User Tag List

Sayfa 10/12 İlkİlk ... 89101112 SonSon
226 sonuçtan 172 ile 190 arası

Konu: Wideband kullanarak lpg ayari yapma ve detaylar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı suayipozmen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayrıca WOT durumunda afrnin benzine göre ayarlanması egt değerlerinin baya yükselmesine sebep olur. Yüksek devirlerde ve WOT durumunda lpg biraz daha fakir kalmalı diye biliyorum.
    Bunu doğrulamak için aracta wideband egt ve LPG sistemi olmali

Ben şimdiye kadar aynı araca ikisini denk getirebildim o yüzden kesin yorum yapmıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı merruse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tam rakam vermek doğru olmaz ama eğer benzin için ayarlanmış bir WB ile ölçülüyorsa ona yakın bir değerde ayarlanmalı. Zaten scale etmeniz zor. O nedenle eğer arabanın kendi ECU su wideband kullanıyorsa aynı rakamı tutturmaya çalışmak en azından benzin ECU su için daha makul sonuç doğurur. Yok WB değilde NB kullanıyorsa o zaman daha düşük bir AFR (dediğiniz gibi 10.5 mesela) ayarlanması lazım.

Şöyle söyleyeyim, Benzinin verimli karışım oranı 12.5 ile 16.5 arası. Soğutma vs gibi nedenler dışında OEM üreticiler emisyon değerlerini tutturabilmek için genelde bu bandın dışına çıkmaz zaten. (eski araçlar hariç) Oysa aynı bandı LPG de tutturduğunuzda soğutma gibi bir fonksiyonu zaten olmadığı için (likit basılan LPG kitleri hariç) boşa fazladan yakıt tüketiyorsunuz demektir.
    Tekrarliyorum widebandda farklı modlar var

Benzin
    Dizel
    Methanol
    LPG
    Lambda

Gösterge ekranında farklı mod seçimine gore değer gözüküyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aem uego gostergeden p01 e alip lambda ile ayar yapilabilir.
    Aemlerde lpg secenegi yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Baştan başlayalım o zaman. Oksijeni ölçtüğü doğru da lambda olarak ölçüyor. Yani stoichiometry_point=1 gibi bir denklem düşün. Bu benzinde 14.7/1 ama LPG de 15.6-15.8 arası. Senin lambda probundan gelen veriyi işleyen ufak pump-nerst devresi var ya, o lambdayı 1 gördüğünde burası 14.7 olacak şekilde scale edilmiş halde. Ama LPG için o değer 14.7 değil işte. Eğer illede gözümle göreceğim diyorsan 4 yollu gaz analiz cihazını sok egzosttan, değerleri yaz, o anki AFR ni söyleyeyim sana. (bunu defalarca yapıp yukarıdaki ifadenin doğruluğunu test etmiş biri olarak söylüyorum bunu)
    Şimcik buradan hareketle devam edersek;
    senin göstergede 14.7 (arabanın ECU sunun da) gördüğün değer aslında 15.6 AFR.

Benzindeki ideal lambda 1. Yani 14.7 AFR. Stoichiometric dediğin şeyin karşılığı o zaten. Stoichiometry teorisi dediğimiz ise "kimyasal olarak" en verimli yanmanın gerçekleştiği yer. Başka deyiş ile en az karbon atığının çıktığı karışım oranı.
    Benzindeki en yüksek torkun alındığı oran ise 12.5. Aynı değer LPG için 11.8-12 (yanlış hatırlamıyorsam,4-5 sene önceki mevzu). Bu gerçek karışım oranına göre verilmiş bir değer ama.

LPG nin yanma karakteri benzin ile aynı değil. Her ne kadar depoda sıvı olarak saklanıyor olsa da vaporizerden (tüpçülerin "kafa" dediği şey) sonra gaz formuna dönüyor. Vaporizer zaten buharlaştırıcı demek. LPG nin basıncını düşürüp (tankta 10 bar civarında saklanır, vaporizer çıkışında 2-3 bara kadar düşüyor bu) Radyatör suyunu sıvı haldeki LPG yi gaz formuna çevirmek için ısıtma amaçlı kullanıyor. Buharlaşma ısısı 22-23 derece gibi bir şey olması lazım. Fazla dağılmadan konuya dönersek, gaz formunda olduğu için alevlenmesi daha çabuk olur ancak yanma süresi benzine kıyasla kısa. Yakıtın yanma süresi kısa olduğu içinde silindirin içinde kalma süresi de kısalıyor haliyle. Bundan kelli tork alabilmeniz için aynı cycle da çift püskürtme yapmanız lazım. Bunu yapan kit yok. Dezavantajı ortadan kaldırmak için fazladan yakıt püskürtülüyor işte. O da maksimum torkun alındığı AFR oranına yansıyor. Ne kadar verimli olur tartışılır.

(Özel soru: Sen vakti zamanında 106 sı olan xsi misin?)
    Hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır. / Bayezid i Bistami

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gaz formunda olduğu için alevlenmesi daha çabuk olur ancak yanma süresi benzine kıyasla kısa. Yakıtın yanma süresi kısa olduğu içinde silindirin içinde kalma süresi de kısalıyor haliyle. Bundan kelli tork alabilmeniz için aynı cycle da çift püskürtme yapmanız lazım. Bunu yapan kit yok. Dezavantajı ortadan kaldırmak için fazladan yakıt püskürtülüyor işte. O da maksimum torkun alındığı AFR oranına yansıyor. Ne kadar verimli olur tartışılır.
    Lpgnin yanma süresinin kısa olması avans istedigi anlamına geliyor sanırım. Lpg li kullanımda 3500 devirlere kadar avans verilmesi bu sorunu çözer.
    Zaten 3500 devirlerden sonra benzin ve lpgnin istedigi avanslar eşitleniyor. Hatta benzin üstlerde avansa ihtiyaç duyuyorken lpgde kısılması gerekiyor.
    Bunu da lpg kitindeki ayarla üstlerde lpgye benzin takviyesi yaparak çözebilriiz. Ayrıca lpgnin yüksek egtsinin de önüne geçmiş oluruz.

Bu şekilde bir ayar doğru mudur?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Avans istediği kesin de onu yapan LPG piggyback i yok. Oktan 110 civarı. Ancak şöyle bir sorun var, LPG nin karışım oranı standart değil. Propan oranı bazen %50-%50, çoğu zamansa %40-%60. Dolayısı ile hem oktanı (dolayısı ile ateşleme avansı) hem de hava yakıt karışım oranı değişiyor. Avans verilemediği için yanma halihazırda devam ederken egzost süpapları açılıyor, bu da egzost süpaplarının zamanından önce yıpranmasına neden oluyor. Çoğu araçta bir süre sonra O2 sensörünün bozulma nedeni de bu. Ateşlemeye avans verilip, püskürtme zamanlaması da geri çekilebilirse (prinste bunu ayarlayabiliyorsunuz) sorunsuz ve verim kaybı olmaksızın çalışır.

--..-.----.-..

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merruse, püskürtme zamanı dediğin enjeksiyon başlangıç zamanı değilmi (injection opening angle)
    ben onu değiştirebiliyorum benim aracın ecusunda
    lpg taksam baya verimli kullanırım

ateşleme haritası
    enjeksiyon haritası
    bu dediğim farklı, enjektör açma açısı (devire göre değişken)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sente kayması yoksa açıyı ayarlaman pek hayırlı olmayabilir ama

Bahsettiğim şu, araç benzin için ayarlandığı için doğal olarak zamanlama falan hep ona göre. Ve pek tabi enjektör açılma zamanı da benzin enjektörlerine göre ayarlanmış halde. Benzin enjektörü kadar hızlı çalışan LPG valfi/enjektörü olmadığı için ve araya bir de piggyback girdiğinden ister istemez propagation delay oluşuyor. Bu da olması gerekenden daha geç LPG püskürtülmesine yol açıyor. mikrosaniyelerle işlem yapılan bir sistemde aynı hassasiyeti yakalamak o kadar kolay değil. Dolayısı ile püskürtülen miktar ile silindire giren arasında fark oluşuyor ve dahası süpap kapandıktan sonra püskürtülenin bir kısmı emme manifoltunda birikiyor vs vs vs...

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla helal olsun acaip bilgiler..
    Biraz konu dışı olacak ama bi soru sormak istiyorum. Bu benzinden gaza geçmesi için gerekli olan regülatör sıcaklığı 45 derecede olmak zorunda mı?
    40 dereceye çekmek için gittiğim prins bayisinde dereceye müdahale edemediler pasif göründüğü için..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eexelanss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla helal olsun acaip bilgiler..
    Biraz konu dışı olacak ama bi soru sormak istiyorum. Bu benzinden gaza geçmesi için gerekli olan regülatör sıcaklığı 45 derecede olmak zorunda mı?
    40 dereceye çekmek için gittiğim prins bayisinde dereceye müdahale edemediler pasif göründüğü için..
    Birde yaptığım rollinglerde benzin ile lpg arasında baya fark oluyor.. Halbuki günlük kullanımda en ufak bir fark hissedilmiyor..
    Edit: yanlışlıkla kendi mesajımı alıntılamışım o yüzden böyle ayrı bir cevap oldu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birde şu yanlışlıkla attığımız mesajları silebilsek iyi olurdu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eexelans, benimki 20 derece , şöyle zararlı böyle zararlı diyolar ama kesin bilgi gene yok gene kulaktan dolma bilgiler.

Performans konusu, wideband ile ayar yapılırsa hissedilmeyecek fark oluyor

Ama prins kıt te ayar yapacak bölüm goremedimben arayuzde

Çoğu kitte hassas ayar yapma imkânı var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Baştan başlayalım o zaman. Oksijeni ölçtüğü doğru da lambda olarak ölçüyor. Yani stoichiometry_point=1 gibi bir denklem düşün. Bu benzinde 14.7/1 ama LPG de 15.6-15.8 arası. Senin lambda probundan gelen veriyi işleyen ufak pump-nerst devresi var ya, o lambdayı 1 gördüğünde burası 14.7 olacak şekilde scale edilmiş halde. Ama LPG için o değer 14.7 değil işte. Eğer illede gözümle göreceğim diyorsan 4 yollu gaz analiz cihazını sok egzosttan, değerleri yaz, o anki AFR ni söyleyeyim sana. (bunu defalarca yapıp yukarıdaki ifadenin doğruluğunu test etmiş biri olarak söylüyorum bunu)
    Şimcik buradan hareketle devam edersek;
    senin göstergede 14.7 (arabanın ECU sunun da) gördüğün değer aslında 15.6 AFR.

Benzindeki ideal lambda 1. Yani 14.7 AFR. Stoichiometric dediğin şeyin karşılığı o zaten. Stoichiometry teorisi dediğimiz ise "kimyasal olarak" en verimli yanmanın gerçekleştiği yer. Başka deyiş ile en az karbon atığının çıktığı karışım oranı.
    Benzindeki en yüksek torkun alındığı oran ise 12.5. Aynı değer LPG için 11.8-12 (yanlış hatırlamıyorsam,4-5 sene önceki mevzu). Bu gerçek karışım oranına göre verilmiş bir değer ama.

LPG nin yanma karakteri benzin ile aynı değil. Her ne kadar depoda sıvı olarak saklanıyor olsa da vaporizerden (tüpçülerin "kafa" dediği şey) sonra gaz formuna dönüyor. Vaporizer zaten buharlaştırıcı demek. LPG nin basıncını düşürüp (tankta 10 bar civarında saklanır, vaporizer çıkışında 2-3 bara kadar düşüyor bu) Radyatör suyunu sıvı haldeki LPG yi gaz formuna çevirmek için ısıtma amaçlı kullanıyor. Buharlaşma ısısı 22-23 derece gibi bir şey olması lazım. Fazla dağılmadan konuya dönersek, gaz formunda olduğu için alevlenmesi daha çabuk olur ancak yanma süresi benzine kıyasla kısa. Yakıtın yanma süresi kısa olduğu içinde silindirin içinde kalma süresi de kısalıyor haliyle. Bundan kelli tork alabilmeniz için aynı cycle da çift püskürtme yapmanız lazım. Bunu yapan kit yok. Dezavantajı ortadan kaldırmak için fazladan yakıt püskürtülüyor işte. O da maksimum torkun alındığı AFR oranına yansıyor. Ne kadar verimli olur tartışılır.

(Özel soru: Sen vakti zamanında 106 sı olan xsi misin?)
    Abi o değilim ben benim 15 sene önce 206 xs im vardı

LPG de 12:1 demek, lambda 0.77

Benzinde karşılığı 11.5:1 afr

Yani bendeki wideband benzin modunda,benzinde de olsa LPG de de olsa closed loop rolantide gösterge hep 14.7:1

Yani lambda = 1

Ben bu gostergeye gore afr 11.5:1 olacak şekilde LPG tamgaz wot ayarı yapar,hissedilir bir fark varsa paylasirim durumu.

tunerviper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende haltech standalone, egt ve wideband var.
    Lpg kitim atiker safefast.

Wot ta basınç geldiğinde 10.8 afr ile yürüyorum. Normal kullanımda 14.7 ile 16.0 afr arasında ayarladım.
    Benzin ile lpg arasında fark edilebilir bir egt farkı görmedim. (4000 devir üzeri benzin takviyesi yapıyorum.)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Simdiye kadar mevcut sensorun deligi uydu, o nedenle mevcutun yerini tercih ettim..
    O aparati biliyorum ama yolda gazlayarak yapiyoruz cok riskli olur, yerinden cikar fln yazik olur sensore
    Bu arada mevcut sensoru sökmek ve onun yerine takmak zulüm bazı araçlarda.

Bu sebeple eksoz ucuna vidali aparat yaptım, o şekilde kullaniyorum.

Ama bu durumda mevcut oksijen sensoru çalışmaya devam ettiği için eğer obd cihazları ile lft ve sft değeri goremiyorsak, oksijen sensoru un fişini çekip devre dışı bırakmalıyız, bu da ek bilgi olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tunerviper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende haltech standalone, egt ve wideband var.
    Lpg kitim atiker safefast.

Wot ta basınç geldiğinde 10.8 afr ile yürüyorum. Normal kullanımda 14.7 ile 16.0 afr arasında ayarladım.
    Benzin ile lpg arasında fark edilebilir bir egt farkı görmedim. (4000 devir üzeri benzin takviyesi yapıyorum.)
    Süper aranılan deney aracı bulundu

Benzin takviyesi kapatıp egt deneme şansın var mı?

Wot benzin afr si aynı mi LPG ile?

Trance-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    BRC kit aracım var. Ayar nasıl yaptırıcam ben ?
    50-55 derecede LPG'ye geçiyor. yakıt/performans olarak makul seviyede sorunum yok.

Kendi imkanlarımla nasıl yaparım ?
    Alıntı 63owen63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu okudum, şimdi bakırköy minibüsüne binip, meydana kadar ring hayali kuracagım

tunerviper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Süper aranılan deney aracı bulundu

Benzin takviyesi kapatıp egt deneme şansın var mı?

Wot benzin afr si aynı mi LPG ile?
    Evet aynı. Yalnız söyle bir fark var lpg benzin karışımında yüksek devirde vuruntu çok daha yüksek oluyor.
    Lpg ile üst devir çevirmemeye çalışıyorum. Gazlayacak isem komple benzine alıp gazlıyorum.

Denemeyi yaparım. Fakat bende methanol kit te var belki egt farkını kapatan unsur olabilir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tunerviper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet aynı. Yalnız söyle bir fark var lpg benzin karışımında yüksek devirde vuruntu çok daha yüksek oluyor.
    Lpg ile üst devir çevirmemeye çalışıyorum. Gazlayacak isem komple benzine alıp gazlıyorum.

Denemeyi yaparım. Fakat bende methanol kit te var belki egt farkını kapatan unsur olabilir
    Ust devirlerde benzin takviyesi ayari nasil yaptiniz. Kac ms den sonra aktif oluyor ve benzin takviye suresini paylasirmisiniz.
    O ayarlarla ilgili veri bulamadim henuz. Default 15ms sonrasi 2ms geliyor ekranda.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler