User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
28 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: BMW E36 hk. Sohbet ve tecrübeleriniz. :)

Yekworks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

BMW E36 hk. Sohbet ve tecrübeleriniz. :)

Selamın Aleyküm abiler.
    30 bin tl bütçem var ve 36 dan önce Astra G bakıyordum. Bi jant koyar inceden de basarım devam ederim diyordum kendi kendime.
    Ya da bir 190E alayım, şekli yeter deyip devam etmeyi de düşündüm. 190E den parça maliyetleri yüzünden vazgeçtim.
    Ancak 36ları gördükçe içim bi kıpraşıyor. Sizden hem bilgi almak, hem de sohbet etmek istedim.
    Nasip olursa bir kaç aya kadar bir sedan 36 almak peşindeyim.
    Aracım hem aile aracı, hem genç arabası olacak.
    Bir kaç gündür araştırıyorum ve 325 in yakıtına yetişemeyeceğim için gözüme 320leri kestirdim.
    Araştırırken araştırırken 318is leri gördüm. Temizi daha rahat bulunabiliyor bence.
    Ve bu iki motor arasında kaldım.
    Amacım kesinlikle yanlamak ne bileyim mahalle aralarından sakat yengeç gibi fırlamak değil. (Sözüm Meclis dışına, yan yan abilerime saygım sonuz. &#128522
    Söylediğim gibi. Hem aile aracı, hem genç arabası yapmak istiyorum.
    Bu iki motor hakkında bilgi almak istiyorum açıkçası.
    Ya da tecrübesi yüksek abilerimden bilgi almak istiyorum.
    Kaç modeli alınır? Hangi motoru alınır, en yüksek donanımları nelerdir, 30 bin tl ye nasıl bir 36 alabilirim? Her gün sanayiye gittiğim için babamın sövmeleri yerine lan nerden buldun bu arabayı keşke daha önce alsaymışız demesini istiyorum.
    Bu araç hakkında sohbet edebilir miyiz?
    فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
    Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de bir süre aynı durumdaydım, hatta boş bir araç alıp kendim yavaş yavaş doldururum diye düşünüyordum ama vazgeçtim.

Sebebi;

[QUOTE=Yekworks;8410438.
    Kaç modeli alınır? Hangi motoru alınır, en yüksek donanımları nelerdir, 30 bin tl ye nasıl bir 36 alabilirim? Her gün sanayiye gittiğim için babamın sövmeleri yerine lan nerden buldun bu arabayı keşke daha önce alsaymışız demesini istiyorum.
    Bu araç hakkında sohbet edebilir miyiz?[/QUOTE]

Tam olarak bu konu. En kralı da olsa, en temizi de olsa alacağın arabanın yaşı gereği revizyon görmesi gereken parçalar ve asıl önemlisi bu parçaların ne zaman seni yarı yolda bırakıp bırakacağını bilmemen, eski sahipleri tarafından bilinçsiz kullanılmasından ötürü doğacak sorunlar, yeni araçlara kıyasla eski tip motor teknolojisinden dolayı yüksek yakıt sarfiyatları vs. ile birlikte derken pek aile arabası olmuyor maalesef. Bir araba için evdekilere o sıkıntıyı yaşatmaya değmez.
    He ama bir gerçek var ki, düzgün bir e36 benim diyen aracı bozar duruş olarak.

O yüzden ailecek kullanacaksan, benc hiç o işe girme. Ama kendi aracın olacaksa, sanayiye gitmek ya da aracın sorunları sadece seni alakadar edecekse al kesinlikle.

Not: Yorumlar tamamen kişisel yorumlarımdır, taşlamayınız.

Rew - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aile işin içinde etken ise üst postta da yazıldığı gibi e30 e36 vb eski araçlar her zaman sizi sıkıntıya düşürür ve sürpriz yaşatır. Eski sahibi ne kadar düzgün kullanmış olsada çoğu parça 15 yaşını aşmış olacaktır. Ankara'da yaşıyorsunuz sanırım parça bulma konusunda sıkıntı çekmezsiniz ama her parçanın sıfırı bulunmaz çıkmacılarda keyfi fiyat isterler. 2.0 ile 2.5 arasında pek yakıt tüketimi farkı olacağını sanmıyorum. Özellikle uzun yolda fark daha az olur. 1.8is ise bu 6 piston motorlara nazaran biraz daha ekonomiktir. Lakin bu motorunda parça sıkıntısı olduğunu duymuştum. Kısacası e36'lar artık alınıp günlük binilecek "sorunsuz" araçlar değiller.

Cgungor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yekworks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamın Aleyküm abiler.
    30 bin tl bütçem var ve 36 dan önce Astra G bakıyordum. Bi jant koyar inceden de basarım devam ederim diyordum kendi kendime.
    Ya da bir 190E alayım, şekli yeter deyip devam etmeyi de düşündüm. 190E den parça maliyetleri yüzünden vazgeçtim.
    Ancak 36ları gördükçe içim bi kıpraşıyor. Sizden hem bilgi almak, hem de sohbet etmek istedim.
    Nasip olursa bir kaç aya kadar bir sedan 36 almak peşindeyim.
    Aracım hem aile aracı, hem genç arabası olacak.
    Bir kaç gündür araştırıyorum ve 325 in yakıtına yetişemeyeceğim için gözüme 320leri kestirdim.
    Araştırırken araştırırken 318is leri gördüm. Temizi daha rahat bulunabiliyor bence.
    Ve bu iki motor arasında kaldım.
    Amacım kesinlikle yanlamak ne bileyim mahalle aralarından sakat yengeç gibi fırlamak değil. (Sözüm Meclis dışına, yan yan abilerime saygım sonuz. ��)
    Söylediğim gibi. Hem aile aracı, hem genç arabası yapmak istiyorum.
    Bu iki motor hakkında bilgi almak istiyorum açıkçası.
    Ya da tecrübesi yüksek abilerimden bilgi almak istiyorum.
    Bu araç hakkında sohbet edebilir miyiz?
    2 yıla yakın e36 3.18is coupe kullanmış biri olarak 30bin TL'ye alınan (3.16i hariç) e36 ile baban söver mi sever mi bilemem ama keşke daha önce alsaymışız demeyeceği kesin
    genelde hepsi 270bin km civarında olur satılık e36 ların, kronik olarak hiç hasar kaydı boyası yoktur ama bel altı boyalıdır hepsinin (tavanı macunsuz boyayınca bel altı oluyor YERSEN) tek parça sağ yada sol çamurluk değişen yazmazlarsa olmaz (arabanın şirazesi kaymış).
    En yüksek donanımlarına gelince şase numarasıyla aracın orjinal hangi paket olduğunu internetten öğrenirsin ama piyasadakilerin hepsi genelde sonradan m pakete çevirmedir.
    şahsi görüşüm 97 üzeri alırsan belki masrafın bi nebze daha azalır. 3.18is 96 yılından sonra m42b18 den m44b19 motora geçildi.
    Sunroof benim arabamda yoktu ama 2.el bmw arayanlar sunroof olmazsa olmaz kafasındalar o yüzden satarken önemli bir etken olabilir.
    3.18is ve 3.20i arasında çok fazla bi performans farkı yok. 3.18is 3.20den daha az yakar biri 4 silindir biri 6 silindir.
    Fakat 3.18is silindir çapı 84.00 mm 3.20i silindir çapıysa 80.00 mm’dir. BMW 3.18is , 3.20i ile performans konusunda karşılaştırılabiliyor olmasının en büyük iki sebebinden birincisidir.
    İkincisi 3.18is strok oranı 81.00 mm 3.20i strok oranı 66.00 mm’dir. Strok, silindirin hareket esnasında çıktığı en üst düzey ile indiği en alt düzey arasındaki uzunluktur. Hem silindir çapının büyüklüğü, hem de strok uzunluğunun fazla olması 318is seçeneğini yüksek performanslı bir motor kılar. Silindir sayısı daha azdır fakat işlevi fazladır.
    3.18is torku 4500 3.20nin 4200dür. 3.20nin gücü fazla fakat 3.18is in torku fazla olduğu için özellikle ara hızlanmalar ve kısa mesafeli hızlanmalarda 3.18is daha atik olacaktır.

mertypeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    E36ya nazaran w201 baksanız daha mantıklı gibi. Çünkü 30 bin bütçeniz varsa 27 28 liralık bir e36 alırsınız o paralardaki e36lar da çok yorgun gözüküyor ama o paralara düzgün bir w201 bulabilirsiniz. Bmwler mercedeslere göre daha kötü yaşlanıyorlar bence. Ayrıca w201in parça fiyatları pahalı değil. Günlük binilecekse 190d 2.5 dizel daha mantıklı olacaktır. Süspansiyonları orj ise çok konforludur tam bir mercedestir yani. En azından 5 6 lira harcayınca zevkli bir makinanız olur. 190e lerde lpg tam uyumlu değil diye biliyorum ama çok km yapmayacaksanız alınıp benzinde binilebilir öyle aman aman bişey yakmaz. Ha illa bmw derseniz 35 36 liralara restorasyonu yapılmış bir m50 e30 bulunabilir zaten w201 kasanın karşılaştırılması gereken kasa e30dur. İkisi de ruhu olan çok güzel araçlar keşke piyasada daha fazla canı çıkmamış araç olsada kafada soru işareti kalmadan alıp binsek çünkü ikiside bir daha eşi benzeri gelmeyecek araçlar şimdiden hayırlısı olsun inşallah dilediğiniz araca kavuşursunuz

OnurJDM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    e36 benimde binmeyi çok istediğim bi araç aynı zamanda cesaret edip alamadığım bi araç. Çevrem ve çoğu yerde okuduklarıma göre sürekli eksiği ve sorunu bitmeyen bi kasaymış.

uniquel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    E36, BMW nin elektroniklesmeye, donanim ve komfora yoneldigi ilk modellerden biri.
    Zaten bu sebepten dolayi da 20 sene sonra bile hem tercih edilen ve sahip olunasi bir arac. Bu avantaj ve eglenceli kismi.
    Ayni zamanda da yine ayni sebepten dolayi ariza verme ihtimali ve revizyon ihtyaci yuksek.

Benim temel gorusum eger gercekten gonul rahatligiyla binmek istiyorsaniz, 20 yasinda bir bmw aliyorsaniz her zaman cebinizde harcamaya hazir bir 10bin tl niz olmali.
    Tabi bu 10bin harcanacak diye bir durum yok ama yeri geliyor cok daha ustune de cikilabiliyor. Tamamen ne temizikte bir arac aldiginiza ve ne titizlikle binmek istediginize bagli.

Rew - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu örneği vermek istedim bir ek bilgi olarak. Kuzenimde var e36 3.18i amortisörler vuruyor, iki bakla yayla dolaşıyor, direksiyon kutusu arızalı, motor dizel gibi şıkır şıkır çalışıyor, çoğu zaman mavi duman atıyor, içi yıkık dökük koltuk derileri bile yırtılmaya başladı. Lakin umrunda değil ben bmw biniyorum teker dönsün hava atayım yeter kafasında. Sizde teker dönsün yeter diyorsanız o paralara birsürü e36 bulabilirsiniz.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aile aracı olarak e36 düşünmezdim ben. Eminim ailen " bu paraya bu arabayı mı aldın, bu niye ötüyor, niye bu kadar sert, amma para yedi bu araba" falan diyecekler, sen de bezip satacaksın

osmanaydo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Erteleyebilirsin ama vaz geçemezsin.
    Alabileceğin en temiz altı silindir arabayı al keyfine bak.
    Düz adam___

SK10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    30 binliraya corsadır fiestadır bnce öyle araçlar bakın 40 liraya çıkarsanız da yeni symbol, linea masrafsız kullanabilceğiniz yeni model araçlar tavsiye ederim işyeri komşumuzda e36 316i vardı kendide sök tak bilir yapar yani o bile yeter dedi baktım symbol almış o da
    16’Bmw 320i 40th Year Edition
    23’Dacia Duster 1.33tce Journey

BurakYozgat. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    e36 günlük bakkala markete çaya çorbaya evden işe işten eve gidilecek bir araç değil.

Ha gidemez misiniz? Gidersiniz. Ama yorar. Aklınızda hayalinizde varsa sahip olmanızı isterim cefasıyla sefasıyla sevilecek bir araç bence.
    Umarım temiz bir arabaya denk gelirsiniz. Gazanız mübarek olsun
    Real men use three pedals !
    Supercharged e36coupe

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BurakYozgat. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    e36 günlük bakkala markete çaya çorbaya evden işe işten eve gidilecek bir araç değil.

Ha gidemez misiniz? Gidersiniz. Ama yorar. Aklınızda hayalinizde varsa sahip olmanızı isterim cefasıyla sefasıyla sevilecek bir araç bence.
    Umarım temiz bir arabaya denk gelirsiniz. Gazanız mübarek olsun
    bencede abi e36 evin 2.aracı ve keyif aracı olmalı coupe olmalı,gri olmalı,m paket olmalı,manuel olmalı senin araba gibi olmalı

osmanaydo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben her gün biniyorum.
    Düz adam___

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı osmanaydo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben her gün biniyorum.
    senin araban çok temizdir abi ondandır

Rec.O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şöyle anlatayım, ilk bmw'em 1990 3.20 e30 du bmw hastalığına böyle yakalandım. Daha sonra 28 stroker 20 aldım e36 1996 model. Daha sonrada e36 m3 e bindim. şimdide 3.20 46 ya biniyorum. Bir bmw kullanıcısı olarak şöyle bahsedeyim.

1- E36 güzel arabadır sürüşü keyiflidir (e30 kadar olmasada kişisel yorumum)
    2- Oem jantlarından biriyle 5 lik yay ile konforda bozulma olmaz rahat rahat kullanırsın.
    3-temizini bulman gerekir malesefki yok denecek kadar az temiz olanlarda dünya para istiyorlar.
    4-eski kasadfa bmwlerde çok işler dönüyor. örneğin adam kaza yapıyor çıkma çamurluk buluyor takıyor araba değişensiz oluyor yersen. experdede sökülme takılma olarak gözüküyr.
    5-Kıç geçirme kafa geçirme, sunroofsuzlara tavan geçirme gibi muhabbetler aşırı cok alacak olursan il arabanın fitillerini cıkar daha sonra kaldır altına bak, bagaj halısının altına, arka koltugun altına bakmanı tavsiye ederim.
    6- Temiz olarak istiyorsan otomatiklere bakmanı tavsiye ederim, biraz binersin yavaş yavaş uğraşırsın gerekirse manuele çevirirsin otomatik olanlar çok yorulmamış ve hor kullanılmamış oluyor.
    7- Şehir içi lpgde en az 50 krş yakıyor.
    8- Kronik sorunları olarak, direksiyon pompası, akışmetre gibi problemleri var.
    9- Şu ana kadar aldığım araçlarda çok şükür bi sıkıntı yaşamadım, e30 da benden sonra yatak sardırdılar, e36 aldığımda direksiyon pompası ötüyordu öyle sattım yağ akıtma vs bi sıkıntısı yoktu ama, m3 de sadece sıkıntı benzinin pahalı olmasıydı )

Dahada soracağın birşey olursa yardımcı olurum. Aklına takılan eden birşey varsa çekinmeden sorabilirsin. Benden daha cok biligli insanlarda vardır.

bu arada aileyle binilecekse şöyle bi durum var babamla bindiğimdeki olayı anlatayım. Kendi arabası tamirdeydi benim arabaya bindik iş yerine bırakacağım

Babam: Ne zaman p.şt arabalarına binmeyi bırakacaksın?
    ben: neyi var baba mis gibi araba
    babam: her yere sürtüyor bunun altı (e36ların marşpiyelleri düşürdüğünde kasislerde biraz sürter )
    ben: Baba sen varsın ya ağır geldin heralde araba ondan altı sürtüyor
    babam:si.t..r lan
    arabadan inerken bide her yeri açılıyordu beli felan bi inerken bi binerken sövüyordu )
    Konu Rec.O tarafından (21-11-2017 Saat 10:26 ) değiştirilmiştir.
    AP Type-R

Rec.O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SK10 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bencede abi e36 evin 2.aracı ve keyif aracı olmalı coupe olmalı,gri olmalı,m paket olmalı,manuel olmalı senin araba gibi olmalı
    valla bende gündelik biniyordum. m3 e de 3.20 yede. herhangi bir sıkıntı yaratmaz. ha bmw nin debriyajları diğer araclara göre biraz serttir en fazla sol bacağın ağrır yoğun trafikde
    AP Type-R

YAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    E36’yı japon yapıştırıcısı felanmı zannettiniz 90 lı yıllarda bu araclara sabah aksam bir fiil binildi,halada binen abi,kardes,dostlarimiz var.arabaya baktıktan sonra hic birsey olmaz nice 350k motora anahtar deymemiş araclar var.
    91' E34 M50B30 Avus blue
    98' E36Cp Cosmosschwarz
    05' E46Touring Titan silber

BurakYozgat. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkes bindiğini söylemiş ama belli gerçekler var ben de e36 sahibiyim.
    Ben e36ya günlük binilmesi zor bir araç olarak bakıyorum bu arkadaş için neden?
    Bütçe kısıtlı. 30 bin tlye düzgün e36 alabilecek mi meçhul.
    En yenisi 20 yaşında olan arabanın eskiyen parçalarını piyasada arabasını satan araç sahiplerinden kaç tanesi değiştiriyor ?
    Kaç tanesi bozulan akışmetreye 800 tl verip orjinal takıyor ? Kim o2 sensörünün sağlıklı çalışıp çalışmadığına bakıp yeniliyor ?
    Gidin ilanlardaki araçları gezin. Ben 2 sene önce 20 farklı araba dolaştım o fiyat bandında adamlar parça yenilemeyi bırak kilidi bozulan torpidoyu silikonla yapıştırıp iptal ediyor.

Araba senelerdir sendedir elin üstünden inmemiştir çıt sesi duyar gider eksiğini orjinal parçayla yenilersin o zaman tuvalete bile gidersin sorunlu arabalar olsa ben de sahibi olmaz uzak dururdum. Ama şu piyasada 30 bin tllik e36ya hele kısıtlı bütçeyle günlük bi nil mez.
    Real men use three pedals !
    Supercharged e36coupe

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler