User Tag List

Sayfa 8/9 İlkİlk ... 6789 SonSon
154 sonuçtan 134 ile 152 arası

Konu: Polo gti vs Focus III ecoboost 1,6 182 hp

ahmet_xy
    Misafir
    Arkadaslar bilen de yaziyor bilmeyen de. Son hizi etkileyen birinci faktor beygir gucudur. Ayni vites oranlarina sahip ayni kasada iki arabanin beygir gucu yuksek olanin son hizi daha fazla olacaktir.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı ahmet_xy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar bilen de yaziyor bilmeyen de. Son hizi etkileyen birinci faktor beygir gucudur. Ayni vites oranlarina sahip ayni kasada iki arabanin beygir gucu yuksek olanin son hizi daha fazla olacaktir.
    Örnek vereceğim,

Araçlar 5 ileri, 6500 rpm çeviriyor diyelim 225km/h hıza ulaşıyor bu devirde. 110 ve 120 hp olan aynı ağırlıkta iki araçta aynı hızı yapar, 120 hp olan daha çabuk hızlanır.

Eğer oranlar uzun ise mesela mk6 Golf ler vs gibi yani 6. vites 6000 devirde 260 civarı görülebilecek kadar uzun ise, 122 ve 140 hp lik baz alalım. 140 hp lik son hızda daha yukarılara çıkabilecektir.

Temel faktör şanzımanın son vitesteki izin verdiği max hızdır yani vites oranlarıdır. sonra güç gelir.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

ahmet_xy
    Misafir
    Guc olmadiktan sonra istedigin kadar sanzimanin uzun olsun. Misal mi istiyosun civic ies.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Guc olmadiktan sonra istedigin kadar sanzimanin uzun olsun. Misal mi istiyosun civic ies.
    Tamam işte, Golf6 dan örnek vermiştim o konu hakkında da. Güç olunca da kısa şanzımanda işler dediğinizin tam tersi oluyor bu kez, ikisi aracı da şanzıman limitliyor top speed de. Ne değişti?
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    1460 kg scaled
    now back to stock.

ahmet_xy
    Misafir
    Sen en iyisi otomobillerin top speede ile ilgili yabanci bir makale oku. Ben ne anlatsam boş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Güçle alakası yok şeklinde bir laf hiç çıkmadı ağzımdan fakat şanzıman oranına göre o iş değişir diyorum. Hala da bunu savunuyorum.

106gti/saxo vts standart şanzıman oranları ile 7200 rpm dönse 225 gibi bir sürat yapıyor. İster NA ister aşırı besleme olarak bu aracı şanzıman oranlarına hiç dokunmadan modifiye edelim şimdi, 120 hp den oldu mu bize 200+ hp.

Bu araba orj haldeyken de yokuş aşağı veya düz 7200 rpm'i 5. viteste çevirip 225 gibi kesiciye düşüyor mu? Modifiyeden sonra da şanzımanı ellemedik, 225 e belki 50 sn daha çabuk çıkıyor ama yine 225'te kalıyor mu? KALDI.

Bu aracı turbolayanlar genelde neden BE box a geçmek ister, hem daha sağlam hem oranlar daha uzun çünkü. Veya type r, vtec turbolayanlar neden uzun oranlı son dişli takıyorlar, top speed artması için.

Bu da 106 oranlarının fotosu, gti/vts ikinci sırada tam ortada.

Ayrıca geçen sayfada nasıl sıralamışım hatırlatayım. Bu arada işin mühendisliğini okuyorum zaten hala. Yeterince de makale okumuşluğum vardır, önerebileceğinizden okumadığım olursa zevkle okurum ayrıca

Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şunu yazdır da gel bi deneyelim dönüşünde top speed kaçmış

Top speed in ise herşeyle alakası var.

Güç,
    Son vitesteki max hız,
    Max gücü verdiği devir
    Sürtünme katsayısı
    Ağırlık,
    Lastik çapı..
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    1460 kg scaled
    now back to stock.

ahmet_xy
    Misafir
    şanzımanı unut. güç ve hava sürtünmesine odaklan. şanzıman dediğin çok kolay ayarlanabilen bir şey. ama gücü ve aerodinamiyi geliştirmek, şanzıman kadar kolay değildir.

OrcunInce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şanzımanı unut. güç ve hava sürtünmesine odaklan. şanzıman dediğin çok kolay ayarlanabilen bir şey. ama gücü ve aerodinamiyi geliştirmek, şanzıman kadar kolay değildir.
    Gücü almak şanzımandan çok daha kolay bu 1.
    İkincisi Levent işin mühendisliği konusunda oldukça bilgili bir arkadaşımızdır, böyle git biraz daha oku falan diyip insanları küçük görmeye çalışmak yaşınıza da yakışmıyor. Levent gibi argümanlar ile konuya katkıda bulunacaksanız hepimiz seve seve okuruz ama iki kelime yazıp açıklama yapmadan çamur it izi kalsın tarzıyla bir yere varamayacağınızı belirtmek isterim.
    Megane 3 RS / 2.17 @İstanbulPark
    Fk8 Type-R (stock) / 50.68 @Körfez
    Megane 3 RS / 49.60 @Körfez

Zero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı şeyleri farklı şartlar sunarak yazıyorsunuz ikinizinde dediği doğru ekstrem durumlar olmadıkça. Tork aracın ivmelenme gücü beygir ise o ivmeyi korumasını sağlayan değer denebilir bir nevi (ağırlık şanzıman oranlarını hesaba katmadan söylüyorum aslında hepsi bir bütün tabiki). Zaten yüksek devirde tork düşüşe geçmese çıkılabilen maksimum hız daha yüksek olur mantık çerçevesinde.

ahmet_xy
    Misafir
    Alıntı OrcunInce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gücü almak şanzımandan çok daha kolay bu 1.
    pejo 106 ya kısa takmak mı yoksa itb, headers, yazılım, egzantrik, sente ayarı vs yapıp güçlendirmek mi daha kolay?

OrcunInce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    pejo 106 ya kısa takmak mı yoksa itb, headers, yazılım, egzantrik, sente ayarı vs yapıp güçlendirmek mi daha kolay?
    Konuyu saptırmak istersek çok kolay saptırırız, megane rs'ten güç almak şanzımandan daha kolay diyebilirim mesela.

Varsa teknik bilginiz buyrun açıklayın dinleyelim yoksa da daha uzatmayalım bence.
    Megane 3 RS / 2.17 @İstanbulPark
    Fk8 Type-R (stock) / 50.68 @Körfez
    Megane 3 RS / 49.60 @Körfez

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    106 örneği verdim diye 106 üzerinden hareket etmemiz gerekmez.

Bir Alfa 147 ye uzun 5 takmaya çalışın veya kısa son dişli bulmaya çalışın, bir de egzantrik, headers vs yapmaya çalışın hangisini daha çabuk temin edebileceksiniz bir de ona bakın mesela. Bu başka marka modelde daha farklı olabilir.

Toyota'da da eşit zorlukta denebilir mesela, piyasada parçası çok olan arabada motor modifiyesi daha kolaydır bence (honda, pejo vb özellikle).
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    1460 kg scaled
    now back to stock.

ahmet_xy
    Misafir
    Alıntı OrcunInce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu saptırmak istersek çok kolay saptırırız, megane rs'ten güç almak şanzımandan daha kolay diyebilirim mesela.

Varsa teknik bilginiz buyrun açıklayın dinleyelim yoksa da daha uzatmayalım bence.
    bence de uzatmayalım. güç olmadıkça hiçbir şeyin önemi yoktur.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu hortlatayım

Denenecek stock rocco ya da gti-cupra aranıyor.

Ecoboostum stock, ama bakımlı, biraz gidiyor işte

Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hiç mi yok?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk mesajlara binaen konuyu güncelleyeyim istedim. 160lık rocco geçer denmiş, 160lık ile denemeye gerek bile kalmadı.

Sağlıklı bir ekopuştun en az 4 boy atması gerek, lakin atıyor da

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk mesajlara binaen konuyu güncelleyeyim istedim. 160lık rocco geçer denmiş, 160lık ile denemeye gerek bile kalmadı.

Sağlıklı bir ekopuştun en az 4 boy atması gerek, lakin atıyor da
    Jant ölçüsü nedir ford ecoboost'un ? 16inc mi ?
    Araç Agırlıklarınıda bi karşılaştırmak lazım. 18 inc rocco ya karşı 16inc büyük avantaj olur zaten kg lar da yakında 22hp fazlasıda var geçmesi çokta şaşırtıcı değil.

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cnzdmr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Jant ölçüsü nedir ford ecoboost'un ? 16inc mi ?
    Araç Agırlıklarınıda bi karşılaştırmak lazım. 18 inc rocco ya karşı 16inc büyük avantaj olur zaten kg lar da yakında 22hp fazlasıda var geçmesi çokta şaşırtıcı değil.
    Büyük jant neden aracı yavaşlatır? 18" jant 17" veya 16" den daha hafif olamaz mı? Tabanın sabit kalıp yanağın inceldiğini hesaba katarak soruyorum. (Araçların üstündeki jantları veya ağırlıklarını bilmiyorum. Merakımdan soruyorum.)

Geçme konusuna gelince en az 4 boy ciddi bir fark ecoboost beklediğimden çok hızlı yürümüş. Roccoyu 1-2 boy geçer gti ında biraz gerisinden kalır diye düşünüyordum.
    Tebrikler ecoboosta

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MCN21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Büyük jant neden aracı yavaşlatır? 18" jant 17" veya 16" den daha hafif olamaz mı? Tabanın sabit kalıp yanağın inceldiğini hesaba katarak soruyorum. (Araçların üstündeki jantları veya ağırlıklarını bilmiyorum. Merakımdan soruyorum.)

Geçme konusuna gelince en az 4 boy ciddi bir fark ecoboost beklediğimden çok hızlı yürümüş. Roccoyu 1-2 boy geçer gti ında biraz gerisinden kalır diye düşünüyordum.
    Tebrikler ecoboosta
    eğer kaliteli bir jantsa OZ,König vb tabi ki 18 inc bir jantın daha hafif olması mümkün ancak stock jantlarda bu durum pek söz konusu değil.
    Kaldı ki rocco nun taban genişliği 235 buda sürtünme direncinin çok daha fazla olması demek.

Ford'un spec leri tam bilmiyorum ama büyük ihtimal 16 jant ve 215 taban genişliği vardır. Araçların boş ağırlıklarınıda bi karşılaştırmak lazım. 22hp de fazlası var.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)