User Tag List

Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon
115 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: yay presleme-kestirme

S.Özeren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tz bendeyken nerdeydiniz
    Livestrong

mcy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bizde de bir sorun var.
    2012 model citroen c-elysee araca yay bulamıyorum coilover da yok. orijinal yay alıp soğuk pres yapmayı düşünüyoruz başka şansımız kalmadı sanki.

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Markanın vs önemi yok preste. Hepten yanlış bir iştir.

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Peki Namiştayn ve ANK'nın önündeki araçlar boşuna mı bekliyor ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    burda press e kötü diyenlerin kaçı press yaptırdığını merak ettim
    Livestrong

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Carolita1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki Namiştayn ve ANK'nın önündeki araçlar boşuna mı bekliyor ?
    Yapılan işin rağbet görmesi 'doğru' bir iş olduğu anlamına mı geliyor ?

Alıntı S.Özeren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    burda press e kötü diyenlerin kaçı press yaptırdığını merak ettim

Yaylarda üretimi dışında herhangi bir işlemin yanlış /kötü olduğunu söyluyorum. Hiç yaptırmadım, yaptırmam da.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı empo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaylarda üretimi dışında herhangi bir işlemin yanlış /kötü olduğunu söyluyorum. Hiç yaptırmadım, yaptırmam da.
    ben 25 ay pressli ve dip basık arabamla gezdim , ne gibi sorunlarla karşılaşabilirdim sana göre ?
    Livestrong

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 corsam oldu birisinde koni amortsiör ve h&r yay vardı, diğerinde presli fk ve el yapımı amortisörler vardı, aynı şekilde kullandım, aynı yol tutuşunu verdi neredeyse, konilerde acaip sesler geliyordu birde.. Böyle anlatınca saçma geliyor ama pressli yay kullanmayan bilemez

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben 25 ay pressli ve dip basık arabamla gezdim , ne gibi sorunlarla karşılaşabilirdim sana göre ?
    25 ay değil 250 ay da gezmiş olsan, kullandığın yayın üretildiği sağlamlıkta olmadığını kabul etmen gerekir. Ayrıca kullandığın marka yayın üretildiği malzeme bu durumu absorbe edebilecek özellikte de olabilir. Her üretici, ürettiği her yay modeli için aynı malzemeyi kullanmıyor. Sizdekinde sorun olmamış olsa da, buradaki mesajları üye olan olmayan farklı farklı malzemeler kullanan insanların okuduğunu düşünerek söylemek durumundayız.

Ne olabilirdi konusuna gelince, basitçe yayın kırılması diyeyim. Uyarı yapmak için yeterli bir sebep olduğunu düşünüyorum. Yol tutuş kaybı da diyeceğim ancak, düz mantıkta araç yere yakınlaştığı için yol tutuşun da arttığını söyleyeceginizi düşündüğüm için söylemiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı empo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    25 ay değil 250 ay da gezmiş olsan, kullandığın yayın üretildiği sağlamlıkta olmadığını kabul etmen gerekir. Ayrıca kullandığın marka yayın üretildiği malzeme bu durumu absorbe edebilecek özellikte de olabilir. Her üretici, ürettiği her yay modeli için aynı malzemeyi kullanmıyor. Sizdekinde sorun olmamış olsa da, buradaki mesajları üye olan olmayan farklı farklı malzemeler kullanan insanların okuduğunu düşünerek söylemek durumundayız.

Ne olabilirdi konusuna gelince, basitçe yayın kırılması diyeyim. Uyarı yapmak için yeterli bir sebep olduğunu düşünüyorum. Yol tutuş kaybı da diyeceğim ancak, düz mantıkta araç yere yakınlaştığı için yol tutuşun da arttığını söyleyeceginizi düşündüğüm için söylemiyorum.
    ben bu yaşıma kadar belki 100 kişinin aracını press yaptırdık hiç birinde kırılma olmadı ? Senin kırılma dediğin olay kaynakla egzozcuda ısıtılıp düşürme şeklinde sonradan yaşnanan sorunlar olmasın , bak bunda sana sonuna kadar katılıyorum

evet benim arabam hayvan gibi yol tutuyordu , bunu bitek ben demiyordum ama forumda arabama binen bir çok kişi söyler..

Sen olaya düz mantık bakıyorsun yok zemine yaklaşınca , yok böyle diğeceğini bildiğim için falan filan geç bunları , benim aracımın yol tutma sebebi h&r yaya 3cm press yapmam değildi kullandığım adrenalin s001 serisi lastikti , sen yürüyeninin ne kadar iyileştirirsen iyileştir lastik olmadan o yolda duramazsın

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. Eğer hayatında hiç yaptırmadıysan press, coil çok konuşmanın anlamı yok ben bu dediklerimin hepsini yaptırdım bilgilerimi paylaşıyorum
    Livestrong

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben bu yaşıma kadar belki 100 kişinin aracını press yaptırdık hiç birinde kırılma olmadı ? Senin kırılma dediğin olay kaynakla egzozcuda ısıtılıp düşürme şeklinde sonradan yaşnanan sorunlar olmasın , bak bunda sana sonuna kadar katılıyorum

evet benim arabam hayvan gibi yol tutuyordu , bunu bitek ben demiyordum ama forumda arabama binen bir çok kişi söyler..

Sen olaya düz mantık bakıyorsun yok zemine yaklaşınca , yok böyle diğeceğini bildiğim için falan filan geç bunları , benim aracımın yol tutma sebebi h&r yaya 3cm press yapmam değildi kullandığım adrenalin s001 serisi lastikti , sen yürüyeninin ne kadar iyileştirirsen iyileştir lastik olmadan o yolda duramazsın

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. Eğer hayatında hiç yaptırmadıysan press, coil çok konuşmanın anlamı yok ben bu dediklerimin hepsini yaptırdım bilgilerimi paylaşıyorum

Eğer ki, önünüzde sadece 2 seçenek olarak egzozcuda ısıtıp düşürme ve pres seçenekleri var ise, 2si arasında tabiki press. Ancak coilover yada hali hazırda satılan yay varsa 2sininde gereği yok.

Ben şu konu boyunca lastik hakkında tek kelime yazdığımı hatırlamıyorum. Aynı araçın düzgün bir coilover+adrenalin s001 lastik konfigrasyonu ile, preslenmiş yay + adrenalin s001 lastik konfigrasyonun kıyaslamasında pres + adrenalin s001'ın daha iyi yol tuttuğunu söylemeyeceğinizi düşünüyorum..

Ayrıca hiçbirinin doğru bir iş olmadığını düşünsem de, sizin yaptığınız gibi aftermarket hali hazırda 3 yada 5 cm alçak bir yay alıp onu 1 2 cm presslemek orjinal yayı 8-9 cm preslemeye göre daha akıl karı bir iş..

Son olarak, yayların yük altında boylarının kısalması yada uzaması şeklinde tepki verdiğini hepimiz biliyoruz. Ancak, bu yük yayın kapasitesinin üzerinde olduğunda yayın yapısı da bozulur. Sıkışmış yada uzamış durumda kalır. İşlevini olması gerektiği gibi/kadar yapamaz. Preste zaten tam olarak bu iştir.

Siz yapıyorsanız/yaptırıyorsanız devam ediniz. Herkesin doğruları kendine sonuçta.

Not: mesajı yazarken ufak birde araştırma yaptım, özellikle yurtdışı forumlarda gördüğüm kadarıyla kırılan yayları özellikle bakmadan farkedemeyeceğiniz durumlarda az değil. Adamlar "arabanın kış bakımını yaparken farkettim ki, arabamın arka yayları kılırmış" tarzında cümleler kurmuşlar.

Ek.Civic_Spoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    soğuk press denilen olayı duydum ama nasıl yapıldığını bilmiyorum, bildiğin prese koyup dibine kadar ezerek mi yapılıyor ??

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Sen kimsin? 1 kişi...

100 kişiye de yaptırmışsın, etti 101 kişi.. 100 de ben vereyim, etsin sana 201 kişi...

Yaptırdığın işin arkasında herhangi bir Ar-Ge ya da mühendislik var mı? Yok.. Bastır emmi bastır, 3 cm'e geldi mi? Geldi, dur..

Senin yaptırdığın işlem bu. Bu işlem için de otomobil tekniğinin tavan yaptığı bu forumda, sana işin doğrusunu anlatanlara "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın" diyemezsin. Envai çeşit yay üreticisi envai çeşit Ar-Ge çalışması, test yapıyor. Mal mı onlar? Bilgisiz mi onlar? Hiç mi yıllarca dirsek çürüten bu insanların aklına gelmemiş suyu verilmiş metali presletip daha kısaltmak? Sen misin bu alemin zekisi?

Bu işin bir doğrusu vardır bir de çakması vardır. İsteyen istediğini yapar. Lâkin dünya standarlarınca kabul edilen, arkasında mühendislik çalışmaları olan bir işleme bi kaç senelik deneyimin ve sanayideki "bastır la bastır" türevi yorumlarla iş yapan ustalardan gördüklerinle "doğru budur" diyemezsin. Hele işin mühendislik açısından doğrusunu anlatana, çakma işlemlerini doğru diye lanse etmeyi hiç yapamazsın.

Techturkey'in kuruluş amacı doğru teknik bilgiyi insanlara ulaştırmaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen kimsin? 1 kişi...

100 kişiye de yaptırmışsın, etti 101 kişi.. 100 de ben vereyim, etsin sana 201 kişi...

Yaptırdığın işin arkasında herhangi bir Ar-Ge ya da mühendislik var mı? Yok.. Bastır emmi bastır, 3 cm'e geldi mi? Geldi, dur..

Senin yaptırdığın işlem bu. Bu işlem için de otomobil tekniğinin tavan yaptığı bu forumda, sana işin doğrusunu anlatanlara "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın" diyemezsin. Envai çeşit yay üreticisi envai çeşit Ar-Ge çalışması, test yapıyor. Mal mı onlar? Bilgisiz mi onlar? Hiç mi yıllarca dirsek çürüten bu insanların aklına gelmemiş suyu verilmiş metali presletip daha kısaltmak? Sen misin bu alemin zekisi?

Bu işin bir doğrusu vardır bir de çakması vardır. İsteyen istediğini yapar. Lâkin dünya standarlarınca kabul edilen, arkasında mühendislik çalışmaları olan bir işleme bi kaç senelik deneyimin ve sanayideki "bastır la bastır" türevi yorumlarla iş yapan ustalardan gördüklerinle "doğru budur" diyemezsin. Hele işin mühendislik açısından doğrusunu anlatana, çakma işlemlerini doğru diye lanse etmeyi hiç yapamazsın.

Techturkey'in kuruluş amacı doğru teknik bilgiyi insanlara ulaştırmaktır.
    Olur bidahakine öyle yaparım , olmadı bi telde açar nasıl yapmam gerektiğini sorarım engin bilgilerinizle bana yol gösterirsiniz

sizin o 3 cm geldi dur dediğiniz olayda press de değil , ısıtılmış yayda olur.
    Livestrong

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Olur bidahakine öyle yaparım , olmadı bi telde açar nasıl yapmam gerektiğini sorarım engin bilgilerinizle bana yol gösterirsiniz

sizin o 3 cm geldi dur dediğiniz olayda press de değil , ısıtılmış yayda olur.
    Memnuniyetle gösteririm.

Isıtılmış, kesilmiş, preslenmiş, üstüne bastırılmış, alttan ittirilmiş... Bunların hepsi teknik ve mühendislik açısından yanlıştır. Bu forum içerisinde Mühendislik çalışmaları karşısına "doğru bilgi" diye çıkarılamaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Memnuniyetle gösteririm.

Isıtılmış, kesilmiş, preslenmiş, üstüne bastırılmış, alttan ittirilmiş... Bunların hepsi teknik ve mühendislik açısından yanlıştır. Bu forum içerisinde Mühendislik çalışmaları karşısına "doğru bilgi" diye çıkarılamaz.
    Kim istemezki arabasına Kw , xyz , k-sport vs.vs marka coil uygulamasın, almasın

Ancak fiyatları *****. Zaten ısıtan , kesen, pressleten adamın pek yol tutuşum çok iyi olsun , piste çıkıyim gazliyim derdi olmadığı için , ben diyorumki press herkesin abarttığı kadar sakıncalı bi olay değil , ama kesinlikle ısıtmayın gerçekten kırılıyor diyorum.

Yapıcaksanız illa ısıtmayın , pressletin yani diyorum, ben tecrübemi söyledim 25 ay kullandığımı ve güzel bir lastikle desteklediğimi, yol tutuşunun beni çok memnun ettiğini ancak lastik olmasa bu şekildede beni memnun etmiceğini imalı şekilde üst mesajımda yazdım.

Diğer arkadaşında belirttiği gibi ben bu olayı spor yay üzerine yaptığım içinde beni böyle memnun etmiş olabilir..

Benim anlatmak istediğim olay bu , marka coil kadar yol tutuş verir , onun konforunu sunar falanda demiyorum o yüzden kimseyi yanlışda yönlendirmedim , herşeyide ben bilmiyorum tabiki
    Livestrong

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Kim istemezki arabasına Kw , xyz , k-sport vs.vs marka coil uygulamasın, almasın

Ancak fiyatları ***** zaten ısıtan , kesen, pressleten adamın pek yol tutuşum çok iyi olsun , piste çıkıyim gazliyim derdi olmadığı için , ben diyorumki press herkesin abarttığı kadar sakıncalı bi olay değil , ama kesinlikle ısıtmayın gerçekten kırılıyor diyorum.

Yapıcaksanız illa ısıtmayın , pressletin yani diyorum, ben tecrübemi söyledim 25 ay kullandığımı ve güzel bir lastikle desteklediğimi, yol tutuşunun beni çok memnun ettiğini ancak lastik olmasa bu şekildede beni memnun etmiceğini imalı şekilde üst mesajımda yazdım.

Diğer arkadaşında belirttiği gibi ben bu olayı spor yay üzerine yaptığım içinde beni böyle memnun etmiş olabilir..

Benim anlatmak istediğim olay bu , marka coil kadar yol tutuş verir , onun konforunu sunar falanda demiyorum o yüzden kimseyi yanlışda yönlendirmedim , herşeyide ben bilmiyorum tabiki
    Bak bu konu çok farklı..

Herkesin cebinde para olmayabilir.. Heves etmiş de olabilir. Bana kalsa mecburiyet değil daha düşük araba ya da yolda tren gibi giden araba. Lâkin bunu istiyor da olabilir. Benim karışma haddim de yok, sıfatım da yok. Canı isteyen, çıkarsın yayı, kessin amortisör milini, kaynatsın.. Karışabilir miyim? Elbette hayır, ne haddime..

Ancak;

Burada sen ya da aynı görüştekiler bu tarz kesme biçme işlemlerini doğru bilgi diye lanse eder, hatta hatta karşınızda mühendislik açıklaması yapan birilerine "bilmiyorsun, konuşma" anlamına gelen açıklamalarda bulunursanız iş değişir. Buna karışırım.. Bu forumda, bilgi arayanlara doğru bilgi -ki doğru bilgi dünya standartlarınca kabul görmüş ve arkasında mühendislik ya da AR-GE çalışmaları olan bilgidir- sunulmalıdır. Techturkey'in kuruluş amacı budur.

Isıtma, kesme, biçme, presletme... Bunların hepsi yanlış. Isıtma ne kadar yanlışsa, bir defa şekle sokulmuş, suyu verilmiş metalin şeklini tekrardan değiştirmek de bir o kadar yanlıştır. Metalin kırılganlığı artar.. Senin yol tutuşunun süper olması, hadi lastiği bırak en boktan lastikle bile süper olması bir mühendislik açıklaması değildir. Başına 25-30 ay boyunca bir olay gelmemesi de bir kıstas değildir.. Hatta 25-30 yıl boyunca başına birşey gelmemesi de kıstas değildir.. Kıstas, fizik kanunlarıdır.. Kıstas, bu kanunlara dayalı hesaplamalarla oluşturulan çalışmalardır..

Tekrar üzerine basarak söylüyorum,

Isıtma, kesme, biçme, presletme.. Bunların tamamı yanlış hareketlerdir.. Bu forumda doğru bilgi diye sunulamaz. Hele bu yanlış bilgi "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın" diye mühendislik açıklaması yapana "doğruymuş" gibi lanse hiç edilemez.

İlla biri hakkında seçim gerekiyorsa, "her ikisi de yanlış, yanlış olma sebebi ve riski şudur. Ben xxxx yaptırdım, yy ay kullandım ve zzz sonucuna ulaştım" şeklinde bilgi verilebilir.

Emre Akçay
    Misafir
    Vala ben 3.5 cm Vogtland almıştım eski aracım için. Düşmemişti araba. Daha sonra kestirmiştik yayları. Yalan olmasın ama 2-3 sene kesik yay ve mili kesilmiş amortisör ile gezdim. Hiç sorun yaşamadım. Ama 70-80'i de geçmedim. Çukurda durdum vs vs. Yani ben sorun yaşamadım diye başka biride sorun yaşamayacak anlamına gelmiyor. Geçen de Fiesta'ya press yaptırmıştık arkadaşımın. Geçen sordum nasıl rahat mısın diye. Çok memnunum dedi. Gerisini bilmem.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bak bu konu çok farklı..

Herkesin cebinde para olmayabilir.. Heves etmiş de olabilir. Bana kalsa mecburiyet değil daha düşük araba ya da yolda tren gibi giden araba. Lâkin bunu istiyor da olabilir. Benim karışma haddim de yok, sıfatım da yok. Canı isteyen, çıkarsın yayı, kessin amortisör milini, kaynatsın.. Karışabilir miyim? Elbette hayır, ne haddime..

Ancak;

Burada sen ya da aynı görüştekiler bu tarz kesme biçme işlemlerini doğru bilgi diye lanse eder, hatta hatta karşınızda mühendislik açıklaması yapan birilerine "bilmiyorsun, konuşma" anlamına gelen açıklamalarda bulunursanız iş değişir. Buna karışırım.. Bu forumda, bilgi arayanlara doğru bilgi -ki doğru bilgi dünya standartlarınca kabul görmüş ve arkasında mühendislik ya da AR-GE çalışmaları olan bilgidir- sunulmalıdır. Techturkey'in kuruluş amacı budur.

Isıtma, kesme, biçme, presletme... Bunların hepsi yanlış. Isıtma ne kadar yanlışsa, bir defa şekle sokulmuş, suyu verilmiş metalin şeklini tekrardan değiştirmek de bir o kadar yanlıştır. Metalin kırılganlığı artar.. Senin yol tutuşunun süper olması, hadi lastiği bırak en boktan lastikle bile süper olması bir mühendislik açıklaması değildir. Başına 25-30 ay boyunca bir olay gelmemesi de bir kıstas değildir.. Hatta 25-30 yıl boyunca başına birşey gelmemesi de kıstas değildir.. Kıstas, fizik kanunlarıdır.. Kıstas, bu kanunlara dayalı hesaplamalarla oluşturulan çalışmalardır..

Tekrar üzerine basarak söylüyorum,

Isıtma, kesme, biçme, presletme.. Bunların tamamı yanlış hareketlerdir.. Bu forumda doğru bilgi diye sunulamaz. Hele bu yanlış bilgi "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın" diye mühendislik açıklaması yapana "doğruymuş" gibi lanse hiç edilemez.

İlla biri hakkında seçim gerekiyorsa, "her ikisi de yanlış, yanlış olma sebebi ve riski şudur. Ben xxxx yaptırdım, yy ay kullandım ve zzz sonucuna ulaştım" şeklinde bilgi verilebilir.
    abicim mühendisliğe girersek bizim arabalara yaptığımız şeyleri hiç bir , tasarımcı , mühendis , uzman kabul etmez

Neyse uzatmanın pek anlamı yok ben sizi anladım , sizde beni üst mesajımda anlamışsınız bana göre doğru olan başkasına göre yanlış olabilir gayet normal

Herkesin fikrine saygım var , imkanı olan bu işlere hiç girişmesin zaten kafası rahat olsun marka bir kit alsın taksın , paşalar gibi gezsin (coil ile dip gezme meraklıları için geçerli kendi bakış açından bakıyorum olaylara ) basıklık derdi olmayan için bissürü marka var zaten. 300 400 liraya bugünlerde pressde 200 300 arası pek fiyat farkı yok alsın marka yayını taksın
    Livestrong

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)