User Tag List

Sayfa 15/18 İlkİlk ... 51314151617 ... SonSon
339 sonuçtan 267 ile 285 arası

Konu: Maximum Yağ Sıcaklığı

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben aracimda 5 40 tam sentetik motul kullaniyorum son iki bakimdir oda motulden haberim yoktu benim vwtech ilkan ustaya gittigimiz icin orda motul var motulunde kalitesi belli iki dir onu kullaniyoruz. Aracim 130 bine yaklasti 5-40 kullanmak hala uygunmudur? Birde motulmu castrolmu diye sorsam hangisi tercih edilir sizce
    Bu soru ozellikle sana osman abi
    Bu arada ben su yag arabaya boyle etki etti bu boyle etti bu konuda herhangi bir tecrubem yok. Kista olsa yazda olsa herzaman araci calistirdiktan sonra anlik tuketim yuksekten basliyor 1.0 yada 0.9 seviyesine inmeden hareket etmem hararet oynamadanda gaza yuklenmem.

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben aracimda 5 40 tam sentetik motul kullaniyorum son iki bakimdir oda motulden haberim yoktu benim vwtech ilkan ustaya gittigimiz icin orda motul var motulunde kalitesi belli iki dir onu kullaniyoruz. Aracim 130 bine yaklasti 5-40 kullanmak hala uygunmudur? Birde motulmu castrolmu diye sorsam hangisi tercih edilir sizce
    Bu soru ozellikle sana osman abi
    Bu arada ben su yag arabaya boyle etki etti bu boyle etti bu konuda herhangi bir tecrubem yok. Kista olsa yazda olsa herzaman araci calistirdiktan sonra anlik tuketim yuksekten basliyor 1.0 yada 0.9 seviyesine inmeden hareket etmem hararet oynamadanda gaza yuklenmem.
    Motul'un hangi serisini kullanıyorsun bilmiyorum. Eğer 300V gibi yüksek seri bir yağ kullanıyorsan Castrol edge veya Mobil 1 serisinden üstündür. Ama standart seri yağlarını kullanıyorsan kaydadeğer bir farkı yok. Zaten fiyatta da kaydadeğer bir fark olmadığından standart seri kullanıyorsan bile yine Motul'a devam edebilirsin.

KM yükselse de aracın toleransları değişmez. KM'ye bağlı olarak oluşabilecek aşınmalardan kaynaklı yağ eksiltmelerini yağı kalınlaştırarak çözmeye çalışmak zaten başlı başına yanlış bir yaklaşımdır bana göre. Segman-gömlek toleransı artmış olabilir. Ama hala tüm kılcal aralıklar, turbo yağ beslemesi, subap hidrolik iticileri aynı toleransta yağa ihtiyaç duymaya devam ederler.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

utkunoa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hazır yağ konusu açılmış iken bende bir soru sormak ıstıyorum. İlk önce konuyu açan arkadaşın sorusunu cevaplayayım biz araçlarda 5-30 castrol kullanıoruz max 125 dereceye kadar cıkıyor yag sıcaklıgı max. sıkştrmnada. normal kullanımda 90 civarında geziyor.

soruma gelecek olur isek. yarın aracın yağını değiştreceğim scirocco 1.4 tsi 160hp servisin önerisi castrol edge 5-30w acaba sizin bi öneriniz varmıdır

teşekkürler
    1996 BMW E36 325i Sedan Turbo
    2008 BMW E92 M3
    2017 BMW F82 M4 Competition
    #unptuned

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Osman abi sanirim spesific serisiydi bu 505 kodlu gibi vw uyumlulugu yazan kutuydu yanlis hatirlamiyorsam.ozaman bir sikinti yok tesekkur ediyorum

penguinhakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı utkunoa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hazır yağ konusu açılmış iken bende bir soru sormak ıstıyorum. İlk önce konuyu açan arkadaşın sorusunu cevaplayayım biz araçlarda 5-30 castrol kullanıoruz max 125 dereceye kadar cıkıyor yag sıcaklıgı max. sıkştrmnada. normal kullanımda 90 civarında geziyor.

soruma gelecek olur isek. yarın aracın yağını değiştreceğim scirocco 1.4 tsi 160hp servisin önerisi castrol edge 5-30w acaba sizin bi öneriniz varmıdır

teşekkürler
    İntercooler siz çözemezsin bunu ecufast yazılım varsa , en azından ben çözemedim
    1.4 TSI GTX28 Loading...

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

teşekkürler
    120-130 dereceler limit ısılardır benim görüşüm. Bu derecelerde tam sentetik motor yağı yeterli koruma sağlar ama bu sıcaklıkları sıklıkla göstermek yağın ömründen çalar. Aynı yağ ile 15.000 km kullanım dayanamayabilir diye düşünüyorum.

Güvenli limit 110 derece diyelim. Eğer araç için 5w-40 öneriliyorsa geçmenizde yarar var özellikle yaz aylarında.

I-HANN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benimde şöyle bir sorum var

şantiyemizde iveco euro kargo araçlarımız kıtapcıklarında ve servisindeki tavsiye edilen yağ

ACEA E4 5w30

Ford Cargo 2532 kamyonlar içinse

acea e7- apı cı-4 10w 40

her iki araclarda 30 ar adet var. biz yağlarını 250-300 saatte bir değiştiriyoruz ( ağır tonaj ve rolantide çok çalışıyor )

bu sınıflarda buldugumuz lukoil avantgarde 5w30 ve 10w40 war

fiyat olarak daha uygun ve yerine kullanabilceğimiz başka bir yağ varmı ?
    “Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @I-HANN;

E4 ve E7'de kalmanız gerekiyor. İkisine aynı yağı kullanmanızı önermem.

Lukoil gibi bir kaç markadan daha fiyat alınabilir, kadoil vs gibi. Hangi şartlarla ve hangi fiyatlarla alıyorsunuz bilmiyorum. Ama spot piyasadan peşin toptan alışlarda fiyat uygun hale gelebiliyor.

Teknik gereksinimleri biliyorsunuz zaten. Bu şartları sağlayan güvenilir her marka işinizi görür. Zaten oldukça sık değişim yapıyormuşsunuz. Ne lukoil ile, ne de benzer başka markalarla uygun yağı kullandığınız takdirde sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hazır yağ konusu açılmış iken bende bir soru sormak ıstıyorum. ...

teşekkürler
    5w30 genel amaçlı emisyon ve tüketim odaklı bir yağdır. Standart bir sürücünün işini görür. Eğer motorda veya yazılımda modifikasyon varsa, katalizör iptal edilmişse, aracın limitlerini sık sık zorluyorsanız 5w40 bir yağ seçmenizde fayda var.

Günkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maximumu sıcaklığı ulaşıldığı zaman en cok basıncı saglıcak olan yagı en basit şekilde nasıl anlayabiliriz.

80 derecede mesela 10-40 mı yoksa 10-60 mı daha cok basınç basar nedeni vizikoteydi galiba o mudur ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Günkut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maximumu sıcaklığı ulaşıldığı zaman en cok basıncı saglıcak olan yagı en basit şekilde nasıl anlayabiliriz.

80 derecede mesela 10-40 mı yoksa 10-60 mı daha cok basınç basar nedeni vizikoteydi galiba o mudur ?
    Tüm yağların TDS(technical data sheet) teknik dataları yayınlanır. Bu dataların en başta geleni 40°'de ve 100°'deki viskozite değerleridir. 100° standart bir motorun çalışma esnasındaki ortalama yağ sıcaklığı olarak kabul edilir. Eğer 100°'de en yüksek basıncı istiyorsanız 100°'de en yüksek viskoziteli(cst) yağı tercih etmeniz gerekir. Bu da kaba tabirle en kalın yağdır. İkinci rakam ne kadar büyürse cst@100° o kadar artar.

Ancak önemli olan en yüksek basıncı elde etmek değil, hem soğukta, hem sıcakta, uygun, doğru basınçta çalışan en stabil yağlamayı sağlayan yağı seçmektir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    10w-40 değil bizim araçlara tavsiye edilen.

Önerilen ilk viskozite aralığı 5w-40, ikincisi 0w-40 dır.

Tam sentetik iyi marka her yağ olur bu dediğim 2 aralıkta.
    Servis geçmişlerine baktım, bir kere 10w-40 koyulmuş diğerleri 5w40 dediğin gibi.
    15k bakım aralığı olan araçta 7500de bir kere yağ değişimi yapıyorum yinede tam sentetik almalımıyım sizce?
    Golf MKVII 1.6 Tdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yari sentetik ve tam sentetik yagi karistirip koysak bi sknti olur mu acaba? Yaglar castrol 5 40 ve 10 40.normal bir aracta kullanabilir miyiz cok zarari olur mu .ornegin 1.6 benzinlide

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yari sentetik ve tam sentetik yagi karistirip koysak bi sknti olur mu acaba? Yaglar castrol 5 40 ve 10 40.normal bir aracta kullanabilir miyiz cok zarari olur mu .ornegin 1.6 benzinlide
    İki farklı yağı karıştırmanı önermem. Tam sentetik yağa yarı sentetik veya mineral bir yağı katarsan o da artık yarı sentetik olur. Ama elde yarım tam sentetik yağ varsa, araçta da yeni doldurulmuş yarı sentetik yağ varsa, her iki yağ da boşa gitmesin diye yapılabilir belki.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Osman abi bi soru daha sormak istiyorum.ben motul spesific kullandigimi soylemistim 300v degilse pek fark yok demistin.az once mobil 5w40 esp fiyati sordum 100 tl dediler.peki castrol edge mi mobil1 mi dersem hangisini tavaiye edersin.ben yorumuna gore yagi falan kendim alicam oyle degistirecegim
    Edit esp icin 5w40 yokmus 5w30 varmis.aracta yag eksiltme yok 130 k da oldu.acaba 5w30 un farki nedir yoksa castrol edge 5w40 mi kullanmaliyim

Brosure sanirim bana gule gule demis

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Osman abi bi soru daha sormak istiyorum.ben motul spesific kullandigimi soylemistim 300v degilse pek fark yok demistin.az once mobil 5w40 esp fiyati sordum 100 tl dediler.peki castrol edge mi mobil1 mi dersem hangisini tavaiye edersin.ben yorumuna gore yagi falan kendim alicam oyle degistirecegim
    Edit esp icin 5w40 yokmus 5w30 varmis.aracta yag eksiltme yok 130 k da oldu.acaba 5w30 un farki nedir yoksa castrol edge 5w40 mi kullanmaliyim
    İstanbul iklim şartlarında 0w30 kullanmana gerek yok. 5w30 standart sürücü yağıdır. Eğer ben sıkıştırmam, stok binerim, üzmem dersen 5w30 işini görür. Ama durum böyle değilse, yer yer sıkıştırıyorsan ve/veya aracın stock değilse, modifiye veya yazılım varsa, 0w40 bile bence İstanbul iklim şartlarında 5w40 varken pek tercih edilmez. Çünkü 5w40, 0w40'tan bile genelde 100 derecedeki vizkosite değerlerinde daha üstün. 5w30'la kıyaslamıyorum bile. Bu da üst sıcaklık değerlerinde daha iyi koruma demektir.

Castrol edge 5w40 piyasada çok uygun fiyatlara bulunabiliyor. Mobil'deki dengi mobil super 3000 5w40. Mobil1 serisinde 0w40 var, 5w50 var. Motul spesifici kaça alıyorsun bilmiyorum. Eğer 100TL'nin üstündeyse 60-70 TL civarına mobil-castrol 5w40'ları da kullanabilirsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi aracim stok ama bazen sikistirdigimizda olmuyo degil tabi.motul 100 tl civari idi sanirim.
    Ozaman benim icin edge 5w40 veya 20 tl daha ucuz olan mobilin esp olmayan 5w40 serisini alacagim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi aracim stok ama bazen sikistirdigimizda olmuyo degil tabi.motul 100 tl civari idi sanirim.
    Ozaman benim icin edge 5w40 veya 20 tl daha ucuz olan mobilin esp olmayan 5w40 serisini alacagim
    Bana her zaman tam sentetik, uygun viskoziteli ve uygun fiyatlı yağı alıp pahalı olanda yapacağımdan daha sık yağ değişimi yapmak daha makul ve akılcı gelmiştir. Kaldı ki mobil super 3000 5w40 da gayet kaliteli bir yağdır. DPF vs için uygun son nesil yağlardan değil o kadar...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu yaglar tam sentetikti sanirim.bende zaten 10 bini beklemeden hep degistiriyorum.genelde servise gidiyodumda bu sefer yagciya yag ile yag filtresini degistirticem digerlerini ben halledicem.castrol yada mobili koyariz yola devam ederiz.sahol abi yardimci oldugun icin

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)