User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
45 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Mercedes-Benz 1985 w126 500 SEL m117.963 Motora EFI Uygulaması

Emre TUNALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Mercedes-Benz 1985 w126 500 SEL m117.963 Motora EFI Uygulaması

Merhaba arkadaşlar 1985 model, w126 kasa, m117.963 motor kodlu bir aracım var. Motorum v8 5000cc. Yakıt sistemi haliyle K-jetronic. Aracımdaki mekanik enjeksiyonu söküp elektronik enjeksiyon sistemi takmak istiyorum. Megasquirt denilen bir sistem duydum. Bu veya bunun benzeri uygun fiyatlı bir dönüşüme ihtiyacım var. Montajı kendim yapacağım. Şuan komple aracı soydum, motoru indirdim. İç tesisatlarında eksikler var onları gideriyorum. Bu arada EFI araştırıyorum. Sitede 4 silindirli bir çok örnek var. Bunu benim aracıma nasıl uygularız. Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla

Emre TUNALI

Bergama / İzmir

gokselaltinok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende 1 sene sonra yaptırmayı düşünüyorum M110 a. Ecufast bu isteğimizi karşılar galiba. Görünce cevap veririler. Hoşgeldin bu arada mbclub tan tanıyorum galiba seni. Kendini tanıtman gerekiyor.

boosted_pug - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle arabandaki tüm mekanik enjektör parçalarını sökmelisin ama orjinal tesiatını ve rölanti düzenleyicisini elleme sadece mekanik parçaları daha sonra 8 adet enjektöre ihtiyacın var herhangi bi aracın enjektörü olur farketmez ortalama 300 tl bu enjektörlere de yakıt kütüğü yapıcaksın veya yine başka bi aracınkini uydurucaksın buda çok zor değil yaklaşık 100 - 300 tl devamında bir adet benzin regülatörüne ihtiyacın var bunu ebayda temin edebilirsin 150 - 300 geriye iat clt tps kalıyo bunlarıda herhangi bir arabanın sensörünü alıp kullanabilirsin ben genelde bmw kullanıyorum fiyatları sırası ile 20 25 55 tl son olarak tesisat kalıyo düzgün bi tesisatı kendin yaparsan en iyi ihtimalle röle sigorta sıfır soketler krank için izoleli diğer parçlara için tesisat kablosu vs. 200 tl civarı halledersin başkasına yaptırırsan 400 500 arası en iyi ihtimalle olur

Bu malzemeleri temin ettikden sonra istediğin herhangi bi ecuyu takarak aracının yakıt sistemini enjeksiyonluya çevirip sıralı sistem tüp takıp gönlünce arabanı kullanabilirsin

Buraya kadar olan kısım aslında en kolay kısmı bukadar yapmışız bari devir kesici felan olsun arkadan ateş etsin azcıkda güç alayım veya benim arabamın distribütör sistemindende kurtulayım dersen ozaman iş çetinleşiyo bir adet krank tekerine ve sensörüne ihtiyacın var ortalama 350 tl gibi biter ( torna kaynak dişli sensör kayış ayarlanması krank sensörünün ayağı vs. ) ve bobin en iyi ihtimalle bobin ve buji kablosu 350 400 tutar bu kısmın çok hassas yapılması gerekiyo herhangi bi hatada ne yazıkki araban dogru dürüst çalışmaz kopmalar çalışmamalar patırdamalar çatırdamalar vs. Vs. Ve birçok başağrısı seni bekler

Kolay gelsin

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şuanda 78 model bir 280E yi EFI ye çeviriyoruz, sahibi de siteden zaten Bitince fotolarını arkadaşlar da sitede paylaşır zaten.
    Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gokselaltinok Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende 1 sene sonra yaptırmayı düşünüyorum M110 a. Ecufast bu isteğimizi karşılar galiba. Görünce cevap veririler. Hoşgeldin bu arada mbclub tan tanıyorum galiba seni. Kendini tanıtman gerekiyor.
    Hoşbulduk. Ben biran önce başlıyayım diyorum artık. Evet mbclubtr'da s-class da en ünlü başlık bana aittir. Görmemene imkan yok.

Alıntı boosted_pug Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle arabandaki tüm mekanik enjektör parçalarını sökmelisin ama orjinal tesiatını ve rölanti düzenleyicisini elleme sadece mekanik parçaları daha sonra 8 adet enjektöre ihtiyacın var herhangi bi aracın enjektörü olur farketmez ortalama 300 tl bu enjektörlere de yakıt kütüğü yapıcaksın veya yine başka bi aracınkini uydurucaksın buda çok zor değil yaklaşık 100 - 300 tl devamında bir adet benzin regülatörüne ihtiyacın var bunu ebayda temin edebilirsin 150 - 300 geriye iat clt tps kalıyo bunlarıda herhangi bir arabanın sensörünü alıp kullanabilirsin ben genelde bmw kullanıyorum fiyatları sırası ile 20 25 55 tl son olarak tesisat kalıyo düzgün bi tesisatı kendin yaparsan en iyi ihtimalle röle sigorta sıfır soketler krank için izoleli diğer parçlara için tesisat kablosu vs. 200 tl civarı halledersin başkasına yaptırırsan 400 500 arası en iyi ihtimalle olur

Bu malzemeleri temin ettikden sonra istediğin herhangi bi ecuyu takarak aracının yakıt sistemini enjeksiyonluya çevirip sıralı sistem tüp takıp gönlünce arabanı kullanabilirsin

Buraya kadar olan kısım aslında en kolay kısmı bukadar yapmışız bari devir kesici felan olsun arkadan ateş etsin azcıkda güç alayım veya benim arabamın distribütör sistemindende kurtulayım dersen ozaman iş çetinleşiyo bir adet krank tekerine ve sensörüne ihtiyacın var ortalama 350 tl gibi biter ( torna kaynak dişli sensör kayış ayarlanması krank sensörünün ayağı vs. ) ve bobin en iyi ihtimalle bobin ve buji kablosu 350 400 tutar bu kısmın çok hassas yapılması gerekiyo herhangi bi hatada ne yazıkki araban dogru dürüst çalışmaz kopmalar çalışmamalar patırdamalar çatırdamalar vs. Vs. Ve birçok başağrısı seni bekler

Kolay gelsin
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Rölanti tesisatını da sökmeyi düşünüyorum çünkü ms3 de rölanti ayar valfi için çıkış varmış. Tesisatı komple yeniliyorum. Fotoğraflar ekte mevcut. Anlattıklarınız benim için zor bir olay değil. Benim için öncelikli sağlam bir motor bulmam lazım. Şimdi motorun yokmu diyeceksiniz. Anlatması uzun okuması roman gibi 800 mesajlık bir hikaye. Özet geçersek. Motor yaptırıldı-Babam radyatörü delip motoru perte çıkardı. Şuan motor aranıyor. Bu gecen zamanda da bu tip yenilemeler yapıyorum.

Alıntı yavuz364 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şuanda 78 model bir 280E yi EFI ye çeviriyoruz, sahibi de siteden zaten Bitince fotolarını arkadaşlar da sitede paylaşır zaten.
    Merakla bekliyorum

http://img201.imageshack.us/slidesho...=img0349tg.jpg
    Resimler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ayrıca şunu öğrenmek istiyorum.

ms1
    ms2
    ms3
    micsosquirt

bu ecular 8 silindir destekliyormu ?

Şemalarda dikkatimi çekti. 4 silindir için konuşuyorum. Enjektörler ve bobinler 2 li gruplar halinde bağlanmış. Yani 4 enjektör için 2 çıkış var. Eee o zaman emme esnasında 1 numaralı enjektör açınca 2 numaralı enjeötörde acacak. Subapın kapalı olmasına rağmen oda yakıt püskürtecek. Ateşleme içinde aynı şey gecerli. Atladığım bir nokta var. Yanlış bildiğim bir yer var ama neresi beni aydınlatırsanız sevinirim.

Benim aracın ateşleme sırası 1-5-2-6-3-7-4-8

ChtArdARSL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende cosworth cevirdim tum mekanik hersey soktuk attik bobinli ve krank okuyucuyu sisteme gectim beynide Aem ems4 aldim. Benim butun sensorlerim Aem tum atesleme parcalarimda Evo yakkasik oncesi sonrasi olrak 30 bg gucte aldim.. Yakit konusunda henuz yorum yapamycam cunku depo cok vuyuk fulleyemedim yaklasik maliyeti herseyi ile 7000 buluyor,eger marka uydurma yapmiycaksan ben turboda yapacagim icin mecbur bir uygulamaydi.

Ecufast Ozgun abi,Ugur abi ve Tayfun abi ye tsk ederim ufak tefek ayardan sonra sorunsuz oldu.
    Alıntı SOMEONESPECIAL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bütün foruma makas atmış lavuk. En az 3 kişi şahit olmuş

190E M104 3.2 24v engine upgrade..
    Dr.Ecu
    Tayfun Gün (Tago)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O kadar fazlasına gerek yok. Yeni nesil m119 motorlar gibi olsun yeter.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    8 silindir arabalarda MS3x tavsiyemdir.. Diğerleri ile hiç uğraşmayın..
    Ms2 ile de sürülebilir ama 3 daha sağlıklı ve çok daha temiz olur..
    Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkür ederim. Şuan ciddi anlamda araştırma içersindeyim. Yalnız bu msde mcu ların değişmesi ve kartın sabit kalması kötü. Bu yüzden alt yapıyı tekrar çıkartıp. ms3x modülünü üzerine takacağım. Bu sayede 300 dolardan kurtulmuş olacağım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emre TUNALI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim. Şuan ciddi anlamda araştırma içersindeyim. Yalnız bu msde mcu ların değişmesi ve kartın sabit kalması kötü. Bu yüzden alt yapıyı tekrar çıkartıp. ms3x modülünü üzerine takacağım. Bu sayede 300 dolardan kurtulmuş olacağım.
    Açıkcası 300 dolardan nasıl kurtulacağını anlamadım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Açıkcası 300 dolardan nasıl kurtulacağını anlamadım
    http://www.mse xtra.com/doc/general/ms3v3schems.html

Bu v3 board olmadan ms3x modülünü takamıyoruz anladığım kadarıyla. Board'un şemalarını incelediğimde sadece köprü vazifesi aldığını gördüm.

Bunu almaktansa
    MegaSquirt-III EMS System with MS3X Expansion V3.57 - Assembled DIYAutoTune.com

Bunu ve
    MegaSquirt-III daughterboard kit DIYAutoTune.com

Bunu alırım
    MegaSquirt-III MS3X Expansion Card DIYAutoTune.com

290 dolar tutar. Kalan
    V3.0 board'uda proteusda tasarlar. Kendim basar yada çalıştığım bir pcb firmasına bastırırım.

Kısacası Maximum 350 dolar gider... ecudan 300 dolar kar etmiş oluruz. Bu 300 dolarıda sensör bobin vs almakta kullanırız. Bir hatam var ise lütfen düzeltirseniz sevinirim. Sonuçta ilk kez başladığım bir iş. Siz tecrübelisiniz bu yüzden sizden yardım istiyorm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://www.mse xtra.com/doc/general/ms3v3schems.html

Bu v3 board olmadan ms3x modülünü takamıyoruz anladığım kadarıyla. Board'un şemalarını incelediğimde sadece köprü vazifesi aldığını gördüm.

Bunu almaktansa
    MegaSquirt-III EMS System with MS3X Expansion V3.57 - Assembled DIYAutoTune.com

Bunu ve
    MegaSquirt-III daughterboard kit DIYAutoTune.com

Bunu alırım
    MegaSquirt-III MS3X Expansion Card DIYAutoTune.com

290 dolar tutar. Kalan
    V3.0 board'uda proteusda tasarlar. Kendim basar yada çalıştığım bir pcb firmasına bastırırım.

Kısacası Maximum 350 dolar gider... ecudan 300 dolar kar etmiş oluruz. Bu 300 dolarıda sensör bobin vs almakta kullanırız. Bir hatam var ise lütfen düzeltirseniz sevinirim. Sonuçta ilk kez başladığım bir iş. Siz tecrübelisiniz bu yüzden sizden yardım istiyorm.

daha önce birkaç kere dile getirmiştim kesinlikle haklısın ms3 alındığında orjinal anakart çokda bi işe yaramıyo eğer yapabilirsen çok mantıklı bi uygulama olur eğer yapabilirsenden kastımda öle ahım şahım bişi değil çok rahat elektronikden anlıyan birisi yapabilir ama delik içi kaplamalı vs. li bi anakart üretmek 1 li adetlerde pahalıya gelmekde ayriyetden üzerindeki malzemeleride temin etmek biraz zaman alıyo ve krank girişi kısmını çok iyi analiz edip tasarlamak gerekiyo benim üç dört farklı tasarlayıp bastırdığım anakartlarım var ama krank girişlerinde genelde sıkıntı yaşıyorum bence 3.57 li bi kit alıcağına

MegaSquirt-III Engine Management System w/PCB3 - UnAssembled Kit with black case DIYAutoTune.com

bunu alıp ms3x expention boardı kendin üretebilirsin hatta hepsini güzel aluminyum bi kutu içine koyup tüp beyni soketi ilede kombine ettinmi ortaya inanılmaz kaliteli bi ms çıkmakta veya anakartla birlikde ms3x i birleştirip tek bi anakart üretip üzerine ister ms2 ister ms3 takılabilien bi boarda yapılabilir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kardesim hayal goruyorsun suan senin ms3 dedigib beyin ztn tr gelip kurulmasi 1500-2000 birde bunun ayari var 400-500 o kafadan hic birsey yapmadan temiz 2000 tl var. Bunun krank okuyucu var benzin rayi var ivir hizir hortumlari var enjektorun var sensorlerin var montaj isciligin var.. Bende senin bigibiydim.. Bu rakamlar ile kendini kandirirsin istanbul icin.

Dr.Ecu
    Tayfun Gün (Tago)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

daha önce birkaç kere dile getirmiştim kesinlikle haklısın ms3 alındığında orjinal anakart çokda bi işe yaramıyo eğer yapabilirsen çok mantıklı bi uygulama olur eğer yapabilirsenden kastımda öle ahım şahım bişi değil çok rahat elektronikden anlıyan birisi yapabilir ama delik içi kaplamalı vs. li bi anakart üretmek 1 li adetlerde pahalıya gelmekde ayriyetden üzerindeki malzemeleride temin etmek biraz zaman alıyo ve krank girişi kısmını çok iyi analiz edip tasarlamak gerekiyo benim üç dört farklı tasarlayıp bastırdığım anakartlarım var ama krank girişlerinde genelde sıkıntı yaşıyorum bence 3.57 li bi kit alıcağına

MegaSquirt-III Engine Management System w/PCB3 - UnAssembled Kit with black case DIYAutoTune.com

bunu alıp ms3x expention boardı kendin üretebilirsin hatta hepsini güzel aluminyum bi kutu içine koyup tüp beyni soketi ilede kombine ettinmi ortaya inanılmaz kaliteli bi ms çıkmakta veya anakartla birlikde ms3x i birleştirip tek bi anakart üretip üzerine ister ms2 ister ms3 takılabilien bi boarda yapılabilir
    Beni anlayan birinin çıkması sevindirici bir haber. Çok teşekkür ederim. Gelişmeleri burdan paylaşacağım.

Alıntı ChtArdARSL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardesim hayal goruyorsun suan senin ms3 dedigib beyin ztn tr gelip kurulmasi 1500-2000 birde bunun ayari var 400-500 o kafadan hic birsey yapmadan temiz 2000 tl var. Bunun krank okuyucu var benzin rayi var ivir hizir hortumlari var enjektorun var sensorlerin var montaj isciligin var.. Bende senin bigibiydim.. Bu rakamlar ile kendini kandirirsin istanbul icin.
    Benim gözümde bu iş 2500TL'ye bitecek. Tabi ki sadece malzemesi. Benim işcilik usta derdim yok. O yüzden fiyat uygun olacak. Bu zamana kadar sadece motor yapılırken ustaya başvurdum. Oda canımdan çok sevdiğim Ankara Şaşmaz Oto sanayindeki Koçöz Mercedes Bekir KOÇÖZ. Aracın diğer bütün bakımları şahsım tarafından yapılmakta. Bu günlerde aracı soymaya başladım. Boya falan yaptıracağım. O arada ms'i çıkaracağım. Unutmadan üretebilmek için hayal etmek gerekir.

dragstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    v3.0 ve v3.57 board 4 katmanlı...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dragstar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    v3.0 ve v3.57 board 4 katmanlı...
    Pcb tasarımcıya göre değişir. benim tasarlayacağım pcb 10cmx10xm 2 katmanlı olacak. Çünkü ms3x için gereksiz çok malzeme var. Onlar çıkarılınca birşey kalmıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Beni anlayan birinin çıkması sevindirici bir haber. Çok teşekkür ederim. Gelişmeleri burdan paylaşacağım.

Benim gözümde bu iş 2500TL'ye bitecek. Tabi ki sadece malzemesi. Benim işcilik usta derdim yok. O yüzden fiyat uygun olacak. Bu zamana kadar sadece motor yapılırken ustaya başvurdum. Oda canımdan çok sevdiğim Ankara Şaşmaz Oto sanayindeki Koçöz Mercedes Bekir KOÇÖZ. Aracın diğer bütün bakımları şahsım tarafından yapılmakta. Bu günlerde aracı soymaya başladım. Boya falan yaptıracağım. O arada ms'i çıkaracağım. Unutmadan üretebilmek için hayal etmek gerekir.
    Dedi dersin.. İnsallah 2500 TL mal edersin umdugun gibide kolay olur

Dr.Ecu
    Tayfun Gün (Tago)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)