User Tag List

Sayfa 1/7 123 ... SonSon
131 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Station Wagon İnceleme Başlığı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Station Wagon İnceleme Başlığı

Herkesin çok beğendiği, ama kimsenin almadığı station wagon araçlar hakkında genel bir başlık olsun istedim.

Aslında son dönemde popülerliği arttı wagonların, eskiye nazaran yollarda daha sık görüyoruz, türk halkı yavaş yavaş benimsemeye başladı bu kültürü.

Yine de bu sınıfın ülkemizde yeterince değer görmemesi tez konusu olacak kadar ilginç.Bunu otomobile bakış açımız (prestij göstergesi), ekonomik kaygılar( sw değer kaybı) ve alternatif seyahatlere olan ilginin azlığı gibi başlıklarla özetleyebiliriz.

Wagon kullanmanın avantajlarını başlık içinde tartışırız tabi ancak ben daha ziyade araç incelemeleri / kullanıcı deneyimleri tarafındayım.

Kendi aracımdan başlarsam, Peugeot 508 SW
    Bir Alfa Romeo fanatiği olarak hiçbir zaman peugeot markasıyla bir alakam olmadı.Ancak kızımın doğumu ve köpek sahibi olmamla birlikte sw zorunluluk haline geldi.Kendime bazı kriterler belirledim, cam tavan mutlaka olacak, dizel - otomatik olacak, bagajı büyük, yükleme eşiği düz ve alçak, iç hacmi geniş, d segment, ve fiyatı max. 65 k olmalıydı.Alfa 159 SW malesef bu şıkları doğru işaretleyemedi.

Bu kriterleri sağlayan araba sayısı çok az olduğu için 508 de karar kıldım.Fiyatına göre sundukları gerçekten cazip.Tüketim çok düşük, mekanik sorunları yok, oldukça geniş iç mekanı var, bagaj hacmi 660 lt, donanımı tatminkar (komple cam tavan, arka bölge dijital klima, bixenon, navigasyon vs) tasarım da özellikle profilden oldukça şık.115 hp lik motor bence yeterli değil ve sürüşü de sportif hisler sunmuyor ancak konfor bakımından kafam çok rahat.

Bazı diğer seçenekler / kısa yorumlar ;

Opel Insignia Sport Tourer : Audi allroad ve subaru levorg tan sonra en şık wagon olduğunu düşünüyorum.Bagaj hacmi gözüme çok küçük gelsede kağıt üstünde fena değil (540 lt) Bagaj kapağının elektrikli olduğunu da eklemek lazım.Tasarımı ve sürüş özellikleri gerçekten çok iyi.1.6 benzin manuel kombinasyonu çok uygun rakamlara alınabiliyor.1.6 otomatik sadece yeni kasada var, onlarda pahalı haliyle.Eski kasada 2.0 dizel otomatik alınabilir ama ilan sayısı fazla değil..

Passat Variant : 2010 - 2014 arası b7 modeller, 60 ile 90 bin arasında değişiyor.Comfortline donanımı biraz zayıf.Arka diz mesafesi 508 ile aynı, bagaj hacmi 603 lt.Dsg servis bakımlı olmayan araçlarda büyük risk.Bu kasanın sürüş keyfinin zayıf olduğu söyleniyor.Tasarımı da bana göre oldukça sıkıcı.Ancak sunduğu akıllı yaşam alanları ve ikinci el değeriyle mantıklı bir araç tabi.Sınıfını da domine eden bir model.Yeni kasası bence çok başarılı ancak fiyat 100-130 k arası..B6 kasa da hakettiğinin çok üstünde fiyatlara satılıyor bence.

Ford Mondeo Estate : Yurtdışı incelemelerinde mondeo sürüş dinamikleri, yol tutuş ve konfor bakımından inanılmaz beğeniliyor.Ancak üllemizde çok az satıldı, ilan sayısı oldukça az.50 - 75 bin bandında değişen fiyatları var.İç tasarımı pek hoşuma gitmediğinden elemiştim.Bagaj hacmi de nispeten küçük (537 lt) 2.0 ecoboost motor harika ancak tüketimi tahminimce epey yüksektir.1.6 tdci zaten PSA motoru, kocaman kütleye sahip araba için yetersiz.2,0 tdci almak lazım.

Volvo V60 : Entry premium temsilcisi..Malesef bagaj hacmi çok küçük (sadece 430 lt) arka yaşam alanı da nispeten kısıtlı..Yine PSA gruptan alınan 1.6 D motor bu kasa ağırlığına yetmiyor.2.0 ile keyifli olacaktır.Fiyatları 70-100k arasında

Volvo V70 / XC70 : S80 modelinin varyantı.Avrupada çok tercih edilen, türkiye de yüzüne pek bakılmayan bi model.Gerçek bir wagon.Bagajı büyük, işlevsel.(575 lt ) İç mekan oldukça kaliteli (2008 sonrası kasa) Fakat dış tasarımını cenaze arabasına benzetiyorum.Kullanılan motorlar yüksek hacimli olduğundan yürütme maliyetleri biraz yüksek.1.6t modeli aslında epey mantıklı ama ilan sayısı çok az malesef, belli ki satmamış.İkinci el fiyatları da sıfırının yarısı kadar falandır sanırım.

Subaru Legacy Sportwagon : 2007 - 2010 arası makyajlı kasa mevcut.Tek tük de olsa yeni kasası da türkiyede satıldı.Şanzıman 4 ileri bu bir handikap.Ancak 4 çeker olması başlı başına tercih sebebi.Tasarımı da oldukça güçlü ve sportif.Subaru, station wagon işinde uzman.Fiyatları da çok uygun 35-50 k arası diyelim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hyundai İ30 / Kia Ceed SW: Koreli kardeşlerin C segmentteki modelleri de bir alternatif olabilir.Zengin donanım / uygun fiyat ön planda.2015 itibariyle şanzıman çift kavramaya, motor 136 hp ye geçti.Bagaj hacimleri resimlerde küçük gözüküyor.Ancak lt bazında fena değiller ( iki araçta 528 lt )

Seat Leon Estate : İlginç şekilde bagaj hacmi tam 587 lt gözüküyor.Nedense incelediğimde bu kadar büyükmüş gibi gelmedi.Onun dışında bildiğimiz leon.Özellikle yurt dışı sitelerde oldukça beğenilmiş.4 çeker seçeneğide düz vites için var ( x-perience modeli ) Fiyatlar 70-90k arası.

Skoda Octavia Combi : Tamamen akla ve mantığa hitap eden bir model.Buda yurt dışı sitelerde en iyi wagonlardan biri olarak görülüyor.Yaşam alanları oldukça geniş.Bagaj hacmi tam 610 lt.Leon da olduğu gibi 4 çeker seçeneği var, fiyatları 70-90k arası.Ancak tasarımı sportiflikten uzak.

Audi A4 Avant / Allroad : Sınıfın top modeli.Station wagon denince akla gelen ilk isim Audi.Yıllardır piyasada olması nedeniyle modeline göre fiyat aralığı çok geniş tabi.( 40-200K) Benim yabancısı olduğum bir model, tecrübeli arkadaşlar görüşlerini aktarabilir.Bu arada ilginç şekilde bagaj hacmi küçük (B8 kasa - 490 lt )

Subaru Levorg : Benim için tüm wagonlar bir yana, levorg ayrı bir yana.Fiyatına karşı sundukları, tasarımı, donanımı, sürüş dinamikleri, teknolojisi ile harika bir araç.Bir sonraki aracım olmasını ümit ediyorum.

Daha bir çok farklı wagon var tabi, mercedes ve bmw nin modelleri hakkında hiç firkim olmadığından yazmadım.Ancak wagon onların işi değil gibi..Bir çoğunun tasarımı sanki sedan versiyonun kıcını kesip sonradan bagaj eklemişler gibi.CLS Shooting Brake hariç

Benden bu kadar.Diğer wagon sahibi arkadaşların da konuya katkılarını beklerim

altugkocer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    63 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Emeğinize sağlık çok faydalı bir konu olmuş. Wagon alacaklar ya da almayı düşünenler için rehber olmuş.

osmanaydo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Düz adam___

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Utku abi merhaba, eline sağlık. Gerçekten özenli ve keyifli hazırlamışsın. 508 sw'den memnun olman da ayrıyeten sevindirici. Ülkemiz yollarında ve ailevi şartları düşününce tutku olan alfaların yerlerini başka araçlara bırakması tartışılmaz.

Ama bu konu gerçekten olması gerekenler arasında. Ülkedeki station wagon kültürünün eksikliğinin bir çok sebebi var, gerek aynı fiyata daha gösterişli araç alma meraği, büyük aile aracı denilince insanların direk SUV'a geçme isteği vs bunun sebepleri arasında.

Eskiden hiç beğenmeyip düşünmediğim bir araç sınıfıydı. Şu an benzer şartlarda olsam gerçekten düşünüp almak isteyeceğim araçlar var bu listede. Tecrübeleri olan arkadaşlar zaten paylaşırlar. Seni burada görmek sevindirdi.

Vtec_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel konu olmuş , tesekkurler.

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eline sağlık ta nerede Mercedes?
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Audi sw leri haricinde hiç biri hoşuma gitmiyor.İlerde kısmet olursa A4 Allroad Quatro istiyorum hem sportif hem yüksek hem kaliteli hem geniş vs vs kısacası bir insanın her ihtiyacını karşılamaya yönelik yapılmış bir araç her yola geliyor

Berkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    minik ayrıntı olarak:

2015'de makyajsız i30 ve ceed'de olduğu için(önce i30 sonra ceed yedi makyajı) haliyle çift kavrama olmayan eski 6 ileri tork konv. şanzımanlı versiyonlarda mevcut
    1881 - 193

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel konu sw candır.
    sandero symbol logan mcv arasında en çekici logan mcv geliyor gözüme.
    biraz 1-2 dokunuşla hepsinden güzel oluyor

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    mcp şanzımanda bir debriyajın çabuk bitme sıkıntısı var. onun dışında çok iyi.
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rain man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Utku abi merhaba, eline sağlık. Gerçekten özenli ve keyifli hazırlamışsın. 508 sw'den memnun olman da ayrıyeten sevindirici. Ülkemiz yollarında ve ailevi şartları düşününce tutku olan alfaların yerlerini başka araçlara bırakması tartışılmaz.

Ama bu konu gerçekten olması gerekenler arasında. Ülkedeki station wagon kültürünün eksikliğinin bir çok sebebi var, gerek aynı fiyata daha gösterişli araç alma meraği, büyük aile aracı denilince insanların direk SUV'a geçme isteği vs bunun sebepleri arasında.

Eskiden hiç beğenmeyip düşünmediğim bir araç sınıfıydı. Şu an benzer şartlarda olsam gerçekten düşünüp almak isteyeceğim araçlar var bu listede. Tecrübeleri olan arkadaşlar zaten paylaşırlar. Seni burada görmek sevindirdi.
    Veyselcim tesekur ederim, bende bi cok kisi gibi eskiden begenmezdim, heralde yas ilerleyince, sartlar seni zorlayinca yonelmeler basliyor.sonra bir bakiyosun baska arac dusunmez olmussun.ben heralde bi on sene sw den baska arabaya binmem, oyle sevdim ki wagon kulturunu, kolay kolay vazgecemem.
    Tipki alfista olmak gibi, wagon sahibi olmak da insani farkli, ayricalikli hissettiriyor

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    SW araçta olmazsa olmaz kriter,koltuklar yattığında pürüzsüz bir şekilde dümdüz olmasıdır.Peki bir soru: Bu araçlarda uyuyan,kısa süreli kamp hayatı süren var mı?
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

TechTurkey Dragger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel konu olmuş, son dönemde ben bunu çok beğeniyorum

@premiumparts / www.premiumpartstr.com

Premium Brands & Special Cars

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

sportwagon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu ana kadar iki 156 sw selespeed araca sahip oldum , benim alış amacım tamamen tasarım öncelikliydi sınıfının gelmiş geçmiş en güzel tasarımına sahip olan mk1 ve mk2 156 sw benim gözümde ileride bir klasik olacak. Yeni modellerde üst segment markalar hariç sportif detaylar taşıyan sw araç yok ne yazıkki.

Buda benim eski yavru kim bilir şimdi nerde.

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sportwagon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu ana kadar iki 156 sw selespeed araca sahip oldum , benim alış amacım tamamen tasarım öncelikliydi sınıfının gelmiş geçmiş en güzel tasarımına sahip olan mk1 ve mk2 156 sw benim gözümde ileride bir klasik olacak. Yeni modellerde üst segment markalar hariç sportif detaylar taşıyan sw araç yok ne yazıkki.

Buda benim eski yavru kim bilir şimdi nerde.

Kıyılır mı be bu güzelliğe o jantlar, yay, renk... off be. Kenara köşeye bir tane koyulmalı bunlardan.

Gerçi bir başka kombinasyon kırmızı yaylı 19 " ti jantlı 159'da da efsanevi oluyor.

Ertekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim en sevdiğim kasa tipidir sw.
    Özellikle eski w124 kasa mercedeslerin te olanları ve yine eski 2000 yılları öncesi volvo nun kütük modelleri çok hoşuma gidiyor.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yeni cikan swlerin hicbiri hosuma gitmiyor maalesef. benim icin tek bir efsane var ;

Ertekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Grimlord : tam olarak kasteddiğim bu tipler.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)