User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: hız sabitleyici ve limitleyici hakkında yardım?

mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

hız sabitleyici ve limitleyici hakkında yardım?

arkadaşlar 308 hdi aracımın donanımı dahilinde bulunmaya hız sabitleyici ve limitleyici yi aracıma taktırmak için bir yetkili servisle görüşmüştüm,yapabildiklerini söylediler,daha sonra randevulaşıp servise gittim,bir buçuk saat sonra aracımı getirdiklerinde sistemin sağlıklı bir şekilde çalıştığını söylediler ama şöyle bir sıkıntı var 308 lerde hız sabitleyici ve limitleyici diye iki farklı özellik oluyor,şuan aracımda sadece hız sabitleme özelliği var ve kontrol ünitesini de buna göre takmışlar,limitleme olayının çalışmayacağını söylüyorlar,çalışması için gaz pedalının değişmesi lazım mış.şimdi aracımda cc devrede iken gaz pedalı bana cevap vermiyor sadece gazı köklediğimde sistem devreden çıkıp araç hızlanmaya başlıyor,bunun dışında fren e dokunduğum an devre dışı kalıyor.bu sistem böyle çalışırken hız limitleme neden çalışmaz diye servisin ısrar ettiğini anlayamıyorum.bu konuda bilginiz var ise paylaşırsanız sevinirim.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    pedalın altındaki elektronik sensörün sınırlayıcı devreye girdiğinde limite gelince sinyal alacağı bi çıkış olmayabilir. sonuçta gaz pedalın telli değil. yani doğru söylüyor olabilirler.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gaz pedalının altında farklı bir kaç sensör olabilir yani,çünkü dediğim gibi sabitleyici devredeyken gaz pedalı dip gaz yapmadığım sürece çalışmıyor gazı köklediği mde araç sınırı aşıyor,bunu algılaya bildiğine göre bir sensör olduğu belli.birde bir kaç örnek araç daha buldum sonradan takılan bir çoğunda her iki sistemde sorunsuz çalışıyor.

grkm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pedalın altındaki elektronik sensörün sınırlayıcı devreye girdiğinde limite gelince sinyal alacağı bi çıkış olmayabilir. sonuçta gaz pedalın telli değil. yani doğru söylüyor olabilirler.
    kelebegi telli olan araclarda hız sabitleyici olmuyor

BRETE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kaça taktılar bilgi verirmisin bende izmirde taktırmayı düşünüyorum
    Bir araba görürsün arabayı hayal edersin, parayı biriktirirsin, sonra ötv'yi ve benzini hesaplamayı unutursun( her gün zam geliyor ) para yetmez, babayı alırsın hevesin kaçar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı grkm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    telli gaz pedalların da da hız sabitleyici olabiliyor ama sonradan yapılmak istendiğinde maliyeti daha fazla oluyor.

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı grkm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

oluyor. örn. focus 1
    Ozyurek.org - Teknik modifiyeler - Focus 1.6 cruise control (Hz sabitleyici)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BRETE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaça taktılar bilgi verirmisin bende izmirde taktırmayı düşünüyorum
    bu konuda tamamen servislerin insiyatifinde ama sanayide yaptırmak daha mantıklıy mış ben bunu anladım.ben 250 tl verdim ve istediğim gibi olmadı.dediğim gibi normal bir 308 in sisteminden eksik kaldı araç,6242.Z9 kodlu parça takılı benim aracımda olması gereken ise 6242.Z8, onlar ısrarla çalışmaycağını ve sisteme zarar vereceğini söyleselerde bu işi sanayideki özel servislerde yaptıran insanların hiç bir sıkıntısı veya şikayeti yok,araç garanti kapsamında diye,yetkili servise gittik güya.sanırım daha sonra bu sistemi iptal ettirip bende sanayide tekrardan güncelleyeceğim durumu.

BRETE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mimit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konuda tamamen servislerin insiyatifinde ama sanayide yaptırmak daha mantıklıy mış ben bunu anladım.ben 250 tl verdim ve istediğim gibi olmadı.dediğim gibi normal bir 308 in sisteminden eksik kaldı araç,6242.Z9 kodlu parça takılı benim aracımda olması gereken ise 6242.Z8, onlar ısrarla çalışmaycağını ve sisteme zarar vereceğini söyleselerde bu işi sanayideki özel servislerde yaptıran insanların hiç bir sıkıntısı veya şikayeti yok,araç garanti kapsamında diye,yetkili servise gittik güya.sanırım daha sonra bu sistemi iptal ettirip bende sanayide tekrardan güncelleyeceğim durumu.
    sağol arkadaşım benim araçta garantide mecbur bende servise gidicem bakalım konuşucam nasıl yapıyorlar yazarım buraya
    Bir araba görürsün arabayı hayal edersin, parayı biriktirirsin, sonra ötv'yi ve benzini hesaplamayı unutursun( her gün zam geliyor ) para yetmez, babayı alırsın hevesin kaçar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hiz limitleme(sinirlama) olmasi icin aracin gaz pedalinin hiz limitlemeye uygun olaniyla degismesi gerekir. Ucuz bisey oldugunu sanmiyorum ama isterseniz taktirabilirsiniz.

Servisler yalan soylemiyor yani gaz pedali degismeden hiz sinirlama takilmaz, sadece sabitleme takilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hımm peki ama ben biliyorum ki(hatta gördüm ve kullandım) sonradan takılan araçlarda limitleme de kullanılıyor,bunun ne tür bi açıklaması olabilir ozmn.ve dediğim gibi bir sensör olduğu belli ki sabitleyici de iken dip gaz yapıldığında hızı aşabiliyorsunuz,sabitleme için ayrı limitleme için ayrı bir sensör olabilir mi?

Naman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba,

Bu konuda 2 adet seçenek var:

Hız Sabitleme(cruise control)
    Hız Sabitleme + Hız Sınırlandırıcısı (cruise+limit)

Bu seçenekleri maalesef siz seçemiyorsunuz. Aracın üretimden gelen teknik donanımına göre bu ikisinden biri takılabiliyor. Size anladığım kadarıyla sadece sabitleme olanı takılmış dolayısıyla hız limitlemesi yapamazsınız.
    Eğer hız sabitleme kolunda LIMIT ibaresi de varsa ve çarkı bu pozisyona getirdiğinizde KM saatinin orada bir hareket olmuyorsa aracınıza yanlış kol takılmış demektir.

Hız limitörü için gaz pedalında da ayrıca bir tertibat olması gerekiyor. Bu tertibata sahip gaz pedallarında gaz pedalına sonuna kadar basıldığında ve biraz daha güç uygulandığında pedal 'tık'lar ve yarım santim daha ilerler. Bu tertibat yoksa zaten limitör kullanamazsınız.
    Varsa ve yine takılamıyorsa aracın enjeksiyon beyni(ECU) bu özelliğe uyumlu değil anlamına gelir.

Tüm teknik açıklamaların dışında önemli bir hadise var:

Yetkilide de yetkisizde de yaptırsanız bu işlem ÜRETİCİ GARANTİSİ haricinde yapılan bir işlemdir. Yapılan tesisatın bozulmasında muhattap sadece montajı yapan servistir. Ayrıca takılan tertibattan dolayı oluşabilecek arızalar da garanti kapsamına girmeyebilir. Yetkililerde eğer bir yerlere 'sorumluluk bendedir' gibi bir ıslak imza attıysanız haklarınızı da teslim etmişsiniz demektir.
    Takılan tertibat aracınız için çıkabilecek yazılım güncellemeleri(özellikle ECU) sonrasında tamamen devredışı kalabilir bir daha devreye alınamayabilir.
    Peugeot, bu tertibatın sonradan takılmasını özellikle tavsiye etmez.

Kullanıma gelecek olursak,

Sabitleme:
    Soldaki kol üzerinde çark ON veya CRUISE pozisyonuna getirilecek Stand By'a alınır.

Araç 4. veya daha büyük bir vitesteyken ve 40km/s süratten daha hızlıyken kolun arkasındaki butonlardan herhangi birine basarak hız hafızaya alınır ve sistem devreye girer.

Sistem devrede iken gaz pedalına basılmaksızın hafızadaki hız korunur. Hafızadaki hızı yine arkadaki tuşlarla arttırıp azaltabilirsiniz. Arttırdığınızda araç kendi kendine yeni hıza ulaşmak için gazlayacaktır. Ancak hızı azalttığınızda sistem sadece gazı bırakır frene basmaz. Motor freniyle araç yavaşlayabildiği kadar yavaşlar.

Sistemi elle devre dışı bırakmak için kolun ucundaki büyük tek butona basılması kafidir. Aynı buton hafızadaki hızı değiştirmeden sistemi tekrar devreye de alabilir. Böylece her seferinde hafızaya hız almak için hız ayarlaması yapmanıza gerek kalmaz, araç bu butonla hafızadaki hıza kendi kendine ulaşır.

Sistem bazı koşullarda kendi kendine de devre dışı kalır: Fren veya debriyaja basılması, ESP/ABS'nin devreye girmesi, Motor uyarı ışığının yanması, el freninin çekilmesi, kapının açılması vb. sebeplerle devre dışı kalır.

Gaz pedalı zannedilenin aksine sistemi devre dışı bırakmaz. Örnek vermek gerekirse, 80 km/s sürat hafızaya alınmış ve devreye sokulmuş olsun. Gaza basıp 80'nin üzerine hızlanmaya başladığınızda ekrandaki 80 ibaresi yanıp sönmeye başlar. Eğer ayağınızı gazdan çekerseniz araç 80'e kadar yavaşlayıp bu sürati yine sabitlemeye başlayacaktır.

Ekranda hızın yanıp sönmesi sadece araç hafızadakinden daha hızlı gittiğinde meydana gelir. Ya gaza basıyorsunuzdur ya da araç kendi ataletiyle hafızadaki hıza kadar yavaşlayamıyordur(genelde bayır aşağı yollarda bu olur).

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    detaylı anlatımın için teşekkür ederim,bende bu işe körü körüne atlamadım,anlamadığım tek nokta şu yetkili servislerde limit özelliği çalıştırılamaz iken sanayideki özel servislerde z8 montajı ile birlikte bu özellik nasıl çalıştıralabilir,dediğim üzere bu işi sanayide yaptırmış ve aracını sorunsuz kullanan kişiler var servis ise z8 kodlu parçayı takmaya yanaşmıyor bile,ama 1.5 yıl önce bu sistemi aracına uygulatmış ve kullanan insanlar var,bunun dışında yetkili servislerin işciliğine kesinlikle güvenmiyorum,

ayrıca şöyle bir durumda yaşıyorum aracım da cc devredeyken gaza hafif dokunuşlar yaptığımda aracın hızı artmıyor ancak dip gaz yaptığımda hızlanmaya başlıyor,ayrıca daha önceki aracım pug 406 da rampa aşağı inerken cc devrede iken 10km/h kadar bir artış çok nadiren olurdu ama 308 de rampa aşağı araç bariz bil şekilde hızlanıyor,en son dün geceki denememde 90 km/h ten 120 km ye kadar çıktı.bu durum elektronik gaz pedalı olan araçlarda normal midir yoksa parçanın işleyişin de mi bir sıkıntı var.çünki hani araç gazı kesse bile o hıza çıkabilecek bir eğimde yol olmadığını düşünüyorum olayın gerçekleştiği yerin,bir önceki aracımlada defalarda oradan cc ile geçtim.

merve
    Misafir
    ne zamana kadar sorunsuz kullanacaklar acaba?
    ben de aksine sanayide kimseye güvenmiyorum. ne yaptıkalrı belli olmuyor. daha arabamın kaputu birkez bile yetkili servis dışında açılmamıştır açtırmayıda düşünmüyorum. herkesin kendi fikri tabi ama sanayide arabalarını yaptıran arkadaşlarımı görüyorum sanayiden çıkamıyolar, sürekli yeni bir problem. ayrıca yapılan işe garanti verende çok az.
    mutlaka çok iyi özel servisler yada çok yetenekli ustalar vardır. ama bunlar yetkili servislerdede olabilir,sanayide bi yerdede bu biraz şans.
    ama ben aracımı yetkili servise verdiğimde en azından biliyorumki kimse pis pis önlükleriyle içini oturmicak, pis elleriyle direksiyonuna tutmicak.gittiğim zaman 10 saat ayakta bekleyip adama dert anlatmaya çalışmakla uğraşmicam. vs vs..
    sonuç olarak yapılması gereken şekilde yapılmazsa mutlaka bir sorun yaşarsınız bugün olmazsa yarın. sanayide çok sivri zeka ustalarımız oluyo yalan yok. nede olsa biz Türk milleti zeki insanlarızdır. işi yapacak yanlışta olsa yol buluruz.
    kolay gelsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ankarada adını vermeyim ama bir yetkili servis 0 km aldığım araca 10.000 km sonra yanlış yağ koydu ve aracımın turbosu değişmek zorunda kaldı üst kapak açıldı vs vs ve son çare arabamı sattım,bu işlemi yaptırdığım servis ise aracın şuan üzerindeki parçanın orijinal olduğunu söylüyorlar şu yönden haklılar evet peugeot kutusundan çıkıyor ama,sonradan eklenmiş yada fab. çıkışı cc olan hiç bir araçta benim aracım da ki kumanda kolunu görmedim,406 ve 307 ler de kullanılıyordu bu kol.

sanayi konusuna gelincede nasıl yetkili servisler arasında fark varsa sanayide de oluyor bu,daha önceki peugeotlarımı bakıma götürdüğüm yerdeki usta taktığı her parçaya 1 yıl garanti veriyor,yaptığı bütün işciliklere gene 1 yıl garanti veriyor,yapacağı işin daha ucuz bir alternatifi varsa muhakkak bilgilendirip onay alıp ona göre işlem yapıyor ve bütün yapılanları kayıt altına alıyor,iç hijyen konusunda da özenli davranıyorlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mimit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    detaylı anlatımın için teşekkür ederim,bende bu işe körü körüne atlamadım,anlamadığım tek nokta şu yetkili servislerde limit özelliği çalıştırılamaz iken sanayideki özel servislerde z8 montajı ile birlikte bu özellik nasıl çalıştıralabilir,dediğim üzere bu işi sanayide yaptırmış ve aracını sorunsuz kullanan kişiler var servis ise z8 kodlu parçayı takmaya yanaşmıyor bile,ama 1.5 yıl önce bu sistemi aracına uygulatmış ve kullanan insanlar var,bunun dışında yetkili servislerin işciliğine kesinlikle güvenmiyorum,

ayrıca şöyle bir durumda yaşıyorum aracım da cc devredeyken gaza hafif dokunuşlar yaptığımda aracın hızı artmıyor ancak dip gaz yaptığımda hızlanmaya başlıyor,ayrıca daha önceki aracım pug 406 da rampa aşağı inerken cc devrede iken 10km/h kadar bir artış çok nadiren olurdu ama 308 de rampa aşağı araç bariz bil şekilde hızlanıyor,en son dün geceki denememde 90 km/h ten 120 km ye kadar çıktı.bu durum elektronik gaz pedalı olan araçlarda normal midir yoksa parçanın işleyişin de mi bir sıkıntı var.çünki hani araç gazı kesse bile o hıza çıkabilecek bir eğimde yol olmadığını düşünüyorum olayın gerçekleştiği yerin,bir önceki aracımlada defalarda oradan cc ile geçtim.
    Limitörlü olanının takılamamasının tek sebebi aracın bunu desteklememesinden kaynaklanır. Daha aracı incelemeden limitör olmaz demek pek isabetli bir yaklaşım olmaz.

Aynı yolda ve aynı viteste cc kapalıyken 90 kms sürate çıkın ve ayağınızı gazdan çekin. Eğer 120'ye kadar kendi kendine hızlanıyorsa bu durum normaldir, yolun eğimi fazladır ama hızlanmıyorsa takılan CC tertibatı CAN'dan hız bilgisini gaz ve talep torkunu yanlış alıyordur/hesaplıyordur.

Dip gaz yapmadan hızlanamama olayı normal değil. Bir konfigürasyon hatası veya takılan tertibatın aracınıza uyum sorunu olabilir. Peugeot zaman zaman bu işlemin önüne geçmek için fabrika çıkışında kullandıkları yazılımlara bir takım engelleyici unsurlar ekleyebiliyor bu da böyle birşey olabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Servisler dediğiniz gibi yetki statüsüne bakılmaksızın farklılık gösterebiliyor. EN nihayetinde her türlüsünü insan işletiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cc devrede iken araci hizlandirmaya calistiginizda dip gaz yapmasanizda hizlanmasi lazim. Dolayisiyla cc nizde duzgun calismiyor. Gaz pedalini degismesi icinse kesin bir bilgim olmamakla beraber farkli bir pedalin kullanilmis olmasi bana cok mantikli gelmiyor. Bana oyle geliyorki bu is sadece cc kolu ve yazilimla ilgili..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Arasts61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cc devrede iken araci hizlandirmaya calistiginizda dip gaz yapmasanizda hizlanmasi lazim. Dolayisiyla cc nizde duzgun calismiyor. Gaz pedalini degismesi icinse kesin bir bilgim olmamakla beraber farkli bir pedalin kullanilmis olmasi bana cok mantikli gelmiyor. Bana oyle geliyorki bu is sadece cc kolu ve yazilimla ilgili..
    Pedallarda Hız limitörünü devredışı bıraktıran 'tık'lama etkisi mekanik bir düzenek olduğundan farklı pedalllar kullanılıyor. Parça numaraları da farklı.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)