User Tag List

Sayfa 2/6 İlkİlk 1234 ... SonSon
106 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: %100 elektrikli FORD SIERRA

ozcanozkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Jehuty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Proje harika ötesi uzun zamandır araştırmasını yapıyorum fakat canlı canlı bitmiş bir projenin Türkiyede olması çok güzel. Motor olarak ne kullandınız , EMC ne marka kullandınız ? Keşke daha hafif bir araç kullansaydınız akü yeterince ağırlık yapacaktır diye düşünüyorum. Fren sistemini nasıl hallettiniz ?
    Tebrik ederim ellerinize sağlık..
    motor olarak shunt wound motor kullandık 23kw cont. 45 kw peak gücü olan. güç olarak yetersiz gorunse de 180 nm torka sahip bir motor - maalesef turkiye de üreten firma yok ya da var ama biz bulamadık... motor 65 kg agırlıgında. 8 inç boyunda.

emc derken neyi kastettin anlayamadım ama eger speed control ünitesi diyorsan yuksek akıma dayanıklı IGBt ler kullandık.

arac elimizde hazır vardı masraf yapmak istemedik ama haklısın agır oldu aracımız 1580 kg agırlıgında. maalesef bu pek verimli bir rakam degil 1100 kg i gecmemek lazım bu tarz uygulamalarda. fakat her zaman dedigim gibi lithium ion pil kullanılması şarj su an elimzde bulunan 600 kg lık akülerle eşik güçte bi lithium kiti 250 kg aıgrlıgında ve 2 katı daha efficient. fakat fiyatı 3 katı

fren ve mekanik işlemleri florya da ki universal servisteki mehmet çerçi isimli çılgın bir usta yaptı kendisi normalde tekne servis ve offroad araçları yapmakta.. emegi buyuktur teşekkürler.
    Mekatronik Mühendisi (yeni mezun)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı JapanTuner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    süper proje kutluyorum sizi ellerinize sağlık video yokmu acaba.başarılarınızın devamını diliyorum..
    su an yeni bittiginden heyecan ve okul tezi oldugundan bi acele söz konusu idi. dedigim gibi aracı ogretmenlere sunarken bir kaç aksilik oldu onlar icin tekrar revizyonda arac bitince koyacagım. teşekkürler.

Day Walker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı ozcanozkaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslında kers sistemini ben, gunumuzdeki hybrid araclara benzetiyorum. sonucta motor ve batarya ikilisini sabit hızdayken icten yanmalı motor sayesinde şarj oluyor (motor generator gorevi goruyor). kalkış anında ise dolan elektrik gücü belli bir süreligine kullanılıyor

Su an aracımız sadece sarj olup belli bir km gidiyor - ne sürücümüz regereative calısıyor ne de baska bi şi.. cok yalın ve sade bir halde arac, tabi butce ve zaman dolayısıyla onları planımıza katmadık ama mutlaka kullanmak istiyoruz oncelikle fren esnasında genrator olarak kullanabilecegmz motorumuz akülerimiz şarj ederse ve ayrıca tavana yerleştirilen solar paneller de pillere destek olursa sahip olunan range bir hayli artacaktır. fakat tüm bunlardan önce türkiye de lithium pil üretilmeli cünkü tüm bu geri dönüşüm işlemlerinin kaliteli bir batarya kitine ihtiyacı var. piyasada bulunan starter aküleri saymıyorum bile ama marine-jel aküler bile bu işlemler icin cok verimsiz.

saygılar.
    Açıklama için teşekkürler.

Lityum pil üretimi için akü tedarikçileri mutlaka bişeyler yapacaktır.Çünkü ülkemizdede elektrikli araç kullanımı önümüzdeki 3 yıl içerisinde çok gelişecek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tavana koyacağınız panel maliyet / enerji üretimi açısından tatmin edeceğini sanmıyorum..
    aslında panel fiyatları cok ama cok düştü bildiginiz gibi bu solar ı tek kullanan firma fisker... onlar da zaten oldukca premium bir marka. aslnda sorun maaliyet degil - sorun, verimlilik. Yani aracı gunde kaç saat kullanabilirsin ve kullandıgın saat boyunca aküler yüzde kaç şarj olur? bu sorunun cevabında kesinlike sen haklısın ama amaç şu: arac güneşi gördüğü süre boyunca pilleri şarj ederse çok verimli bir hale geliyor ama teknik açıdan bunda da sorunlar oluyor, akıllı bir ecu tarzı bişi tasarlanmalı ki aküleri şarj ederken oluşan ısı arttıgında bu şarj olayı bitmeli yani sen evinde çay kahve icerken aracı şarj eden solar panel kiti akıllı bir şekilde kendi kendini yönetmeli .. asıl maaliyet ve mühendislik burda devreye giriyor. bunlar tabi fisker gibi firmaların düşündüğü şeyler ama inanın o kadar zor degil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Day Walker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Açıklama için teşekkürler.

Lityum pil üretimi için akü tedarikçileri mutlaka bişeyler yapacaktır.Çünkü ülkemizdede elektrikli araç kullanımı önümüzdeki 3 yıl içerisinde çok gelişecek.
    katılıyorum. Ama yerli akü üreticileriyle dialoglarımız hiç umut verici değildi. Biz de uzak doğulu bir firmadan batarya kitimizi aldık bu noktada oldukça hayal kırıklığı yaşadık. İsterdik ki tüm parçalar yerli üretim olsun. ama diğer yandan bizi gururlandıran şeyler de olmadı değil. Ana şebeke hattını kesmek, veya sürücümüzü reverse olarak çalıştırmak için gerekli olan paket şalterleri Opaş firmasından aldık. kendileri bizden hiç bir şekilde para almadığı gibi işimiz acele diye gecenin bir vakti ürünleri özel olarak yapıp sabah çok erken saatlerde bize teslim ettiler. bunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Meco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tebrikler özcan
    arabayı yanlamak için almıştın diye hatırlıyorum, ne amaca kullanmak kısmet olmuş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı elpadre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    her gun gordugum aractı bu low rıder garage onunde yatıyor drıft aracı dıye bakıyordum ben buna
    bir aralar öyle idi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Meco Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tebrikler özcan
    arabayı yanlamak için almıştın diye hatırlıyorum, ne amaca kullanmak kısmet olmuş
    aynen daha iyi oldu diyebilirim... ama drift merakım da bitmiş değil bakarsın iyice geliştirebilirsem kendimi elektrikli olarak drift yapmak da mümkün.

Meco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynen daha iyi oldu diyebilirim... ama drift merakım da bitmiş değil bakarsın iyice geliştirebilirsem kendimi elektrikli olarak drift yapmak da mümkün.
    bak bu çok daha başarılı olur

Mechanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Özcan kutlarım , proje dediğin budur.

Umarım daha da ileri götürebilirsiniz bunu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mechanix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Özcan kutlarım , proje dediğin budur.

Umarım daha da ileri götürebilirsiniz bunu.
    tesekkurler mustafa.

LUTFU CNGNS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tebrikler güzel bi proje

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    harbiden güzel proje tebrikler. iyice geliştirinde elektrikli modifiye devri başlasın artık
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Jehuty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Internetten araştırdığım kadarı ile Warp 8 ve Warp 9 motorları ideal deniliyor. Bu yüzden sordum motorun markasını. EMC diye yazdım fakat attım sanırım aklımda öyle kalmış . Electronic Motor Controler diye hatırladığım için yazdım. " Curtis 1231C 500A, 144v motor controller and throttle potbox ". mesela bunu kullanıyorlar fiyatı 1750 dolar.

Dip not: artan ağırlıktan dolayı yol tutuşu geliştirmek adına daha sert amortisör kullanılıyor siz sanırım daha test etmediğiniz için bunu geliştirmek adına bir şey yapmadınız ?

kurtbil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elınıze saglık cok guzel proje olmus Turkıyede bu ıslerın yapılabılecegını gormus olduk sayenızde

tuner faruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok iyi proje olmuş tebrikler Bende Lowrider customs ın önünde görüyordum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tebrikler... bir elektronik imalat ithalat ve ihracatçısı olarak başarılarının devamını diliyorum...

elektrik motoru tr de yapmak kolay fakat en büyük sorun pillerin kullanım ömrü şarj ve verimliligi....

başarılar...
    Gökhan ÇAPRAZ

34 BYC 099 civic sport plus

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Internetten araştırdığım kadarı ile Warp 8 ve Warp 9 motorları ideal deniliyor. Bu yüzden sordum motorun markasını. EMC diye yazdım fakat attım sanırım aklımda öyle kalmış . Electronic Motor Controler diye hatırladığım için yazdım. " Curtis 1231C 500A, 144v motor controller and throttle potbox ". mesela bunu kullanıyorlar fiyatı 1750 dolar.

Dip not: artan ağırlıktan dolayı yol tutuşu geliştirmek adına daha sert amortisör kullanılıyor siz sanırım daha test etmediğiniz için bunu geliştirmek adına bir şey yapmadınız ?
    evet araştırdıkların doğru şu an en cok kullanılan motor warp 9 - tr de satan var 3500 dolar yurt dışı fiyatı yaklaşık 2000 dolar. seri uyarmalı bir motor shunt uyarmalıdan cok daha kolay bir speed control u var. diğer yandan throttle dedigin şey 50 tl ye yapabilrsn potasyometre.. controller asıl en en en önemlisi.... bu motorlar 300-400 ampere kadar güç çekiyor yeri geldiğinde. curtis cok iyidir Zilla vardır bir kaç üretici daha var artık oldukça yayın sürücü fiyatları da 2000 dolar civarı. bunların hazır alınması halinde pil ve aparatlar haric 4000 dolar tutuyor fakat dedigim gibi bunlar yurt dışı fiyatı sürücü ve motoru turkiyeye getirmek 2 katı fiyatına maloluyor. tabi sürücüyü üretici firma da varmış türkiye de... fakat biz henüz bir iletişim haline geçemedik. (duydugumuz kadarıyla 3-4 bin tl ye yapabiliyorlarmıs.. tabi istenilen voltaj-akım degelrerine gore değişiyormuş)

pil olarak da deep cycle akü olması şart. kullandıgın motora setup a gore akü set i belirlersin.. range cok önemli tabi.. çeşitli hesaplamaları var. ama araştırmalarımıza gore kesinlikle motoru en az 120 volt ile sürmek cok uygun.. akımdan dogan ısınmayı cozmek icin tabi voltaj büyüyünce de başka sorunlar meydana geliyor..

bilgine.

saygılar.

Jehuty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aslında panel fiyatları cok ama cok düştü bildiginiz gibi bu solar ı tek kullanan firma fisker... onlar da zaten oldukca premium bir marka. aslnda sorun maaliyet degil - sorun, verimlilik. Yani aracı gunde kaç saat kullanabilirsin ve kullandıgın saat boyunca aküler yüzde kaç şarj olur? bu sorunun cevabında kesinlike sen haklısın ama amaç şu: arac güneşi gördüğü süre boyunca pilleri şarj ederse çok verimli bir hale geliyor ama teknik açıdan bunda da sorunlar oluyor, akıllı bir ecu tarzı bişi tasarlanmalı ki aküleri şarj ederken oluşan ısı arttıgında bu şarj olayı bitmeli yani sen evinde çay kahve icerken aracı şarj eden solar panel kiti akıllı bir şekilde kendi kendini yönetmeli .. asıl maaliyet ve mühendislik burda devreye giriyor. bunlar tabi fisker gibi firmaların düşündüğü şeyler ama inanın o kadar zor degil.
    Solar konusunda Türkiyede ki ileri firmalardan birinin linki
    bütün gereken ekipmanı bu firmadan tedarik edebilirsiniz. Kyocera türkiye distribütörü. Tek düşündüğüm aracın tavanına tek fotovoltik panel koyabilirsiniz ve bu panel istediğiniz kadar yüksek enerji sağlamaz , günüzümde en iyi panel bile %80 verimlilik ile çalıştığını düşünürsek. En mantıklısı araç park halindeyken sistemi desteklemesi bence. çünkü seninde dediğin gibi hem tüketim hem dolum yapan pillerin ısısı çok yüksek olacak ve bu şekilde kullanıldığında ömürleride kısa olacaktır. İnşallah emeklerinizin karşılığını görürsünüz.

Dip not: Ali Ağaoğlu tesla aracını tanıtırken eğer komple elektrikli araç üretecek firmalar var ise onlara seve seve destek olurum diyordu. Yaptığınız projenin mailini hazırlayıp Ağaoğluna göndermekten bir zarar gelmez bence.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)