User Tag List

Sayfa 5/11 İlkİlk ... 34567 ... SonSon
209 sonuçtan 77 ile 95 arası

Konu: piggyback beyin

TechTurkey Oz` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı merruse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Galiba birşeyler yanlış anlaşılıyor. Arabaya standalone taktığınızda mutlak surette eski ECU yu sökeceğim diye neden uğraşıyorsunuz? Paralel installation denen birşey var. Bırakın arabanın kendi ECU su yerinde dursun. Devirmi alıyor, kelebekmi kontrol ediyor CANBus mı iletişşiyor ne yapıyorsa yapsın.

Sizin amacınız ne? Yakıtı ve ateşlemeyi aracın beyninden alıp kendi ECU nuz ile kontrol etmek. Eski tesisata dokunmazsınız, yeni taktığınız ECU'nuza ayarınızı yapar devam edersiniz. Kafanız attığında da sökersiniz olur biter. Bu nedense piyasadakiler tarafından piggy-back montaj olarak adlandırılıyor. Bu düpedüz paralel installation oysa. Bu bağlamda arabada hangi iletişim protokolünün kullanıldığınında bir önemi kalmıyor. Eğer tek sorununuz gaz kelebeğinin yönetimi ise bırakın onu da arabanın kendi ECU su yönetsin. Cruise control falan zaten çalışır zira o kelebekten ayarlıyor gaz durumunu. ESP den kendi arabam için emin değilim. Çoğu arabada o da kelebeği kapatmak sureti ile kontrol ediliyor. Eğer sizin arabanızda da o şekilde kontrol ediliyorsa bu durumda ESP ile de sorununuz olmaz. Zaten ESP ve TCS aynı modül tarafından kontrol ediliyor.

CANBus sadece iletişim amacı ile kullanılan protokol. Arabanın bilgisayar dilindeki TCP/IP si denebilir. Standalone da taksanız, piggyback te taksanız arabanızın kendi ECU sunun yerinde kalması ve çalışmaya devam etmesi şart.
    +1 süper olmuş peki firm ware ve soft a şunu eklesek Kestiğinde YAni atıyorum -6 yapıyor ignition u o değer geldiğinde ecudan direk bizde safe map diye bir map e geçiş yaratsak olmazmı acep ?
    www.drecu.com
    Ne Büyüktür Emeğe Saygı Duyan İnsan...!!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ne gerek varki? Eğer MS için konuşuyorsak, MS te zaten CAN girişi var. Eğer o portları arabanın ESP için gönderdiği CAN paketlerini alabilecek şekilde tanımlayabilirsen zaten o dediğini yapmana gerek kalmazki. Ama çalışmak lazım üzerinde..

Kelebekten kontrol ediyorsa ECU, zaten hiçbirşey yapmanıza gerek yok. MAP basınç düşüşünü gördüğü anda avansı değiştirecekki... Normal şartlarda kelebeği kapatıp motorun torkunu düşürerek kayan tekerlek(ler) varsa onlara fren basıncı uygulaması lazım. Ama torku kelebeği kapatmak yerine yakıtı keserek yada avansı geberterekte yapıyor olabilir.
    Hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır. / Bayezid i Bistami

--..-.----.-..

mmustu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok güzel bilgiler paylaşılmış açıklamalar yapışmış

çok çok iddialı araçları bilemem tabi ama özellikle eski nesil araçlar için MS bence bulunmaz bi nimet ben FIC te kullandım ama verim alamadım neden arabamın teknolojisi müsade etmedi

ama komple tesisatla birlikte MS bağlandıktan sonra arabanın kaderi değişti.Epi topu 2 tane sensörüm var arabamda krank ve map sensörü mutluyum huzurluyum

kop42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kop42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet sana ilk defada olsa katılıyorum

cunkı dıger turlu yok orjınal beynın yazılımını okuyalım yurtdısında arkdas var ona yolluyalım o yazıp gonderıyor felan yok maıl ıle satın alıp yukletıyorsun bunlar yukarıdakı postlardada yazdgım gıbı ölu para öle bı mantık yok paranı boşa atmış olursun artık baya bı bu konularda yol katedildı bunlar eskı mantık duz mantık.o yuzden bence ben sana alaternatıf olarak ms önermıstım ms de sanırım su sekılde bır uygulama var orjınal ecu ıptal olmadan uzerıne baglanabılıyor gereklı unıtelere mudahale edılebılıyor yanı kartlı calısma sıstemın ıptal olmamıs oluyor tabıkı ozgununde dedıgı gıbı farklı markalardada bu sekılde mudahale konusu vardır sanırım ozgun konuyu gorurse yazar gercı
    Galiba birşeyler yanlış anlaşılıyor. Arabaya standalone taktığınızda mutlak surette eski ECU yu sökeceğim diye neden uğraşıyorsunuz? Paralel installation denen birşey var. Bırakın arabanın kendi ECU su yerinde dursun. Devirmi alıyor, kelebekmi kontrol ediyor CANBus mı iletişşiyor ne yapıyorsa yapsın.

Sizin amacınız ne? Yakıtı ve ateşlemeyi aracın beyninden alıp kendi ECU nuz ile kontrol etmek. Eski tesisata dokunmazsınız, yeni taktığınız ECU'nuza ayarınızı yapar devam edersiniz. Kafanız attığında da sökersiniz olur biter. Bu nedense piyasadakiler tarafından piggy-back montaj olarak adlandırılıyor. Bu düpedüz paralel installation oysa. Bu bağlamda arabada hangi iletişim protokolünün kullanıldığınında bir önemi kalmıyor. Eğer tek sorununuz gaz kelebeğinin yönetimi ise bırakın onu da arabanın kendi ECU su yönetsin. Cruise control falan zaten çalışır zira o kelebekten ayarlıyor gaz durumunu. ESP den kendi arabam için emin değilim. Çoğu arabada o da kelebeği kapatmak sureti ile kontrol ediliyor. Eğer sizin arabanızda da o şekilde kontrol ediliyorsa bu durumda ESP ile de sorununuz olmaz. Zaten ESP ve TCS aynı modül tarafından kontrol ediliyor.

CANBus sadece iletişim amacı ile kullanılan protokol. Arabanın bilgisayar dilindeki TCP/IP si denebilir. Standalone da taksanız, piggyback te taksanız arabanızın kendi ECU sunun yerinde kalması ve çalışmaya devam etmesi şart.

aynen katılıyorum kırmızıyla yukarı postta yazmısdım zaten ama anlatamamısım

konusa sahıbının arabasına standolone olmuyor denmıs acaba kım söledı neye dayanrak söledı cok merak edıyorum ?
    et giren yere dert girmez.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ahmetgurlek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    megasquirt uymuyormuş zaten benim arabaya. ne biçim bir beyinse hiç bi şey yapılmıyor zaten. fransızlar "biz arabayı yaptık, hiç kurçuklama, otur gez" demişler anlaşılan. lakin bende kurt kaynıyor, naapcaz bilmem. arabayı satmak da sorun değil. bi 1.000 tl daha harcarım, 250 hp satacağıma 280 hp satarım. haa, alacak olan kıymetini bilir ya da bilmez, o tartışılır.

benim beyin can protokolü kullanıyormuş. bu ne demektir? ne yapılabilir?

edit: CAN (Controller Area Network) Bosch firması tarafından geliştirilen ve bugün yaygın olarak otomotiv elektroniği alanında kullanilan bir bilgi iletişim şebekesidir. CAN-Hi ve CAN-Lo olmak üzere iki ayri kablo vasıtası ile iletişim, değişik elektronik modüller arasinda elektriksel gürültülerden dolayı oluşabilecek hatalardan etkilenmiyecek şekilde çok güvenli bir protokol (yöntem) sayesinde sağlanır. Ayrıca bu şebekenin bir özelliğide modern otomotiv sistemlerinde hayati önem taşıyan hava yastığı, fren, ABS gibi yolcu güvenliğini ilgilendiren modüllere önem sırasına göre bağlantı önceliği tanımasıdır.

can protokolünü buldum. şimdi sadece ne yapılabilir sorusu kalıyor?
    Hocam ne yaparsan ve fayda alırsan gozunu seveyim bizede haber ver olurmu
    2022 XC90 kiralık spec & 2022 A5 40 TDI & 2017 Golf 1.6 TDI Highline yazılım
    2022 Haybusa full bolt on & 2021 Multi V4S & Kymco Lucky S

TechTurkey Ranthor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    99 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Ne gerek varki? Eğer MS için konuşuyorsak, MS te zaten CAN girişi var. Eğer o portları arabanın ESP için gönderdiği CAN paketlerini alabilecek şekilde tanımlayabilirsen zaten o dediğini yapmana gerek kalmazki. Ama çalışmak lazım üzerinde..

Kelebekten kontrol ediyorsa ECU, zaten hiçbirşey yapmanıza gerek yok. MAP basınç düşüşünü gördüğü anda avansı değiştirecekki... Normal şartlarda kelebeği kapatıp motorun torkunu düşürerek kayan tekerlek(ler) varsa onlara fren basıncı uygulaması lazım. Ama torku kelebeği kapatmak yerine yakıtı keserek yada avansı geberterekte yapıyor olabilir.
    mertol abi bunun için library filan mı bulmak lazm
    megasquirt protocol library'ları mı var? konuya çok aciap bir yerden giriyor olabilirim.
    Built to fall....

RCkid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    CAN'i gerçeklemek için birkaç yöntem var. öncelikle physical layer'da sinyal seviylerini düzenlemek lazım bu kısım kolay. CAN sinyalleri LVDS yani low voltage differential olarak olarak taşınıyor. (1.2 V DC üzerine +-300mV bir çift sinyal). Sinyal genliği CAN voltage transformerlar veya daha basit transistörlü amfi devreleriyle ayarlanabilir. geri kalan kısımda CAN verisi 2 şekilde anlamlandırılabilir. 1- tamamiyle yazılımsal olarak( KWP2000 vs. obdII 10 dolarlık diagnostik cihazları bu şekilde yapıyor. 2- CAN transceiver kullanarak datayı anlamlı hale getirmek( transceiver konfigüre edilip, CAN network ten sadece istenen bilginin hedef ulaşması sağlanıyor.). CAN network'ünde her node'un bir adresi ve maskesi var. veri her node'a gidiyor ama node'lar sadece adres ve mask'e göre istenen veriyi alıyor. mesela her marka için esp, abs vs. gibi modüllerin adresleri ve maskleri standard mı? Adres ve mask işi çözüldü diyelim ki daha sonra nodelar tarafından anlamlandırılacak paketleri oluştumak kolay olacak mı?
    CAN protokolüyle çalışan arabalar için bu şekilde tüm fonksiyonların çalışacağı bir Standalone ECU üretmek çok zor olduğu için PNP sistemler pek görmek mümkün olmuyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kusura bakmayın ama ben yazılanlardan hiç bir şey anlamış değilim, hatta okudukça daha da dağılmış bir duruma geliyorum. şimdi, sonuç nedir acaba? takılabiliyor mu takılamıyor mu? eğer arabaya zarar vermeden (orjinal ecu ya, esp ye, cruise kontrol a vs) deneme şansımız varsa benim arabada deneyelim. ama ms i bağladıktan sonra geri dönüşü olmayacaksa hiç girmeyelim. yani ms i takarız. bakarız esp vs devre dışı kalıyorsa sökeriz ve her şey orjinale döner ise sorun yok. denedik olmuyor deriz. baktık ms oluyor, istediğimiz gibi ayar verebiliyoruz, esp falan filan da sorunsuz o zaman parasını öder güle güle kullanırız. diğer arkadaşlara da yol göstermiş oluruz.

e, bu teklife de yokum diyen olmaz heralde!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    stand alone olarak standart arabana orjinal beyni takip çalıştırman senin açından çok aşırı sekilde klimadan tut siliceklerine kadar sorunlar yaratmasını sağlıyor ondan dolayı EMs yi senin araba pigggyback olarak bağlayabiliriz demek oluyor

peki orjinal beyin neden duruyor deerse n o ESP olsun climatronic olsun elekotronik gazkelebeği rolanti olsun onların hepsini orjinal beyinin kumanda edicek Pigggyback olark bağladığın beyin ise ateşlemeni benzin kontrolunu gerekirse boost kontrolunu Boost cut i engelleyecek Vsvsvs

peki orjinal beyin ne görücek ? orjinal beyin standart bir Rs görücek dicekki aaa süper ben 1 bar basıyorum onu bunu yapıyorum herşeyim süper dicek oysaki herseyi piggyback kontrol etttiği için sorunsuz şekilde hem tune edilmiş olucak hemde bütün fonksiyonların kullanılmış olucak
    www.drecu.com

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı RCkid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mesela her marka için esp, abs vs. gibi modüllerin adresleri ve maskleri standard mı? Adres ve mask işi çözüldü diyelim ki daha sonra nodelar tarafından anlamlandırılacak paketleri oluştumak kolay olacak mı?
    CAN protokolüyle çalışan arabalar için bu şekilde tüm fonksiyonların çalışacağı bir Standalone ECU üretmek çok zor olduğu için PNP sistemler pek görmek mümkün olmuyor
    Standart. Ekipmanların tümünün ID leri standart.

PnP olmaz zaten. megasquirt in işlemcisinde CANbus portları hazır. Ve istenirse şanzıman kontrolü için programalanabiliyor. Hem traciever hemde receiveri var. ESP modülü ayrı olan araçlarda modülün gönderdiği sinyali capture edip ateşleme retarda çekilirse ESP MS ile sorunsuz çalışır (teorik olarak). Ancak aracın kendi ECU Su ile tümleşik ESP modülü kullanan araçlarda bunun CANbus kullanılarak yapılması neredeyse imkansız.

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ranthor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mertol abi bunun için library filan mı bulmak lazm
    megasquirt protocol library'ları mı var? konuya çok aciap bir yerden giriyor olabilirim.
    Megasquirt in kütüphaneye ihtiyacı yokki. Bildiğin CANBus protokollerini kullanıyor. Yada bilmediğin. Sen sadece MS in işlemcisinin CAN portları konfigüre ediyorsun ve alet çalıştırıyorsun. Şu kadarını söyleyebilirim, internet aleminde hakkında her türlü bilgiyi bulabileceğin "tek" ECU emin ol megasquirt. Eğer kaynakca anlamında bir kütüphaneye ihtiyacın var ise freescale (motorola) kullanılan companentler ile ilgili her türlü veriyi internette zaten yayınlıyor.

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kusura bakmayın ama ben yazılanlardan hiç bir şey anlamış değilim, hatta okudukça daha da dağılmış bir duruma geliyorum. şimdi, sonuç nedir acaba? takılabiliyor mu takılamıyor mu? eğer arabaya zarar vermeden (orjinal ecu ya, esp ye, cruise kontrol a vs) deneme şansımız varsa benim arabada deneyelim. ama ms i bağladıktan sonra geri dönüşü olmayacaksa hiç girmeyelim. yani ms i takarız. bakarız esp vs devre dışı kalıyorsa sökeriz ve her şey orjinale döner ise sorun yok. denedik olmuyor deriz. baktık ms oluyor, istediğimiz gibi ayar verebiliyoruz, esp falan filan da sorunsuz o zaman parasını öder güle güle kullanırız. diğer arkadaşlara da yol göstermiş oluruz.
    Ahmet bey MS yada başka bir standalone ECU hiç farketmez. Hepsi arabanıza takılır. CC falan zaten çalışır. Sorun olursa ESP de olur. Zira her marka ESP devreye girdiğinde torku düşürmek için farklı stratejiler/yöntemler uyguluyor. Kimisi gaz kelebeğini kapatıyor, kimi benzini kapatıp aracı cutoff a sokuyor kimi ise ateşlemeye retard verip gücü düşürüyor. Arabanızda hangisi kullanılıyor bilmiyorum ama ateşlemeyi kendi ECU suna bırakacağım derseniz her şartta ister MS isterse başka bir standalone olsun paralel installation yapılması sureti ile ESP niz dahil herşey çalışacak şekilde montaj yapılabilir. Yok ateşlemeyide kendim ayarlayacağım derseniz o durumda ESP için emin olamayız.

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oz` Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    stand alone olarak standart arabana orjinal beyni takip çalıştırman senin açından çok aşırı sekilde klimadan tut siliceklerine kadar sorunlar yaratmasını sağlıyor ondan dolayı EMs yi senin araba pigggyback olarak bağlayabiliriz demek oluyor

peki orjinal beyin neden duruyor deerse n o ESP olsun climatronic olsun elekotronik gazkelebeği rolanti olsun onların hepsini orjinal beyinin kumanda edicek Pigggyback olark bağladığın beyin ise ateşlemeni benzin kontrolunu gerekirse boost kontrolunu Boost cut i engelleyecek Vsvsvs

peki orjinal beyin ne görücek ? orjinal beyin standart bir Rs görücek dicekki aaa süper ben 1 bar basıyorum onu bunu yapıyorum herşeyim süper dicek oysaki herseyi piggyback kontrol etttiği için sorunsuz şekilde hem tune edilmiş olucak hemde bütün fonksiyonların kullanılmış olucak
    Hiçbir standalone u piggyback gibi bağlayamazsın. Hem standalone olup hemde piggy olan varsa bile ben duymadım. Söyle hemen onu alıp takayım.
    Daha önceki mesajlarda da yazdığım gibi eğer yakıtı ve/veya ateşlemeyi yada herikisini birden standalone a geçirip kalan kısmını srabanın kendi ECU suna bağlıyorsan bunun adı piggyback değil paralel installationdur.

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tamam şimdi konu netleşmeye başladı. o zaman yapmamız gereken standalone bi ecu yu stock ecu muza paralel bağlamak. standart ecu nun kontrol ettiği elektronik yardımcıları yine onun kontrolüne bırakmak, paralel bağladığımız ecu ile de afr, boost ve (sıkıntı yaratmıyorsa) ateşlemeyi ayarlamak. bütün bunları hangi ems ile yapıcaz ve kim bu paralel bağlantıyı ve ayarları yapacak sorusuna cevap bulmam gerekiyor???

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hiçbir standalone u piggyback gibi bağlayamazsın. Hem standalone olup hemde piggy olan varsa bile ben duymadım. Söyle hemen onu alıp takayım.
    Daha önceki mesajlarda da yazdığım gibi eğer yakıtı ve/veya ateşlemeyi yada herikisini birden standalone a geçirip kalan kısmını srabanın kendi ECU suna bağlıyorsan bunun adı piggyback değil paralel installationdur.
    Parallel intallation ve piggyback aynı şeydir benim gözümde dünyada bAğlanırkende piggyback gibi bağlanıcak bunlar deniyor
    dünya literataründe pigggyback gibi nbbağlayın denio

Kavga çıkarma abi euhahuauhuah Aynı .... soyu ikimzinde dediği
    www.drecu.com

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tamam şimdi konu netleşmeye başladı. o zaman yapmamız gereken standalone bi ecu yu stock ecu muza paralel bağlamak. standart ecu nun kontrol ettiği elektronik yardımcıları yine onun kontrolüne bırakmak, paralel bağladığımız ecu ile de afr, boost ve (sıkıntı yaratmıyorsa) ateşlemeyi ayarlamak.
    Aynen..
    bütün bunları hangi ems ile yapıcaz ve kim bu paralel bağlantıyı ve ayarları yapacak sorusuna cevap bulmam gerekiyor???
    Hangi EMS konusu sizin bütceniz ile doğrudan alakalı. Arabanızın ECU su ortalama bir standalone dan çok daha fazlasını verebilecek bir ECU olduğundan eminim. Tuner'lerin kafasına göre mıncıklayamıyor olması bile bunun bir ispatı aslında. Dolayısı ile eğer değiştirecekseniz ciddi profesyonel bir alet alıp takmanızda fayda var. ESP hariç herşeyin çalışacağı neredeyse kesin diyebiliriz. ESP içinse denemeden birşey söylemek zor.. Ama ben olsam o sınıfta bir arabaya ne MS ne de AEM falan takmazdım. Madem daha daha iyisi isteniyor, o durumda hiç değilse OEM kalitesini yakalamış ve hatta birkaç fersah öteye geçebilmiş profesyonel bir standalone seçerdim.

Kim takacak?? O iş beni aşar.

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Parallel intallation ve piggyback aynı şeydir benim gözümde dünyada bAğlanırkende piggyback gibi bağlanıcak bunlar deniyor
    dünya literataründe pigggyback gibi nbbağlayın denio

Kavga çıkarma abi euhahuauhuah Aynı .... soyu ikimzinde dediği
    Senin gözünü bilmem ama kesinlikle aynı şeyler değiller. Ne hardware anlamında ne de software anlamında..

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Senin gözünü bilmem ama kesinlikle aynı şeyler değiller. Ne hardware anlamında ne de software anlamında..
    tamam tartışalım ozamanb unu burda ben ateşlemeyi üzerine aldım benzini üzerine aldım boostu üzerine aldım HATTA abarttım TC yi üzerine aldım hattta KAstım DBW yi üzerine aldım Rolantiyi aldım DAHa ne istiyorsun ne almak istiyorsun üzerine Variable Cam yada camları aldım eeee e EMS iştebu daha ne istiyorsun piigy back şekilde bağlıyorum

crank ve camdan ortak kullandım gerisinide kullanmadım MAfi kendim çıkardım output yaptım Volt yada Frekans olarak evet daha ne istiyoruz ?
    www.drecu.com

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Camsensorunun tipi ve cran ksensorunun tipi lazım arabanda Variable Cam varmı ?

Hallsensormu yoksa Magnetic mi Yoksa opticmi ? Cam sensorun
    Hallsensormu yoksa Magnetic mi ? Crank sensorun
    bilgi açısından Enjektor Ohm ları lazım

Servisten öğrenebilirsin sanırsam
    bunları örnemeye çalışıcam..

istersen rstuning remote box ile aracın üstündeki yazılımı da gönderebilirim. ama hiç bilmediğim bir formatta kaydediliyor ve açıkçası hangi programla açılabiliyor hiç bir fikrim yok

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)