User Tag List

7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Vems & GenBoard Bir D.I.Y. Projesi midir?

alie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post Vems & GenBoard Bir D.I.Y. Projesi midir?

Merhaba Arkadaşlar,
    Vems & Genboard arasındaki ilişki tam olarak nedir?
    Genboard tamamen açık kaynak kodlu bir sistem midir?
    Bu ürünlerin kısmı klonlarını görmekteyiz neden yaklaşı 300€-500€ değerindeki ürünlerin kodları açık şemaları ve bilgisayar yazılımları 3. şahıslarada açık?
    Bu konuları kafamda netleştiremedim.
    Yanılıyor muyum?
    Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
    Saygılarımla.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Genboard açık kaynak ve onu temel alan herşey de açık kaynak olmak zorunda. Yasal olarak DIY yapabilirsin. Ama tasarımda ciddi değişiklik yapmadan satışın yetkisiz kişilerin satışı yasak.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genboard açık kaynak ve onu temel alan herşey de açık kaynak olmak zorunda. Yasal olarak DIY yapabilirsin. Ama tasarımda ciddi değişiklik yapmadan satışın yetkisiz kişilerin satışı yasak.
    Ciddi bir değişiklik demek sanırım bu projenin temel alındığının belirtilerini kaybetmek anlamına geliyor.
    Örneğin bu projenin bilgisayar arayüzünü kullanmak zaten bu projeden yararlanıldığını gösteriyor.

Forumda ve benzeri yerlerde (Ülkemizde) DIY ecu çalışması çok fazla göremiyorum.
    Sizin bu konudaki düşünceniz nedir ?
    Saygılarımla.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ciddi bir değişiklik demek sanırım bu projenin temel alındığının belirtilerini kaybetmek anlamına geliyor.
    Örneğin bu projenin bilgisayar arayüzünü kullanmak zaten bu projeden yararlanıldığını gösteriyor.

Forumda ve benzeri yerlerde (Ülkemizde) DIY ecu çalışması çok fazla göremiyorum.
    Sizin bu konudaki düşünceniz nedir ?
    Saygılarımla.
    Misal VEMS aslında Genboard temelli bir proje. Genboard = Megasquirt desek yanlış olmaz. Megasquirt tamamen açık kaynak kendine üretip aracında kullanabilirsin. Ama ürettiğin kitleri satamazsın. Kimin satıp kimin satamayacağına Bowling & Grippo isimli fikir hakkına sahip proje liderleri belirliyor. Fork dediğimiz açık kaynak dallanmalarında eğer sen çok fazla özellik geliştirir ortaya onun fikrini temel alan ama yeni birşey çıkartırsan o zaman o ürünü satabiliyorsun. Ama tam detaylarını bilmiyorum. Ayrıca DIY beyin yaparken elektronik çarşısından aldığın direnç gibi malzemelerin toleransları bile sistemin düzgün çalışmasını etkiliyor. 10 Ohm direnç alıp bunu ölçünce 10.4 ohm felan görebiliyorsun. Buda hazır demonte kit almanın en doğru seçim olduğunun kanıtı. Demonte alıp kurulum yapmakta herkesin harcı değil. O yüzden ülkede bu işi iyi yapan insanlardan yardım alıyorlar.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Misal VEMS aslında Genboard temelli bir proje. Genboard = Megasquirt desek yanlış olmaz. Megasquirt tamamen açık kaynak kendine üretip aracında kullanabilirsin. Ama ürettiğin kitleri satamazsın. Kimin satıp kimin satamayacağına Bowling & Grippo isimli fikir hakkına sahip proje liderleri belirliyor. Fork dediğimiz açık kaynak dallanmalarında eğer sen çok fazla özellik geliştirir ortaya onun fikrini temel alan ama yeni birşey çıkartırsan o zaman o ürünü satabiliyorsun. Ama tam detaylarını bilmiyorum. Ayrıca DIY beyin yaparken elektronik çarşısından aldığın direnç gibi malzemelerin toleransları bile sistemin düzgün çalışmasını etkiliyor. 10 Ohm direnç alıp bunu ölçünce 10.4 ohm felan görebiliyorsun. Buda hazır demonte kit almanın en doğru seçim olduğunun kanıtı. Demonte alıp kurulum yapmakta herkesin harcı değil. O yüzden ülkede bu işi iyi yapan insanlardan yardım alıyorlar.
    Tahmin edersiniz ki bu soruları sormamın nedenleri arasında benimde bu tip bir donanımla ilgilenmek istememdir.
    Ben aranızda oldukça yeniyim o sebeple sizlerden fikir ediniyorum.
    Bu tip bir donanım geliştirmek için elbette var olan bir temelin üzerine bir şeyler koymak daha tercih edilen yöntemdir.
    Ama ürünler birbirine o kadar çok girmiş ki. megasquirt, genboard, vems ve bunların versiyonları. Bu sebeple danışma ihtiyacı hissettim.
    Zaten yayımcı grupta çok sıcak değil alıntı yapılmasına.
    Firmware versiyon notlarının yazıldığı kısımdan herhangi bir dosya indirip içerisinden lisan sözleşmesi(PUBLIC LICENSE) bulunabiliyor.
    Teşekkürler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tahmin edersiniz ki bu soruları sormamın nedenleri arasında benimde bu tip bir donanımla ilgilenmek istememdir.
    Ben aranızda oldukça yeniyim o sebeple sizlerden fikir ediniyorum.
    Bu tip bir donanım geliştirmek için elbette var olan bir temelin üzerine bir şeyler koymak daha tercih edilen yöntemdir.
    Ama ürünler birbirine o kadar çok girmiş ki. megasquirt, genboard, vems ve bunların versiyonları. Bu sebeple danışma ihtiyacı hissettim.
    Zaten yayımcı grupta çok sıcak değil alıntı yapılmasına.
    Firmware versiyon notlarının yazıldığı kısımdan herhangi bir dosya indirip içerisinden lisan sözleşmesi(PUBLIC LICENSE) bulunabiliyor.
    Teşekkürler.
    Tam olarak niyetin varolan bir projenin açık kaynak halinden kendi kullanımın için aynısını yapmak mı yoksa bunu temel alıp yeni bir anakart ve işlemi mi geliştirmek istiyorsun ? Elektronik bilgin ne seviyede bilmiyorum ama 1-2 tane araçta kullanmak için ciddi bir süre kaybı bence. Megasquirt demonte kit alıp komple devre elemanlarını boarda geçirip kurulum yapmak asıl tavsiyem olur.
    Schumi.Projects

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tam olarak niyetin varolan bir projenin açık kaynak halinden kendi kullanımın için aynısını yapmak mı yoksa bunu temel alıp yeni bir anakart ve işlemi mi geliştirmek istiyorsun ? Elektronik bilgin ne seviyede bilmiyorum ama 1-2 tane araçta kullanmak için ciddi bir süre kaybı bence. Megasquirt demonte kit alıp komple devre elemanlarını boarda geçirip kurulum yapmak asıl tavsiyem olur.
    Bu tip bir devre kartı geliştirmek istiyorum. Açık kaynaklı kartlara yönlendiren şey sistemi bu ürünler üzerinde keşfetmek ve daha hızlı yol almak istemem. Ama küçük de bi ihtimal olsa ticari bir boyuta taşınırsa etik olmayan bir iş içinde bulunmayı yeğlemem. Elektronik bilgim bu işin üstesinden gelmeye yetecek seviyede. Sizede alakanizdan dolayı memnuniyetimi bildirmek isterim. Lütfen fikirlerinizi aklınıza geldikçe aktarın.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler