User Tag List

Sayfa 10/18 İlkİlk ... 89101112 ... SonSon
339 sonuçtan 172 ile 190 arası

Konu: Maximum Yağ Sıcaklığı

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben onu yanlis okumusum.bizim aracta ondan var eger farkli cesiti yoksa bu dedigindir ozaman.fiyati faturada yaziyodu unuttum ama diger yaglardan pahali 120-130 tl civari idi sanirm
    Araci cok zorlamiyoruzda sogukken insan guvenmek istiyor rolantide bekliyorum hararet hareket etmeden 2bini gecmiyorum vs. Bilgi icin tesekkur ederim
    120 olan 8100 diğer yağlara göre benim gözümde yine daha iyidir. ama sınıf olarak castrol edge ile aynı sınıfta fiyatı o yüzden 120 civarında.

300v 4 litre olarak satılmıyor.

sadece 2 litrelik tenekelerde satışı var. mesela benim aracım 5 litre aldığından 3 kutu almak zorunda kalıyorum. güncel en düşük bulunabilen fiyatda 85tl civarı. 3 x 85tl. 255 tl
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

YEY® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Castrol ve Mobilde kipa kampanyasi varmis

Isine yarayan olabilir..

Kipa'da 5w-40 Castrol ve 0W-40 Mobil Motor Yağı Fırsatı

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    120 olan 8100 diğer yağlara göre benim gözümde yine daha iyidir. ama sınıf olarak castrol edge ile aynı sınıfta fiyatı o yüzden 120 civarında.

300v 4 litre olarak satılmıyor.

sadece 2 litrelik tenekelerde satışı var. mesela benim aracım 5 litre aldığından 3 kutu almak zorunda kalıyorum. güncel en düşük bulunabilen fiyatda 85tl civarı. 3 x 85tl. 255 tl
    DD-Tune Doğan'da 1er lt lik olanları var 50tl abi aklında olsun..
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı numaradaki yağların örnek olarak 0w-40 veya 10w-60 gibi farklı özellikleri olabiliyor. işte bu yüzden şu an satılan 10w-60 ı kullanmamak gerek dedim bundan önceki mesajlarımda. ha ama gerekli isteklere cevap veren ve özellikleri yeterli bir 10w-60 üretilirse tabii bu sefer bu yağ dışında bir yağ kullanılmaması gerekir demek lazımdı.

bu konu hakkında bir müşteri mobil ile iletişime geçiyor ve kendilerinden 0w-40 yağı hakkında bilgi istiyor;

İstanbul dün ürün sorduğum bayiinizi tekrar aradım ancak 0W40 Formula 1 ESP olmadığını, 0W40 New Life olduğunu, benim sorduğum ürünü de bilmediğini söyledi. Belki Avrupa da çıkmıştır ama bizde yok dedi.
    ESP olarak sadece 5W30 varmış. Şu durumda ya 0W40 ESP bulabileceğim bayi önereceksiniz yada new life ürününüzün spesifikasyonlarına bakmamız gerekecek karşılayıp karşılamadığını anlamak için.
    mobil türkiye de kendisine şöyle bir cevap veriyor;

Cevap: Merhaba xyz Bey,

Opel icin 2010 oncesinde onerilen urun New Life serisi olmasina ragmen, 2010 dan itibaren yeni gelen Dexos 2 spesifikasyonuyla beraber bu spesifikasyonun New Life serisinde bulunmamasindan dolayi onerilen urun Mobil 1 ESP 0W-40 veya alternatif oneri olarak ta Mobil Super 3000 XE 5W-30dur. Bu 2 urunde de Dexos 2 spesifikasyonu vardir ancak Mobil Super 3000 XE 5W-30 Turkiye'de Opel ile yapilan anlasma geregi sadece Opel yetkili servislerine veriliyor, disarida satilmiyor.
    yani mobil in iki farklı 0w-40 yağı var. birisini kolaylıkla bulabiliyorsunuz ve 2010 yılından önce çoğu marka onaylıyor. ama 2010 yılından sonra üretilen ve esp formula 1 başlıklı başka bir 0w-40 yağı da var. onu bulmak imkansız gibi birşey. bu da teknik özellikleri;

bu ise amerika pazarındaki 0w-40 ın teknik özellikleri

işte 10w-60 ın da sanırım yine mobil in ya exxonmobil döneminde veya mobil amerika döneminde üretilmiş başka bir modeli daha var. işte o yağ sürekli sıkıştırmalı emmeli gömmeli vs. her şarta gayet iyi yanıtlar verebilir.

son resim ise özellikle bu konuda okuduklarından sonra çoğumuzun kesseler kullanmam diyeceği ve çok ince bildiğimiz 0w-30 yağı. işte yağ var yağ var. adamlar yarışlar için özel üretmiş. ama adı 0w-30. yağ filmi 204 C ye kadar kopmuyor;

bu da böyle bir dip not olarak tarihin yağ lekeli sayfalarına karışsın.

slowmotion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Madem yag konusu açıldi bende birsey sorayim. Bakim zamani 30000km olan aracin yagini 10binden 10 bine degismemizin maddiyat harici motora sorunu olurmu?
    Birde dizel 5 30 ile benzinli motor yagi 5 30 un yogunlugu aynimidir? (ornek icin 5w30 verdim, yag yogunluklarini,max ve min yag sicakliklarinin yaglamaya etkisini markalara gore karsilastirmasini nereden buluruz?)
    AmcaPolo

alperx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yağın motoru koruması fosfor ve çinkoya bağlıdır.
    emisyon da bu değerlere bağlıdır. bu oranlar ne kadar az ise çevreye o kadar az zarar verir.
    ve bu degerler ne kadar çok ise motoru o kadar çok korur.

mobil'de racing ve normal yağların arasındaki fark da budur zaten.

Mesela Valvoline Racing yağlarda da yüksek oranda çinko ve fosfor vardır ve bununla da övünür.

Araştırısanız bu konuda çok kaynak bulursunuz.

Yağ seçerken yağın ortalama çalışma sıcaklığını, gazlayınca ortalama kaç derece yağ sıcaklığına çıktığını ve motorun yağ soğutma sisteminin ne kadar etkili oldugunun da bilmek önemlidir.

Bi kere arabamı hem yarışırken hem de günlük gidip gelirken kullanacam diyorsanız termostatlı radyatörlü iyi bir yağ soğutma sistemi şart. zaten performanslı araçlarda fabrikasyon bu sistem genelde vardır. (porsche vs gibi)
    O yuzden bu tür araçlarda fabrikaya uymak en iyisidir. Çünkü fabrikada o motoru yapan mühendisler zaten motorun yatak boşlukları, silindir kapağı vs gibi tüm bölümler için uygun yağı belirlerler.
    Hayatta en hakiki mürşit ilimdir. - Mustafa Kemal ATATÜRK

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Chatin;

Öncelikle vermiş olduğun 5w30 ESP ve New life serisi örneğinde iki yağ arasındaki tek fark ESP formulanın DPF için özel olarak üretilen bir yağ olmasıdır. DPF'li araçlar için Dexos 2 speci aranır. Yağlama açısından bir fark yoktur. Sadece DPF 'nin daha verimli çalışması ve daha geç dolmasını sağlamak için ESP önerilir.

İkinci nokta ise;

Verdiğin mobil 1 racing 0w30'un bu başlıkta bahsettiğimiz HTHS değeri 3.3'tür. Yani bu başlık altında verdiğimiz yağların en düşüğü. Mobil 1'in bu başlık altında "aracımızı zorluyoruz, ama soğuk iklimde yaşıyoruz, ne kullanalım" diye soran arkadaşlar için ise Mobil 1 racing 0w50 var. Onda ise HTHS oranı 4.1... Racing serisinin en büyük özelliği yağın viskozite ile birlikte direncinin de düşük olması sebebiyle motor gücüne eksi bir etkisi olmaması ve aynı zamanda korumayı sağlamaya da devam etmesi. Tabi ki racing için kullanılan bu yağın kullanılacağı araçlarda bizim binek araçlarımızda olmayan çok gelişmiş yağ soğutucu sistemler de mevcut.

Mobil 1 Racing oils

Hths değerlerini sen karşılaştır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı slowmotion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Madem yag konusu açıldi bende birsey sorayim. Bakim zamani 30000km olan aracin yagini 10binden 10 bine degismemizin maddiyat harici motora sorunu olurmu?
    Birde dizel 5 30 ile benzinli motor yagi 5 30 un yogunlugu aynimidir? (ornek icin 5w30 verdim, yag yogunluklarini,max ve min yag sicakliklarinin yaglamaya etkisini markalara gore karsilastirmasini nereden buluruz?)
    Aynı viskozite ve aynı serideki dizel ve benzinli yağlarının viskozite olarak bir farkı yoktur. Ama içeriğindeki bazı katkı maddelerinde farklılıklar vardır.

30bin km oldukça uzun bir periyod. Ama üreticiler müşterilerin gözünü artık uzun bakım aralıkları ve düşük gösterilen bakım ve işletme maliyetleri ile boyamayı hedefliyorlar. Ben en fazla senede bir yağ değişimi öneririm. Kendi aracımda uyguladığım idealim 6 ayda birdir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mehmet Gazihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok aşırı beslemeli dizeller kullanıyoruz, çok yüksek turbo mili devirleri beraberinde çok yüksek turbo içi yağ ısılarına sebeb oluyor.. bunu turbodan kartere geri dönen yağı farklı yöntemlerle bi miktar soğutarak yarış müddetince hasar almadan kurtarabiliyoruz..

motor yağına harici bir takım müdahalelerle bu yüksek ısılarda yağ filminin kopmasını engelliyebilirmiyiz ?
    Merhaba Mehmet hocam;

Turbo yağ çıkışı tamamen yerçekimi ile olduğundan, basınç düşük olduğundan maalesef turbodan sonra yağ soğutucu koymak pek mantıklı bir seçenek olmuyor. Çünkü çıkışı daralan yağ, mil yatağında artan yağ basıncına sebep olup keçeleri patlatabilir. Veya yağ geçişini daha da yavaşlatıp yağın yatakta daha fazla kalmasına ve daha da çabuk ısınmasına sebep olabilir.

Turbo yağ dönüş hattı alüminyum boru ile, tıpkı direksiyon hidrolik yağı soğutma boruları gibi yüzey alanı geniş borular ile kartere dönene kadar bir miktar soğutulabilir. Ama turbo sonrası bir cooler kesinlikle akışı yavaşlatacak ve sorun çıkaracaktır.

Diğer taraftan, turboya gelen yağ, motorun genelindeki yağa oranla epey düşük miktarda kalır. Turbodan kartere dönen yağ karterdeki coolerdan dönmüş düşük sıcaklıktaki yağ ile birleşince kısa sürede soğuyacaktır. Bu yüzden doğrudan turbo çıkış hattını soğutmaktansa komple motor yağını soğutmak daha etkili bir çözüm olarak görünüyor.

Turbomuzda eğer su soğutma bağlı değilse su soğutma bağlanabilir. Veya su soğutmalı bir turboya geçilebilir.

Bu arada, sizin uyguladığınız yöntemleri merak ettim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Chatin;

Öncelikle vermiş olduğun 5w30 ESP ve New life serisi örneğinde iki yağ arasındaki tek fark ESP formulanın DPF için özel olarak üretilen bir yağ olmasıdır. DPF'li araçlar için Dexos 2 speci aranır. Yağlama açısından bir fark yoktur. Sadece DPF 'nin daha verimli çalışması ve daha geç dolmasını sağlamak için ESP önerilir.

İkinci nokta ise;

Verdiğin mobil 1 racing 0w30'un bu başlıkta bahsettiğimiz HTHS değeri 3.3'tür. Yani bu başlık altında verdiğimiz yağların en düşüğü. Mobil 1'in bu başlık altında "aracımızı zorluyoruz, ama soğuk iklimde yaşıyoruz, ne kullanalım" diye soran arkadaşlar için ise Mobil 1 racing 0w50 var. Onda ise HTHS oranı 4.1... Racing serisinin en büyük özelliği yağın viskozite ile birlikte direncinin de düşük olması sebebiyle motor gücüne eksi bir etkisi olmaması ve aynı zamanda korumayı sağlamaya da devam etmesi. Tabi ki racing için kullanılan bu yağın kullanılacağı araçlarda bizim binek araçlarımızda olmayan çok gelişmiş yağ soğutucu sistemler de mevcut.

Mobil 1 Racing oils

Hths değerlerini sen karşılaştır.
    5w-30 örneği ben vermedim Osman. Mobil'in cevabında geçiyor sadece. Özelliğini ben de biliyorum yoksa. Sen ana noktayı kaçırmışsın. Orada 0w-40 yağından bahsetmiştim daha ziyade. Yani aynı markanın farklı özelliklere sahip yağlar üretebileceğinden. Keza bu örneği 10w-40 yağlarda da görürüz. Ülkemizde yarı sentetik olanı satılmakta ama yurtdışında tam sentetik olanını bulabiliyoruz hatta motulda sanırım tam sentetik olanı da var ülkemizde bulabileceğimiz.

Yine 0w-30 örneğini buna istinaden vermiştim ki yanında 0w-50 olduğunu görerek verdim tabii ki. Senin yolladığın sayfaya bakıyordum zaten.

Aslında bir soru veya açıklama isteğim yoktu ama yine de açıklaman için teşekkürler

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu hortlaticam.motul yagin iyi oldugunu konusmustuk burda daha once.simdi yaga baktimda benimki 5-40 spesific yaziyor kutuda birde vw nin yag uygunluk kodlari var 502 vs gibi.bu yagi kullanmakla dogrumu yapiyoruz yani

Mehmet Gazihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    502 eskidi biraz, 505 hatta mümkünse 507 iyidir..

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi uzerinde 505 falanda yaziyor galiba kodlar siraliydi ama aklimda tutamadim okadarini. Vw tech ilkan abimiz isini biliyodur ilkan abi koyuyor yagi.hatta 10-40 koyulmustu daha once yag ikibin km olmustuki ziyan ettik degistirdik

imparatoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konu güzel yorumlar için üstadlara teşekkürler yağlarla ilgili bu kadar detay varken konuda;
    benimde bi sorum olacak nerdeyse tüm postları okudum 1.6 ies yorumu göremedim,kullanıma bağlı değişik seçenekler konuşulmuş magnatec 10-40 la ilgili benim sorum..
    5 yıldır aynı aracı kullanıyorum motor kondüsyonumda sıkıntı yok,lpg var 2 ay kadar oldu eksoz filitre header ne takılacaksa taktım sürekli gazlar bi durumumda yok bi kaç kez kesici görmüştür araç hepsi o..
    sorum şuki magnatec 10-40 kullanıyorum hiçte değiştirmedim bu hal kullanım yani adı sakin kullanım olsun tercihim doğrumudur..
    şimdiden teşekkürler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 54th540 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konu güzel yorumlar için üstadlara teşekkürler yağlarla ilgili bu kadar detay varken konuda;
    benimde bi sorum olacak nerdeyse tüm postları okudum 1.6 ies yorumu göremedim,kullanıma bağlı değişik seçenekler konuşulmuş magnatec 10-40 la ilgili benim sorum..
    5 yıldır aynı aracı kullanıyorum motor kondüsyonumda sıkıntı yok,lpg var 2 ay kadar oldu eksoz filitre header ne takılacaksa taktım sürekli gazlar bi durumumda yok bi kaç kez kesici görmüştür araç hepsi o..
    sorum şuki magnatec 10-40 kullanıyorum hiçte değiştirmedim bu hal kullanım yani adı sakin kullanım olsun tercihim doğrumudur..
    şimdiden teşekkürler.

10w40 viskozite tercihi uygun. Viskozite olarak stock 1.6ies'te 10w40, 5w40, 5w30 yağlar kullanılabilir. 10w40 yarı sentetiktir. Bence tam sentetik tercih edilmeli. Eğer ekonomi ön planda ise ve motor gündelik kullanılıyorsa 5w30 daha iyi soğuk marş koruması ve ekonomi sağlar. Ama motor arada sıkıştırılıyorsa 5w40 tam sentetik gündelik için hemen hemen her koşulda iş görür.

Yarı sentetik 10w40 magnatec alana kadar ben olsam çok yakın fiyatlara 5w40 tam sentetik castrol edge alırım. 55TL'ye 4 litre 5w40 tam sentetik castrol edge alınabiliyor.

Daha önce yarı sentetik kullanılan motorda tam sentetik kullanmama gibi bir mit de var. Ama hiçbir sakıncası yoktur. Güvenle kullanabilirsiniz. Özellikle yüksek sıcaklıklarda ve uzun değişim periyodlarında tam sentetik yağ, yarı sentetik yağdan çok daha iyi koruma sağlayacaktır.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    54th540 sorusuna ve o.b.k'nın cevabına ek olarak bende 10-40 kullanıyorum ama genelde devirli kullanıyorum. benim için tam sentetik 5w-40 uygun o zaman doğru mudur?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5-30 ile 5-40 ın ne farkı var su an benim aracımın kullandığı yağım aynı kalitesinde 5-40 kullansam ne değişir?kodları ne farkediyor sadece viskoziteye göre de değil sanırsam bu yağlar?birde kafadan sorayım koskoca audi madem sıcakta daha iyi koruma sağlıyor niye 5-40 koymamısta 5-30 koymus

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Low-Rider Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    54th540 sorusuna ve o.b.k'nın cevabına ek olarak bende 10-40 kullanıyorum ama genelde devirli kullanıyorum. benim için tam sentetik 5w-40 uygun o zaman doğru mudur?
    5w40 tam sentetik 10w40 yarı sentetik yağdan her şart altında daha iyi koruma sağlar.

Alıntı onur_26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5-30 ile 5-40 ın ne farkı var su an benim aracımın kullandığı yağım aynı kalitesinde 5-40 kullansam ne değişir?kodları ne farkediyor sadece viskoziteye göre de değil sanırsam bu yağlar?birde kafadan sorayım koskoca audi madem sıcakta daha iyi koruma sağlıyor niye 5-40 koymamısta 5-30 koymus

5w30 ile 5w40'ın soğuk korumasında büyük bir fark yokken özellikle yüksek sıcaklık dayanımları arasında epey fark var.

5w30, 0w30 gibi yağlar en üst ekonomi ve emisyon sınıfı yağlardır (A3/B3, A5/B5). Üreticiler tarafından gündelik kullanıcıların emisyon ve tüketim değerlerinin iyileştirilmesi için bu viskoziteler uygun görülmüştür. Öyledir de. Sıradan bir kullanıcı için 5w30 tam sentetik yağ yeterlidir zaten. Ben de kendi gündelik bindiğim, yüklemediğim, zorlamadığım aracımda 5w30 tam sentetik A5/B5 yağ kullanıyorum. Ama sürüşünüz veya aracınız standartların dışına çıkıyorsa o zaman farklı yağlar tercih etmek gerekir.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5w40 tam sentetik 10w40 yarı sentetik yağdan her şart altında daha iyi koruma sağlar.

5w30 ile 5w40'ın soğuk korumasında büyük bir fark yokken özellikle yüksek sıcaklık dayanımları arasında epey fark var.

5w30, 0w30 gibi yağlar en üst ekonomi ve emisyon sınıfı yağlardır (A3/B3, A5/B5). Üreticiler tarafından gündelik kullanıcıların emisyon ve tüketim değerlerinin iyileştirilmesi için bu viskoziteler uygun görülmüştür. Öyledir de. Sıradan bir kullanıcı için 5w30 tam sentetik yağ yeterlidir zaten. Ben de kendi gündelik bindiğim, yüklemediğim, zorlamadığım aracımda 5w30 tam sentetik A5/B5 yağ kullanıyorum. Ama sürüşünüz veya aracınız standartların dışına çıkıyorsa o zaman farklı yağlar tercih etmek gerekir.
    yazılım ve catback egzoz var.yazları faydası olur o zaman yağ sıcaklığı 110 ları buluyor sıkıştırınca.5-30 a göre sıkıntımıdır bu sıcaklık

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)