User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
37 sonuçtan 20 ile 37 arası

Konu: valeo baskı balata hakkında . . .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki bnm exedy daikin neden uzun yolda sıyırdı?

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı exca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki bnm exedy daikin neden uzun yolda sıyırdı?
    Sıyırmış mı şimdi? Söktünüz mü? Yoksa volandan mıymış?
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

timucintt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    balatalardan çok ustalık ve doğru malzemeyi kullanmak önemli... mesela volan ve balata tertemiz olur ama balatanın şanzıman dişlsine oturtulan freze farkından dolayı bile balata tam oturmuş gözükse bile içte oynar ve dişliyi, balatayı aynı zamanda baskıyı ve volanı yemeye başlar... bunlar ince ayrıntılar onun için takacağınız parçayı alırken servisten almazsanız bile muadile bakmadan önce oem parça koduna öğrenerek bakarak alınız... onun dışında valeo avrupa üretimi exedy ve aisinin japon üretimini almaya dikkat edin.. diğer tayvan kore hungary üretimleri bariz şekilde malzeme kalitesi sıkıntısı yaşanıyor....
    1991 HONDA CRX - TOTALLED
    1988 TOYOTA CELICA GT ST162 - SOLD
    1991 HONDA INTEGRA LS - SOLD
    1990 HONDA CIVIC EF - SOLD

85-92 OLDSKOOL COMING SOON

E0041 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kanashibari Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Paran varsa serviten al orda taktır bir problem oldu mu granatisi vardır. Valeo ya bir türlü ısınamadım bir çok arkadaşım valeo aldı hondasına ama hiç verim alınamadı Fcc yada exedy alıp paçayı kurtardılar. Ama her türlü işçilik önemli.
    d16a9 da hiçbir işe yaramadığı kesin kaçırıyorum diye bağrıyordu resmen
    OKAN YILMAZ

..MTM & PRO STOCK GARAGE..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sıyırmış mı şimdi? Söktünüz mü? Yoksa volandan mıymış?
    volan taşlanmıştı , bariz kaçırmaya başlamıştı , şehir içi 1000 km yaptım şimdi daha iyi duruma geldi anlayamıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı exca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    volan taşlanmıştı , bariz kaçırmaya başlamıştı , şehir içi 1000 km yaptım şimdi daha iyi duruma geldi anlayamıyorum
    Tornacı yüzeyi biraz hızlı almışsa volanın yüzeyi takınca balatayı biraz yolmuş olabilir. Şimdi volan yüzeyi düzelmiştir ve zamanla daha da düzelir. Sorunun da git gide azalır diye düşünüyorum.

mert_leon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dün bütün gün aksarayda baskı balata aradık arkadaşın hilux . aison ve daicon arasıdna gittik geldik valeo zaten üretmemis. en sonunda aison ağır bastı onu aldık aracın üstünden çıkan orjinal baskı balatada aison mış.

primera sr20de
    Misafir
    arkadaşlar serviste işçilik parça 800 dediler valeoya karar verdim ben bu işi dışarda 300 e hallederim birde baskıyı değişirken illaki volanı taşlatmak mı gerekiyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı primera sr20de Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar serviste işçilik parça 800 dediler valeoya karar verdim ben bu işi dışarda 300 e hallederim birde baskıyı değişirken illaki volanı taşlatmak mı gerekiyor
    Taşlat. Ama her tornacıya değil. Tezgahı sıfır merkezleme yapabilen, disk, kampana, volan bol bol taşlamış, tecrübeli bir tornacıda, oldukça düşük viteste olabildiğince ince bir talaş aldırmakta fayda var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tornacı yüzeyi biraz hızlı almışsa volanın yüzeyi takınca balatayı biraz yolmuş olabilir. Şimdi volan yüzeyi düzelmiştir ve zamanla daha da düzelir. Sorunun da git gide azalır diye düşünüyorum.
    teşekkür ederim umarım yine sorun yaşamam şu an kapıyor vites değişimlerinde çok ilginç ilk defa yaşıyorum böyle bir şey XD

bektas-15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valeo çok güzel bir üründür yalnız geçtiğimiz günlerde taktığımız valeoda kendimiz tamirciyiz ve performanslı bir araçta ilk kullanımda debriyaj rulmanının dağıldığına şahit olduk. Söktüğümüzde ürünün taklit olduğunu anladık. Taklit olanları piyasada dolanıyor bilginize. Çok dikkat edin ve fiyat olarak ucuz görünenlerden kaçının. İki defa şanzuman indirme ve iki defa baskı balata masrafına girmemek için. Volanı taşlatmanızı da tavsiye etmem. Oluruna bırakın bence hassas bir yerde olduğu için ve taşlama işlemi fabrikasyon düzgünlükte olamayacağı için eksisi olacak artısı olmayacaktır.

primera sr20de
    Misafir
    Alıntı bektas-15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valeo çok güzel bir üründür yalnız geçtiğimiz günlerde taktığımız valeoda kendimiz tamirciyiz ve performanslı bir araçta ilk kullanımda debriyaj rulmanının dağıldığına şahit olduk. Söktüğümüzde ürünün taklit olduğunu anladık. Taklit olanları piyasada dolanıyor bilginize. Çok dikkat edin ve fiyat olarak ucuz görünenlerden kaçının. İki defa şanzuman indirme ve iki defa baskı balata masrafına girmemek için. Volanı taşlatmanızı da tavsiye etmem. Oluruna bırakın bence hassas bir yerde olduğu için ve taşlama işlemi fabrikasyon düzgünlükte olamayacağı için eksisi olacak artısı olmayacaktır.
    taşlatmıycam volanı sadece zımparalayacaklar orjinal valeoya gelince nette fiyatı 170 e de var 200 e de sanırım orjinal valeo açıklmada ise 1 sınıf yan sanayi ürün yazıyoo

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birkaç gündür valeo'yu araştırıyorum. Ve gördüğüm kadarıyla asya grubu araçlara debriyaj setini valeo korede üretiyor. http://www.vph.co.kr/doc/en_main.asp Hyundai, Toyota, Honda, Kia vs... Honda harici diğer markalarda valeo kore malı debriyaj seti kullananlar genelde memnun. Ama Honda kullanıcılarından genel olarak bir kaçırma ve aşırı yumuşaklık şikayeti var. Bu da özellikle baskının(pressure plate) yaylarının(yapraklarının) yeteri kadar güçlü olmadığını gösteriyor. Balatası sıfır dururken kaçırdığı için sökenler duydum, okudum. Tüm bunlar sonucu izlenimim Valeo Korea'nın baskı balatasının Valeo EU kalitesinde olmadığı. Kore mallarına karşı bir önyargım yok. Hatta çin malları yanında neredeyse japon kalitesinde sayılacak üretim yapıyorlar. Ama Valeo Korea'da durum nedir bilmiyorum.

Fiyata gelince, Exedy(Daikin) ve FCC kit fiyatları 270 TLden başlıyordu kurun düşük zamanlarında. Şu sıralarda 300TL'nin altına FCC veya 260TL'nin altına da Exedy bulmak pek mümkün değil gibi görünüyor. Diğer yandan 110-140TL arasında Valeo Korea kit almak mümkün...

Valeo evrensel sitesinde epey de övmüş halbuki bu kore tesisini...;
    Valeo Clutches » Products » Clutch Kits » Asian Import Car Clutch Kits :: Import Clutches :: Valeo Clutches

Var mıdır aramızda hondasında Valeo Korea ürünü kullanıp da yorumu olan?

Tansell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Debriyajın Balatasının Bittiğini (Debriyaj Kaçırma) Nasıl Anlarız?

Aslında debriyaj sisteminin bozulup bozulmadığı oldukça kolay anlaşılacak bir şeydir. Sizin hareket etme eyleminiz ufak bir sistem gecikmesinde veya başka durumlarda direkt olarak bunu anlar ve hissedersiniz. Eğer ki baskı balatanız bittiyse kalkış sırasında aracınızdan tam randıman alamazsınız. Debriyaj pedalınız normalden daha yukarıda kavrama yapacaktır. Artı, debriyaj pedalınız sertleşecektir. Debriyaj balatasının bittiğini seyir halindeyken de farkedebilirsiniz.

Giderken olası bir sıyırmada gaza bastığınızda, araç gücünü tam olarak hissedemezsiniz. Yani daha net anlatmamız gerekirse; hafif bir rampada gaza bastığınız zaman devir sayacınız yükselecek yalnız hızınızda bir değişiklik olmayacaktır. Debriyaj balatası bitim esnasında yanık, kötü bir koku bırakır. Vites geçişleri ileri safhada zorluk yaratarak, dişlilerde sürtme meydana gelir. Bunların hepsi debriyaj balatasının bitmesine işaret eden eylemlerdir.

Debriyaj Sistemi Ömrü Nedir ve Ne Sıklıkta Değişir?

Baskı balata sisteminin aslında ömrünü, biraz da biz belirleriz. Debriyaj balatası kullanımında nelere dikkat etmeliyiz konusunda size anlatacaklarımızı aklınızda tuttuğumuz sürece uzun ömürlü olacaktır. Sıfır kilometre veya sistem yenilemesi yapılmış araçlarda 100 bin kilometre üstünde gidebileceği söylenir. Aslında yapılan araştırmalar baskı balata sisteminin 80 ile 100 bin kilometre arasında, bozulmaya fırsat vermeden değişmesi ön görülüyor.

Erken değişimlerde neler kazanırız? Vaktinden biraz önce değiştirdiğimizde, debriyaj balatası yüzünden yolda kalma tehlikesi yaşamamış oluruz. Ayrıca yakıt tüketim değerleri ile direkt bağlantılı olduğu için sarfiyattan kazançlarımız olacaktır. O yüzdendir ki bitmesini beklemeden ortalama bir kilometrede bizim buna karar vermemiz gerekiyor.

Aracımızın ilk hareket sistemlerinden olan debriyaj sisteminden sizlere bahsettik. Bu hususta baskı balatanın kullanımı ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunduk. Bu sistem karışık gibi gözükse de aslında olay tam olarak, bir şeyleri ayırarak aktif etmesidir. Sürekli kullanıma açık bir parça olduğu için nasıl kullanıldığı da oldukça önemlidir. Sizlere uzun ömürlü kullanımı için de birçok tavsiyede bulunduk. Aktardığımız önerilere uyulduğu takdirde, beklemediğimiz bir anda arıza ile karşılaşmayacağız ve baskı balata böylelikle külfet olmaktan çıkacaktır. Bu yazıdan baskı balata hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tansell Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Debriyajın Balatasının Bittiğini (Debriyaj Kaçırma) Nasıl Anlarız?

Aslında debriyaj sisteminin bozulup bozulmadığı oldukça kolay anlaşılacak bir şeydir. Sizin hareket etme eyleminiz ufak bir sistem gecikmesinde veya başka durumlarda direkt olarak bunu anlar ve hissedersiniz. Eğer ki baskı balatanız bittiyse kalkış sırasında aracınızdan tam randıman alamazsınız. Debriyaj pedalınız normalden daha yukarıda kavrama yapacaktır. Artı, debriyaj pedalınız sertleşecektir. Debriyaj balatasının bittiğini seyir halindeyken de farkedebilirsiniz.

Giderken olası bir sıyırmada gaza bastığınızda, araç gücünü tam olarak hissedemezsiniz. Yani daha net anlatmamız gerekirse; hafif bir rampada gaza bastığınız zaman devir sayacınız yükselecek yalnız hızınızda bir değişiklik olmayacaktır. Debriyaj balatası bitim esnasında yanık, kötü bir koku bırakır. Vites geçişleri ileri safhada zorluk yaratarak, dişlilerde sürtme meydana gelir. Bunların hepsi debriyaj balatasının bitmesine işaret eden eylemlerdir.

Debriyaj Sistemi Ömrü Nedir ve Ne Sıklıkta Değişir?

Baskı balata sisteminin aslında ömrünü, biraz da biz belirleriz. Debriyaj balatası kullanımında nelere dikkat etmeliyiz konusunda size anlatacaklarımızı aklınızda tuttuğumuz sürece uzun ömürlü olacaktır. Sıfır kilometre veya sistem yenilemesi yapılmış araçlarda 100 bin kilometre üstünde gidebileceği söylenir. Aslında yapılan araştırmalar baskı balata sisteminin 80 ile 100 bin kilometre arasında, bozulmaya fırsat vermeden değişmesi ön görülüyor.

Erken değişimlerde neler kazanırız? Vaktinden biraz önce değiştirdiğimizde, debriyaj balatası yüzünden yolda kalma tehlikesi yaşamamış oluruz. Ayrıca yakıt tüketim değerleri ile direkt bağlantılı olduğu için sarfiyattan kazançlarımız olacaktır. O yüzdendir ki bitmesini beklemeden ortalama bir kilometrede bizim buna karar vermemiz gerekiyor.

Aracımızın ilk hareket sistemlerinden olan debriyaj sisteminden sizlere bahsettik. Bu hususta baskı balatanın kullanımı ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunduk. Bu sistem karışık gibi gözükse de aslında olay tam olarak, bir şeyleri ayırarak aktif etmesidir. Sürekli kullanıma açık bir parça olduğu için nasıl kullanıldığı da oldukça önemlidir. Sizlere uzun ömürlü kullanımı için de birçok tavsiyede bulunduk. Aktardığımız önerilere uyulduğu takdirde, beklemediğimiz bir anda arıza ile karşılaşmayacağız ve baskı balata böylelikle külfet olmaktan çıkacaktır. Bu yazıdan baskı balata hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.
    Kaynak?

10 krktr.....
    Okumadan imzalamam.....

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaynak?

10 krktr.....
    Bir de niye 7 sene önceki konu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaynak?

10 krktr.....
    Kaynak belli de, altına yazılması etik olurdu.
    Okumadan imzalamam.....

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaynak belli de, altına yazılması etik olurdu.
    Bir de debriyaj hakkında artık burada yeterli bilgi vardır diye düşünüyorum...

.....diye uzatmaya devam edeyim, hortun hortu :P

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)