişeyde olamaz (kendi aracım için konusuyorum)
    Bazen ne kadar küçük olduğunu anlamak için iyice yükseğe çıkmalısın

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)