User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arasý

Konu: 1.0 EcoTSI DSG Ýbiza Ýncelemesi

Çöllü - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    39
    Þehir
    Ýstanbul/Balýkesir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

1.0 EcoTSI DSG Ýbiza Ýncelemesi

Merhaba Dostlar;

öncelikle herkese keyifli paylaþýmlar iyi forumlar dilerim, aslýnda çook uzun zaman önce açmam gereken bir konuydu fakat þimdi fýrsat bulup, þu an açabiliyorum;

Konumuz: Özelliklede Türkiye gibi vergi boyunduruðu altýnda ezilerek küçülmüþ motor hacimlerinden üretilen beygirlere alýþýlamayan, yadýrgayan ve þüphe içinde "yokuþta çekiyormu" sorusunun tek muhatabý olan 1.0 Eco TSI Motor ve diðer modellerden aþina olduðumuz (7ileri) DSG Birlikteliði..

Aslýnda bu zamana kadar çok yazan çok çizen bu konu gibi yorumlarýný anlatan bir çok arkadaþýmýz oldu, bu konunun farký ne diye soracak olursanýz, biraz daha matematikten uzak (söylediklerimizin hepsinin sebebi matematik onu yok sayamayýz, anlatýrken kafa karýþtýrmamak amaç) sade-basit, amiyane tabirle; sanayi jargonuyla anlatmaya çalýþacaðým..

Aracýmýz Bu; Þu an çoktan Satýlmýþtýr, SEAT'ýn izmir yetkili satýþ ve servis sorumlusu olan MBU da 2-3 ay önce görmüþ olanlar tanýyacaklardýr.. (Hoþ benim bindiðim Apollo Mavisiydi Ama onun Fotoðraflarýný Bulamadým)

Ýbizayý uzaktan beri tanýyan; 2012 Sicabýyla (1.2TSI ibiza Style) uzun kýsa maceralar yaþayan þahsým 2015 deki makyajý görünce wayyy güzel olmuþ dedim;

iki parçalý ön kokpit yerini daha bütün ve yekpare olan ve bütünlük algýsý oluþturan tek göðüse býrakmýþ, kalorifer üfleçleri daha bir dýþarýda ve göze gelir halde birde konumlarý eskisine göre daha güzel en azýndan tam açtýðýnýzda aðzýnýza basýnçlý hava tutmuþ hissi uyandýrmýyor, renkli ve geniþ ekran, daha ince ve þýk direksiyon, eskiden direksiyon altýnda duran kumandalarýn direksiyonun üzerine gelmesi beni etkileyen bi kaç güzel unsur, haricen ibiza ayný ibiza koltuklar diz ve baþ mesafeleri ve diðer açýdan ayný araç.. DSG yi kullananlar bilir hangi araçta olursa olsun size yorgunluk yaþatmaz hatta 'su gibi' sürüþ deneyimi saðlayan çift kavrama sayesinde ne zaman viteþ deðiþtirdiðini bile anlamazsýnýz çok odaklanmazsanýz devir göstergesine yada motor sesine..

DSG yi ve ibizayý bi çok kere bi çok yerde anlattýk bu yüzden onlarý bir kenara býrakýp, 1.0 Eco TSI motoruna odaklanmak istiyordum, nedir ne deðildir, hakikaten 110 BG lik bir güç üretebiliyormu?, bunun ne kadarýný yola yansýtabiliyor? tamam 110 bg hadi yerede yansýttý bu gücü ama kaðýt üzerindeki 3-4 lt lik fabrik yakýt verileri abartýmýydý yada ne kadar gerçek ? bu nedenle açtým kaputu; nev-i Þahsýna münhasýr beyfendiyle tanýþalým diye, zira VAG grubu argeleri için çocuðunu kesti nerdeyse bu motoru bu hale getirebilmek için

Açtým, ama açmaz olaydým, birde baktým-ne göreyim, gene affýnýza sýðýnarak "kelebek ve at iliþkisi" kaputun altýndaki görüntü.. altta kocaman bir DSG þanzuman, üzerinde Çamaþýr makinasý tamburu kadar bir motor Sayýn 1.0 Eco TSI..

200 nm/Torka sahip üç silindirli bu ufak cep herkülünün 9.3 Saniyede 1150-1200kg aðýrlýðýndaki bu ibiza kasasýný 100 km/h hýzýna çýkartacaðýný söyleseler, binmeden bende inanmazdým zira hepi topu üç tanecik silindiri mevcut..

Neyse efenim, þaþýrmayý bi kenara býrakýp atladýk 1.0 ibizamýza, bir ben, bir satýþ danýþmaný, bir eþim birde Toprak efe.. sýfýrlayýp yakýt ortalamalarýný takýp emniyet kemerlerimizi yaktýk sinyalimizi düþtük yola, izmir MBU yu bilenler için anlatýnca güzergah canlanacaktýr gözlerinde, Basmaneden açýlan yeni tünelin kavþaðýndan buca tarafýna doðru gidiþ 13 geliþ 13 yaklaþýk 26-27 km lik bir parkurdu ve Günlerden cumartesi Saatlerdende 6 idi, yani orda yaþasanýz kendi arabanýzla o güzergahta iþiniz olsa bile erteleyeceðiniz bir gün ve saat.. Aracý zaten biliyorduk da bu bbir-sýfýr da neymiþ arkadaþ böyle, basýyorsun gidiyor, gazdan çekiyorsun burnu üstüne dikiliyor, dsg ile saðladýðý uymdanmý yoksa harbiden çocuðunu kesmelerine deðecek bir maheretle AR-GE yapýldýðý içinmidir bilinmez, ilk 6. dakikadan sonra gereksiz bi güven, zorlama bi þýmarýklýk, bi saðdan sollama ,bi makas atma, bi haddini bildirme isteði uyanýyor insanýn ruhi muhteviyatýnda, hani 1.0 diye küçümsediðiniz silindir ve hacim fakiri bir motor vardýya iþte ben oyum deme isteði v.s. sonra 27 km lik yolu BÝR-Sýfýr ile hissetme çabasý ve tadý..

Bu 27 kmlik Periyotta içimden çýkan Küçük Emrah Kýlýklý Yeþilçam Kahramaný-küçümsenmiþ SEAT canavarýnýn dýþa vurumu ise þu oldu;

Evet baþlangýçta 8.2 lt lik yakýt ortalamasý abartý gibi gelebilir ancak 1.6 TDI da olsa idi altýmda o test sürüþünde o güzergahta ben yine 7li-8li rakamlar görecektim yukarýdaki ekranda..

Hazýr bunu atmýþken rolantideki Klima açýk saatte tüketilecek olan rolanti yakýt sarfiyatýnýda paylaþmakta fayda var.. lafý gelmiþken tüm sürüþ boyunca klima hep açýk ve auto konumunda idi.. derecesini hatýrlayamadým þu an ancak çok sýzak bir temmuz ayý ve nemli bir izmir günüydü..

Sonuç Olarak; Paran olsa alýrmýydýn derseniz, alýrdým.. almayý düþünenede tavsiye ederim.. atomu parçalayýp enerjisini arabalarýmýzda kullanýncaya kadar küçük hacim-yüksek güç teorisine ve yeniliklerine karþý hep açýk olacaðýmýnda kanýtý olsun bu konu.. iyiki sömürgesiz kaldýn almanya iyiki turboyu keþfettin Saurer.. Aksi halde Petrol ve Sömürge zengini Amerikan araçlarýnýn yüksek hacim-yüksek güçlü V6-V8-V12 lerine ve ürettikleri güçlere karþýdan bakýp iç geçiriyor olurduk þimdi..

scoobz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    33
    Þehir
    Türkiye
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.0 Eco TSI Motor denilmiþ ama 8.2lt/100km nedir ?

Grimlord - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    32
    Þehir
    Ankara
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Test sýrasýnda epey sýkýþtýrdýnýz sanýrým. 8.2 epey yüksek geldi bana da.

300E - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Þehir
    Ankara
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3 silindir araba alýnmaz, çünkü silindir azaldýkça titreþim çoðalýr ve sesli çalýþýrlar. Gerçi teknoloji ve sistemler ilerledi ama olsun, BMW nin bile 1.5 litre 3 silindir benzinli motorundan traktör gibi ses çýkýyor. Hayat 6 da baþlar, 8 de rahatlar, 12 de son bulurda, bizi fýndýk motorlara mahkum edenlerin ben ta.
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

Anýl E. - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    34
    Þehir
    Türkiye/Sivas
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaþlar ilaný örnek olarak atýyorum ama kullanan var mý bu araçlardan ? Memnunluk seviyesi nedir ? Eþinde dostunda olan var mý ?

Seat / Ibiza / 1.0 EcoTSI / Sport Coupe FR / Arac boyasız ve hasar kayıtsızdır arac kullanılmamaktadır sahibinden.comda - 554368176
    imzasýz..

bilalMW - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    32
    Þehir
    Istanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý 300E Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    3 silindir araba alýnmaz, çünkü silindir azaldýkça titreþim çoðalýr ve sesli çalýþýrlar. Gerçi teknoloji ve sistemler ilerledi ama olsun, BMW nin bile 1.5 litre 3 silindir benzinli motorundan traktör gibi ses çýkýyor. Hayat 6 da baþlar, 8 de rahatlar, 12 de son bulurda, bizi fýndýk motorlara mahkum edenlerin ben ta.
    tek silindirli tüm varyasyonda titreþim fazladýr 5 silindir de dahil. 2 silindir hariç 4-6-8-12..16 silindirli araçlar daha dengeli bir çalýþma sergilerler.
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

TonyMontana - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    39
    Þehir
    Ýzmir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2015 te sıfır olarak bayiden aldığımız 1.0 eco tsi dsg 115hp aracımızı hala günübirlik olarak eşimle kullanıyoruz. Şehirdışı 3,8 - 4 şehiriçi 6,5 7 leri görüyor. Şehiriçinde sürekli sıkıştırarak kullanıyoruz.***** süreklide trafik var. Herhangi bir kronik problem daha yaşamadık.
    13 Suzuki Gsx-R 600
    05 Honda S2000
    13 John Cooper Works Gp Limited Edition

Facebook & Instagram /TomayRessamoglu

Yaþ
    28
    Þehir
    Türkiye
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý Anýl E. Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Arkadaþlar ilaný örnek olarak atýyorum ama kullanan var mý bu araçlardan ? Memnunluk seviyesi nedir ? Eþinde dostunda olan var mý ?

Seat / Ibiza / 1.0 EcoTSI / Sport Coupe FR / Arac boyasýz ve hasar kayýtsýzdýr arac kullanýlmamaktadýr sahibinden.comda - 554368176
    Ben 2014 model fr kullanýyorum makyaj öncesi, bildiðim kadarýyla makyajdan sonra süspansiyon sistemi deðiþti makyaj öncesi daha sert makyajla daha yumuþadýðýnu duydum. Ben genel olarak çok memnunum ki bende dokunmatik ekran, fonk direksiyon v.s yok. Kasa hafif bundan dolayý güzel yürüyor yakýtýda gayet makul.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an 1 kullanýcý var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler