User Tag List

Sayfa 3/18 İlkİlk 1234513 ... SonSon
339 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Maximum Yağ Sıcaklığı

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mobıl 10/60 la castrol 10/60 farklımı mobılde eskımış motorlar ıcın gıbı bıse yazıordu galıba

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sword Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mobıl 10/60 la castrol 10/60 farklımı mobılde eskımış motorlar ıcın gıbı bıse yazıordu galıba
    #10 nolu postta karşılaştırdım.

Her ikisi de aynı amaç için üretilmiş yağlardır.

Hem eskimiş motorlarda yağ eksiltmesini önlerler, hem de performans motorlarında yüksek sıcaklıklarda koruma sağlarlar. Her iki amaç için de kullanılabilir.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabıkı son yıllarda emısyon en onemlı deger oldu ama 0-30 delı edıyor adamı,5-30 yada 0-40 mısss
    BMW de 5-50 falan kullansam dıyorum?Hem yag sıcaklıgı belkı duser,cok ısınıyor cunku...

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    liqui moly 10w40 MoS2 kullanıyorsun sanırım.

Kaliteli yağdır. Ama bu modeli yarı sentetiktir. Sıcakta 14.4 Cst, soğukta 98 Cst ile ortalama bir kullanıcı için yeterli koruma sağlar. Ama araç yüklü ise veya limitlerde kullanılıyorsa üst sıcaklıklarda yetersiz kalabilir. Soğukta iyidir. Yarı sentetik yağla da zaten ancak bu kadar olur.

Ayrıca MoS2 (molybdenum sulfide) ile sürtünmeyi azaltan bir katman oluşturduğunu iddia ediyor. Ama bu çok eski bir iddia. Moly'nin bu katkı maddesi genelde gres olarak kullanılıyor.
    Aynen abi mos2 kullanıyorum...

Açıklaman için teşekkür ederim...

Arabam stock arasıra roll geceleri haric sürekli olarak sakin kullanıyorum...

Tam sentetiğe geçmemi tavsiye edermisin yoksa bu sekilde devam edeyimmi ?

Tam sentetiğe geçmemi tavsiye edersen hangi marka ve hani incelikte yağa geçmemi tavsiye edersin ?
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabıkı son yıllarda emısyon en onemlı deger oldu ama 0-30 delı edıyor adamı,5-30 yada 0-40 mısss
    BMW de 5-50 falan kullansam dıyorum?Hem yag sıcaklıgı belkı duser,cok ısınıyor cunku...
    5w50 aslında tam iki arada bir derede kalanların yağı

100 derecede 17.5 Cst ile hemen hemen ortalama bir 10w40 kadar kalın, daha fazla değil.

Ben kışın 10w60 fazla kalın geliyor diye kullanmıştım. Memnun kalmıştım. Yağ sıcaklığı bu şekilde kontrol altına alınabilir. Viskozite değerleri de gayet amaca uygun. Sıcakta aşırı kalınlaşmıyor. Soğukta da hemen hemen tüm tam sentetikler civarında koruma sağlıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkred Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen abi mos2 kullanıyorum...

Açıklaman için teşekkür ederim...

Arabam stock arasıra roll geceleri haric sürekli olarak sakin kullanıyorum...

Tam sentetiğe geçmemi tavsiye edermisin yoksa bu sekilde devam edeyimmi ?

Tam sentetiğe geçmemi tavsiye edersen hangi marka ve hani incelikte yağa geçmemi tavsiye edersin ?
    Yağ değişim aralığın çok uzun değilse, tam sentetiğe özellikle geçmeni gerektirecek bir durum yok gibi. Tabi liqui moly'yi kaça alıyorsun, ve tam sentetik diğer viskoziteleri de bulabilir misin bilmiyorum. Ama şunu söyleyebilirim, bu yağ özellikle çok sıkıştırırsan ve uzun süreli sıkıştırırsan filmi koparabilir. Yağ filmini tabi ki Yok ben o kadar sıkıştırmıyorum dersen devam et. Aksi takdirde 5w40 ile açılışı yapıp yetmezse zorlamana, yüklenmene, sıkıştırmana göre 5w50 denenebilir.

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yağ değişim aralığın çok uzun değilse, tam sentetiğe özellikle geçmeni gerektirecek bir durum yok gibi. Tabi liqui moly'yi kaça alıyorsun, ve tam sentetik diğer viskoziteleri de bulabilir misin bilmiyorum. Ama şunu söyleyebilirim, bu yağ özellikle çok sıkıştırırsan ve uzun süreli sıkıştırırsan filmi koparabilir. Yağ filmini tabi ki Yok ben o kadar sıkıştırmıyorum dersen devam et. Aksi takdirde 5w40 ile açılışı yapıp yetmezse zorlamana, yüklenmene, sıkıştırmana göre 5w50 denenebilir.
    Rolle cıktığımızdada en fazla 5 km gazlıyoruzdur abi onun dısında sürekli ekonomik kullanmaya çalışıyorum zaten...Aracımı aldığım arkadaşım lıuqı moly kullandığını söylemişti bende aracımın bakımlarını yapan ustama gittiğimde onunda aynı yağı kullandığını görünce değiştirmedim...Kutu olarak satın almıyorum büyük yağ varilinden dolum yapıyorlar o yüzden fiyatı tam olarak bilmiyorum Yağ değişim aralığımda max 1 yıl yada 7000 km de bir değişim yapıyorum...
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

boranaydogmus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o.b.k engin bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Arabasıyla ilgilenen insanların ben de dahil yağ seçimi konusunda doğru bilgiye ne kadar ihtiyaç duyduğumuz ortada. ***** ben de size yağ konusunda bir soru soracağım. Aracım BMW 320i 97 model m52 motor ve 147 binde. Kırşehir'de ikamet ediyorum ve iklim şartları hemen hemen Ankara'yla aynı. Yağ değişiminde 5w-40 castrol edge koydum ve 5 bine yakın bindim. Bir terslik sezmedim ama sormak istediğim doğru vizkoziteleri kullanmışım yoksa hangi vizkoziteleri kullanmalıyım? Bir de castrol'ün kurum bıraktığı söylentileri dolaşıyor bir dahaki yağ değişiminde mobil1 kullanmayı düşünüyorum. Sizin yorumunuz benim için yönlendirici nitelikte olacak. Şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı boranaydogmus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o.b.k engin bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Arabasıyla ilgilenen insanların ben de dahil yağ seçimi konusunda doğru bilgiye ne kadar ihtiyaç duyduğumuz ortada. ***** ben de size yağ konusunda bir soru soracağım. Aracım BMW 320i 97 model m52 motor ve 147 binde. Kırşehir'de ikamet ediyorum ve iklim şartları hemen hemen Ankara'yla aynı. Yağ değişiminde 5w-40 castrol edge koydum ve 5 bine yakın bindim. Bir terslik sezmedim ama sormak istediğim doğru vizkoziteleri kullanmışım yoksa hangi vizkoziteleri kullanmalıyım? Bir de castrol'ün kurum bıraktığı söylentileri dolaşıyor bir dahaki yağ değişiminde mobil1 kullanmayı düşünüyorum. Sizin yorumunuz benim için yönlendirici nitelikte olacak. Şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılar.
    Rica ederim.

M52'de eğer yağ eksiltme yoksa 5w40 çok doğru bir seçim olur. Castrol'ün kurum bırakacağını veya kurum oluşumuna sebep olacağını sanmam. Eğer araç yağ yakmıyorsa yağ sebebiyle kurum biraz zor oluşur.

Mobil1'de 5w40 yok. Mobil1 0w40 da biraz eksiltmeye sebep olabilir. Ama Mobil super3000 5w40 tam sentetik var. O da işinizi görür. Hem de çok uygun fiyatlıdır. Daha dün bir arkadaşıma 55TL'ye 4 litreliğini aldık. Tam sentetik bir mobil için güzel bir fiyat.

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı viskozite değerine sahip 2 farklı marka/model yağın zaten 40 derece ve 100 derecedeki viskozite oranları aşağı yukarı aynı olmaz mı zaten?

Ben yağın dayanıklılığının HTHS değeri ile anlaşılabileceğini biliyordum. High temperature high shear zaten yüksek sıcaklıkta yağın özelliğini korumasını mpa cinsinden belli eder, ki bu 150 derecede ölçülür, yanlış mıyım?

Şöyle bir örnekle kanıtlayabilirim, Mobil 1 0w-40 kullanıyodum, HTHS @ 150C = 3.7 mpa.s iken, yağ ısım 130-140 derecelere ulaşıyordu. Ardından Motul 5w-40 300v ye geçtim ve bu yağın HTHS oranı 4.37 mpa.s, ve yağ ısım hava şartlarına göre 100-110 dereceyi geçmiyor. Motul soğukken biraz daha kalın ama iki yağında sıcakkenki viskozite değerleri aşağı yukarı aynı.

Edit: Konuyu açan arkadaşın da sorusuna cevap verelim, bahsettiğiniz sıcaklıklar gayet normal değerler bence, ki Mobil 1 devirli kullanılan araçlarda (0w-40dan söz ediyorum), ısınmaya ve eksiltmeye yatkın bir yağdır, bu sebepten bence bir sıkıntı yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı viskozite değerine sahip 2 farklı marka/model yağın zaten 40 derece ve 100 derecedeki viskozite oranları aşağı yukarı aynı olmaz mı zaten?

Ben yağın dayanıklılığının HTHS değeri ile anlaşılabileceğini biliyordum. High temperature high shear zaten yüksek sıcaklıkta yağın özelliğini korumasını mpa cinsinden belli eder, ki bu 150 derecede ölçülür, yanlış mıyım?

Şöyle bir örnekle kanıtlayabilirim, Mobil 1 0w-40 kullanıyodum, HTHS @ 150C = 3.7 mpa.s iken, yağ ısım 130-140 derecelere ulaşıyordu. Ardından Motul 5w-40 300v ye geçtim ve bu yağın HTHS oranı 4.37 mpa.s, ve yağ ısım hava şartlarına göre 100-110 dereceyi geçmiyor. Motul soğukken biraz daha kalın ama iki yağında sıcakkenki viskozite değerleri aşağı yukarı aynı.
    Bu başlıkta ilk sayfadaki örneklerde de görülebileceği gibi aynı SAE viskozite endeksine sahip olmasına rağmen epey farklı Cst değerlerine sahip yağlar var. Özellikle 40 derece değerinde örneğin 10w60 mobil ve castrol yağları kıyasladığımızda 25 Cst gibi bir fark var. Yani genel olarak SAE viskozite endeksi bir gösterge olsa da özellikle farklı marka aynı SAE viskoziteli yağlar kıyaslanırken 40 ve 100 derecedeki Cst değerlerine de bakmak gerekir.

Dayanıklılık HTHS ile ölçülür. Doğrudur. Yüksek HTHS yüksek dayanıklılık ifader ederken düşük HTHS ise düşük yakıt tüketimi anlamına gelir.

Bu başlıkta daha çok kullanım şartlarına göre yağ tavsiyesinde bulunduğum için, başlığın kendisi de yağ sıcaklığı olduğu için sıcaklığa göre viskozite değerleri üzerinden anlatım yaptım. Dayanıklılık esas alındığında ona göre de değerlendirme yapılabilinir.

Diğer yandan bahsi geçen yağların hemen hemen hepsi A3/B3 ve A3/B4 kategorisi sentetik yağlar olduğundan hemen hemen hepsi yüksek HTHS'ye sahip dayanıklı yağlardır.

Yüksek HTHS'ye sahip yağlar arasında da bir dayanıklılık kıyaslaması yapılacak olursa mpa.s değerleri kıyaslanabilir. Ama genel olarak 100 derecedeki Cst cinsinden viskozite değeri HTHS değeri ile orantılı olacaktır.

Örneğin verdiğiniz mobil 0w-40 ile motul 5w-40 örneğinde iki yağın 100 derecedeki Cst değerleri arasında da HTHS değerleri ile aynı doğrultuda bir fark vardır.

Sonuç olarak, gerek 100 derecedeki viskozite değerleri, gerekse 150 derecedeki HTHS değerleri bize özellikle yüksek ısıda yağın işlevselliği, dayanımı ile ilgili bilgi verir.

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkürler ayrıntılı cevabınız için,

Ben maksimum yağ sıcaklığı konusu olduğu için HTHS yi gündeme getirdim. Çünkü ne kadar yüksek HTHS, o kadar fazla dayanım = o kadar düşük yağ ısısı anlamına geliyor diye düşünmekteyim.

Geçen mesajımda verdiğim örneği daha ayrıntılı göstereyim okuyan arkadaşlarada yardımcı olalım

Mesela mobil 1 0w-40 ın teknik özellikleri

Mobil 1 0W-40
    SAE Grade 0W-40
    Viscosity, ASTM D 445
    cSt @ 40ºC 80
    cSt @ 100ºC 14.3
    Viscosity Index, ASTM D 2270 187
    Sulfated Ash, wt%, ASTM D 874 1.2
    HTHS Viscosity, mPa-s @ 150ºC, ASTM D 4683 3.6
    Pour Point, ºC, ASTM D 97 -54
    Flash Point, ºC, ASTM D 92 236
    Density @ 15ºC kg/l, ASTM D 4052 0.855

Bu da motul 5w-40 ın özellikleri

Viscosity grade SAE J 300 5W-40
    Density at 20°C (68°F) ASTM D1298 0.895
    Viscosity at 40°C (104°F) ASTM D445 74.2 mm²/s
    Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 13.1 mm²/s

HTHS viscosity at 150°C (302°F) ASTM D4741 4.53 mPa.s
    Viscosity Index ASTM D2270 180
    Pour point ASTM D97 -36°C / -33°F
    Flash point ASTM D92 216°C / 420°F
    Sulfated ash ASTM D874 1.17% weight
    TBN ASTM D2896 10.3 mg KOH/g

Yani aslında demeye çalıştığım, viskozite motul un daha kalın gibi gözükse de, 40 derece de de, 100 derece de de daha akışkan gözüküyor. Üstelik hths değeri yani ısıya dayanımı mobil e göre çok daha fazla, + olarak kendi subjektif testimde aradaki ısı farkı da ciddi oranda bulunuyor.

Ben özellikle bu 2 yağ üzerinde örnek verebiliyorum çünkü araştırıp deneyerek kullandığım 2 model olduğundan ötürü bu 2 yağ hakkında net konuşabiliyorum.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    200 liranın daha üstünde olsada motül 300v(5-40) mi koyarım katliama devam ederim
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler ayrıntılı cevabınız için,
    ...

Yani aslında demeye çalıştığım, viskozite motul un daha kalın gibi gözükse de, 40 derece de de, 100 derece de de daha akışkan gözüküyor. Üstelik hths değeri yani ısıya dayanımı mobil e göre çok daha fazla, + olarak kendi subjektif testimde aradaki ısı farkı da ciddi oranda bulunuyor.

Ben özellikle bu 2 yağ üzerinde örnek verebiliyorum çünkü araştırıp deneyerek kullandığım 2 model olduğundan ötürü bu 2 yağ hakkında net konuşabiliyorum.
    Benim baktığım TDS'de Motul'un değerleri bu şekilde değildi. Sanırım farklı bir TDS'ye baktım. Sizin verdiğiniz değerler üzerinden değerlendirelim.

Yalnız HTHS değerlerini kıyaslarken bir ayrıntıyı atlıyorsun bence. O da ölçüm standartları. Mobil'in kullandığı D4683 ölçüm standardı ile Motul'un kullandığı D4741 ölçüm standardı birbirinden farklı sonuçlar verir genelde. 100 derecedeki viskozite kıyaslamasında mobil önde iken, daha düşük bir viskozite ile Motul'un HTHS değerinin daha yüksek çıkması bu ölçüm standartlarının farklılığından da kaynaklanabilir. Özellikle D4741 ölçüm standardı içten yanmalı motorlarda basınç altında çalışan yüzeyler için pek tercih edilmez.

Ama şu var ki kullandığın yağlarda özellikle yağ sıcaklığında bu denli bir fark görmüşsen araştırmaya değer bir durum var demektir ortada. Ve bu ölçüm standartları farklı olsa bile örnek verdiğin yağlarda Motul'un halen Mobil'den daha dayanıklı olduğunu gösterebilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben performanslı araçların motul 300v kullanmasını tavsiye ediyorum
    aşağıda yağ grupları ve hangi yağlar hangi grupta olduğunu gösteren tablo var. şuan için türkiyede bulunan en iyi yağ motul gibi görünüyor. sıcaklık konusunda henüz çok detayıyla inceleyemedim ama daha önce daha dayanıklı olduğunun testlerini izlemiştim.

Grup I - mineral
    Grup II/II+ - hydrocrak (VI <120)
    Grup III - hydrocrack (VI >120, Mineral kökenli "Sözde Sentetik")
    Grup IV - polyalphaolefin (insan yapısı Sentetik)
    Grup V - Ester & benzeri tam sentetik maddeler (Ester veya Polyolester, super üstün seviye Sentetik, jet uçak motorları için).

Redline (Grup V Polyester)
    Motul 300V (Grup V)
    Motul 8100 E-Tech 0W40 (Grup IV/V Karışımı)
    Mobil 1 (Grup IV)
    Motul 8100 xcess 5w40 (Grup IV) ~$59 - (* O paraya alınabileceklerin en iyilerinden biri)
    Alman Castrol SynTec 0w30 (Grup IV)
    Amerikan Castrol SynTec 5w40 (grup III) (Bazı kaynaklara göre içinde Grup 4 de var)
    Castrol Edge Sport 5w30 veya 10w60 (Grup III)
    Motul 4100 Turbolight (Grup II?)

ve bu videodaki gibi belki 200 tane video var daha hiç motul gibi dynoda fark yaratan bi video testi görmedim diğer yağlarda. ancak videoların güvenilirliğini bilemem.

BORKED
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motul'daki durumu biraz araştırdım. Ve mobil ile motul arasında baz yağlardaki POE / PAO farkının buna sebep olabileceğini gördüm. POE, yani polyester bazlı, motulun kullandığı baz yağ ısıyı daha iyi absorbe edebiliyor. Bu nedenle de ısı transferinin yoğun olduğu klima yağı gibi ihtiyaçlarda da kullanılıyor.

Safak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor yağlarına çok yabancıyım, gerçekten harika bir konu olmuş.

4cyl 16v... 10.5:1 sıkıştırmalı motorum... Normal kullanımda 84-90 arası yağ sıcaklığında seyrediyor...

Sürekli sıkıştırıldığına 110 civarına ulaşabiliyor yağ sıcaklığı... geçebiliyorda.

Kitapçık şöyle diyor... Aynen fotosunu çekip koyuyorum.

Teşekkürler.

Motul tam sentetik 5w-40 önerenler var? Sence nasıl bir yağdır?
    Senin önerin ne olur? marka ve derece.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Safak-e30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motor yağlarına çok yabancıyım, gerçekten harika bir konu olmuş.

4cyl 16v... 10.5:1 sıkıştırmalı motorum... Normal kullanımda 84-90 arası yağ sıcaklığında seyrediyor...

Sürekli sıkıştırıldığına 110 civarına ulaşabiliyor yağ sıcaklığı... geçebiliyorda.

Kitapçık şöyle diyor... Aynen fotosunu çekip koyuyorum.

Teşekkürler.

Motul tam sentetik 5w-40 önerenler var? Sence nasıl bir yağdır?
    Senin önerin ne olur? marka ve derece.
    Motul'un değerlerini arkadaşlar ekledi, gördük. Bence gayet güzel değerleri var. Ama sanırım fiyatı epey yüksek. Fiyat yüksek gelirse 5w40 diğer tam sentetik yağlar seçilebilir.

110 dereceye kadar bence 5w40 yağlar yeterli koruma sağlar. Ama daha da üst sıcaklıklara ulaşıyorsa mobil1 5w50 kullanılabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    senin işini mobil1 5-40 görür. fiyat olarak uygundur.

ancak motul biraz pahalı yağdır. 8100 leri var grup IV olan. onlar biraz uygun gibi. ama grup V serisi 300v 5-40 2 litresi 80 tl filan. yani 5 litre alan bir araç olsa 3 kutu çok pahalıya gelir.

yani sürekli yarışmıyorsan 300v ye masraf etmene gerek yok mobil1 iyidir.

ama sürekli gazlıyorsan motulun üzerinde zaten sürekli redline gezen araçlar içindir diye yazıyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)