User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Tempra'ya yazılım atılır mı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

yazılım atılır mı?

Merhaba, merak ettiğim bir konu var. Bazıları atılır bazıları atılmaz diyor.

Araç 1.6 karbüratörlü olan motordan.

Beyin falan varmış diye biliyorum, bu arabaya yazılım atılabiliyor mu acaba?
    Konu framoch tarafından (11-01-2024 Saat 18:17 ) değiştirilmiştir.

Rew - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Temprada beyin var mı bilmiyorum. Atmosferik araca yazılım atılır, aracına görede az da olsa bir kaç beygir güç artışı sağlanır. Lakin karbüratörlü birde üstüne lpg'li motora yazılım atılsa ne fayda eder acaba ?
    Araç gümrük girişli, Borusan çıkışlıdır...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu yazılım olayını çözsem aslında, aklımda birkaç ayar var onları yapacağım. Biraz daha artış yapılabilir diye düşünüyorum. Beyin var diye biliyorum ama yanlış biliyor olabilirim. @Rew

oss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı framoch Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, merak ettiğim bir konu var. Bazıları atılır bazıları atılmaz diyor.

Araç 1.6 karbüratörlü olan motordan.

Beyin falan varmış diye biliyorum, bu arabaya yazılım atılabiliyor mu acaba?
    Yazilim atilabilmesi icin programlanabilir veya tekrar yuklenmeye acik olmali herkeza honda da beyin var herkes beyin aliyor orjinali cop gibi bir sey tempranin en fullu de dahil programlanabilir beyin yoktur belki bazi modellerin epromlari degisiri

Rew - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu tarz motorlar ve araçlar senide bütçenide yorar. Beyinle yazılımla olacak iş değil. Paraya kıyar parça takar performansı arttırmaya çalışırsın istediğin gibi olmaz birde üstüne yakıt inanılmaz derecede artar. Manası kalmaz eziyet olur. Ha dersen ben temprama aşkla bağlıyım. Senin için en mantıklısı stock binmek.
    Araç gümrük girişli, Borusan çıkışlıdır...

suk3b3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    500 lira veriyim arabam yürüsün diyosan tüpten benzine çek. Biraz fark eder birader.
    SWAT

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Karbüratörlü sistem enjeksiyona göre aşırı verimsiz olduğundan karbüratörlü aracı yürütmek hem daha maliyetli hem de teknolojinin eski olmasından dolayı daha zahmetli(ustasını bulmak dert)

İmkanlar dahilinde aracını hızlandırma Arzu'nu anlıyorum ama inan bana karb. Oldukça harcadığın para Tempra ta değmez. Az biraz bin. 3-5 biriktir ve enjeksiyonlu bir araba al derim

Emrecan-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ne lanet birşeydir şu karbüratör

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    karbüratörlü araca yazılım olmaz...

büyük karbüratör olur.

kadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazmayayım yazmayayım diyorum ama dayanamıyorum.
    İnsanların hiç bir bilgisi olmadığı bir konuda fikir yürütmesi, ahkam kesmesi falan filan ne kadar kolay ya. Öbür konuya yazmadım ama buraya yazayım da konu sahibi arkadaş bir şeyler öğrensin. Ve yazacaklarım sadece otomobil konusunda değil, biraz da hayat dersi niteliğinde olacak.
    1- Konuyu açan arkadaşım. Babanın arabasına bir şeyler yaptırmak istemekten vazgeçmeyi öğrenmelisin. Adamcağızın bir arabası var elleme. Al kendi arabanı canın ne istiyorsa yaptır.
    2- Bir şeyler yapmak istiyorsan, önce alacağın arabayı araştır. Performans artırmak anlamında bir şeyler ilave etmenin kolay olduğu araçlardan seç beğen al. Bazı arabalar vardır ki ne kadar istersen iste performansını artıramazsın. Daha doğrusu artırırsın da maliyetine değmez.
    3- Atmosferik, ecu, karbüratör gibi terimlerin anlamlarını ve işleyiş mekanizmalarını öğren ki karbüratörlü bir arabaya yazılım yapılıp yapılmayacağı gibi saçma sorularla insanların zamanlarını heba etme.
    4- Babanla mutabık kalmışsan ve illa bu tempraya bir şeyler yapmak istiyorsan, o temprayı satın, 2.0 16V. bir tempra alın ve yazılımı ona yaptırın. Zaten 2.0 tempraların hazır chipleri var 300 lira. Takıyorsun biniyorsun miss. 2.0 tempraların 2.0 yazılarını söktüğün zaman da tam şaka makinası oluyorlar bilgin olsun. Çünkü millet bir tempranın öyle gideceğini ummuyor. Ha bir de, diğer konuda "piyasadaki tüm cat motorların ekmeği yenmiş " gibi saçma bir yorum yapmışsın. Yapma. Bilgin olmayan bir konuda yorum yapma ki insanlar sana saygı duysun.
    5- Kendinden daha bilgili insanlar yorum yaptığında onlara artistlik yapma. Değer kaybedersin.
    6- Son olarak illa 1.6 bir tempraya performans modifiyesi yapmak istiyorsan : Açık hava filtresi ve egsoz büyütebilirsin. Bu yetmezse karbüratörü büyütebilirsin ki çok gerekli değildir. Bu da yetmezse emme manifoldunu büyütebilirsin. Bunlar da yetmezse dereceli egzantrik mili takılabilir. Dereceli özellikle en bariz fark edecektir. Tempra da senin diğer konuda söylediğin gibi dandik bir araba değildir. Yol tutuşu da frenleri de senin yapacağını söylediğin, ama yapmayacağını hepimizin bildiği işlemleri kaldıracak durumdadır.
    Nadide şeyler değerlidir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kadioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnsanların hiç bir bilgisi olmadığı bir konuda fikir yürütmesi, ahkam kesmesi falan filan ne kadar kolay ya. Öbür konuya yazmadım ama buraya yazayım da konu sahibi arkadaş bir şeyler öğrensin. Ve yazacaklarım sadece otomobil konusunda değil, biraz da hayat dersi niteliğinde olacak.
    1- Konuyu açan arkadaşım. Babanın arabasına bir şeyler yaptırmak istemekten vazgeçmeyi öğrenmelisin. Adamcağızın bir arabası var elleme. Al kendi arabanı canın ne istiyorsa yaptır.
    2- Bir şeyler yapmak istiyorsan, önce alacağın arabayı araştır. Performans artırmak anlamında bir şeyler ilave etmenin kolay olduğu araçlardan seç beğen al. Bazı arabalar vardır ki ne kadar istersen iste performansını artıramazsın. Daha doğrusu artırırsın da maliyetine değmez.
    3- Atmosferik, ecu, karbüratör gibi terimlerin anlamlarını ve işleyiş mekanizmalarını öğren ki karbüratörlü bir arabaya yazılım yapılıp yapılmayacağı gibi saçma sorularla insanların zamanlarını heba etme.
    4- Babanla mutabık kalmışsan ve illa bu tempraya bir şeyler yapmak istiyorsan, o temprayı satın, 2.0 16V. bir tempra alın ve yazılımı ona yaptırın. Zaten 2.0 tempraların hazır chipleri var 300 lira. Takıyorsun biniyorsun miss. 2.0 tempraların 2.0 yazılarını söktüğün zaman da tam şaka makinası oluyorlar bilgin olsun. Çünkü millet bir tempranın öyle gideceğini ummuyor. Ha bir de, diğer konuda "piyasadaki tüm cat motorların ekmeği yenmiş " gibi saçma bir yorum yapmışsın. Yapma. Bilgin olmayan bir konuda yorum yapma ki insanlar sana saygı duysun.
    5- Kendinden daha bilgili insanlar yorum yaptığında onlara artistlik yapma. Değer kaybedersin.
    6- Son olarak illa 1.6 bir tempraya performans modifiyesi yapmak istiyorsan : Açık hava filtresi ve egsoz büyütebilirsin. Bu yetmezse karbüratörü büyütebilirsin ki çok gerekli değildir. Bu da yetmezse emme manifoldunu büyütebilirsin. Bunlar da yetmezse dereceli egzantrik mili takılabilir. Dereceli özellikle en bariz fark edecektir. Tempra da senin diğer konuda söylediğin gibi dandik bir araba değildir. Yol tutuşu da frenleri de senin yapacağını söylediğin, ama yapmayacağını hepimizin bildiği işlemleri kaldıracak durumdadır.
    O yorumu yapan bu arkadaş değil abi. İkisi de ayrı kişiler nickler farklı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gokhankenar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pardon ya. Ben aynı kişi sanmıştım. Ama bu diğer söylediklerimi değiştirmez. Aslında burada ki yazıyı oraya da kopyalasam mı acaba?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pardon ya. Ben aynı kişi sanmıştım. Ama bu diğer söylediklerimi değiştirmez. Aslında burada ki yazıyı oraya da kopyalasam mı acaba?
    Söylediklerine harfiyyen katılıyorum abi. Karbüratörlü arabanın canını çıkarmaya gerek yok durduk yere. Sat temiz 2.0 16v bul araştır dedim kaale almadı beni

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende kendi yorumumu katayım öncelikle aracınızda ecu yok sizin. O yüzden aracınıza yazılım yapamazsınız.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilk başta bende karıştırdı.sonradan çözdüm

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tüm yorumlar için teşekkür ederim öncelikle, stock binmek daha iyi olacak.

Öncelikle, diğer arkadaşla karıştırdınız beni sanırım. Hemen cevap vereyim söyledikleriniz bana ithafsa;

1- Kendi arabamı almak için çalışıp çabalıyorum. Fazla bir şey istemedim, bu istediklerimden babamın haberi var zaten. Onun bilgisi dışında yapmayacağımı gayet iyi biliyorum.
    2- Hali hazırda ne yapılabilir diye düşünmüşken, aklıma sadece hava filtresi, egzoz falan geldi. Diğer türlü, headers, düz boru falan derken bütçemi aşar ve para dayanmaz. Ne kadar harcansa bile, ciddi güç alamayacağımı iyi biliyorum.
    3- Burası en azından bilgi forumu sayılabilir, bilmediğimiz şeyleri değerli abilerimizden öğrenmek, bilgi edinmek için buradayız. Bu üslubunuz gerçekten hoş değildi.

Diğer maddeler için yorum yapmayacağım, çünkü diğer arkadaşa yazmıştınız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende kendi yorumumu katayım öncelikle aracınızda ecu yok sizin. O yüzden aracınıza yazılım yapamazsınız.
    Evet abi, biraz araştırma yaptıktan sonra daha detaylı bilgiler edindim. Sizin sedici gibi bir şeyler istemedim değil tabii.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tüm yorumlar için teşekkür ederim öncelikle, stock binmek daha iyi olacak.

Öncelikle, diğer arkadaşla karıştırdınız beni sanırım. Hemen cevap vereyim söyledikleriniz bana ithafsa;

1- Kendi arabamı almak için çalışıp çabalıyorum. Fazla bir şey istemedim, bu istediklerimden babamın haberi var zaten. Onun bilgisi dışında yapmayacağımı gayet iyi biliyorum.
    2- Hali hazırda ne yapılabilir diye düşünmüşken, aklıma sadece hava filtresi, egzoz falan geldi. Diğer türlü, headers, düz boru falan derken bütçemi aşar ve para dayanmaz. Ne kadar harcansa bile, ciddi güç alamayacağımı iyi biliyorum.
    3- Burası en azından bilgi forumu sayılabilir, bilmediğimiz şeyleri değerli abilerimizden öğrenmek, bilgi edinmek için buradayız. Bu üslubunuz gerçekten hoş değildi.

Diğer maddeler için yorum yapmayacağım, çünkü diğer arkadaşa yazmıştınız.
    Hala aynı kafa. Anlatmak istediğimi biraz daha açayım. Senin buraya açtığın konuda sormuş olduğun soruya hayvanlar aleminden bir örnek vereyim: Bir tavuktan ne kadar süt alabiliriz? Anlatabildim mi bilmem. Bir tavuğun süt veremeyeceğini bilmek için, veteriner ya da hayvan bilimci olmaya gerek yok değil mi? Karbüratörlü bir arabaya yazılım yapılamayacağını bilmek için de makine mühendisi ya da modifiye uzmanı olmaya gerek yok. Şimdi sen bu konuyu açmadan önce motorun çalışma prensiplerini biraz araştırsaydın ya da karbüratörlü tempraya neler yapılabileceğini biraz öğrenseydin, burada böyle bir konu açmazdın. Senin tempra ile slx lerin ya da kuş tipi araçlardaki S olanların motorları aynı(Serçe hariç). Bu sitede bile bir dünya slx modifiye konusu var. Konu açmadan önce biraz araştırsan hem konu kirliliği olmaz, hem de insanların zamanları boşa harcanmaz.
    Burası bilgi forumu sayılabilir diye talihsiz bir cümle kullanmışsın. Sayılmaz. Aşağı yukarı tüm forumlar bilgi paylaşımı için kurulur. Yani burası bir bilgi forumu. Burada çok sayıda bu işin profesörü diyebileceğimiz insan var. Böyle forumlarda küçük sorunlar sormak yanlıştır. Bir sorunun varsa önce araştırır, çare bulamazsan böyle forumlarda sorarsın. Ha bu böyle olmazsa, gerçekten ciddi bir problemi olan insan konu açtığında, soruna çare olacak insanlar konuyu okumuyorlar bile. Yani konu ve yorum kirliliği, bilgi paylaşımını hantallaştırır ki ben yıllardır böyle forumlarda yazar çizerim, bu kadar saçma bir soruyu galiba ilk defa görüyorum. (Tavuk-süt örneği gibi)
    Üsluba gelince : İnan yumuşak bir dil kullandım. Çok daha ağır yazanlar çıkardı eskiden. Ama dediğim gibi, bilgili insanlar böyle konuları okumuyorlar bile. Hani bir laf vardır ya : Anlatabileceğin şey karşıdakinin anlayabileceği kadardır. Tavsiyem : Anlayabileceği kısmının artması, çıtanın yükselmesi ki bunu hiç soru sormadan yapabilir insanlar. O yüzden oku, araştır ve takıldığın bir şey olursa onu sor. Sohbet çok daha keyifli olacaktır. Yoksa 3 yaşındaki çocuğun "yağmur neden yağıyor" ve ya "güneş neden ısıtıyor" gibi sorular, cevap verenleri bir süre sonra sıkar.
    Sana hayatta başarılar kardeşim. Ciddi, üzerinde düşünmeye değer, uğraştırıcı ve bir çok insanın bilemeyeceği sorularla tekrar görüşmek dileğiyle, hoşçakal

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet abi, biraz araştırma yaptıktan sonra daha detaylı bilgiler edindim. Sizin sedici gibi bir şeyler istemedim değil tabii.
    Sediciden marea ya geçtik geçen hafta

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler