User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Yazılım - Yakıt Tüketimi İlişkisi

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Yazılım - Yakıt Tüketimi İlişkisi

Merhaba arkadaşlar;

Yazılım yapan tüm firmalar %10-15 yakıt tasarrufu vaad ediyor.
    Mantık olarak da insan güç ve tork artarken yakıt nasıl düşer diye çekişki yaşıyor.
    Bu konuyu teknik olarak açıklamak mümkün mü? Mümkünse açıklaması nedir?
    (Eminim benim gibi bir çok kişi bu olayı tecrübe etmiştir ama tecrübelerden ziyade teknik bir açıklama arıyorum.)
    Şimdiden teşekkür ederim.

ÜSTÜNERC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazılım sonrası sakin sürüşte yakıt azalıyor.Ama gazlarsanız öyle bişe yok

Mehmet Gazihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mesela araban 100hp ve sen 120hp yaptırdın..

Artan 20hp yi kullanırken eskisinden az yakması mümkün değil. Gaza tam basan adam bakmaz yakıtına zaten..

Amaa

120kmh sabit hızla gidiosun. Gaz pedalına %30 basmışsın. O esnada Motorun ürettiği güç 40hp tork 100nm diyelim. Yazılımdan sonra aynı hızda aynı güç ve tork değerini gaza daha az basarak oluşturabiliyorsun. Artan basınçlar verimi yükseltiyor Ve tüketim düşüyor..

Şehir içinde normal ve sakin kullanımlarda Gaz pedalı ile işiniz daha kısa sürede bitiyor, evinin sokağından çıkarken 10sn değilde 8sn gaza basıyorsun. Yavaşlayınca 3den 2ye almıyor 3de toparlayıp devam ediyorsun v.s.

Böyle böyle ekonomi geliyor..
    Ne kadar iyi olursan ol, Kabiliyetin Müşterinin Memnuniyeti ile Sınırlıdır..! M.Gazihan

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Mehmet abi güzel açıklamış, ek yapmak istiyorum izniyle.

Tapagaz gidilme durumu harici sürüşlerde düşüyor kısacası, gazı kullanma ihtiyacı azaldığı için.

Corolla'dan örnek vericem çünkü 8 sene standart, 3 yılı aşkındır yazılımlı halde biniliyor arabaya. Eskiden %30 eğimli yokuşa gelip 35 km hız civarına 3. viteste düşmek gerekince 2. vitese ufalt beni diye yalvarıyordu araba şimdi 3 te toparlayıp devam ediyor.

Yada 100 km hıza uzun yoldaki trafik ışıklarında ulaşmak için normal kalkışta 15-16 sn süreyle %60 civarı gaza basmak gerekiyordu, şimdi de %60 basıyorum ama 12-13 sn de ulaşıyor, ara hızlanmaları hiç söylemiyim zaten.. Ona da örnek 90km hız 5. vites olsun, uzun yol bizim fixtir aile ile, 3 kişi + dolu bagaj + klima daimi açık.. 5. vites 90 km ile giderken gaza basardın kimse yoktu nerdeyse, şimdi ise (yazılımdan sonra yani) 75-80 km den itibaren anında tepki veriyor hızlanmaya ki takribi olarak hızlanmak için gerekli olan torku yazılımsız haline kıyasla 300 devir daha aşağıda veriyor demek oluyor bu o hızlar ve vites için konuşursam.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

TechTurkey FaBeRgE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eski aracımda şehir içi yarım litre artmış, şehirler arası 1lt düşmüştü.

araç 307 1.6hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birde yazılım çeşidine göre değişiyordur, soft bir yazılım ile tasarrufun sağlanacağını düşünüyorum ancak hard yazılımda tasarruf olur diyen yazılımcı yalan söylüyordur bence

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı bomonti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birde yazılım çeşidine göre değişiyordur, soft bir yazılım ile tasarrufun sağlanacağını düşünüyorum ancak hard yazılımda tasarruf olur diyen yazılımcı yalan söylüyordur bence
    Ne kadar basmazsan o kadar az yakıyor diyelim, basınca yakıyor mesela TDi için konuşursam
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne kadar basmazsan o kadar az yakıyor diyelim, basınca yakıyor mesela TDi için konuşursam
    zaten bastığında bol bol yakması için ayar yapılıyor )) ona eyvallah ama hepsinin tadında bir ayarı vardır kara tren spec bir TDİ ile soft+soft TDİ aynı yakmayacaktır değil mi ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle söyleyeyim bende yazılımlı biniyorum ve tasarruf ettiğini defalarca ölçerek teyit ettim.

Ancak teknik olarak kafama yatmıyor halen.
    Mehmet abinin verdiği örnek üzerinden kafama yatmayan kısmı açıklayayım.

"120kmh sabit hızla gidiosun. Gaz pedalına %30 basmışsın. O esnada Motorun ürettiği güç 40hp tork 100nm diyelim. Yazılımdan sonra aynı hızda aynı güç ve tork değerini gaza daha az basarak oluşturabiliyorsun. Artan basınçlar verimi yükseltiyor Ve tüketim düşüyor."

Burada yazılımdan önce %30 gaza basarak elde ettiğim gücü ve torku yazılımdan sonra %20 gaza basarak elde ettiğimi varsayarsak püskürtülen yakıt miktarı yazılımdan sonra daha mı azdır? Yoksa bir şekilde değerler değiştirilerek (teknik terimlerini bilemiyorum.) toplamda püskürtülen yakıt aynı mıdır? Yakıt miktarı azalıyorsa tork ve güç nasıl artıyor?

Yorum yapan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Mehmet Gazihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet gaza %20 bastığında haliyle enjektör açıkkalma sürelerin daha düşük olacaktır, o esnada bimiktar artan turbo basıncı ve yakıt basıncı daha az yakıt püskürterek aynı işi yapmana imkan tanıyor..
    Ne kadar iyi olursan ol, Kabiliyetin Müşterinin Memnuniyeti ile Sınırlıdır..! M.Gazihan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu tekrar hortlatıyorum.
    Araca yazılım yapıldıktan sonra yol bilgisayarındaki anlık ve ortalama tüketim değerlerinin yazılımsal olarak herhangi bir kalibrasyon yapılması gerekir mi? Yoksa araca yazılım yapıldıktan sonra bu değerler de herhangi sapma olmaz mı?

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yol pc tüketim hesabını yaparken kullandığı parametrelerden biri de enjektör açık kalma sürüleridir. Yazılım ile yakıt basıncı ve enjektör açık kalma sürelerine müdehale edildiğinden yol pc şaşması olağandır.

Kalibrasyon konusu var mı bilmiyorum. Markaların bazılarında vardır belki

bLackModeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    araç zaten kendi ayarlar herhangi bir kalibrasyona gerek yok sonucta o degerleri beyinden yada sensorlerden alıyor beyine fiziksel (hernagi bir direnç degişimi yada beyin tamirinden bahsediyorum) mudahalade bulunmadıgın zaman sorun olmaz
    facebook: hasan serdar şengül
    instagram: hasan_serdar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Formüle göre sıkıştırma oranı direk verim ile doğru orantılı. Bu atmosferik için böyle. Turboda da basınç bir nevi sıkıştırma oranının yükselmesi demekse daha az yakıt ile aynı gücü elde etmek mümkün görünüyor. Tecrübeler de hep bu yönde. Ve o klasik soru akıllara geliyor. "Neden üreticiler bunu kendileri yapmamış?" cevabını şöyle düşünüyorum.

Sıkıştırma oranını artırıp verimi yükseltmek aynı zamanda emisyonları arttırmakta. Yani üreticiler verim ve emisyon arasında sıkıştırılıyor diye düşünüyorum. Ama ÖzÇipci Kardeşler in umrunda değil. İstedikleri gibi oynayabiliyor, Donald Trump edasıyla "yemişim emisyonunu, bana güç lazım" diyerek verimi arttırabiliyorlar.. Egzoz muayenesinde de eski ısuzu kamyonetlerle aynı kontrollere tabi tutulduğumuza göre hiç sorun yok
    Konu srknyxl tarafından (19-01-2018 Saat 00:44 ) değiştirilmiştir.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu tekrar hortlatıyorum.
    Araca yazılım yapıldıktan sonra yol bilgisayarındaki anlık ve ortalama tüketim değerlerinin yazılımsal olarak herhangi bir kalibrasyon yapılması gerekir mi? Yoksa araca yazılım yapıldıktan sonra bu değerler de herhangi sapma olmaz mı?
    Yol bilgisayarları enjektör açık kalma süresi ve teker dönüş çapı hesapları üstünden çalışır. Farklı jant lastik ile hız göstergesinin yanılması gibi yol bilgisayarıda yanılır. Big turbo araçlarda takılan büyük enjektörler sonrası sabit gazda giderken büyük enjektör aynı miktar yakıtı daha az süre açık kalarak sağlayabildiği için yol bilgisayarı kalibre edilmez ise olduğundan daha az yakıyor gösterir. Bu hangi marka araçlarda kalibrasyon gerekiyor ve bu kalibrasyon mümkün mü bilmiyorum. Ama hazır paket kit değilse kimsenin uğraştığını sanmıyorum. OEM enjektörleri olan araçlarda sorun olduğunu sanmıyorum.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yol bilgisayarları enjektör açık kalma süresi ve teker dönüş çapı hesapları üstünden çalışır. Farklı jant lastik ile hız göstergesinin yanılması gibi yol bilgisayarıda yanılır. Big turbo araçlarda takılan büyük enjektörler sonrası sabit gazda giderken büyük enjektör aynı miktar yakıtı daha az süre açık kalarak sağlayabildiği için yol bilgisayarı kalibre edilmez ise olduğundan daha az yakıyor gösterir. Bu hangi marka araçlarda kalibrasyon gerekiyor ve bu kalibrasyon mümkün mü bilmiyorum. Ama hazır paket kit değilse kimsenin uğraştığını sanmıyorum. OEM enjektörleri olan araçlarda sorun olduğunu sanmıyorum.
    Orjinal enjektörlü dizel araçlarda rail basıncının arttırılması da daha az açık kalma süresinde aynı yakıtın püskürtülmesi anlamına geliyor. Buda yol bilgisayarını aracın birim zamanda az yaktığı yönde yanıltıyor olabilir mi? Yoksa hesap yaparken o anki rail basıncını da hesaba anlık katıyor mu bilmiyorum.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi rail basıncını arttıran zaten beyin ve yazılım. Onda sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ama enjektör değişikliğinden beyinin haberi yok. Sadece büyük enjektör taktığın için sen yakıtı kısıyorsun rölanti ve cruise modunda. AFR de tutuyor ama beyin enjektör niye daha az açık kalma ile tuttuğunu bilmiyor fiziksel müdahale nedeniyle (enjektör değişimi). Dizel konusunda daha tecrübeli arkadaşlar yazarlar.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu tekrar tekrar hortlatıyorum. Kafama bir şeyler takıldı

Şimdi stock bir turbo motorda (benzinli veya dizel) soft bir yazılım ile güç artışı elde ediyoruz. Sakin kullanımda da yakıt tasarrufu yapar dedik;
    Bir örnek vereceğim doğruluğu nedir?
    Yazılımsız bir araçta 20hp üretmek için 1 birim yakıt ve 1 birim basınç yeterli geliyor. (Yük sabit)
    Aynı yükte aynı motorun stock ve soft yazılımlı halinde 20hp güç üretmek için turbo basıncı arttı ve 1.1 birim basınç, 0.9 birim yakıt gönderilerek mi yapılıyor?

Bu örneğin doğruluğu nedir?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sorunun diğer hali:

Yazılımsız stock motor 2000d/d dönüyor. (Turbonun yeterli basıncı üretebileceği bir devir). Sabit bir yük var. Motora 1 birim yakıt, 1 birim basınç gidiyor. 20hp güç üretiyor bu yüke karşılık.

Soft yazılımlı araç yine aynı 2000d/d dönüyor. Basınç yazılımdan dolayı 1.2 birim olsun (Artırdık). Bu durumda aynı yükü karşılamak için benim motora kaç birim yakıt göndermem gerekiyor? 1 birim mi? 1 birimden daha az mı daha fazla mı?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler